Şimdi Ara

GeForce GTX 680 Şubat ayında lanse edilebilir (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
0
Favori
6.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Nømad

Şubatta lanse edeceklerse, bu ayın sonuna doğru da maketi gelir.

Haberi okuyunca bende böyle düşündüm
  • Piyasada manyak oyunlar var.
  • gtx 670 yaklaşık 7970 hızında olur. gtx 680 de en hızlı tek gpu lu kart olur. Ama 7970 in oc avantajı var bir de fiyat konusunda biraz tolleranslı olursa tadından yenmez :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: beray07

quote:

Orijinalden alıntı: Legolas246

quote:

Orijinalden alıntı: rodri

söylendiği gibi, nvidia için hd7970' i geçmek oldukça kolay olacak heralde.

Tabi tabi zaten amd nin 5xxx serisini de çok rahat geçmişti nvdia. Nerdeyse 1 yıl sonra çıkardılar directx11 li ekran kartlarını ve onlarda sıcaktan cayır cayır yanıyordu.Fanlık yapmanın anlamı yok. Daha makul yorumlar yazalım lütfen.

Nvidia nın böyle bir hamle yapması bence iyi olmuş.Bir ihtimal 7970 in fiyatı düşebilir.Şubata da 14 gün kalmış zaten, ben beklemedeyim şahsen.

Sadece 400 serisiyle 5000 serisine yapma o zaman yorum.Gtx 200 serisi 4000 serisini ezmisti.gtx 570 bile 6970 e denk performans sunuyor.Iyiki bi gtx 480 isiniyordu.

Ben anlatamadım sanırım ben zaten o tarz ezme muhabettlerinden hoşlanmadığımı belirtmiştim. Ama sen hala bana o zaman 5000 serisine yapma yorumu diyorsun.Ayrıca yukarıdaki arkadaşında belirttiği gibi zaten gtx200 serisinin de 4000 serisini ezdiği felan yoktu 4870x2 uzunca bir süre fps testlerinde liderdi ta ki gtx295 çıkana kadar.Ondan sonra 5970 e kadar lider 5870 ile gtx295 arasında oyundan oyuna farklılık göstererek değişmişti.Ayrıca iyi ki bi gtx 480 ısınıyordu yazmışsın ancak o seride gtx460 hariç tüm kartlar da vardı ısınma problemi.

Neyse ben burda fanlık yapmak istemiyorum.Benim sadece söylemek istediğim daha çıkmamış kart için amd yi kesin ezecek gözüyle bakıyorsunuz. Aynı şeyi fermi de de yapmıştınız ki fermiyi beklemek için 6-7 ay kart almayan insanlar da vardı bu forumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Olmuşken 512bit 4gb olsun cpuda 1000mhz olsun 500$ olsun bizim olsun

arabaya benzin de koyalım mı?
  • Şu ekran kartı haberlerinin ortak resmi trollface olsun. haberde doğru düzgün bilgi olmuyor ama aşağıda yaygara kopuyor. site hit sayısı düşünce bi ekran kartı haberi, hadi bakalım hitler tavan.
  • Eeee. O zaman maketler nerde ?

Şaka bir yana eğer nVidia Şubat'ta lanse edecekse ve bu zamana kadar bir duyuru, maket falan çıkartmadıysa 3 sebepten birisi olabilir:

a- Çok daha geç edecek. Fakat geçen sefer çok önce lanse edip insanları çok bekletip onları kendinden soğuttuğu için bu sefer sessiz kalıyor ki bekleyenler Şu tarih dediniz, bu tarih dediniz demesinler.

b- Kartın SP hızı AMD gibi GPU ile aynı hıza düşürüldüğü için bir sürü artı özelliğe rağmen kart epey performans kaybetti ve 7970 e fark atamıyor. nVidia da AMD nin olası "Daha hızlı 7970 versiyonları gelebilir." hamlesine karşı daha yüksek GPU hızını daha fazla Watt harcamadan verebilmek için GPU üzerinde optimizasyonlar yapıyorlar.

c- Kart gerçekten Şubatta gelecek. nVidia da bir dahaki GPU güncellemesinde yine böyle sessiz kalarak insanları "Yine pat diye çıkartacak, bekleyelim" moduna sokabilecek. Ona hazırlık yapıyor.

Bunlardan birisi olabilir demektir...

• Azalan masaüstü kart talebi sonucu yada mobil platformda aradığını bulduğundan Nvidia zamanının ve bütçesinin büyük kısmını TEGRA'ya ayırdı.

Tegra3 sunuldu ,Tegra4 hazırlanıyor tegra5 planlanıyor.2015'e kadar Tegra yol haritaları var. Ama önümüzdeki ay çıkacak yeni nesil kartı Kepler'den iki satırlık tarihi bile kesin olmayan haber var.
  • Henüz kendimizi hazır hissetmiyoruz, yazdan önce tanıtımını yapmasınlar.:)
  • Bence gtx600 serisi Şubat ayında çıkacak,fakat orta seviye olarak konumlanacak..esas Kepler'ler(GF110mu olur 140mı olur bilemem) Nisan gibi GTX700 serisi olarak üst seviyeden piyasaya sürülecekler ve tozu dumana katacaklar
  • ben hala 8600m gt kullanıyorum. kendimi çok ezik hissettim =)
  • ilk olarak orta seviye bir kart çıkarırsa bende çok daha doğru bir karar vermiş olur. çünkü üst seviye ekran kartları satışlar içinde en düşük paya sahip segmenti oluşturuyor. giriş ve orta seviye kartlar daha fazla satış payına sahipler. dolayısı ile şayet nvidia orta segmentte AMDnin üst seviye kartlarına yaklaşabilirse iyi bir satış yakalayabilir.
  • sanırım ortak nokta şu oyun konsolları güncelenmedikçe bu ekran kartlarının bi ARTI sını göremeyecegiz.katrların detayları açıklandıkça miletin iştahı kabarıyor ama gel gelelim oyunlara malesef o hayalini kudugumuz görselikten mahrumlar.yani bu kartların çogu müsriflik bu noktada bence ..........
  • Setek01'in yazdıklarını okuyun... Başka söze gerek yok... NVIDIA kart çıkarmak zorunda kaldı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Orijinalden alıntı: svstrgmr

Gtx580 384 Bit İke 680 Nin 256 Bit Olması Saçma Olur

GTX 260 448 bit ve 1280 mb 192 shaderliydi. 4870 geldi ve geçti. Nvidia 55nm'ye geçip 216 shaderli (Cuda çekirdekli) olanı sürdü tekrar öne geçti, AMD 4890'ı sürdü bir daha öne geçti ve GTX280 sorgulanır oldu. GTX285 geldi tekrar öen geçti. Güzel günlerdi vesselam..

Konuya döneyim, 216 shaderli 448 bit ve 1280mb GTX260 192 bit 768 mb GTX460'ın bile gerisinde kaldı. Çünkü GTX460 gibi 1GB ve 256 bit olmasa da 336
    cuda çekirdeği vardı. GTX260 ve GTX460 kullandım. Özellikle JC2'de iki kart arasında cuda efektleri de aktif edilince oldukça fark vardı.

Bu 680 sanırım 1024 ya da 768 değil 512 cuda çekirdekli olarak gelecek bir model olabilir. Bellek konusu artık yerli yabancı birçok forumda Nvidia'nın aleyhine işlediği için bir 2GB bellek düşünülmüş olabilir. Kart 580'i yine de aynı shader sayısı olsa da mimari avantajı ile az farkla geçer. Bellek farkı kendini
    hissettirir ve OC potansiyeli daha yüksek olur.

768 ve 1024 shaderli kartlar bence GTA 5 çıkmadan gelmez. Bu kartıda Nvidia eleştiri almamak için piyasaya sürüyor. Bana göre 3GB bellekli 580 uzun süre idare ederdi....

Gtx260larin 1280mb modelleri yok.
    Orijin olarak 896mb, ozel cozumlerde palit gibi 1792mb olan modeli vardi.
    Hersey bit demek degil. ati hd 2900 serisi ornektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6.cadde -- 18 Ocak 2012; 0:06:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Eeee. O zaman maketler nerde ?

Şaka bir yana eğer nVidia Şubat'ta lanse edecekse ve bu zamana kadar bir duyuru, maket falan çıkartmadıysa 3 sebepten birisi olabilir:

a- Çok daha geç edecek. Fakat geçen sefer çok önce lanse edip insanları çok bekletip onları kendinden soğuttuğu için bu sefer sessiz kalıyor ki bekleyenler Şu tarih dediniz, bu tarih dediniz demesinler.

b- Kartın SP hızı AMD gibi GPU ile aynı hıza düşürüldüğü için bir sürü artı özelliğe rağmen kart epey performans kaybetti ve 7970 e fark atamıyor. nVidia da AMD nin olası "Daha hızlı 7970 versiyonları gelebilir." hamlesine karşı daha yüksek GPU hızını daha fazla Watt harcamadan verebilmek için GPU üzerinde optimizasyonlar yapıyorlar.

c- Kart gerçekten Şubatta gelecek. nVidia da bir dahaki GPU güncellemesinde yine böyle sessiz kalarak insanları "Yine pat diye çıkartacak, bekleyelim" moduna sokabilecek. Ona hazırlık yapıyor.

Bunlardan birisi olabilir demektir...

Tuluğ, daha önce yazdım. AMD windows 7 ile gelen DX11'in kaymağını güzel yedi. Nvidia hem 55nm ile yeni kartlıyla hem de GTX295 ile zaten piyasada varken DX11 oyunda pek yokken rahhat gibiydi ama baskılara karşı duramadı. Hd5XXX serisi de 6XXX serisi kadar başarılı bir seri olamadı aslında. Sadece w7 için sattı o kartlar. Ama artık uzun süredir DX11 platformu mevcut. Yeni mimari ve yazılım süreci bu kadar bir geciktirme yaşatmaz. Ama gelecek olan bu kart kesinlikle 7970'in üzerinde bir kart olmaz. Buna eminim. Yukarıda bahsedilmesede ben 2GB ve 256 bit'lik tasarıma 1024 cuda çekirdeğini zaten pek yakıştıramadığım için en fazla, 512 çekirdekli ve çekirdek başı 2birim Sp hızına devam edeceği kanısındayım. Bu bence aslında melez kepler olacak. Yani aslında 28nm fermi.

Ancak 800 mhz altında saat hızı da birşeyler vaadediyor. Bu kartta 580 gibi 1GHZ sınırlarını zorlamaz, aşar. Her 580 zaten 1ghz olamaz ama bu tasarımda artık rahat aşılabilir. Kuzey Amerika ve Asya pazarı her zaman Nvidia'dan performanslı kartlar bekler. Nvidia galiba 580 ve 570'in fişini çekmeye karar vermiş gibi. 7950'nin karşısına bu kartı çıkarıyorlar sanırım. 15 aylık 580 zaten 7970'in karşısında ezilmiyor hatta fiyatıyla bende bu kadar ederim diyordu ama sanırım onun yerini bu kart alır. 7950 7970 arsında kalır. Günümüzde böyle örnek çokzaten değil mi? Ardışık sıralı kartlar: 460/6850/5850/6870/560/560 TI/6950/6970/570 sıralı olarak bir alt segmente çok fark atan kartlar değil. Altan başla her birine 2,-3 fps ekle, ucu belli sonu belli Bu kartların zaten fişi çekildi bile aslında. Bf3 ve Skyrim ile dağildılar. Nvida bile son sürücülerde aslında bilerek saçmalıyor diye düşünüyorum ama, 560 TI/6950 yine en dinamik kartlar olarak raflarda kalıp daha çok satacaklar zaten.

260^192<4870<260'216<4890<280<285 süreci gibi zevkli ve daha hesaplı bir DX11 finali göremeyeceğiz. DX10'un son kartları harika jübile yaptılar. Yazıcıoğluna indin mi 300'e 4870 320'ye GTX260 55nm kart vardı bir zamanlar. Rekabet artık öldü. Şimdi danışıklı dövüş zamanı......

• quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

Affet hocam, yanlış yazmışız. Kartı kullandım biliyorum aklıma o an GTX285 örneği gelmişti aslında ama o kartın da seveni çoktur gelip beni bulmasın diye başka örnek verdim. Yoksa 256 bit 1GB GTX460 yarı fiyatına piyasa çıkıp iki katı fiyatına bir kaç önce satılan GTX285'i sopaladı diye yazmayı tam düşünüyordum vazgeçtim. Ama herşey bit değldir diye tahrik edersen yazarım artık. Herşeyin bit olmadığını zaten canlı ve uzun uzun anlatmışım. Yoksa anlatmamış mıyım? Ya da sen mi o kısmını görmemişsin de da aklın 896mb'ye takıldı? Yalnız bir daha söyleyeyim 256 bit 2Gb tasarımda 1024 cuda çekirdeği de pek yakışmaz bu da ayrı bir nokta. Mesajların tamamını okumuyorsun sanırım. Ya da 896 yerine 1280 mb yazmam sana yeterli gelmiş alıntı ile cevap vermek için..

Atı HD2000 serisi faildi zaten. Bitli ya da kurtlu faketmez

Edit: GTX285'de 512 bit 1gb bellekliydi, şimdi 1280 mb konusu olunca ikinci bir hatırlatma olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 18 Ocak 2012; 1:12:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Affet hocam, yanlış yazmışız. Kartı kullandım biliyorum aklıma o an GTX285 örneği gelmişti aslında ama o kartın da seveni çoktur gelip beni bulmasın diye başka örnek verdim. Yoksa 256 bit 1GB GTX460 yarı fiyatına piyasa çıkıp iki katı fiyatına bir kaç önce satılan GTX285'i sopaladı diye yazmayı tam düşünüyordum vazgeçtim. Ama herşey bit değldir diye tahrik edersen yazarım artık. Herşeyin bit olmadığını zaten canlı ve uzun uzun anlatmışım. Yoksa anlatmamış mıyım? Ya da sen mi o kısmını görmemişsin de da aklın 896mb'ye takıldı? Yalnız bir daha söyleyeyim 256 bit 2Gb tasarımda 1024 cuda çekirdeği de pek yakışmaz bu da ayrı bir nokta. Mesajların tamamını okumuyorsun sanırım. Ya da 896 yerine 1280 mb yazmam sana yeterli gelmiş alıntı ile cevap vermek için..

Atı HD2000 serisi faildi zaten. Bitli ya da kurtlu faketmez

Hocam ustune alinma bit konusunu svstmgr ye yazdim. Sana yazmadim.
    Mesela gtx260 448bit ama gtx460 256bit olmasina ragmen geride. Hatta gtx 260 yer yer 128bit 5770ten de geride 5770 oc yapildiginda. Gtx680 tabiki 256 bit olmayacaktir ama 256bit olmasi dusuk seviyede olacagi anlamina gelmiyor. Mimari ile alakali bir durum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Gtx680 tabiki 256 bit olmayacaktir ama 256bit olmasi dusuk seviyede olacagi anlamina gelmiyor. Mimari ile alakali bir durum.

Eğer haberde doğruluk payı varsa bu kart 7970'e cevap değil bence. onun daha zamanı olduğunu düşünüyorum. Hatta daha ileri giderek bu kartın melez olduğunu aslında 28nm fermi olabileeceğini iddia ediyorum. Sebebi de 7970'in raflarda çabuk tükenmesi ve Amerika Asya pazarında 7950 çıkmadan önce en azından bir projeyle cevap verip beklenti yaratmak. Çünkü HD 7950 iyi satar büyük ihtimalle ve bu segmente en azından bir ara çözüm şart oldu. 780 diye de yüksek bir beklenti de yaratıldı onun zamanı bence var. Arada maket konusuna dönüşler var ama
    DX11'de en can alıcı oyunlarda çözüm yine Nvidia tarafından sunuldu ve başarılı geçti Nvidia açısından bu süreç....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 18 Ocak 2012; 1:23:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: suleymangonca

Nvidia işin çok zor. Gtx590la onu bunu dağıttın.1ghz altında kartta kart demem ben bu saatten sonra

herşey gpu hızı değildir böyle olsaydı yeni mimiriye geçmezlerdi cpudada p4 6ghz 8ghzlar olurdu...
    ki gpu çok karmaşık bir işlemcidir... farklı birimler ve alu hesaplamaları vardır cpu tek düzine işlemi çok hızlı yapar gpular çoklu uygulamayı hızlı şekilde yapar..
    çok karmaşık hesapları yönetir
    nvidia büyük ihtimal bu kartı gtx 570in yerine konumlıcak ve fiyatı bu karta yakın olcak 2gb 256bit olması muhtemel 384bit olsaydı 1536mb olurdu. ben gpu hızını gtx 580in yerine keplerde 875mhz gibi olcağını tahmin ediyordum en düşükde 775mhz 1024cuda olcak şekilde belli olmaz ama nvidia cpu clok değil cudalara çalışıyor daha fazla cuda daha fazla cpu demektir. 28nm gpularda zaten o.c daha çok esnek olcaktır burda maliyetler düşücek yani gtx 580 den daha ucuza daha hızlı kartı yapcak! ama bunu nasıl yansıtcak o önemli.. şubatta gelirse ki nvidia tek gpuda liderliği bayadır bırakmıyor amd sadece 1ay lider kalmış olucak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demircibu -- 18 Ocak 2012; 1:46:58 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.