Şimdi Ara

futureshop.co.uk alışverişim, QED bi-amp kablo ve bi-amp deneyimim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
5.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aldığın qed ler çok güzel kablolar. Bunun bayağı bir fiat olarak üstüne çıkman lazımki daha nitelikli ve kaliteli kabloya çıkasın. Aldığının metresi 5-10 pound arası. Bundan sonra iyi denilebilecek segment metresi 35-50 pound dan başlıyor. Uzun süre daha kullanırsın. Sonrada upgrade ederken pişmiş kablo olarak satarsın.
  • Dostum kabloda sınıfı atlamak için önce hop. de sınıf atlamam icap edicek Zira metrajı 35-50 pound luk kabloları WF 9.6 larla pişirmek istemiyorum.
    Heytt gelsin 683 ler hele bi..

Yarın şu mid performansıyla ilgili olarak özellikle üşenmeyip şu QED leri tekrar söküp VDH CS122 leri bir daha baglıycam. Bakim nasıldı onların sesi, hemen pabuçlarını dama attım yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 13 Eylül 2008; 2:30:11 >
  • Bu gün LH ve HF frekanslarının hop. sürücülerine etkisini test etmek için Front A ve Front B leri yarı ayrı çalıştırdım. Hop. lerin dahili c.overları şu sekilde çalışıyor.

futureshop.co.uk alışverişim, QED bi-amp kablo ve bi-amp deneyimim

Bana biraz anlamasız geldi, Üstten üçüncü sürücü, hem HF de hemde LF de çalışıyor. Acaba bu orta seslerde belli frekans aralıklarında bir abukluk yaratıyor olabilirmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 14 Eylül 2008; 1:12:11 >
  • resimi goremedim @oronra bende de bir problem olabilir ama bir bak istersen

bu arada

Qed lere kanim isinmaya basladi dogrusu yakinda bende sahip olabilirim.sen nasil baglamistin hem amfiye hem speaker tarafini?kafani sisiriyorum kusuruma bakma sevgili@oronra.

B&W lar denildimi bendede akan sular durulur.hep sevmisimdir.yorumlarini merakla bekliyoruz

selametle
  • Yaw her zaman eklediğim şekilde ekliyorum resimi bu gün göstermez oldu forum. Ne iş bende anlamadım.

QED lerin iki ucunuda 4 banana şeklinde yaptırdım ben. Hop. lere alt ve üst frekans olarak baglıyorum dogal olarak. Anfi kısmındada LF a tekabul eden ucları Front A lara bagladım ve HF a tekabul eden uclarıda Fron B lere bagladım.
  • tamam anladimbu arada forumda bisey var galiba .cevap icin tesekkurler.yakinda siparisi gecerim diye dusunuyorum ama sterlin +kdv var ucret ucuyor degilmi sigmada ? bide bazi kablolar kutu icerisinde geliyor bunlar sana nasil geldi siteden ? bazilari degisik sekilde paketleniyor felan merak ettim...
  • Biliyorsunki ben yurtdışından sipariş verdim ürünleri.

QED in optik kablosu kendi kutusunda geldi. Vakumlu bir ambalajdı ve şeffaftı.
    QED in bi-wire kabloları uçlarına soguk kaynakla banana işlemi yapıldığından açıktı, bir kutusu yoktu. Sadece güzelce sarılmış ve naylonlanmıştı. Çok temiz paktı yani. Zaten metrajla satılan kablolar hazır olmadığından kendine ozgu bir kutusunun olmaması da normal.

Bu ürünlerin tamamı güzelce baloncuklu (darbe emici) bir poşete konup sonrada zarflanmıştı. Tabi gümrükte açıp paketleri kontrol etmişler Ama hiç bir problemle karşılaşmadım. Üstelik çokda hızlı ve ucuza mal oldu. Eminim sigmadan lasaydım ankaradan bana gelmesi en fazla 1 gün farkederdi.
  • Arkadaşlar, forumda problem yok, imageshack den kopyaladığımız linkte prıblem var, host it yaptıktan sonra gelen sayfanın en altında artık,
    "+ Show Advanced Linking" linkine basıp, altta bir adres satırı daha açılmasının sağlıyoruz işte buradaki ("direct link to image" satırı)linki kopyalamamız gerekiyor, uygulamayı azıcık değiştirmişler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: amf23

Arkadaşlar, forumda problem yok, imageshack den kopyaladığımız linkte prıblem var, host it yaptıktan sonra gelen sayfanın en altında artık,
    "+ Show Advanced Linking" linkine basıp, altta bir adres satırı daha açılmasının sağlıyoruz işte buradaki ("direct link to image" satırı)linki kopyalamamız gerekiyor, uygulamayı azıcık değiştirmişler.

Hmm o sebepten demek ki. Saol @amf23 bir dahki sefere deniyim bunu
  • Ben de bu sebepten alttan ikinci sürücüye mid bass sürücüsü diyorum. 150hz'e a kadar iniyor, diyalog vokal temel frekansları burada.

Bu mid bass 150hz-1khz arası çalışıyor yani çok büyük bir aralık da değil hatta inanılmaz küçük bir aralık diyebiliriz diğer sürücü rangeleri düşünüldüğünde. Kevlar iyi bu frekans için biçilmiş kaftan olsada burada 4 yollu yapıdan olduğunu düşündüğüm bir karışıklık var. Aslında bu midbassla bass'ı ayrı sürebilsek bi-amp olarak bence çok ilginç sonuçlar çıkabilir, özellikle bu midbass sürücüsünün performansı olarak.
  • Sevgili @Daneel HF baglantıda alttan ikinci sürücü kesinlikle mid bas olarak çalışmıyor ama. Çok ufak titreşimler sergiliyor ve sadece vokal sesi veriyor gibi. Sanırım çalıştığı geniş frekans aralığından kaynaklanıyor buda, HF baglandığında üst frekanslara yakın çalıp LF de ise alt frekanslara yakın çalıyor.
  • quote:

Oronra Tarih 14 Eylül 2008; 12:18:04
    Sevgili @Daneel HF baglantıda alttan ikinci sürücü kesinlikle mid bas olarak çalışmıyor ama. Çok ufak titreşimler sergiliyor ve sadece vokal sesi veriyor gibi. Sanırım çalıştığı geniş frekans aralığından kaynaklanıyor buda, HF baglandığında üst frekanslara yakın çalıp LF de ise alt frekanslara yakın çalıyor.

oronra ,dostum ben 663 teki surr.back leri bi-amping modunu aktif hale getirerek 9.6 ların alttaki terminallerine bağladım,front A çıkışındanda üst terminale bağlantı yaptım.aslında ben tersini yani frontlarla alt terminali,surr.back lerlede üst terminale bağlayacaktım.fakat 663 ün kullanım kılavuzunda ilk önce anlattığım yazdığı için öyle yaptım.şimdi benim bu bağlantı HF mi oldu LF mi oldu ???
    kendi düşündüğümü yapsam daha fazla verim alırmıyım acaba,sanki mantıken frontla bass ları beslesem daha güçlü olur gibi geliyor bana ama yamahacılar benim gibi düşünmemişler!!!

• Arkadaşlar, sizin şu 9.6'larda tuhaf bir durum var galiba, ama sanırım bu 4 yollu yapısı olmasından herhalde,
    ama daneel bir süre önce üst terminal girişinde(HF) sadece twiteer çalışıyor çıs çıs ses geliyor demişti. Şimdi ise mid sürücünün de çalıştığını söylüyorsunuz, alt terminal bağlantıda(LF) da bu mid sürücünün çalıştığını söylüyorsunuz, bence burada sorun şu mid/tiz olarak görülen sürücüden(4.yol) kaynaklanıyor, normalde(yani 3 yolda) onun mid olarak atanması gerekiyor.
    Bir de sizin avr'lerde bi-amp uygularken ampli içinde bir de HF/LF ayrımı mı var ben anlamadım, normalde ister front/sur.back kombinesinde ister frontA/frontB kombinesinde her kanal aynı çıkış gücü ve full band çıkış verir, terminallerin arasındaki köprüyü çıkardığımızda da(bi-amp uygulamak için)hoparlördeki crossoverler bu fullband gelen ses frekanslarını kendisi filtreler ve sürücülere bu frekanslarda ses gönderir.
    Bir de önemli bir hatırlatma yapayım, AVR'lerinizde daha önceki stereo uygulamalarınızda 2+1 yani sub ile birlikte uygulamalarınız varsa mutlaka iptal edin, bazen bu gözden kaçıyor ve bi-amp uygulaması tuhaf oluyor

• Dostum yamaha anfideki yapıyı bilemiyorum fakat Front A ları LF ye (yani alt terminallere) baglamakta fayda var. Aslına bakarsan biz pasif bi-amp yaptığımızdan anfi üzerindeki Front A ve S.Back lerden de aynı frekanslar geliyor. Hop. ler kendi içindeki dahili c.over larla bu frekansları ayırıyor.

Ama ben yinede Front A ları LF ye (yani alt terminallere) baglamakta fayda görüyorum. Her iki şekildede baglayarak dene istersen muhtemelen pek bir farklılık göremiceksin.

Ben yinede Front A ları LF ye Front B leride HF ye bağladım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: rg206

Arkadaşlar, sizin şu 9.6'larda tuhaf bir durum var galiba, ama sanırım bu 4 yollu yapısı olmasından herhalde,
    ama daneel bir süre önce üst terminal girişinde(HF) sadece twiteer çalışıyor çıs çıs ses geliyor demişti. Şimdi ise mid sürücünün de çalıştığını söylüyorsunuz, alt terminal bağlantıda(LF) da bu mid sürücünün çalıştığını söylüyorsunuz, bence burada sorun şu mid/tiz olarak görülen sürücüden(4.yol) kaynaklanıyor, normalde(yani 3 yolda) onun mid olarak atanması gerekiyor.
    Bir de sizin avr'lerde bi-amp uygularken ampli içinde bir de HF/LF ayrımı mı var ben anlamadım, normalde ister front/sur.back kombinesinde ister frontA/frontB kombinesinde her kanal aynı çıkış gücü ve full band çıkış verir, terminallerin arasındaki köprüyü çıkardığımızda da(bi-amp uygulamak için)hoparlördeki crossoverler bu fullband gelen ses frekanslarını kendisi filtreler ve sürücülere bu frekanslarda ses gönderir.
    Bir de önemli bir hatırlatma yapayım, AVR'lerinizde daha önceki stereo uygulamalarınızda 2+1 yani sub ile birlikte uygulamalarınız varsa mutlaka iptal edin, bazen bu gözden kaçıyor ve bi-amp uygulaması tuhaf oluyor

Sevgili @rg206

9.6 ları özellikle dokunarakta test etmek istediğimde alttan ikinci sürücünün hem LF de hemde HF de aktif olduğunu gördüm. Fakat enteresan olan şuki HF de cidden orta frekansları pek duyamıyorsun hatta elimle alttan ikinci sürücüye dokunmasam çalıştığını anlamazdım.

Yukarıdaki mesajdada yazdığım gibi, Sanırım alttan ikinci sürücünün frekans aralığı oldukça geniş ki.. Hem LF de hemde HF de çalışıyor.
    Ayrıca benim anfimde HF/LF diye bir ayar yok. Sadece c.over ayarı var oda zaten 80hz de

• x-over davası burada sürüyordu tamam yahu.
    sanırım sürücülere kanal paylaşımında zorluk var. kesim frekanslarını dokunmuşsunuz ama Daneel görüşün doğru ki bence de öyle aksini görmedim daha; dimond 9.6 ın üstten 3.cü sürücüsü mid-bas. ben de şöyle sorsam en altta ki bas sürücüyü iptal edip; LF kanalı mid-bas sürücüye yönlendirsek ne olurdu?bas frekanslrı veriridi.yine de anlamadım.
    %5 tiz olayını kavrayamadım kavrasam mid tiz dengesini anlayabilirdim herhal. fakat şu noktayıyı atlamamak gerek sürücülerin birbirlerine ses hassasiyetleri eşit değil. mevcut frekans bölündüğü gibi hoparlörün skalada dümdüz frekans eğrisi üretmesi istendiği kadar; oktav eğimi tüm sürücülerin eş güdümle dengeli çalıştırması gerek. sürücülerin güç farklarının eşitlemside crossover da yapmamız lazım. ayrıca önemli nokta mid-bas aslında alçak frekans olarak esas kabul görür.

• Ama gelin görünki mid,bas sürücüsü 9.6 da hem LF de hemde HF de çalışıyor. Bu udurmda hem alçak hem yüksek frkenasta çalışan sürücülere ne isim veriliyor.

Fullrange dersin hocam şimdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 15 Eylül 2008; 17:59:24 >
  • fullrange diyebilirim de
    üstte ki resimden de anlayamadım ve diyorsunuz ki sev. Oronra kardeşim mid-bas sürücüsü crossover donanımsal olarak LF ve HF terminalinden sinyal alıyor.aslında almaması lazım.bağlı kabloların renklerini bir yazabilir misiniz diyeceğim de.
  • quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

fullrange diyebilirim de
    üstte ki resimden de anlayamadım ve diyorsunuz ki sev. Oronra kardeşim mid-bas sürücüsü crossover donanımsal olarak LF ve HF terminalinden sinyal alıyor.aslında almaması lazım.bağlı kabloların renklerini bir yazabilir misiniz diyeceğim de.

Hocam LF ve HF her iki baglantıdada aynen dediğim ve dedigin gibi mid-bas sürücü sinyal alıyor. Ama iki iki sinyaldede farklı aralıkta ses veriyor. Ki.. soyle;

LF de mid-bas ve alt frekans vokal verirken
    HF de daha fazla vokal sesi alıyorum ama alt frekans duyulmuyor tabi.

Bağlantıdan dediğini anlamış degilim ama sole anlatabilirim;
    Anfideki Front A dan hop. LF terminaline kırmızı ve siyah yani (+, -)
    Anfideki Front B den hop. HF terminaline yine kırmızı ve siyah (+, -)
    şeklinde olması gerektigi gibi bir baglantı mevcut

Ben şu sekilde düşündüm, sanırım mid bas sürücüsünün çalıştığı frekans aralığına hem LF hemde HF sinyaller giriyorki. Hop. mid bas sürücüsü her iki baglantıdada çalışıyor. Sonuçta orta freknasların bir alt ve üst sınırı var. Eger bu frekans c.overda geniş tutulduysa bu sekilde çalışması normal.

Yeterki seste bir denge kaybı yaşatmasın. Ama sadece orta ses vokal frekans aralığında çalışan bir sürücü olmasını isterdim açıkcası. O zaman vokallerde daha mı basarılı olurdu ne?

• Sn.Oronra iyi günler

Bende Futureshop tan,2 tane "QED" performance Toslink kablo aldım(birisini arkadaşa almıştım)
    Ancak bir şey dikkatimi çekti,kablonun bir tanesinde optik-uç içeri kaçıyor,ucuna bastırınca!
    daha doğrusu ucuna basınca kablo geri geliyor(kablonun 2 ucundan bir tanesinde bu durum söz konusu)

Bu arada taktım denedim sorun yok OK+
    Ama neden içeri kaçıyor bunu çözemedim,döndürme ile filan olmuyor,zaten taktım ve taklı durduğu için sanırım
    sorun olmaz??

Selamlar
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.