Şimdi Ara

Garanti Bankası Sanal Kartla Yaptığım Alışverişden 3000TL Fazla Aldı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amazon jp'den 12000 TL'ye ekran kartı satın aldım. Garanti Bankası sanal kartım ile ödemeyi yaptım. Ödemeyi yaparken Garanti Bankası sizi arıyor ve bu tutardaki ödemeyi onaylıyor musunuz? diye soruyor. Bende 12000 TL için onay verdim. Ama amazon jp siparişi 4 gün sonra onayladığı için kur yükselmesinden dolayı sanal kartımdan giden 12000 TL'nin üstüne 3000 TL eksi bakiyeye düştüm. Daha öncesinde sanal kartımla yapmış olduğum alışverişimde Garanti Bankası 2 defa çekim yapmış beni eksi bakiyeye düşürmüştü. Arayıp sorunu çözmüştük, bana sanal kartın asla eksi bakiyeye düşmeyeceğini bunun milyonda bir sistemsel sıkıntı olabileceğini söyledikleri için ben onlarla çalışmaya devam ettim. Ama ne kadar aradım sordum, hiçbir şekilde düzeltmediler ve 1 ay oldu. Ben hakkımı nerede arayabilirim. Madem 150000 TL çekilecekti. Bunu aynı sistemle arayıp sorsalar izin vermeyecektim.

• Ben aliexpress'ten yapıkredi kartları ile alışveriş yaptım bir kaç sefer. Yanılmıyorsam onlarda önce kur biraz fazla hesaplanıyor daha sonra ise çekilen tutar azalıyordu. Sanırım bir çeşit koruma sistemi gibi bir şeydi ama hiç bir zaman benim onay verdiğim tutardan daha fazlası çekilmedi. 3000 TL yasal sınırın altında ilçe tüketici hakem heyetinize başvurmanızı öneririm. Kaymakamlıklarda bulunurlar kendileri. Yalnız "4 gün sonra onay verdi" meselesini anlamadım. Siz kartı geçtiğiniz anda ödeme tamamlanmıştır. Satıcı onayı farklı bir konu. Misal ben Hepsiburada'dan bir ürün aldım ödemeyi yaptım diyelim 4 gün sonra satıcı onayladı ve işleme alındı ya da satıcı stok yok diye iptal etti. Bu konular bankayı bağlamaz ki. Ne zaman ki Hepsiburada iptal işlemini onaylar o zaman karttan çekilen tutar iade olur. Yani sizin konudaki geç onaylama meselesi eğer bu tip bir şey ise banka ödemesi ile o konunun bir alakası olduğunu sanmıyorum. Siz bankanızı hakem heyetine verin ve ödemenin 12000 tl olduğunu ses kayıtlarının dinlenmesini aksi ispat edilmediği takdirde kartınızdan çekilen 3000 tl'nin ve sizden alınan faizin iadesini talep edin. Hakem heyetlerine başvuru ücretsizdir. 4-6 ay arasında karar verirler. E-devlet TÜBİS sisteminden başvurabilirsiniz. Varsa elinizdeki delilleri eklemeyi unutmayın. Yoksa bile konuşma kaydı delil olacaktır. İspat yükü bu konularda firmada oluyor diye biliyorum kayıtlar onlarda olduğu için.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.