Şimdi Ara

Geforce Gts450 Performans Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Elimde geforce Palit Gts250 vardı ve 3dmark06 puanı olarak 12000 civarı alıyordum. Onu çıkartıp Palit Gts450 taktım diğer tüm donanımlar aynı kalmak suretiyle enteresan bir durumla karşı karşıya kaldım: Yine 12000 puan!

Son sürüm nvidia sürücüsü olan 260.99 'u kurdum ve değişen birşey olmadı.
    Kartın tam markası ve modeli : Palit Gts450 Sonic gddr5

12000 puan..
    Tam bir hayal kırıklığı :)

Herhangi bir fikri olan ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwolf.35 -- 8 Aralık 2010; 16:47:00 >

• işlemci ve ram nedir?
    3 d mark a bakarak baz alınmaz.bazı oyunlar işlemci yükü ister bazıları ekran kartı.işlemciye takılan bir oyun ekran kartı ne olursa olsun performansı artmaz.yani siz gtx 480 alsanızda puan aynı çıkabilir.
  • 3dmark06 işlemciyi baz almaz. Öyle olsaydı ismi 3dmark06 değil Cpumark06 olurdu.
    Ayrıca ekran kartıyla ilgili olan fsaa efektlerini açınca puan yarıya kadar düşüyor.
    İlginiz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwolf.35 -- 7 Aralık 2010; 16:48:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightwolf.35

3dmark06 işlemciyi baz almaz. Öyle olsaydı ismi 3dmark06 değil Cpumark06 olurdu.
    Ayrıca ekran kartıyla ilgili olan fsaa efektlerini açınca puan yarıya kadar düşüyor.

İşlemci skorun belirlenmesinde azımsanmayacak kadar etkili olabiliyor.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar. Elimde geforce Palit Gts250 vardı ve 3dmark06 puanı olarak 12000 civarı alıyordum. Onu çıkartıp Palit Gts450 taktım diğer tüm donanımlar aynı kalmak suretiyle enteresan bir durumla karşı karşıya kaldım: Yine 12000 puan!

Referans nvidia gts450 (yani markasız kart) bile 3dmark06 (standart çözünürlük) 16000 puan alıyor.
    Elimdeki kartın ise hafıza hızı ve core hızı otomatik olarak biraz yükseltilmiş biçimde geliyor.

12000 puan..
    Böyle birşey nasıl olabilir anlayabilmiş değilim.
    Farklı 3dmark ayarlarını, vsync'i kapatmayı, açmayı falan tüm yazılımsal ayarları denedim faydalı olmadı.

Kart arızalı olabilir mi ? 3dmark esnasında ekranda hiç grafik hatası oluşmuyor fakat windows'a girerken logo ekranında hep aynı yerde birkaç pixellik bozuk görüntü belirip kayboluyor. Grafik sürücüsüne bağlı yazılımsal bir uyumsuzluk (bug) da olabilir.

3dmark la olmaz o iş oyunlarda karşılaştırman lazım..

• quote:

Orijinalden alıntı: F.@.T.İ.H

quote:

Merhaba arkadaşlar. Elimde geforce Palit Gts250 vardı ve 3dmark06 puanı olarak 12000 civarı alıyordum. Onu çıkartıp Palit Gts450 taktım diğer tüm donanımlar aynı kalmak suretiyle enteresan bir durumla karşı karşıya kaldım: Yine 12000 puan!

Referans nvidia gts450 (yani markasız kart) bile 3dmark06 (standart çözünürlük) 16000 puan alıyor.
    Elimdeki kartın ise hafıza hızı ve core hızı otomatik olarak biraz yükseltilmiş biçimde geliyor.

12000 puan..
    Böyle birşey nasıl olabilir anlayabilmiş değilim.
    Farklı 3dmark ayarlarını, vsync'i kapatmayı, açmayı falan tüm yazılımsal ayarları denedim faydalı olmadı.

Kart arızalı olabilir mi ? 3dmark esnasında ekranda hiç grafik hatası oluşmuyor fakat windows'a girerken logo ekranında hep aynı yerde birkaç pixellik bozuk görüntü belirip kayboluyor. Grafik sürücüsüne bağlı yazılımsal bir uyumsuzluk (bug) da olabilir.

3dmark la olmaz o iş oyunlarda karşılaştırman lazım..

Aga ilgin için saol. Yıllardır pek çok ekran kartı denedim ve hiçbiri diğeri ile aynı 3dmark skoru elde etmedi.
    3dmark sentetik olduğu için ve her oyunda farklı efektler kullanıldığı için bir miktar haklılık payın var. Fakat yine de bu durum 3dmark'ın (son zamanlar için vantage sürümü) tüm dünyada ekran kartı performansında kabul görmüş bir ölçüm yöntemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Şimdi de başka bir işletim sistemi kurup onunla test yapayım bari..
    Teşekkürler.

• Arada performans olarak çok uçurum olduğu söylenemez. Sadece 3Dmark'a bakıp yorum yapmak da yanlış olur, oyunlarda denemek lazım.
  • Peki buyrun oyun performansı:

Call Of Duty Modern Warfare / The Pitt / 4x / 1608 * 1050

117 Fps

Neyse.. Uzun uzun araştırdıktan sonra Geforce gts250 ile Geforce gts450 arasındaki performans farkının sadece %11 olduğunu öğrendim. Yardımcı olan herkesin bilgisine..

Ve teşekkürler.
  • saglam bi overclock yaparsan kartına kartına %15 civarı kadar bir performans katabilirsin.
  • quote:

3dmark06 işlemciyi baz almaz. Öyle olsaydı ismi 3dmark06 değil Cpumark06 olurdu.

İşlemciyi baz almazmı ? 3DMARK06 da çıkan total puanın bir kısmı cpu diğer kısmı ise gpu nun puanından oluşur , yani biri i7 4,0 işlemciyle 16000 alırken sen i3 le 13000 vs. alırsın , GPU nun ham puanını ölçen en iyi 3D MARK programı VANTAGE dır onuda '' GPU Score '' bölümünde görürsün işlemciden az fayda alarak verilen puandır hatta o bile cpu dan cpu ya ufak farklılıklar gösteriyor
  • Daha kartınızı nasıl tanıyacağınızı bilmezken ve buraya bilmediğiniz için soru sormuşken, bence size verilen cevapları bilgiç bir şekilde yanıtlayıp bilgi eksikliğinizi gözler önüne sermemelisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ParaBende

quote:

İşlemciyi baz almazmı ? 3DMARK06 da çıkan total puanın bir kısmı cpu diğer kısmı ise gpu nun puanından oluşur , yani biri i7 4,0 işlemciyle 16000 alırken sen i3 le 13000 vs. alırsın , GPU nun ham puanını ölçen en iyi 3D MARK programı VANTAGE dır onuda '' GPU Score '' bölümünde görürsün işlemciden az fayda alarak verilen puandır hatta o bile cpu dan cpu ya ufak farklılıklar gösteriyor

Evet 3dmark Cpu'yu baz almaz. GPU'yu baz alır. Ben cpu hiç etkilemez demedim. Az da olsa etkiler. Cpu puanını ise ayrıca raporlar. Ama adından da anlaşılacağı gibi, "3dmark." Yani ne demek? Grafik kartının 3 boyutlu uygulamalardaki hızlandırma fonksiyonunu ölçer.

Sonuç olarak yazımı kafanıza göre yanlış yorumlayıp beni hatalı konuma çıkarmaya çalışmışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetkep

Daha kartınızı nasıl tanıyacağınızı bilmezken ve buraya bilmediğiniz için soru sormuşken, bence size verilen cevapları bilgiç bir şekilde yanıtlayıp bilgi eksikliğinizi gözler önüne sermemelisiniz.

Sizden daha iyi bilenlere saygı göstermelisiniz. Ben de kendi açtığım konuyu kendim sonuca kavuşturdum. Eğer benden daha iyi bilen olsaydı böyle olmazdı.
    Yine de nezaketen teşekkür ettim ve teşekkürümü şimdi yeniden tekrarlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwolf.35 -- 8 Aralık 2010; 2:00:47 >
  • quote:

quote:

quote:

Evet 3dmark Cpu'yu baz almaz. GPU'yu baz alır. Ben cpu hiç etkilemez demedim. Az da olsa etkiler. Cpu puanını ise ayrıca raporlar. Ama adından da anlaşılacağı gibi, "3dmark." Yani ne demek? Grafik kartının 3 boyutlu uygulamalardaki hızlandırma fonksiyonunu ölçer.

Sonuç olarak yazımı kafanıza göre yanlış yorumlayıp beni hatalı konuma çıkarmaya çalışmışsınız.

Bak güzel kardeşim bilmiyorsun ama insanların yanlış yazdıgını iddaa edip kendin yanlış yazıyorsun aşagıya linkler koydum GTS450 lerin 3DMAR06 sonuçları CPU dan CPU ya farkları görürsün , görünürde VGA larda default hızlarında şayet overclock olsa bile hiç bir overclock 4000 veya 3000 lik farklar yaratmaz. Başımada geldiginde biliyorum bnm AMD 6000+ de 3dmark06 testinde 12000 alan 8800GTS 512MB , arkadaşın 3.0 Q6600 de 15000 puan aldı. Kart aynıydı sürücü aynıydı kartın hızları aynıydı

I7 950 4.6 Ghz / Win 7 64Bit / Single card

http://3dmark.com/3dm06/15099581

AMD Phenom II 1055T 3.13 GHz / Win 7 64 Bit / Single Card

http://3dmark.com/3dm06/15097407

E6500 3.7 GHz / Win 7 64 Bit / Single Card

http://3dmark.com/3dm06/14839731

Sonuçları incelersen , FPS leri gösteren bölümde göreceksinki E6500 deki GTS450 , 1055T deki sisteme takılan GTS450 den daha fazla FPS vermesine rağmen puanı daha düşük burdan anlaman gerekirki , 3DMARK06 TOTAL SCORE A CPU BÜYÜK ETKİ EDER , ELİNDEKİ GTS450 İ AMD 5200 LE BİRDE , I7 980 LE DENE ARADAKI PUAN FARKINI ANLARSIN GPU NUN ASIL PUANINI SM 2.0 , SM 3,0 DAN görebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donda -- 8 Aralık 2010; 2:38:44 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bak güzel kardeşim bilmiyorsun ama insanların yanlış yazdıgını iddaa edip kendin yanlış yazıyorsun aşagıya linkler koydum GTS450 lerin 3DMAR06 sonuçları CPU dan CPU ya farkları görürsün , görünürde VGA larda default hızlarında şayet overclock olsa bile hiç bir overclock 4000 veya 3000 lik farklar yaratmaz. Başımada geldiginde biliyorum bnm AMD 6000+ de 3dmark06 testinde 12000 alan 8800GTS 512MB , arkadaşın 3.0 Q6600 de 15000 puan aldı. Kart aynıydı sürücü aynıydı kartın hızları aynıydı

Sonuçları incelersen , FPS leri gösteren bölümde göreceksinki E6500 deki GTS450 , 1055T deki sisteme takılan GTS450 den daha fazla FPS vermesine rağmen puanı daha düşük burdan anlaman gerekirki , 3DMARK06 TOTAL SCORE A CPU BÜYÜK ETKİ EDER , ELİNDEKİ GTS450 İ AMD 5200 LE BİRDE , I7 980 LE DENE ARADAKI PUAN FARKINI ANLARSIN GPU NUN ASIL PUANINI SM 2.0 , SM 3,0 DAN görebilirsin

3dmark'ı 2001 sürümünden beri kullanıyorum ve hem cpu olarak hem de gpu olarak çok çeşitli sistemlerde test ettim. Değerleri karşılaştırdım ve biliyorum. Cpu da etkiler ama programın esas baz aldığı kısım GPU. Bu konuda tartışmak bile saçma olmakla birlikte bu konuda tartışan yok değil.
    İşte de link:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=255663

Konu başlığını okuyun. Konu " 3dmark cpu'ya göre midir ekran kartına göre midir? " değildi.

Konuyu saptırdığınız için sizi şikayet ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwolf.35 -- 8 Aralık 2010; 10:11:54 >

• Belki de işlemcin ekran kartına darboğaz yapıyordur. Ekran kartın dışında hiçbir bilgi vermemişsin. Önce bi sistem bileşenlerini yaz bakalım.
  • Konu çözülmüş durumda. Geforce gts250 ile geforce gts450 arasındaki performans farkının bütün bileşenler aynı kalmakla birlikte toplam %11.7 civarında olduğunuhttp://www.techpowerup.com 'daki yayınlardan hesaplamalarla bulabildik. Bir problem kalmadı.

İlginiz için teşekkür ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwolf.35 -- 8 Aralık 2010; 11:01:30 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

3dmark'ı 2001 sürümünden beri kullanıyorum ve hem cpu olarak hem de gpu olarak çok çeşitli sistemlerde test ettim. Değerleri karşılaştırdım ve biliyorum. Cpu da etkiler ama programın esas baz aldığı kısım GPU. Bu konuda tartışmak bile saçma olmakla birlikte bu konuda tartışan yok değil.
    İşte de link:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=255663

Konu başlığını okuyun. Konu " 3dmark cpu'ya göre midir ekran kartına göre midir? " değildi.

Konuyu saptırdığınız için sizi şikayet ettim.

Şikayet etmen benim için bişi değiştirmez açıkcası benim yazdıgım şey konuylada gayet alakalı bir durum, yanış bildiginiz şeyin üzerinde hala ısrar ediyorsunuz . Yardımmı arıyorsunuz , yardımmı ediyorsunuz önce buna bir karar verin

• quote:

Konu çözülmüş durumda. Geforce gts250 ile geforce gts450 arasındaki performans farkının bütün bileşenler aynı kalmakla birlikte toplam %11.7 civarında olduğunuhttp://www.techpowerup.com 'daki yayınlardan hesaplamalarla bulabildik. Bir problem kalmadı.

İlginiz için teşekkür ederiz.

%11.7 performans artışı var ise 13500 puan civarı almanız gerekirdi ama 12000 almışsınız tekrardan. Belki de problem çözülmemiş olabilir. Tekrar test yapıp yeniden puan almayı deneyin. Sonuçlarınızı paylaşın

• Sonucun işlemciyle alakalı olduğu bariz belli. Arkadaş söylediği lafları yutmak istemiyo. Bence boşuna uzatmaya gerek yok zira kendiside bunun farkındaki sistem bileşenlerinden söz etmekten kaçınıyo. Boşverin...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.