Şimdi Ara

Geçmişten günümüze fiyat değişimlerini yazalım (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
2
Favori
17.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
215 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amazondan alışveriş yaparken fiyatları 1,5 ile çarpıp hesaplıyordum. Şimdi ise 3,5 ve alışveriş yapamıyoruz
  • 2007 Toyota Corolla 32 bin tl ya almıştım.Aynı aracın yakın özelliklerinde 80 bin tl

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2014 yılında renault clio 0.9 tCe icon donanım araba almıştık 37000 liraya. 45000' e dizeli vardı. Şu an 79500 lira.

Son 15 yılda cehaletten nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmedim.
  • tkblack kullanıcısına yanıt
    enflasyon hesabı yaparsan o kadarlık bir artış yok
    ocak 2002 de 564 lira olan şey temmuz 2017 de 2450 lira olmuş.
  • 7000 tl artık o teller

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PowerShot58

Bir yerlerde ihracat yaptığında kur artış gösterir falan gibi bir saçmalık okumuştum. Forumda yer alan ünlü ekonomist arkadaşlardan rica ediyorum bu bağlantıyı biri bana açıklasın lütfen.

sacmalik degil. sen urun satarsin yurtdisina, ulkene doviz girer dovizle sattigini dusunursek. mesela euro. bu euro'nun bir nevi arzini artirir. veya sen o euroyu ulke icinde kullanmak icin TL yaparsin, TL'ye olan talep artar veya TL ile oder adam sana, TL ye bir talebi olur yani. Sonuc olarak Doviz arzinin artmasi veya TL talebinin artmasi TL'nin degerini artirici etkenlerdir. Doviz kuru nedir, 1 euro'yu 4,14 tl yapan sey nedir, kim belirler bunu sorusunun cevabi da bu iste. iki para birimi arasindaki arz talep sonucu. Mesela dolarin hizli cikis zamanlarinda TCMB'nin doviz satmasi, veya su 15 temmuz ertesi katar'dan ulkemize akan fonlar falan hep kur baskisini hafifletmek icin.

• 6 sene önce parli 6 liraydı şimdi 12.5 13 mü ne pahalandı diye almıyordum fiyatınu unutmuşum

• Hatırladığım fiyatları yazıyorum: bunlardan bir siyasi çıkarım yapmayalım ama Türkiye'de siyasi ve ekonomik hayat hep çalkantılı idi. Bi burnumuzu çıkaramadık, kendimizi düzeltemedik...

1983'de İzmirde bir ilkokulda (tahminen piyasadan ucuzdur) bir gevrek (simit) 2,5 TL idi, bir ayran da 2,5 TL idi. Rahmetli dedem bana 5 Tl verirdi. O gün bir simit bir ayranla götürürdüm.
    1984'de Kısa bir süre sonra herşey zamlandı bu ikisini günde 10 TL'ye almaya başladım
    Günümüzde ucuz bir yerden bunların ikisini 2 ila 3 tl'ye alabilirsin.

1996'da izmir-ankara otobüs bileti 900.000 TL idi.
    en son kullandığım zaman yaklaşık 2004'de 30.000.000 TL idi.

83 model şahini 87 senesinde 3 milyon tl'ye almıştık. 1990'da ise tam 27 milyona "0" beyaz şahin aldık...
    Peder bu arabayı 2008 gibi 9bin TL'ye sattı.

2013'de gtx 660 ekran kartını 650 TL civarına almıştım.
    bugün bu kartın eşdeğeri gtx 1060 1200 -1500 TL arası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylosoft -- 17 Ağustos 2017; 11:26:43 >

• Devlet paraya sıkıştığı için miiletin gözüne dikti gözünü yine.Bir mali müşavir olarak söylüyorum bunları. Matrah arttırımı adı altında vergi kaçaklarını muhasebe hesap planına uymama gibi şeyleri görmezden geldi.Vergisini düzenli ödeyen mal gibi göründü bir anda. Şu an mükelleflerimin çoğu vergisini ödemiyor nasıl olsa yapılandırma çıkar af çıkar diye. Devlet devlet olmadığı sürece sonumuz çok kötüye doğru gidiyor. Piyasada nakit yok müklleflerimin bankalara ödediği kredi fazilerini bir görseniz dudağınızda uçuk çıkar.
  • yıl 2011, 2011 full mitsubishi lancer pazarlık yapmadan 47 bin demişlerdi. 0 km. adamlara 43 44 bandına düşerse haber verin alayım demiştim

• Konuyu dağıttım mı bilmiyorum fakat ben samsunda yazıyorum. Samsunda suriyeli arkadaşlar resmi açılış yapmadan vergilerini bağkur primi gibi esnafın belini büken hiç bir masrafı yapmadan dükkanlarını açtılar.Samsunda Iraklı okumuş abilerimiz de var.Türk kökenli türkçeyi iyi konuşan aydın kişiler.(mühendis vb.).Bize gelip şirket kurmak istideiklkerini ilettiler.Arkadaşlara çalışma izni dahi çıkmadı.Neden? Suriyeli değilde Iraklı oldukları için.
  • Allahtan donanımhaberin forumu var, en beğenilen yorumlara bakınca anladım ki bi 15 dakikaya kalmaz ülkeyi düze çıkaracaklar.

• Pringles 200 Gr 1 TL idi şu anda 165 Gr 8 TL

• quote:

Orijinalden alıntı: Viktor R3znov

quote:

Orijinalden alıntı: hotel california

Dişlerime 3200$ karşılığında tel takılmıştı. Dr Amerikalı olduğu için fiyat yüksekti ve dolar üzerindendi.

1$ 1,2₺ olduğu için 3700₺ ye hallettik Allah'a şükür. Şimdi dişleri yamuk olan ve tedaviye ihtiyacı olan gençlerimize üzülüyorum. Allah hepsine sabır ihsan eylesin

Bu konu provokatör, troll kaynıyor. 1 dolar hiçbir zaman 1.2 tl'ye düşmedi.

1934'te bir ara 1.26 TL olmuş. Herhalde diş tellerini o zaman yaptırdın :D :D

Gözümle gördüğümü hatırlıyorum. 1.1x seviyesindeydi dolar.

• Üç beş yıl önceye kadar telefon almadan önce bir üst modelinin çıkıp fiyatların düşmesini beklerdik. Örnek olarak 1000 TL'ye piyasaya sürülen telefonun bir üst modeli çıktığında o telefon 200-300 TL aralığında aşağı çekilirdi. Ama şu anda bırak telefonu hiçbir üründe bir değer azalması olmuyor, maaşlar hep aynı ama fiyatlar sürekli yükseliyor her türlü üründe. Benim aldığim 2.300 TL lik piyasası olan telefon 2 ay içinde 2.700 TLye yükselebiliyorsa yok dış mihraklar, yok faiz lobisi gibi hayali düşmanlara gerek yok.

Bu ülkeye acilen kapsamli bir zeka testi ve alanında uzman psikologlar lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-00B482800

quote:

quote:

Dişlerime 3200$ karşılığında tel takılmıştı. Dr Amerikalı olduğu için fiyat yüksekti ve dolar üzerindendi.

1$ 1,2₺ olduğu için 3700₺ ye hallettik Allah'a şükür. Şimdi dişleri yamuk olan ve tedaviye ihtiyacı olan gençlerimize üzülüyorum. Allah hepsine sabır ihsan eylesin

Gözümle gördüğümü hatırlıyorum. 1.1x seviyesindeydi dolar.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 15 Temmuz 2021; 3:25:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kaynakmühendisi

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 15 Temmuz 2021; 3:25:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hilmignc

quote:

quote:

quote:

quote:

Çok uzağa gitmene gerek yok Victor. sene 2010da dolar 1.60 civarıydı. Bilgisayar toplamıştım aç bak :D Trollük dediğini başımızdakiler yapıyor.

Alım gücümüz bu kadar düşerken, yok türkiye ucuyor kaçıyor demiyorlar mı...

1.60 olmadı demedim ki zaten 1.20 olmadı demedim.

2010- 1.60, 2017-3.5 sanırım ekonomi şaha kalktı tutamıyor dış mihraklar

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 15 Temmuz 2021; 3:26:0 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çok uzağa gitmene gerek yok Victor. sene 2010da dolar 1.60 civarıydı. Bilgisayar toplamıştım aç bak :D Trollük dediğini başımızdakiler yapıyor.

Alım gücümüz bu kadar düşerken, yok türkiye ucuyor kaçıyor demiyorlar mı...

1.60 olmadı demedim ki zaten 1.20 olmadı demedim.

2010- 1.60, 2017-3.5 sanırım ekonomi şaha kalktı tutamıyor dış mihraklar

Senin de hoşuna mı gitti vatansever ?

Hayır içimi acıtıp gururuma dokunuyor, kıçı kırık bulgaristanın parası bile 2 kat daha değerli ama senin gibi gözü kapalılar "Çok geliştik, süperiz, yada bu kadara da şükür" vb yapanları görünce böyle yorum yapılması gerekiyor

• beyzade0606 kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun hocam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.