Şimdi Ara

Fx 4300 (4.4 Ghz ) R9 380 4gb Darboğaz ? SS'li

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.052
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

makinada şu an aşağıdaki ürünler takılı;
    msi 970 gaming anakart
    msi r9 380 4 gb 256 bit ekran kartı
    fx4300 4.4 ghz oc li işlemci
    kingston cl9 1600 mhz ram

işletim sistemi olarak windows 10 kullanıorum.

msi after burner ile oyun oynarkenki grafiklere bakacak olursak, işlemci yani CPU sürekli %96 nın üzerinde..
    GPU kullanımı ise sürekli değişiyor. 2 saniye %100 oluyor sonra bi anda %1 oluyor. 2 saniyeliğine %40 a çıkıyor sonra tekrar %99 oluyor falan..

bu olay darboğaz anlamına mı geliyor ? oyunda çok süper akıcı sayılmaz zaten. arada bir hissedilir seviyede takılmalar olmuyor değil. kısacası kaymak gibi değil yani..

işlemci olarak fx8350 mi almalıyım yoksa fx8300 işimi görür mü ?

Not// oynadığım oyun The Division

Edit// işlemciyi normal hızına alınca dalgalanmalar artıyor. 4.4 ghz ye o.c yapınca dalgalanmalar %60 azalıyor diyebilirim. daha fazla da o.c yapmak istemiyorum. işlemcim ekran kartımı tam anlamıyla kullanamıyor sanırım ?

Edit2// kullandığım poer 600 w ancak 80+ plus değil. everest rampage 88 kasasının kendi stok powerı. ekran kartının stabil çalışmamasının ani düşüşler yapmasının sebebi psu olabilir mi ? varmıdır böyle bir ihtimal ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cashr00t -- 20 Mayıs 2016; 22:55:14 >

• Bu dalgalı kullanma sorununu çoğu R9 380 kullanıcısı yaşadı diye biliyorum.

Fakat ben yaşamamıştım.

Bilen birisi çözümü gelip anlatır tahminimce.
  • cashr00t kullanıcısına yanıt
    Oyunu hangi çözünürlükte oynuyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

1920*1080 çözünürlüğünde oynuyorum. Ayarlar medium-high-loe karışık ama genelde medium ağırlıkta. BF4 multiplayer oynarken böyle olmuyor. gayet akıcı kaymak gibi oynatıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cashr00t

quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

1920*1080 çözünürlüğünde oynuyorum. Ayarlar medium-high-loe karışık ama genelde medium ağırlıkta. BF4 multiplayer oynarken böyle olmuyor. gayet akıcı kaymak gibi oynatıyor.

bütün ayarları high'a çıkardığınızda aynı sorunu almayabilirsiniz onu deneyebilir misiniz ?
  • Darboğaz değil bu darboğaz olsa %100ü hiç göremeyebilirdiniz bile overclock stabil olmayabilir bundan kaynaklanıyor olabilir stok hızlarda dener misiniz?
  • islemci ihtiyac/kullanimi oyuna gore degisir.overclock yapacaksan 8300 yeterli cunku gunlukte 4.4 4.5 gibi bir sey yapacaksin 8370 bile alsan tutup bi 5 ghz yapamazsin gunluk yine 4.5 4.6 olur ama stok kullanacaksan 8350 al.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Darboğaz değil bu darboğaz olsa %100ü hiç göremeyebilirdiniz bile overclock stabil olmayabilir bundan kaynaklanıyor olabilir stok hızlarda dener misiniz?

stok hızlarda denediğim zaman takılmalar biraz daha artıyor. Oc ile 4.4 ghz ye çıkartınca oyun akıcı denecek kadar hızlanıyor fakat arada bi patlama efektlerinde ve bazı çatışma sahnelerinde hafiften rahatsız edici dalgalanmalar oluyor.

birde işlemciyi stok hızında kullanınca oyunu 15-20 dk oynadıktan sonra oyun kitleniyor donuyor. caps lock tuşu bile yanıp sönmüyor tek çare reset atmak oluyor.
  • Daha önce tecrübe etmediğim bir problem fakat fx4300ün o hızda darboğaz yapacağını pek düşünmüyorum lana r9 380 kullananlarda dalgalanma oluyormuş falan dedi belki yazılımsal bir olaydır başına gelen biri gelip yardımcı olacaktır diye düşünüyorum
  • cinayet13 kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkürler. ben psu dan da şüphelenmiyor değilim açıkcası. Everest rampage 88 kasasının kendi stok power ı. 600 w yazıyor ama 80 plus falan yazmıyor. ekran kartının stabil çalışmamasının sebebi psu kaynaklı olabilir mi acaba ? varmıdır böyle bir ihtimal ?
  • Hmmm sormak lazımdı bunu evet sebep olabilir power supply
  • Valla guncel driverlar ile dalgalanmalari yok ettiler hatta 3-4 onceki driver da bitti o iş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir kere arkadas oc yapinca dalgalanmalar %60 azaliyor demiş. Division açık dünya oyunu. Islemci degistirin eminim rahatlayacaktır.

• Global ayarlardan güç etkinliğini kapatıp deneyin diyeceğim ama cpu zaten yetersiz, zaten belli de ediyor kullanım yüzdesi sebebiyle.

Aynı kartı kullanıyorum E5620 işlemci var, 1366 soket 6 senelik işlemci. 4 ghz de overclock yapıyorum BF4 te darboğaz yaşamıyorum çok rahat iş çıkartıyor.
  • Ayrıca X4 860K 4 GHZ de r9 270x te darboğaz sorunu yaşadım. Performans olarak aralarında bariz bir fark olmadığını düşünürsek tek sebebi işlemcidir. Kaldı ki r9 380 çok daha güçlü bir kart.
  •  Fx 4300 (4.4 Ghz ) R9 380 4gb Darboğaz ? SS'li
  • BF4 te bende sorun yaşamıorum fakat iş Division a gelince böyle sinir bozucu bir olayla karşılaştım. İşlemcim ortalama %96 - GPU ortalama %80 kullanıyor. sanırım bu da darboğaz anlamına geliyor ?
  • cashr00t kullanıcısına yanıt
    Yaşamamanız garip benchmarklarda x4 860 bile fx 4300 ten iyi skor alıyor, 860k ile ben darboğazın dibini yaşarken sizin yaşamıyorum diyor oluşunuz haliyle garip geldi. Bence tek sorun işlemci fx 8350 sıkıntınızı çözecektir.
  • ben 4.4 ghz o.c li kullanıyorum belki ondandır. bir adet 8350 veya 8300 sorunumu çözecektir sanırım. teşekkür ederim.
  • Sorun sabit diskten olma ihtimali var.Sistemde ssd varsa oyunu oraya kurup deneme yapın.Oyun boyutları her geçen gün artıyor.HDD'ler bu boyutta bilgiyi okumada yavaş kalmaya başladı.Güç kaynağının 12V kanalın gücü nedir?12V kanalı ayrılmış olabilir.12v1 ,12v2 gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 21 Mayıs 2016; 7:34:24 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.