Şimdi Ara

G4560'tan R3 1200'e Geçeceğim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
2
Favori
3.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

MSI H110M PRO-VD
    Intel Pentium G4560 + Xiagmatek Loki 2 Soğutucu
    MSI GAMING GeForce GTX 1050 Ti 4GB (6 pinli)
    GSKILL RipjawsV 8GB DDR4 2400MHz CL15
    Seagate Barracuda 1TB 7200rpm
    Cooler Master RC-K350 600W

Aklımda ikinci el i5 6400 ya da i5 6500 civarı bir işlemci almak vardı fakat Amd'nin ileriye dönük soket desteği beni Ryzen almaya yöneltti. Sistemi çoğunlukla oyun oynamak için toplamıştım, halen de öyle. Coffe Lake de yeni chipsetle gelecek dendiği için boşuna beklememyeyim dedim. Hazır indirim varken de indirimi kaçırmayayım dedim.

Uygun fiyata Ryzen 1200 ve Asus Prime X370 Pro aldım fakat size de sormak istiyorum yine de iyi mi yaptım böyle?
    Anakartı ileride değiştirmeyeyim diye bütçemin elverdiği en iyi anakartı aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercan Ç. -- 21 Ağustos 2017; 15:38:21 >

• Gayet iyi yapmışsın. Eski anakart ile en fazla 4/8 e gidebilecek ve overclock yapamayacaktın. Şimdi zaten azıcık overclock ile i5 7500 seviyesinde işlemcin ve önü alabildiğine açık bir anakartın var. Takarsın bir 7nm 5ghz e yaklaşmış 8 çekirdekli yeni seri ryzen uzun süre arkana bakmadan kullanırsın ileride. Harika yapmışsın. Çok kişi senin gibi h110 anakartlardan kurtulmaya bakacak yakın zamanda. Güle güle kullan
  • Aldıktan sonra sormanın pek bir faydası yok. Gelecek yorumlar sizi ya mutsuz ya mutlu eder. Bu yüzden kafa karışıklığına sebep verir.

Hayırlısı olsun. İyi günlerde kullanın. Oyunlarda kullandığınız ayarları ve değerlerin gözüktüğü birkaç adet ekran görüntüsü atarsanız sevinirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence gereksiz masraf olmuş. Sistemi gittiği yere kadar kullanıp, yetmediği yerde istediğin işlemci anakart kombinasyonunu alırdın. Şimdi hem kendini AMD ile sınırlamış oldun, hem de soket değişmese bile yeni chipsetler illa ki çıkmış olacak 2-3 seneye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dovahkiin kullanıcısına yanıt
    techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Çift çekirdek yetmiyordu zaten hocam. O sebeple aldım. Mesela Battlefield 1, Just Cause 3 ve Player Unkonwn's Battleground oyunlarında çift çekirdek stabiliteyi yakalamaya yetmiyor. Ayrıca oyunlardaki anlık düşmeler de en sevmediğim sıkıntı.
    @techniquest35 Bir inceleme yapmaya çalışırım hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercan Ç. -- 21 Ağustos 2017; 16:1:17 >
  • Sercan Ç. kullanıcısına yanıt
    İşlemciyi oc etmeyi unutmayın. Ayrıca yakın zamanda bellekleri de değiştirirseniz güzel olur. 900 TL'lik bellekler ile yapılan testlere de pek kulak asmamakta fayda var. Neticede herkesin belleğe 900 TL. verecek parası yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 21 Ağustos 2017; 15:56:04 >
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Benim de aklımda bir 3000-3200 mhzlik ram almak var ama şuan çok pahalılar. İleride inşallah bakarım bir 16gblik.
    İşlemciyi en az 3.8ghz oc ile kullanmayı düşünüyorum.
  • Kaç para masraf yaptınız bilmiyorum ama 850-900 liraya ikinci el i7 alsaydın hem direk üst seviyeye geçmiş olacaktın hem güçten hemen fayda sağlayacaktın, hem de uzun süre değiştirmezdin.Gelecekte iyi işlemci çıkarda iyi performans alacam diye kendinizi şimdiden orta seviye işlemci ile sınırlamışsınız.Çıksaydı da görüp öyle alsaydınız.Amd bu, söylediğine ben güvenemiyorum.
  • Al Swearengen kullanıcısına yanıt
    İkinci el i7 o fiyata olsaydı alırdım hocam fakat ikinci el almış başını gitmiş. i7leri 1300tl civarlarında satıyorlar. Sıfır i5 6600k 870tl iken ikinci elde 825tlden satılıyor.
    İşlemciyi 408, anakartı 548tlden satın aldım. Elimdeki işlemci ve anakartı da düşük bir zararla satarım.

@techniquest35 Yok hocam ne huzursuzluğu. Yaşadıkça öğreniyor insan fakat çok araştırıp bu sisteme geçmeye karar kıldım. İkinci el i5 6400, 6500 gibi işlemciler 500tllerden satılıyor. Oc ile aynı performanstaki Ryzen 1200 ise sıfır 408tl. i7ler, 1000+ fiyatlı ve 4 çekirdekliler. 6600k, 7600k gibi işlemcilerin ikinci eli de sıfırdan farksız ve yine 4 çekirdek 4 izlekli. Ayrıca bu işlemcileri anakartımda oc ile kullanma imkanım yok ve alacağım performans ryzen 1200'den çok da büyük olmayacaktı. Bu nedenlerden ötürü, intelin ileriye dönük gelmemesi bana Ryzen'ı aldırttı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercan Ç. -- 21 Ağustos 2017; 17:49:14 >
    iyi yapmışsın usta, kalkıp eski nesil i5 veya i7'lere para vermeye gerek yok, Anakart tercihinde çok iyi olmuş. İleride ihtiyaç duyarsan r5 veya r7 ryzenlere geçersin olur biter.
  • Çok iyi yapmışsın 2020 ye kadar çıkacak işlemcileri bios update ile kullanabilirsin belki zen2 ile çok iyi bir ipc sıçrayışı yakalar amd ona geçersin paran olursa. En azından ben öyle yapmayı planlıyorum ama ipc iyi gelmezse sonraki nesillere artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

Bence gereksiz masraf olmuş. Sistemi gittiği yere kadar kullanıp, yetmediği yerde istediğin işlemci anakart kombinasyonunu alırdın. Şimdi hem kendini AMD ile sınırlamış oldun, hem de soket değişmese bile yeni chipsetler illa ki çıkmış olacak 2-3 seneye.

hangi yeni çipsetler çıkacak acaba ryzen anakartlarda kuzey köprüsü yani çipset yok.soket değişmiyorsa yeni ryzenleri takabilir inanmakta zorlansanız bile.
  • Gayet iyi yapmışsın. Eski anakart ile en fazla 4/8 e gidebilecek ve overclock yapamayacaktın. Şimdi zaten azıcık overclock ile i5 7500 seviyesinde işlemcin ve önü alabildiğine açık bir anakartın var. Takarsın bir 7nm 5ghz e yaklaşmış 8 çekirdekli yeni seri ryzen uzun süre arkana bakmadan kullanırsın ileride. Harika yapmışsın. Çok kişi senin gibi h110 anakartlardan kurtulmaya bakacak yakın zamanda. Güle güle kullan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrossoverKing -- 21 Ağustos 2017; 17:41:51 >
    Bende r3 ve i3 7100 karsılastırmasına bakıp bol bol videoalrını inceleyip i3 7100 aldım...Henüz bu oyunları deneme fırsatım olmadı ama testlere göre i3 7100 sıkıntı cıkarmıyordu gercekten 2 gercek 2 izlek cekirdekte sıkıntımı cıkarıyor bu oyunlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuoni

quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

Bence gereksiz masraf olmuş. Sistemi gittiği yere kadar kullanıp, yetmediği yerde istediğin işlemci anakart kombinasyonunu alırdın. Şimdi hem kendini AMD ile sınırlamış oldun, hem de soket değişmese bile yeni chipsetler illa ki çıkmış olacak 2-3 seneye.

hangi yeni çipsetler çıkacak acaba ryzen anakartlarda kuzey köprüsü yani çipset yok.soket değişmiyorsa yeni ryzenleri takabilir inanmakta zorlansanız bile.

"kuzey köprüsü yani chipset"

Öyle kardeşim öyle, hadi kolay gelsin.
  • Yalnız BF1 i aldım haftasonu, 4 çekirdek işlemciler yetmiyor onu gördüm. (3.7 Ghz e overclocklu i5 6400t var)

Performans olarak sıçrama illa ki yaşayacaksınız fakat en kötü 4c/8t almadan bu dediğiniz oyunlarda istediğinizi elde etmeniz zor olacaktır. Geleceğe yönelik güzel bir seçim esasında. Hayırlı olsun.
  • Yerinde olsam hiçbir şeye dokunmadan anakartın biosunu güncelleyip i7 7700 alırdım. Ryzen 1200'den çok üstün bir işlemci ve toplamda harcadığın para da aşağı yukarı aynı olurdu. Ama aldığın anakart onu açık iyi bir anakart, Ryzen 1200 de 4560'dan sonra uçak gibi gelecektir sana, yani çok yanlış bir iş yapmışsın diyemem mantıklı bir platforma geçmişsin, yine de i7 7700 çok daha iyi olurdu.

• i3 7100 2ç/4i olması lazım g4560 gibi.

Battlefield 1 kötü değil.
    Just Cause 3'te 4 çekirdek şart gibi bir şey. Ps4'te bile cpu'su yüzünden fps stabil değildi.
    Pubgde ara ara 30lara düşüyor can sıkıyor. Çatışmalarda özellikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercan Ç. -- 21 Ağustos 2017; 18:24:26 >
  • bendede g4560 ve h110m pro vhl anakart vardı,ekran kartıda aynı 1050ti ve ram crucial 2133mhz,ryzen 1200 aldım ve b350m gaming pro anakart aldım,çok fazla oyun oynamam ama bf1'de g4560 ile hiçbir sorun yaşamadım,g4560 normal bir kullanıcı için aslında yeterli ben geçip geçmemek için çok düşündüm hatta anakart ve işlemciyi almaya gittim kapıdan döndüm :)sonra akşma gidip aldım boş yere para harcama dedim kendi kendime sonra gidip aldım almasamda olurdu bana şu an için ekstra bir kazancı yok çünkü
    dostum o işlemciye direkt overclock yap ben auto voltaj ile işlemciyi 3.7ghz ve ramleride 2667mhz'e çıkardım ramlerde soğutucu yok üstelik,uğraşacak vaktim yok 4ghz'i zorlayacağım ve ramlerde oc ile 3000mhz'i görüyor testlerde,ryzen'a geçmekle akıllı bir iş yapmışsın bence çünkü i7 alsan anakart kötü birde o çıkacak başına oc yapamayacaksın çünkü eee soğutucu ne olacak oda para,ben hayatımda bu kadar iyi stok soğutucu görmedim wraith soğutucu gerçekten çok iyi eline alınca bile hissettiriyor

BF1 de ağır haritalarda performans ciddi kötü frame dalganlanması çok can sıkıcı iyi yapmışsınız bende sizin gibi yapmayı düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haklısın hocam. Sıçrama için 4c/8t lazım ama izlediğim videolarda bazı oyunlarda ryzen 1400 fark atıyordu. Bütçe olsa 1600 alasım vardı çünkü 1200 ile 1600 tam fiyat performans ürünleri bana göre.

@sendomi Bf1 genel olarak kötü değil ama Silkolet'in bahsettiği gibi bazı haritaların cpu yoğunluğu çok fazla, Amiens ve Fao Kalesi gibi. Resmen zorlanıyor işlemci. Ha yine de oynanıyor ama ben daha çok stabil bir fps istedim.
    Soğutucu ile ilgili bir video da izlemiştim almadan önce. Videoda adam fanı söküyordu ve Cooler Master'ın logosu vardı fanın iç kısmında. Yani Amd işi bilen bir firmaya soğutucuyu ürettirerek kaliteden kaçmamış.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.