Şimdi Ara

Genç Girişimcilere Bağkur ve Gelir Vergisi Desteği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
2
Favori
1.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, internet üzerinden tekstil ürünleri satışı yapmak istiyorum. Bunun için kendi üzerime şahıs şirketi açıp vergi mükellefi olmam ve bağkur ödemesi yapmam gerekiyor. Fakat ödenmesi gereken bağkur primi sanırım 580 lira civarında.

Henüz kazanç sağlamadığım bir iş için bu kadar bağkur primi ödemek haliyle beni başlangıçta zor duruma sokacak. Devletin bu konuda herhangi bir desteği var mı? 29 yaşının altında ilk defa vergi mükellefi olan kişilere 3 vergilendirme dönemi boyunca 75.000TL'ye kadar olan gelirlerinden vergi almayacağı yasalaşmış sanırım. Bağkur alanında da bu şekilde bir yasa var mı veya gelir mi?

Yol gösterirseniz memnun olurum. Muhasebeciden net bir bilgi alamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam yoktu ama artık var :)

Kaynak: www.destekler.net/genc-girisimcilere-bagkur-destegi/
  • quote:

Orijinalden alıntı: metbey

Hocam yoktu ama artık var :)

Hocam bu tasarı ne zaman meclisten geçer acaba bir fikriniz var mı?
    Seçim vaadi seçimden önce mi geçecek yoksa 3-4 ayı bulabilir mi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

quote:

Hocam yoktu ama artık var :)

Hocam bu tasarı ne zaman meclisten geçer acaba bir fikriniz var mı?
    Seçim vaadi seçimden önce mi geçecek yoksa 3-4 ayı bulabilir mi.

Alıntıları Göster
    Hocam dün resmi gazetede yayınlandı. Üstte verdiğim linkteki bilgi güncellendi. Ayrıntıları, şartları ve yürürlük tarihine göz atabilirsin.

• quote:

Hocam dün resmi gazetede yayınlandı. Üstte verdiğim linkteki bilgi güncellendi. Ayrıntıları, şartları ve yürürlük tarihine göz atabilirsin.

Teşekürler haziranın 2. haftası gibi şirketi açıyorum hayırlısıyla. Ondan önce kosgeb e başvuracağım belki onun da faydası olur .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Teşekürler haziranın 2. haftası gibi şirketi açıyorum hayırlısıyla. Ondan önce kosgeb e başvuracağım belki onun da faydası olur .

Alıntıları Göster
    Hayırlı olsjn hocam... Tabii ki Kosgeb yeni girişimci desteği olmazsa olmaz. Hangi sektörden iş kurmayı hedefliyordun hocam? Kosgeb'in o konuda sınırlamaları var da, o yüzden sordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Hayırlı olsjn hocam... Tabii ki Kosgeb yeni girişimci desteği olmazsa olmaz. Hangi sektörden iş kurmayı hedefliyordun hocam? Kosgeb'in o konuda sınırlamaları var da, o yüzden sordum.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler. O sınırlamalar beni dahil etmeyebilir o yüzden biraz sıkıntı. Makine mühendisi olarak kendi markam ve ileride alacağım patentlerle üretim yaptırıp avrupa pazarında internet siteleri üzerinden satışı yapacağım. Tabi ilk etapta üretim Çin'de olacak, şuan burada üretim yaptırmak pek mantıklı değil belki ilerde... Çin'de üretim yaptırınca kosgeb de üretim desteğine girer mi girmez mi bilmiyorum, büyük ihtimal girmez diye tahmin ediyorum.

• quote:

Teşekkürler. O sınırlamalar beni dahil etmeyebilir o yüzden biraz sıkıntı. Makine mühendisi olarak kendi markam ve ileride alacağım patentlerle üretim yaptırıp avrupa pazarında internet siteleri üzerinden satışı yapacağım. Tabi ilk etapta üretim Çin'de olacak, şuan burada üretim yaptırmak pek mantıklı değil belki ilerde... Çin'de üretim yaptırınca kosgeb de üretim desteğine girer mi girmez mi bilmiyorum, büyük ihtimal girmez diye tahmin ediyorum.

Alıntıları Göster
    Turkiye`de uretirsen teknopazar destegi ile %100 destekle 150000 tl pazarlama destegi alabilirsin patent sarti ile hocam ama çinde üretmde destek alınmıyor ne yazık ki.

• quote:

Turkiye`de uretirsen teknopazar destegi ile %100 destekle 150000 tl pazarlama destegi alabilirsin patent sarti ile hocam ama çinde üretmde destek alınmıyor ne yazık ki.

Alıntıları Göster
    Hocam başlangıçta Türkiye den üretim yaptırmak pek mantıklı olmuyor, destek verseler bile bu aylar sürüyormuş yani yine de başlangıçta sağlam sermaye gerekiyor Türkiye için. Çin'den ise adamlar fabrikalar 100-200 dolar için bile üretim yapabiliyor ayrıca gümrük vergi işleri daha cazip. Yine de sonradan elime para geçerse piyasayı da öğrenirsem tabiki buradan da üretim yaptırmak isterim ama şuan için pek cazip değil gümrükler ile pek bilgili de değilim.Kosgeb e de belki ilerde lazım olabilir diye başvuru yapabilirim galiba şirketi açtıktan sonra başvuru yapmak işe yaramıyormuş artık.. Ben açmadan önce başvurayım belki ileride faydası olabilir hiç değilse zararı olmaz diye düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Hocam başlangıçta Türkiye den üretim yaptırmak pek mantıklı olmuyor, destek verseler bile bu aylar sürüyormuş yani yine de başlangıçta sağlam sermaye gerekiyor Türkiye için. Çin'den ise adamlar fabrikalar 100-200 dolar için bile üretim yapabiliyor ayrıca gümrük vergi işleri daha cazip. Yine de sonradan elime para geçerse piyasayı da öğrenirsem tabiki buradan da üretim yaptırmak isterim ama şuan için pek cazip değil gümrükler ile pek bilgili de değilim.Kosgeb e de belki ilerde lazım olabilir diye başvuru yapabilirim galiba şirketi açtıktan sonra başvuru yapmak işe yaramıyormuş artık.. Ben açmadan önce başvurayım belki ileride faydası olabilir hiç değilse zararı olmaz diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Işe yaramıyor diye bir şey yok hocam. Kosgeb 2 şeye destek verir... 1. si girişimciler ( şirketlerini açmadan ) .. Bir de kobiler( şirketleştikten sonra ).. Kobilere yönelik bir çok destek var merak etme... Şimdi başvurmanın zaten bir anlamı yok ürünü ilk önce türkiyede imal etmeyeceksen... kurduktan sonra, büyütmek için, ne bileyim yerli imalata geçmek için pazarlama satış, markalaşma, ihracat için vs birçok destek var... Bana da her zaman bu konuda ulaşablirsin. Yardımcı olmaya çalışırım ileride de...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metbey -- 24 Mayıs 2018; 22:46:31 >

• quote:

Işe yaramıyor diye bir şey yok hocam. Kosgeb 2 şeye destek verir... 1. si girişimciler ( şirketlerini açmadan ) .. Bir de kobiler( şirketleştikten sonra ).. Kobilere yönelik bir çok destek var merak etme... Şimdi başvurmanın zaten bir anlamı yok ürünü ilk önce türkiyede imal etmeyeceksen... kurduktan sonra, büyütmek için, ne bileyim yerli imalata geçmek için pazarlama satış, markalaşma, ihracat için vs birçok destek var... Bana da her zaman bu konuda ulaşablirsin. Yardımcı olmaya çalışırım ileride de...

Alıntıları Göster
    Teşekkürler hocam çok sağolun. O zaman başlangıç için üretim dışarıda satış dışarıda olacağı için şirket açımına kosgeb destek olmayacak. Sonuçta burada canlı canlı görmek isterler herhalde yoksa onlar da riske girer.

Neyse benim şuan 2 desteğim olacak;

1-) yıllık 75.000 tl altı gelir vergisi muafiyeti

2-)yaş 29 altı olduğu için 1 yıllık bağkur desteği (toplam 8.000 tl civarı)

Şimdi bu bağkur desteğinin şartı var mı yoksa sadece 29 yaş altı olup kendi şirketini açan ve ilk defa bağkurlu olacaklara mı verecekler. Yani sadece bu şart yeterli mi?

Diğer konu ise şirket açımı için galiba mali müşavir ile anlaşmam gerekecek.

Bu müşavir yukarıdaki destekleri almam için kendisi mi halledecek yoksa ben mi başvuru yapacağım.

Başlangıç için ne kadar masrafım olacak ve her ay ne kadar masrafım olacak?

Mali müşavir her ay mı gelecek yoksa yıl sonu gelmesi yeterli olacak mı?

Bir de bu müşavirin tanıdık vs olması işe yarar mı bilmiyorum. Galiba onunla da gerek faturalar olsun gerek satışlar olsun banka hareketleri olsun muhabbetimiz olacak. Açıkçası ileride başarılı satış yapacak ürünleri ürettirmeyi başarırsam ticari sır olarak nitelendirebileceğim şeyleri de çok paylaşmak istemiyorum bakalım ne olacak :)

• quote:

Teşekkürler hocam çok sağolun. O zaman başlangıç için üretim dışarıda satış dışarıda olacağı için şirket açımına kosgeb destek olmayacak. Sonuçta burada canlı canlı görmek isterler herhalde yoksa onlar da riske girer.

Neyse benim şuan 2 desteğim olacak;

1-) yıllık 75.000 tl altı gelir vergisi muafiyeti

2-)yaş 29 altı olduğu için 1 yıllık bağkur desteği (toplam 8.000 tl civarı)

Şimdi bu bağkur desteğinin şartı var mı yoksa sadece 29 yaş altı olup kendi şirketini açan ve ilk defa bağkurlu olacaklara mı verecekler. Yani sadece bu şart yeterli mi?

Diğer konu ise şirket açımı için galiba mali müşavir ile anlaşmam gerekecek.

Bu müşavir yukarıdaki destekleri almam için kendisi mi halledecek yoksa ben mi başvuru yapacağım.

Başlangıç için ne kadar masrafım olacak ve her ay ne kadar masrafım olacak?

Mali müşavir her ay mı gelecek yoksa yıl sonu gelmesi yeterli olacak mı?

Bir de bu müşavirin tanıdık vs olması işe yarar mı bilmiyorum. Galiba onunla da gerek faturalar olsun gerek satışlar olsun banka hareketleri olsun muhabbetimiz olacak. Açıkçası ileride başarılı satış yapacak ürünleri ürettirmeyi başarırsam ticari sır olarak nitelendirebileceğim şeyleri de çok paylaşmak istemiyorum bakalım ne olacak :)

Alıntıları Göster
    Merhaba. İlk evvel sizin sondan yazdıklarınıza cevap vererek başlayalım. Her halükarda mali müşavir ile çalışmanız gerekiyor, tanıdık yada yabancı olması tercih meselesi. Mali müşavir yasa gereği çalıştığı mükellefin ticari sırlarıni kimseye söyleyemez, bu bakimdan rahat olabilirsiniz.

Vergi mükellefi olduğunuzda işlemleriniz aylık olarak mali müşavir tarafından takip edilir.

Başlangıçta masraf olarak şahıs firması olduğunuzu düşünürsek 400-600 TL arasında bir rakam olur.( Defter tasdik, fatura ve kase v.b)

Destekler konusunda her ikisinde de 29 yas alti olma şartı var.75.000 desteği 3 dönem sürüyor, bağkur desteği 1 sene. Bu işlemleri açılış işlemleri yapılıren mali müşavir tarafından yapılması daha sağlıklı olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.