Şimdi Ara

Gerçek Enflasyon ve Alım Gücünü Hesaplıyoruz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
14
Favori
6.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
216 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeş örnek verirken neden 1/4 öğretmen maaşı kullanıyorsunuz. 1/4 demek 20 yıldan fazla öğretmen olan en ama en üst basamak kadrolu öğretmen demek . Doğrusunu ben yazayım temmuz ayından itibaren yeni başlayan bekar bir öğretmenin maaşı vergi dilimine girmeden önce 4300 vergi dilimi ile 4bine kadar iniyor. Her zam yapılmasında temmuz ayında vergi dilimi denen yeni icat sayesinde maaşlar (her memur için geçerli) DÜŞER.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu eski fiyatları nereden buldunuz hocam ?

• Sucra kullanıcısına yanıt

Genelde 1/4 derece öğretmen maaşları sitede veriliyor. Benim maksadım maaş değil değişim oranını göstermek. Ayrıca daha ele geçmeyen 2020 temmuz maaşını da yazarak güzellik yaptım. En iyi şartlarda dahi alım gücünün azaldığını göstermek için. İnternet sitelerinde gerçek maaşları bulmak çok zor. O yüzden gerçek çalışan kişilerin yazması daha doğru olacaktır.

• crux07 kullanıcısına yanıt

Google'da migroskop 2016 diye arattım. Verdiğim sitede 2013 migroskoplarına kadar var.

• redbul_540 kullanıcısına yanıt

Et ürünleri diğer marketlere göre daha uygun gib geldi.

• Alım gücümüz son 4-5 yıl içerişinde ciddi anlamda ve hızli bir şekilde düştü, yazık memleketin haline artık üzülüyorum. Demekki bunu hakediyoruz.

Malesef demokrasi eğitimli toplumlarda işe yarıyor sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerf -- 10 Temmuz 2020; 9:15:36 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TV de yayınlanan maaslarda yalan. Ama en azından yalanin artış oranı belki doğrudur.

• süper paylaşım.

Matematik net sonuç koyar.

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunun yanında ürünlerdeki düşen kalite de hesaba katılsa aslında bu tablo x2 olur.

• Bu konuyu one cikarmak vatan borcudur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mirror of Deception kullanıcısına yanıt
    Migros Carrefour gibi marketler artık pahalı değil.Şok -A101 -Bim çoğu üründe daha pahalı artık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIGERSHARK

Sende haklısın yalnız şöyle birşey var. Banknot dediğimiz şey altın takasını kolaylastirabilmek için çıkarılmış bir kağıt parçası mesela bizde araba fiyatları çok pahalı 200 birim ama avrupada 30 birim kuru altına yada dövizle baktığımız zaman fiyatların Avrupa ile kur bazında aynı olduğunu görüyorsun.uretim maliyetleri bile döviz =altın dir. Ülkelerin jeopolitik durumuna göre belli ürünler komşularına göre pahalı olabilir. Mesela denize kıyısı olmayan bir ülkede balıgın deniz kıyısı olan bir memlekete göre pahalı olması gibi. Bu yüzden en sağlıklı alım gücünü belirleme yöntemi altındır. Yildan yıla bakın maaşınızla ne kadar altın alabiliyorsunuz iki yıl arasında ki olumlu ve olumsuz fark enflasyon yada denflasyonu gösterir. Sizin baktığınız yöntem zor yoldan enflasyonu ölçmek :) saygılar.

Alıntıları Göster

Katılmıyorum. 1 ocak ons altın fiyatı 1572 dolar. Şu anda 1800 dolar civarı. Artış %14, 5 civarı.

1500 dolar asgari kazanan abd'linin alım gücü bu süreçte %14,5 düştü diyemezsin. Abd'de yıllık enflasyon 3. Dünya savaşı çıkmadığı sürece %1,5-2,5 arası gider gelir.

• Bazı arkadaşların da dediği gibi, düşen gramajlar, paketten çıkarılan ekstralar, rezilden - rezil altına inen malzeme kalitesini falan saymıyoruz bu %132'lik artışın içerisinde.

O şekilde birim bazda baklısa %150-200 civarı bir şey çıkar. Net her şey 3-4 kat zam yemiş, 4 yılda. Yani tl başına 2-3, hatta yer yer 4 kat daha az GIDA ancak alınabiliyor.

Eskiden Amazon kapımda köle iken, haftada bir PTT'den yurtdışı kargolarım gelirken, şimdi kız arkadaşımla 1 litre deterjanı fazla aldı diye yaka paça bir birimize giriyoruz.

Yok ettiler ülkeyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 10 Temmuz 2020; 10:57:27 >
  • Ezanlar susmayacak!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JoKeRiZiNaTioN -- 10 Temmuz 2020; 11:22:5 >
  • 2016 mayıs ayı bim fiyatları

• Nestle Köpüklü Coffee Mate 150g 2,60 TL
    • Altınbaşak Grissini 125g 1,95 TL
    • Altınbaşak Light Kakaolu Kremalı Kepekli Bisküvi 81g 0,95 TL
    • Altınbaşak Yulaflı Keğekli Bisküvi 5x46g 1,95 TL
    • Coca Cola Kafeinsiz Cola 1,5 Litre 2,25 TL
    • Sprite Şekersiz Limon Aromalı Gazoz 1 Litre 1,95 TL

Yaşlı bir adam cami avlusunda oturan emsallerine azar ,azar fındık dağıtıp bir yandanda hepsini fındıktan beklemeyin ,birazda siz çaba gösterin diyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILDBOYS -- 10 Temmuz 2020; 11:29:30 >
  • Telekom aradı taahhüt yenilmeye yüzde 60 zam getirdi. He babo yüzde 10 aynen.

O değilde 5 ay sorma resmen slumpflasyon çıkacak.

Enflasyon + ekonomi küçülmesi.

Kriz değil ekonomik Buhranda olan bir durum

Çok trajikomik olaylar görcez 5 6 ay sonra. Gene başlarlar bu ezanlar susmazlara

Gene izmirde camiden çav belşa çalınır

Bu sefer hiç bi boş gündem işe yaramayacak sefalet gündemini kırmaya

• Şu anda ,

PlayStation 5 - asgari ücretin 3/1 fiyatına alınabilecekmiş, ( avrupa da )

bizde 3,5 asgari ücret karşılığında alınabiliyor.

5 sene sonra

2 asgari ücrete alınabilecek , belkide daha az,

sonuç , enflasyon düşüyor. bide burdan bakın

• şaşırdık mı?

• Yuha gardaşım sis dolarileğn mi aliniz elegtiriği

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.