Şimdi Ara

Gelecek İstanbul depremi hakkında edindiğim bilgiler (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
9
Favori
30.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2000 den sonra yapılan binalar yeni deprem yönetmeliğine göre 7.3 7.4 hatta 8 şiddetine kadar dayanıklı olduğunu söylüyorlar

ne kadar doğru bilemem ama çizilen kaos tabloları da doğru değil abartı gibi.
  • marmara denizinde deprem olan yerlerin isaretlemelerine baktiginiz zaman da goruluyor,orta kisimda bir depremsiz bolge var evet..yanlismi goruyoruz ?

sener usumezsoy kumburgaz fayi en fazla 6.1-6.5 uretebilir gibi birseyler diyor,evet 6 kusurler de istanbul un carpik yapilasmasi icin ciddi problem yaratabilir fakat kulaga 7-8 lerden daha iyi geliyor degilmi ?

oyle bazilarinin soyledigi gibi marmara da boydan boya 110-130 km fay olmadigini,40-50 km ayri bir fay oldugunu, 7-8 lerin olmayacagini vb soyluyor..bazilari da inadina veriyor gazi 7-8-9 lar hergun havada ucuyor..

bakalim zaman kimleri hakli haksiz cikaracak bilinmez ama bende, aciklama yapanlarin bazilarinin konut sektorunle alakali rehaveti tersine cevirmek,kentsel.donusumu hizlandirmak amacli tetikleyici sekilde daha karamsar bir dil kullaniyor olabileceklerine dair suphe de olusmuyor degil..devlet politikasi gibi birsey...olaya rant siyasi amacli bakmayin sadece..yani halk 5.8 sopasini da ister istemez gormusken ustelik.."ahanda son depremden eccuk birazcuk fazlasi olursa olur en fazla" seklinde algilamaya dunden razi bir toplum kitlesi varken hep bir agizdan bilimsel bir gercek bile olsa 6.-6.5 u telaffuz edeceklerini sanmiyorum..çita nin yuksek tutulmasi belki psikolojimizi bozup huzurumuzu kaciriyor olabilir fakat baska turlu de bu rehaveti tersine cevirmek sanirim imkansiz..alt sinir 5.8 silivri,ust sinir golcuk 7.4 gibi birsey oldu simdi..kim hangisine yakin degerle konusursa ona gore degisecek algilar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi legacy of kain -- 30 Eylül 2019; 21:52:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• legacy of kain kullanıcısına yanıt
    Üst sınır: kuzey anadolu fay hattı 1939 erzincan 7.9

7.9 olmasa bile 7.8 e kadar gelebileceğini söylüyor uzmanlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: instance

Aynen hocam ben de izledim ozellikle 8. maddede yazdigin bolumde gercekten cok endiselenmistim cunku ordaki diger profesorler de bu depremin beklenen asil depremin bulundugu faya inanilmaz enerji aktardigini ve İstanbul depremini epey one aldigini soylediler. Bir an once İstanbul dan ayrilmayi dusunuyorum artik
    6.maddede iyice saçmalamış tecavüz olacakmış
    Çocukların hayal gücü işte yağma olur ama tecavüz ne alaka

• İstanbul gözden çıkarılmış gibi artık, 20 senedir halen çürük binaların güçlendirilmemesini vs. buna bağlıyorum.
    Deprem sorun değil, çürük binalar sorun. Depreme odaklandığımız kadar şu bina problemine neden odaklanmıyoruz anlamıyorum.
    Bina sağlamsa deprem en fazla sallar geçer.
  • jac0B0 kullanıcısına yanıt
    bize en yakin olanlari baz alarak yazdim ben..

• Merkur M kullanıcısına yanıt
    Suriyeliler ölümsüz ayrıca sokakta yatıp depremi bekliyorlar şuan
    O deprem anı herkes can derdinde olacak hırsızların bile duyguları var. En fazla playstation 4 ünüzü çalarlar düşüneceğiniz şey maldan ibaret

• Arkadaşlar bir sorum olucak. 10 senelik, 5 katlı binanın zemin katındaki birinin depremde kurtulma şansı nedir? Zemin katta oturuyoruz. Yaşam üçgeni falan kurtarıcağını sanmıyorum eğer yıkıcı bir deprem olursa. Bizim şu anlık planımız 20-30 saniye içinde evi apar topar boşaltmak. Hazırlıklarımız tamam. bu plan mantıklımıdır? Daha iyi bir önerisi olan varsa lüfen söyleyin ortada insan canı var. Bu arada hemen yanımızda rezidans var +30 katlı ama temelleri sağlammış duyduğuma göre. Rezidansa bişey olur mu sizce?
    (Bu arada binayı yapan karadenizli müthait birkaç sene binada oturdu)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seavus -- 30 Eylül 2019; 23:1:49 >
  • Seavus S kullanıcısına yanıt
    Çok katlı binaları daha güvenli yapıyorlar, denetim daha sıkı olduğu için, yani o bina yıkılıp üzerinize çökmez, eğer çökerse bile sizin bina zaten çoktan yıkılmış olur.
    20-30 sn deprem için çok uzun bir süre 10 sn içinde tahliye etmeniz lazım, zaten giriş kattaysanız 10 sn içinde tahliye edebilirsiniz daireyi.

• Seavus S kullanıcısına yanıt
    Hocam 2001'den sonra yönetmeliğe uygun yapılan binalar depreme daha dayanıklı deniyor. Malzemede sahtekarlık falan yapılmadıysa binanızın güçlü olması lazım.
  • insanlar yeni yapilanlara bile guvenemiyor..insan faktorunun oldugu yerde malesef hersey mumkun olunca..ak koyun kara koyun ortaya ciktiktan sonra da bir faydasi olmuyor
    .

• bizim bina 96 97 yapımı kolonları matkapla deneyin kolay delinirse mokoko diyorlar evde ne kadar kolon varsa düz duvar deler gibi deldim matkap hiç zorlanmadı adeta kumu deler gibi deldim şuan fena canım sıkkın acaba taşıcıyı kolon falan var mı ben mi göremedim gördüğüm kolonları deldim zorlanmadan gitti matkap bastırdım azıcık düz duvar deler gibi tuğla deler gibi deldim
  • 2 Dakikalık bir Deprem bence çok abartı bir tahmin olmuş. Maksimum verebileceğim süre 30 - 45 saniye arası. Hadi olsun en fazla 1 dakika.

2 Dakikalık bir Deprem de Marmara mı kalır ?
  • Skylined kullanıcısına yanıt
    Saçmalamışlar işte...
  • MonitörKertenkelesi kullanıcısına yanıt
    Yalnız iyi boş yapmışsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: valley4891_sony

Gereksiz bunlar hocam zaten yüke fazla dayanacağını sanmıyorum yatak yanı en garantisi bana göre tavan alçıpan benim çatı katı ancak hiç kolon yok üst katta ALLAHA emanetiz
    Yani bunlar da dayanmıyorsa yatağı düşünemiyorum :) Biz kitapları kolilere koyup koliyi iple sardık. Aslında yatağın altı da varsa kitapla doldurulabilir böylece yanında durunca daha korunaklı olabilir. Çekyak vs gibi yerlerin de içi bu şekilde doldurulabilir. Hiç yoktan iyidir sonuç olarak.

Ben de kendimi 3 katlı binanın en üstündeyiz diye teselli ediyorum :)

İnsanın en güvenli hissettiği yerde bu korkuyu yaşaması garip bir hissiyat.

• quote:

Orijinalden alıntı: mersinaki

Yani bunlar da dayanmıyorsa yatağı düşünemiyorum :) Biz kitapları kolilere koyup koliyi iple sardık. Aslında yatağın altı da varsa kitapla doldurulabilir böylece yanında durunca daha korunaklı olabilir. Çekyak vs gibi yerlerin de içi bu şekilde doldurulabilir. Hiç yoktan iyidir sonuç olarak.

Ben de kendimi 3 katlı binanın en üstündeyiz diye teselli ediyorum :)

İnsanın en güvenli hissettiği yerde bu korkuyu yaşaması garip bir hissiyat.

Alıntıları Göster
    Valla hocam ecel geldikten ne yapsan boş :)bende panik atakta var en çok bundan endişe ediyorum tedbir alıp dua etmekten başka bişey gelmez elimizden yer neresi sizin bina eskimi

• valley4891_sony kullanıcısına yanıt
    Psikolojimizi böyle konular bozdu aslında ha oldu ha olacak derken :)
    Az önce oturduğum yerde kalp çarpma titreşimime deprem mi oluyor diye tertiklendim :/

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt
    Yönetimdeki kişi mi git çürük binada otur diyor. Allah sana akıl vermiş git evini sağlamlaştır. Metrobüse metroya yakın 3 + 1 yerine önce güvenlik talep et. Kiracı isen sağlam evde otur ev sahibi isen evini sağlamlaştır.

Yönetimdeki kişi kim olursa olsun durum bu. 99 dan önce de deprem olacağı biliniyordu. Neden yapmadılar. Çok sevdiğin imamoğlu inşaat kaç binası sağlam acaba.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

Psikolojimizi böyle konular bozdu aslında ha oldu ha olacak derken :)
    Az önce oturduğum yerde kalp çarpma titreşimime deprem mi oluyor diye tertiklendim :/
    Kesinlikle düşünmekten hasta oldum 2 gündür yatıyorum :) nerde ikamet ediyorsunuz bina durumu nedir şu an havalar sıcak kışı var bide bunun çoluk çocuğu olanlar zor valla ALLAH yardımcımız olsun

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.