Şimdi Ara

Fsp 700w psu sessizleştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Belki de bu tarz konular çok konuşuldu ancak güncellik açısından ve merakımdan dolayı konu açma ihtiyacı duydum.

FSP FSP700-60AHBC 700W 80+ PFC psuya sahibim diğer bileşenlerim ve fanları sessizleştirmeme rağmen psumun sesini duyuyorum ve sessizleştirmeye karar verdim.

Basit bir fan takmayı düşünmüyorum kasamla beraber gelen nzxt fanlardan birini ya da arctic p12 alıp takmayı düşünüyorum ancak bu fanlar da yüksek devirde döndüklerinde ses yapıyorlar bu nedenle

-ya çevirici ile düşük devirde bağlayacağım
    -ya lehimleyerek psunun fan kablolarına bağlayacağım(2 yollu kablolar)(pek istemiyorum çünkü bu şekilde fanın soketini bozmuş olacağım)
    -ya da psu fanını anakart üzerinden kontrollü bağlayacağım.

Öncelikle hangi seçeneği önerirsiniz?
    fanı düşük devirde çalıştırmam halinde psu zarar görür mü? (görmez diyemezsiniz tabiiki ancak nasıl test edebilirim)

Şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.

edit: Biraz nette bakınca fspnin psu fanı seçiminden kaynaklı böyle sesli çalıştığını öğrendim.
    psunun içerisindeki fan kablosunu söktüm ve 3pin soket bağladım bu sokete de kasanın içerisinden çıkan nzxt fanı taktım.
    ses konusunda gayet memnunum. iki fanı yan yana çalıştırıp elimi tuttuğumda hemen hemen aynı havayı hissettim.
    Ama tabiiki şimdi daha temkinli yaklaşıyorum psuya.
    işlemciyi cpu-z ve ekran kartını furmark ile aynı anda strese soktuğumda (işlemci 65-ekran kartı 67derecede) psunu hafif ısındığını farkettim(not: diğer fandayken malesef bu şekilde kontrol etmemiştim) sizce sorun yaratabilecek bi durumla karşılaşır mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simien -- 3 Şubat 2020; 20:24:5 >

• Bütçeniz varsa belli watt'a kadar fan açmayan psular var. Aşağıdaki linkte açıklamalar yapılmış bir bakın isterseniz.
    https://forum.donanimhaber.com/sifir-ses-0db-fansiz-sistem-sessiz-bilgisayar-kurmak-isteyenler-donanim-tavsiye-ve-inceleme--122749432#122749432

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Bütçeniz varsa belli watt'a kadar fan açmayan psular var. Aşağıdaki linkte açıklamalar yapılmış bir bakın isterseniz.
    https://forum.donanimhaber.com/sifir-ses-0db-fansiz-sistem-sessiz-bilgisayar-kurmak-isteyenler-donanim-tavsiye-ve-inceleme--122749432#122749432
    Konuyu incelemiştim Fakat malesef iş bulana ya da atanana kadar psuyu değiştirebilmem mümkün görünmüyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Fanı yaglamayi denediniz mi?
    Benim 10 yıllık psum var. Bir ara çok fazla surtunme sesi geliyordu. Fanı yagladim geçti ses.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saasc S kullanıcısına yanıt
    Evet ince bi yağ vardı muhtemelen dikiş makinesi içindi onu kullandım ancak herhangi bir fark hissetmedim. Benim korkum psuyu yakmak
    Boşta chromeda youtube ya da netflixte ses olmasın yeterli. Oyunda ya da yükte ekran kartı gayet ses yapıyo zaten. Psu duyulmuyor o zaman

• Güncelleme yaptım
  • Bendede 500 watt olan modeli var 1 senedir ne oyunda nede boşta gram ses çıkarmadı.
    Hatta oyunlarda kontrol ediyorum sıcak hava dahi üflemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaos_3492 -- 3 Şubat 2020; 21:0:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaos_3492 kullanıcısına yanıt
    Vallahi anlayamadım ben de eski fanı tamamen çıkarıp dik tuttuğumda sessiz çalışıyor fakat psu şekline göre tuttuğumda bir miktar artıyordu ses. Psuya takıp kasaya bağlantısını yaptıktan sonda ise baya artıyordu. Şimdi o sorunu çözdük sayılır ama dediğim gibi temkinli yaklaşıyorum. Ah bi atansam. 400-500w a kadar fan açmayanlardan alcam 😅

• quote:

Orijinalden alıntı: simien

Vallahi anlayamadım ben de eski fanı tamamen çıkarıp dik tuttuğumda sessiz çalışıyor fakat psu şekline göre tuttuğumda bir miktar artıyordu ses. Psuya takıp kasaya bağlantısını yaptıktan sonda ise baya artıyordu. Şimdi o sorunu çözdük sayılır ama dediğim gibi temkinli yaklaşıyorum. Ah bi atansam. 400-500w a kadar fan açmayanlardan alcam 😅
    Ozaman başka fanla dene birde belkide fan sorunlu.

Şimdi farklı bi fanla kullanıyorum. Bir sorunla karşılaşır mıyım diye meraktan soruyorum

• PSU içindeki fan kontrol yuvasına bağladıysan birşey olmaz.

Aynen o şekilde bağladım. Cevabınız için teşekkür ederim. Zaten en olmadı anakarta bağlayıp öyle kontrol edicem.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.