Şimdi Ara

Otomasyon Bölümü Okuyanlar - Mezun Olanlar Buraya Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
0
Favori
64.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar bu yıl kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünü kazandım okuyan mezun olan mutlaka vardır içimizde sizden biraz bilgi almak istiyorum bu bölümde hangi yazılımlar kullanılır bölümün incelikleri nelerdir ve daha başka bildiğiniz bilgileri paylaşabilir misiniz lütfen

pisiko__ abime teşekkür ederim sorularımın hepsine yanıt verdi inşallah aramızda otomasyoncular fazladır birbirimize yardım ederiz

• TANIM: Endüstrideki fabrikaların temel mekanik, elektrik, elektronik, havalı ve hidrolik sistemlerin yapısı ve çalışma prensipleri konularında bilgi sahibi, bu sistemleri manuel ve bilgisayar ile otomatik olarak kontrol edebilen, oluşan arızaları giderme ve cihazların kalibrasyonunu yapma becerisine sahip teknik elemandır.

diyor İstanbul Üniversitesi...

Genel olarak böyle, otomasyon bir bütün olmasının yanı sıra içinde epey farklı iş kolları da var. Örneğin bir fabrikada otomatik kontrol sistemleri ile ilgilenirken (bakın - onarım ) kişi sadece program alanındada kendini geliştirebilir. Ama dediğim gibi normalde bunlar bir bütündür program yazarken diğer bilgilerde olmazsa olmaz.

Peki otomasyoncular ne tür programlar yazar? dersen : Bir fabrikanın otomasyonunu sağlacayak PLC(Programmable Logic Controller) denilen (birnevi sanayi bilgisayarı) makinların programını yazar (her PLC kendi programı ve komutları vardır) PLC programlama bir otomasyoncu için olmazsa olmazdır.

Aynı şekilde otomasyoncu Mikrodenetleyici programlamasınıda öğrenir. Çeşitli marka ve özelliklerde mikrodenetleyiceler vardır(PIC,ATMEL v.s) Bunların programları ve programlama dilleride farklılık gösterir.

Mikrodenetleyici programlayabilen bir otomasyoncu aynı zamanda devre konusunada hakim olmalıdır. Otomasyoncu çeşitli devre tasarımları yada çizimleride yapar. Baskı devre ve şema çizmesini öğrenir. Bunun içinde çeşitli programlar vardır. Bunun yanı sıra çeşitli çizim programlarınıda öğrenir(Autocad v.s)

Bu işin yazılım kısmıydı, bir otomasyoncu elektrik-elektronik , hidrolik,pnomatik v.s sistemlerede hakim olmalıdır.

Bir otomasyoncu aşağı yukarı bu işleri yapar. Aslında otomasyoncu ne iş yapacağı birazda kendi belirler. Bir işletmede bakım-onarım yapabileceği gibi oturduğu yerdende işlerini yapabilir(programlama v.s)

Otomasyon ile ilgili söyleceyeklerim şimdilik bunlar.

• Ben liseyi bilgisayar bölümü olarak bitirdim meslek lisesi, donanım alanında sınıfta üstüme yokken programlama, mikrodenetleyici alanında sınıfın en kötülerinden biriydim ve sırf bundan kaçtığım için otomasyon bölümünü seçmiştim demek yine kurtulamadık bu programlamadan
  • Programlama işin eğlencesi gibi geliyor bana Bilgisayar bölümündeki programlama olayını azda olsa tahmin edebiliyorum. Fakat Otomasyonda olay çok farklı bence. Yazdığın programın bir makinayı çalıştırdığını görmek kadar zevkli birşey yok. Herşey işin mantığını kavramaya bakıyor.

Dediğim gibi diğer konularda yeterli seviyede olursan senin için programlama ikinci planda kalabilir. Ama Otomasyonda programlamanın girmediği yer neredeyse yok. Programlama seni aranan eleman yapacaktır.
    Birde bakım-onarım tarafında biraz sıkıcı işler olabilir. (Tabi çalıştığın işletmeye göre farklılık gösterebilir)

Birde unutmadan stajını imkanın varsa mutlaka fabrikada yap. Zaten 30günlük bir staj olacak mutlaka o ortamı görmen gerekiyor. Daha sonraları kendini geliştirmek için birşeyler yapabilirsin. Birde lisede bilgisayar bölümü olmanın verdiği bir sıkıntı olsada onu kapatmak senin elinde. Malum bazı terimler sana yabancı gelecek.

Hangi okul bu arada?

• Bende konya selcuk otomasyon mezunuyum.OKuluna göre değişirde bize okulda işin gerçeği birşey öğretmediler öğretemediler diyorum hocalar ne biliyorki?Almışlar eline 2sayfa kağıt bütün ders onu yazdırıyorlar.Sınava gelincede bölüm hocası hazırlalr soruları gene okuyanda o olur selçuk öyle bir yerdi.Her neyse bu rezaletten sonra okulu bıraktım ben.Ama derste genelde pic16f877 programlama vede ekipmanları göreceksin.Şimdi bayağı kendimi geliştirdim.Otomasyoncu ne yapar?Kimiyerde bakımcı olur kimi yerde yazılım yapar kimi yerde makinenin elektrik donanımını tasarlar.Bazende pano girişleri yapar.Yani kendini geliştirmeye bağlı.Ben şuanda kendimi otomasyon pano konusunda geliştirdim ve türkiyedeki sayılı fabrikalarda çalıştım.Yazılım yapıcaksan türkiye piyasasında genelde siemens allen breadley ve rockwel plc leri kullanıyorlar.Ama panoda kendini geliştirirsen çok zengin ürün seçeneği var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eMr...

Programlama işin eğlencesi gibi geliyor bana Bilgisayar bölümündeki programlama olayını azda olsa tahmin edebiliyorum. Fakat Otomasyonda olay çok farklı bence. Yazdığın programın bir makinayı çalıştırdığını görmek kadar zevkli birşey yok. Herşey işin mantığını kavramaya bakıyor.

Dediğim gibi diğer konularda yeterli seviyede olursan senin için programlama ikinci planda kalabilir. Ama Otomasyonda programlamanın girmediği yer neredeyse yok. Programlama seni aranan eleman yapacaktır.
    Birde bakım-onarım tarafında biraz sıkıcı işler olabilir. (Tabi çalıştığın işletmeye göre farklılık gösterebilir)

Birde unutmadan stajını imkanın varsa mutlaka fabrikada yap. Zaten 30günlük bir staj olacak mutlaka o ortamı görmen gerekiyor. Daha sonraları kendini geliştirmek için birşeyler yapabilirsin. Birde lisede bilgisayar bölümü olmanın verdiği bir sıkıntı olsada onu kapatmak senin elinde. Malum bazı terimler sana yabancı gelecek.

Hangi okul bu arada?

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksek Okulu
    Stajımı fabrikada yapacağım organize sanayide, orda bi tanıdığım var otomasyoncu ve bana hiç programlamadan bahsetmedi ve uğraştığını görmedim açıkçası.
    Meslek için sıkılsamda yapacağım mecbur ama beni çok sıkıyor bu kod işi

• Çok fazla kafanı takma o zaman. Ama inan bana gerçekten yapılmayacak birşey değil biraz sabır ve dikkat.

Neyse sen diğer alanlarda kendini geliştirmeye bak. Dediğim gibi otomasyonun çok farklı alanları var, hiç programla uğraşmadanda bir şekilde geçinebilirsin. Yazılımla uğraşmak sürekli yenilik demek , diğer türlü biraz monoton gelebilir. 2 senelik eğitim muhakkak yetersiz gelecek o yüzden mümkün oldukça pratik yapmaya çalış.

İş hayatından önce okulda program kısmını bir şekilde halletmen lazım. Bana DH aktif olduğu sürece ö.m ile ulaşabilirsin , elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..
  • quote:

Çok fazla kafanı takma o zaman. Ama inan bana gerçekten yapılmayacak birşey değil biraz sabır ve dikkat.

Neyse sen diğer alanlarda kendini geliştirmeye bak. Dediğim gibi otomasyonun çok farklı alanları var, hiç programla uğraşmadanda bir şekilde geçinebilirsin. Yazılımla uğraşmak sürekli yenilik demek , diğer türlü biraz monoton gelebilir. 2 senelik eğitim muhakkak yetersiz gelecek o yüzden mümkün oldukça pratik yapmaya çalış.

İş hayatından önce okulda program kısmını bir şekilde halletmen lazım. Bana DH aktif olduğu sürece ö.m ile ulaşabilirsin , elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

autocad programını öğrenmeye başlayayım mı ne dersiniz ?

• Autocad gerekli bir program fakat bizler için vazgeçilmez değil...(Çalışma şekline göre AutoCad Electrical işine yarıyabilir)
    Kendi kendine başlayacağın program öğrenme çabaları (çok kolay olmayanlar prog. dışında) kötü sonuçlanabilir. Programlardan soğumana sebep olabilir. Bu sebeple okulda hangi programları göreceğini öğren sonrasında bu programlar üzerine çalış, ama kendini çok fazla yorma herşey birden bire olacak değil.

Belki öğreneceklerinin içinde AutoCad'de olacak ama dediğim gibi çok acele etme.

Madem biraz programlamaya bakmak istiyorsun,
    PIC , PLC 'yi araştır.

PIC: Genellikle okullarda assembly gösteriliyor işlemci olarak PIC16F84,PIC16F628,PIC16f877 v.s
    Programlacanak işlemci aynı olabilir fakat birkaç farklı dil var. En basiti Pıc Basıc Pro (PIC'e yeni başlayanlar led tabele işleri ile basit animasyonlar yapan kişilerin ilk öğrendiği dil) Programlama dilleri uzar gider...

PLC olarak Sıemens S7200 veya S7300 en çok kullanılan ve öğretilen PLC denilebilir.
    Programı olarak S7200(MicroWın) S7300(Sımatıc Manager) kodlarda birazda farklılık olsada mantık aynı.
    Programlarda simülasyon seçenekleride var. PLC için biraz erken çünkü öncesinde öğrenmen gereken dijital dersleri olmalı.

Bunların yanında devre şeması çizmek için kullanacağın ve yazdığın programları(PIC) sümüle edebileceğin bir program var. (PROTEUS) Bu program kullanımı basit ve ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar.

Çizim programı olarak(plan v.s) Autocade başlayabilirsin ama kendini fazla yorma!

Söylediğim gibi öncelikli öğreneceğin programlar işine en çok yarayacaklar olsun.

• quote:

PIC: Genellikle okullarda assembly gösteriliyor işlemci olarak PIC16F84,PIC16F628,PIC16f877 v.s
    Programlacanak işlemci aynı olabilir fakat birkaç farklı dil var. En basiti Pıc Basıc Pro (PIC'e yeni başlayanlar led tabele işleri ile basit animasyonlar yapan kişilerin ilk öğrendiği dil) Programlama dilleri uzar gider...

PLC olarak Sıemens S7200 veya S7300 en çok kullanılan ve öğretilen PLC denilebilir.
    Programı olarak S7200(MicroWın) S7300(Sımatıc Manager) kodlarda birazda farklılık olsada mantık aynı.
    Programlarda simülasyon seçenekleride var. PLC için biraz erken çünkü öncesinde öğrenmen gereken dijital dersleri olmalı.

Bunların yanında devre şeması çizmek için kullanacağın ve yazdığın programları(PIC) sümüle edebileceğin bir program var. (PROTEUS) Bu program kullanımı basit ve ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar.

bunların hepsini biliyorum sayısız uygulamam var ama hepsini isteksiz yapıyorum ( not için ) zaten sırf bu yüzden üniversiteyi seçerken pc bölümünü istemedim otomasyonda da galiba bu programlama işinden uzak duracağım

• Herşey sende bitiyor....
  • gerçi içim rahat ne kadar nefret etsemde aşina olduğumdan pek zorlanmam ve birde otomasyondaki programlama bilgisayar bölümündeki programlama kadar ağır olmaz :)
  • Orası biraz tartışılabilir. Programlama dillerinin kendine göre zorlukları tabiki var fakat mantığını anladığın an olay bitmiştir.

Otomasyonda program yazarken biraz daha canlı düşüyor insan. Ayrıca Dijital bilgisi çok önemli. O mantıkla düşünmek lazım. Hiç birşey bilmeyen bir makinaya birşeyler öğretmeye - yaptırmaya çalışıyoruz.
  • bitek biz mi varız bu forumda otomasyoncu hiç kimsenin ilgilsini çekmedi heralde
  • bende varım 2.5 yıldır bir fabrikada elektrik bakım atelyesinde çalışıyorum.

bulunduğum şehir izmit.
  • benim de kuzenim okuyor. bakalım bu sene mezun olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pisiko__

bende varım 2.5 yıldır bir fabrikada elektrik bakım atelyesinde çalışıyorum.

bulunduğum şehir izmit.

3 kişi olduk
  • quote:

Orijinalden alıntı: BurkayT

benim de kuzenim okuyor. bakalım bu sene mezun olacak.

Kuzeninide bekleriz buraya
  • meslek lisesi otomasyon bölümü mezunuyum 2010
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoy

meslek lisesi otomasyon bölümü mezunuyum 2010

2 yıllığa devam ediyor musun kardeşim yoksa liseden sonra okumayacak mısın
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.