Şimdi Ara

FX6300 %100 yükteyken voltajı neden düşürüyor? SS li...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam arkadaşlar. fx6300 işlemci o.c li olarak kullanıyorum ve 4.6ghz kullanabilmek için bios ayarlarından 1485 voltaj veriyorum. prime95 ile %100 yük altına girdiğinde işlemciye verdiğim voltaj 1368 e kadar düşüyor. fakat prime95 i kapattığım an boşta tekrar 1464 e çıkıyor. doğal olarak %100 yük altındayken işlemci ısınmaya başladığında voltaj 1368e kadar indiğinden 1 yada 2 çekirdek kendini kapatıyor ve sadece 4 çekirdek %100 de diğer 2 çekirdek %0 da çalışıyor. bunun nedeni ne olabilir, neredeyse tüm ayarları denememe rağmen hala işin içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim...

not: sistemim imzamda tam olarak yazmakta...

görüldüğü gibi boşta voltaj 1464

prime95 i açtığımda %100 yük altına girdiği an voltaj düşüyor 1368

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twona77 -- 12 Ocak 2014; 2:27:24 >

• Bende tam tersi oluyor. LLC ayarı extreme iken tam yükte 0.06V kadar artıyor. Mesela 1.375V ayarlıyorum tam yükte 1.44V oluyor. LLC ayarını azaltırsam daha da fazla artıyor. Sanırım sende LLC kapalı. Biostan bi bakıver istersen.
  • Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt
    LLC ayarı nedir hocam tam olarak biraz açarmısınız tam anlayamadım çünkü...
  • quote:

Orijinalden alıntı: twona77

LLC ayarı nedir hocam tam olarak biraz açarmısınız tam anlayamadım çünkü...

Tam bilgim yok ama tahminlerimi yazıyorum:

Mesela bir akım doğrultucudan ya da voltaj regülatöründen çok akım çekmeye kalkarsan voltajı sabit kalamaz ve düşmeye başlar çünkü devre çıkışındaki süzgecin/dengeleyicinin depoladığı yük yetersiz kalır. Her saat sinyalinde biraz daha voltaj azalır. Bir noktadan sonra mantık geçitleri için yeterli voltaj sağlanamadığından CPU çekirdeği/cachesi/bellek kontrolcüsü çalışamaz hale gelir.

LLC ayarı arttırarak daha fazla akım çekebilecek şekilde voltaj regülatörlerinin beslemesi değiştiriliyor olabilir yani voltaj regülatörünün çalışma şartları zorlaşır(gibi geliyor)(1.3V için 100 amper akım verebilirken 1.3V için 200 amper vermeye başlaması gibi....)

LLC ayarı kısılınca tam yük altında voltaj düşeceği için başlangıç voltajı çok arttırılmış olur böylece voltajın düşmüş hali bile CPU için yeterlidir ama voltaj regülatörü o kadar da zorlanmayabilir(onun yerine işlemci çok ısınmış olur).

Tabi ne kadar yük varsa o kadar voltaj ekleniyor olması muhtemel. Hatta hiç yokken ayarlı voltajın altında bile olabilir.

Voltaj düşüşü olunca LLC ayarı yokken/çok kısıkken ek voltaj veriyoruz, bu voltaj ise voltaj düşüşüne sebep olmayan diğer parçaların ısınmasına neden oluyor. Bu da gereksiz enerji harcaması ve sıcaklık sorununa neden oluyor. LLC yi en üst seviyeye alırsanız tek sıcaklık kaynağı o voltaj düşüşüne sebep olan birimler oluyor ve diğer parçalar ısınmıyor ve bunu sağlamak için voltaj regülatörleri zorlanıyor.

Yani ya CPU zorlanacak ya da anakartın VRM parçaları. İkisine birden rahatlık istiyorsanız voltajsız overrclock yapıp gittiği yere kadar zorlayacaksınız.(benim fx8150 için 4.0GHz voltajsız son limit, 0.1V eklersem 4.4GHz, 0.125V verirsem 4.5GHz oluyor ve de sadece LLC en yüksek ayardayken(yoksa CPU çok ısınıyor) )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 12 Ocak 2014; 12:26:14 >

• gayet açıklayıcı olmuş tşk ederim. ben bu llc nin nerden değiştiğini bulamadım, bios ta tam olarak nerede bu ayar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twona77 -- 12 Ocak 2014; 12:30:44 >
  • Biosta dıgı+Power control var.tıkla onu . cpu ve cpu/nb load line calibrtation var. İkisini de enabled yap.
  • HORT
    Banada oluyor FX 6100 MSİ G43 kullanıyorum yük altında voltaj düşmese çalışacak olan hızlar bu sebepden dolayı çakılıyor. Neyi kapatmam neyi açmam gerek?
  • Bende tam tersi oluyor. LLC ayarı extreme iken tam yükte 0.06V kadar artıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.