Şimdi Ara

Geçmişten günümüze fiyat değişimlerini yazalım (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
219
Cevap
2
Favori
17.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
215 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski bir oem satış temsilcisiyim ben sana şu şekilde izah edeyim.

2012-2014 arasında Logitech M185 Mouse'a 18 20 25 arası fiyatlarda indirimli şekillerde satış yaptırıyordu vatan bilgisayar. Oem kısmında bilgisayar topladığımızda tavsiye ederdik veya laptop satınca yanında satmaya çalışırdık insanlara pahalı gelirdi 18 20 25 lira düşünün. Şuan girin vatan bilgisayarın sitesine aynı mouse aynı özellikler belki 1 2 güncelleme almıştır ama ekstra şeyler olduğunu düşünmüyorum. Yıl 2017 4 5 senede fiyatı 2 3 kat artarak 50,69 TL'den satılmakta.

Geldiğimiz nokta mükemmel allah sonumuzu hayır etsin dicem ama sonumuz hiç iç açıcı değil hergün dolar ne durumda fiyatlar düşecek mi ötv ne oldu altın fırladı mı düştü mü diye kafaları yer olduk.
    İhtiyaçlarımızı zar zor karşılıyoruz. Tablet alacam mini almıştım o bahsettiğim yıllarda salak gibi sattım iyi halt etmişim şuan aynı tabletin 2. elini 0 a aldığım fiyata alabiliyorum düşünebiliyor musunuz saçmalığı. YAŞASIN ÇOK MUTLUYUZ. ENFLASYON DÜŞTÜ İŞSİZLİK AZALDI ASKERİ ÜCRET İNSANLARI MUTLU EDİYOR. YAŞASIN

• Euro yada Dolar para birimime geçsek nasıl bir sorun olur ekonomi de acaba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2011de, 22,500 tl ye aldığımız 2006 model araba şuan satsam 35000tl ye havada kapıyorlar, farka bakarmısın düşeceğine fiyat, artıyor...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gcb1903 kullanıcısına yanıt
    İroni mi yapıyorsun anlamadım ama yazdıklarının çoğunun bir sebebi de yakıt fiyatlarının artması dolara ve vergiye bağlı olarak. Ayrıca hiçbir şey olmasa genel fiyatlar arttığı için çiftçiye de yetmiyor ürün başına koyduğu fiyat, ondan arttırıyor. Yani arkadaşla derdiniz benzer sayılır, ülkecek derdimiz benzer sayılır, niye bu kadar tepki gösterdiysen.

• Almak yerine üretmeyi denediğimiz gün düşer.
  • Illusive Man kullanıcısına yanıt
    Son 16 yıldan önceki ortalamalara bakabilirsin hiç düşmüş mü? Ya da ne kadar artmış diye bak belki mantığın devreye girer.

1989 yılı ortalaması: 2120 TL (bugünün parasıyla 0,002 TL)
    1990 yılı ortalaması: 2606 TL (bugünün parasıyla 0,003 TL)
    1991 yılı ortalaması: 4175 TL (bugünün parasıyla 0,004 TL)
    1992 yılı ortalaması: 6874 TL (bugünün parasıyla 0,007 TL)
    1993 yılı ortalaması: 11.035 TL (bugünün parasıyla 0,01 TL)
    1994 yılı ortalaması: 29.788 TL (bugünün parasıyla 0,03 TL)
    1995 yılı ortalaması: 45.738 TL (bugünün parasıyla 0,05 TL)
    1996 yılı ortalaması: 81.386 TL (bugünün parasıyla 0,08 TL)
    1997 yılı ortalaması: 152.071 TL (bugünün parasıyla 0,15 TL)
    1998 yılı ortalaması: 260.974 TL (bugünün parasıyla 0,26 TL)
    1999 yılı ortalaması: 420.126 TL (bugünün parasıyla 0,42 TL)
    2000 yılı ortalaması: 623.703 TL (bugünün parasıyla 0,62 TL)
    2001 yılı ortalaması: 1.225.411 TL (bugünün parasıyla 1,23 TL)
    2002 yılı ortalaması: 1.505.839 TL (bugünün parasıyla 1,51 TL)

• Normalde işime gelen bir durum olması lazım ama benim çok canımı sıkan bir durum

2006 yılında 7750 tlye aldığımız renault 19 şuan 14000 civarı fiyat biçiliyor.

• 2009 yılında 16 bin liraya askere gidicem, ben gelene kadar değer kaybetmesin diyerek sattığım 5 yaşındaki megane 2 arabamı satmasam ve şuana kadar elimde olsaydı bindiğim sekiz sene yanıma kar kalarak 25 binden elimi öpene kapımda yatana verebilirdim.

Millet araba alıp oto kiralamacılara vererek çalıştırdıkları arabaları aldıklarından fazlasına sattılar, arabaların kirada yıpranmasına rağmen hemde. Aldıkları aylık kiralama bedelleride cabası.
  • -Yılbaşında aldığım ekran kartı 400 liraydı, şu an 600 liraya yakın.
    -2012'de aldığım orta segment akıllı telefon 800 liraydı, şimdi orta segmentler 1500-2000 aralığında. Kamerası çalışmıyor, pili öldü, gps bağlanmıyor, bilgisayara takılmıyor ama hala kullanıyorum. Para yok ne yapalım.
    -2008'de West sigarası içerdim, 4 liraydı. Şu an 9 lira.
    -2005'te 4'lü Yeşil Tuborg 6 liraydı. Şu an 4 Tuborg, 29 lira.
    -2006 ya da 2007'de ilk motorumu aldığımda benzinin litresini 2.60 civarındaydı diye hatırlıyorum. Şu an 5.21
    -Orta gelirli bir aile olmamıza rağmen 90'larda ve 2000'lerde babam eve her hafta biftek ve pirzola alırdı. Şimdi ayda 1-2 defa köfte zor yiyoruz.

Şimdi gelir bazı arkadaşlar ''yaa cebine giren para arttı ama, her sokak vosvagen var, komşum bmw'ye biniyor önceden şahini vardı bla bla'' der. O iş öyle değil arkadaşım, değil işte. Zengin olan zümrenin kim olduğunu sen de ben de biliyoruz. Biz aksine fakirledik.
    Arada sırada yurtdışına çıkan biriyim. Yıllar önce gittiğimde aldığım şeyi, sonradan tekrar gittiğimde onların parasıyla aynı fiyata alıyorum. Olması gereken bu değil mi zaten? Adamlarda ekonomi istikrarlı abi. Bizim gibi kamyonla fındık satıp ihracat yapmaya kalkmıyorlar. Kargo paketiyle gelen üründen, koca kamyonla giden fındık kadar ülkelerine para sokabiliyorlar.

• patronunda büyük sıkıntı var hiç zam yapmamış herhalde sana
  • 6 ay önce aldığım ekan kartı 1900TL idi, şimdi 2800TL.

O değilde bundan 10-15 sene sonra dünya genelinde küresel ısınmanın hat safhalara çıkması atmosferdeki kirlilik oranının aşırı yükselmesi, ozon tabakasındaki deliğin tehlikeli derecede büyümüş olması gibi haberler ve gerçekler ile yüzleşirken, bu konuların hiç birini hiç kimse dert etmeyecek. Çünkü, hala dünya dışında yaşam alanı kuramıyoruz, bilim kurgu filmlerinde hayalini canlandırıyoruz sadece, Aynı toprak üstünde herkes aynı şartlarda kaldığında kimin ne kadar yalaka yada uyanık olduğu önemli olmayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tigers615

patronunda büyük sıkıntı var hiç zam yapmamış herhalde sana

Ozel sektör

• 90'lı yıllarda, ben o zaman öğrenciyim. Annem ve babam 12 ay taksitle ev aldı. Hemde hiç zorlanmadan. Ne ev masrafları kısıldı, ne benim okul ihtiyaçlarım kısıldı, ne de özel ihtiyaçlardan kıstılar. Şuan aynı tarzda İstanbul'un ortasında ev almak istesek, 3 kişi ortaya maaş koysak 4 5 belki daha fazla seneleri alacak. Çoğu ihtiyacı kısacağız.

Geçen sene almak istediğim bisiklet 2700 civarındaydı. Aynı model 2017 değil 2016 şuan kur farkı yüzünden 4.000TL'yi geçti. Kur farkını dayadılar, üstüne bisiklette %18 vergi var. Kardeşim bisiklet bu vergi nedir? Ama milyon dolarlık yatlarda vergi %1.

Temel ihtiyaç, gıda vs girmiyorum. Çoğunuz bunlara değinmiştir. Kısacası insanlar temel ihtiyaçlarına bile zor yetişiyorken hobilerine maddi imkan tanıyamıyor.
  • Gecmisten gunumuze fiyatlari degil satin alma gucunu yazin

• Satın alma gücü paritesi hesaplanırken, kişi başına düşen gelir kullanılır. Hangimiz istatistiklerdeki parayı kazanıyor? Ve bir soru daha, zengin daha zengin olmuşsa ne önemi var satın alma gücünün artmasının? Beyaz yakalı, mavi yakalıya soralım bir de durumu. Türkiye gibi bir ülkede satın alma gücü paritesine bakıp yorum yaparsanız anca ekran başında kendinizi avutursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rocha -- 16 Ağustos 2017; 10:28:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Viktor R3znov

quote:

Orijinalden alıntı: hotel california

Dişlerime 3200$ karşılığında tel takılmıştı. Dr Amerikalı olduğu için fiyat yüksekti ve dolar üzerindendi.

1$ 1,2₺ olduğu için 3700₺ ye hallettik Allah'a şükür. Şimdi dişleri yamuk olan ve tedaviye ihtiyacı olan gençlerimize üzülüyorum. Allah hepsine sabır ihsan eylesin

Bu konu provokatör, troll kaynıyor. 1 dolar hiçbir zaman 1.2 tl'ye düşmedi.

1934'te bir ara 1.26 TL olmuş. Herhalde diş tellerini o zaman yaptırdın :D :D

Çok uzağa gitmene gerek yok Victor. sene 2010da dolar 1.60 civarıydı. Bilgisayar toplamıştım aç bak :D Trollük dediğini başımızdakiler yapıyor.

Alım gücümüz bu kadar düşerken, yok türkiye ucuyor kaçıyor demiyorlar mı...

• Şehmistan kullanıcısına yanıt
    Ben devletin verdiği ders ücretinden bahsediyorum.

Neyse google sağolsun sordum öğrendim:https://www.google.com.tr/search?q=%C3%B6%C4%9Fretmenlerin+ek+ders+%C3%BCcreti+ne+kadar&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=4veTWY2CNIX-aZDXueAO

11.33 TL imiş.

Bu da parlement sigara fiyatı:https://www.google.com.tr/search?q=parlement+sigara+fiyat%C4%B1&oq=parlement+sigara+fiyat%C4%B1&gs_l=psy-ab.3..0i10k1j0i22i10i30k1j0i22i30k1l2.81584.93089.0.93715.23.23.0.0.0.0.132.2363.13j10.23.0....0...1.1.64.psy-ab..0.23.2360...0j0i131k1j0i67k1.aQZFb0YMt68

Neymiş 15 TL

Yani 1 saatlik ders ücreti karşılığı 1 paket sigara alınamıyormuş.

Edit:Ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emekli56 -- 16 Ağustos 2017; 10:47:46 >

• Geçen yıl eylül ayında sandisk otg usb bellek aldım çift yönlü olanlardan.64gb faturasına baktım 51.89tl şuan aynı siteden fiyatına bakıyorum 80tl olmuş.
    1 yılda %55 zam
  • quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Sene 2011, dacia sandero 18950 tl

Sene 2013, dacia sandero stepway 24900 (bizzat teklif aldım)

Şimdi aynı araba 50 bin

Ara hep açılıyordu da 2012den sonra iyce koptu

Bir arkadaş yazmış ne alacaksak o yıllarda alacaktık diye. Doğru söylemiş, şimdiden sonra çok zor. Yazık günah bu millete

• İstanbul İzmir uçak bileti 200₺den 50₺ eti Ülker hele Ülker çıkarttığı tüm çikolataları içindekini azalttı 50gram Coco Star 25 gram falan oldu

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.