Şimdi Ara

FSİ motora LPG Nasıl olur?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
29.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LPG forumunda açldı ordaki bilgileri VW forumundaki arkadaşlarda görsün diye belki o sayfayı ziyaret etmeyenler olur düşüncesi ile LPG ustasının yorumları ve uygulama resimlerini koyuyorum..

Orjinalden alıntı: MERLPG

ATILIM OTOGAZ FSI MONTAJLARIMIZ
    VOLKSWAGEN FSI MOTORLU ARAÇLARA LPG DÖNÜŞÜMÜ OLMAZ DİYEN ARKADAŞLARA DUYURULUR.ÖZELLİKLE VOLKSWAGEN YETKİLİ SERVİSLERİNDE ÇALIŞAN USTALARA VE YETKİLİLERE .....GÜRSEL USTA.....
    VOLKSWAGEN JETTA 1.6 FSI 2006 MODEL

VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 FSI 2005 MODEL

VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 FSI 2005 MODEL

VOLKSWAGEN TOURAN 1.6 FSI 2004 MODEL

VOLKSWAGEN TOURAN 1.6 FSI 2005 MODEL

VOLKSWAGEN TOURAN 1.6 FSI 2005 MODEL

VOLKSWAGEN GOLF 1.6 FSI 2006 MODEL

USTALIK VE UZMANLIK KOLAY ELDE EDİLEMEYEN BİR ÖZELLİKTİR...

YUKARIDA TOURAN 1.6 FSI ARACIN YAKIT TÜKETİMLERİ GEÇEN SENE (AĞUSTOS 2008)OLACAK.18-05-2009 TARİHİNDE YENİ MONTAJIMIZ OLDU.ARAÇ ESKİŞEHİR DEN GELDİ.TOURAN 1.6 FSI 2004 MODEL.DÖNÜŞTE MÜŞTERİMİZİN ÖLÇTÜĞÜ TÜKETİM 0.125 tl/km DE.ARAÇLA İLGİLİ REFERANS DA VEREBİLİRİZ...

AYRICA KM YAPAN ARAÇLARIN AMORTİSMANI DA 20000km DE OLUYOR,YANİ 20000km de 2500tl TASARRUF ETMİŞ OLUYOR - UZUN YOLDA VE BİLİNENİN AKSİNE BU ARAÇLARIN MOTORLARININ PERFORMANSI ÇOK YÜKSEK,YANİ GÜÇLERİ NORMAL MOTORLARDAN FAZLA,YANİ YÜKSEK DEVİRLERDE ÇOK TÜKETECEKLER,YANİ TASARRUFLU DEĞİLLER.

TERCİH TÜKETİCİNİN.TASARRUF PARASI AZ VEYA ÇOK OLAN İÇİN DEĞİLDİR , AKILLI OLANIN TERCİHİDİR.İNSANLAR ÖZGÜR VE HÜR İRADESİYLE HAREKET EDERLER.KİMSE-KİMSEYE BİR ŞEYİ ZORLA YAPTIRAMAZ.

İYİ MARKA-KÖTÜ MARKA,İYİ USTA-KÖTÜ USTA BUNLAR HER ZAMAN ELEŞTİRİYE AÇIK SÖYLEMLERDİR,AMA
    T A S A R R U F ETMEK HERKESİN İSTEDİĞİ BİR OLGUDUR.AKLIN YOLU BİR OLDUĞU GİBİ...GÜRSEL USTA...

[smilie=pdt11.gif] [smilie=pdt11.gif] [smilie=pdt11.gif]

VOLKSWAGEN TOURAN 1.6 FSI DÖRDÜNCÜ MONTAJIMIZ.FSI OLARAK DA ONİKİNCİ MONTAJIMIZ.FSI ARAÇLARIN MONTAJLARINA DEVAM EDİYORUZ...GÜRSEL USTA....

[smilie=pdt13.gif] [smilie=pdt13.gif] [smilie=pdt13.gif]

SAYGIDEĞER ERDOR ARKADAŞIM.
    SİSTEMİN PAHALI OLUŞU İÇİNDEKİ YAZILIMDAN KAYNAKLANIYOR.ÇOK UZUN DENEMELERDEN SONRA BU YAZILIMI GELİŞTİRMİŞLER.TABİ BİR DE FARKLI MALZEMELER DE VAR.BUNA BİR DE USTALIK EKLENİNCE,Kİ İKİ GÜN SÜRÜYOR MONTAJI,BANA GÖRE GAYET MAKUL BİR FİYAT.

MUTLAKA BİLGİNİZ VARDIR ,PRINS MARKA LPG SİSTEMİNİ 1600cc 4 SİLİNDİRLİ BİR ARACA 2000-2200tl MONTAJ YAPIYORLAR.AYRICA İTALYA DA FSI ARAÇLARA DA 3000 EURO YA MONTAJ YAPIYORLAR.GEÇEN SENE 2250 TL YE KADAR FİYATLAR DÜŞTÜ,EURO NUN YÜKSELMESİ İLE ŞU AN 1600cc FSI ARAÇLARA
    2500 tl, 2000cc FSI ARAÇLARA DA 2750 tl YE MONTAJ YAPIYORUZ.İNŞALLAH ÜRETİCİ VE İTHALATÇI FİRMA FİYATLARI DÜŞÜRÜR BİZDE DAHA UYGUN FİYATLARA BU GÜÇLÜ MOTORLARA MONTAJ YAPARIZ.

ALDIĞIMIZ EĞİTİMDEN VE YAPTIĞIMIZ MONTAJLARDAN GÖRDÜĞÜM KADARIYLA FSI ARAÇLAR UZUN YOLDA ÇOK AZ BENZİNE GEÇİYOR.MOTOR HER CUUT OF GEÇTİĞİNDE 3-4 SANİYE BENZİN PÜSKÜRTÜYOR GAZA YÜKLENİNCE TEKRAR LPG YE GEÇİYOR.SÜREKLİ GAZ PEDALINA BASILI GİTTİĞİNDE LPG DE OLUYOR VE YİNE PROGRAMIN İÇİNDE OLAN AYARLAMALARLA KISA SÜRELERLE BENZİNE GEÇİYOR.RÖLANTİDE ÇOK FAKİR KARIŞIMLA ÇALIŞTIĞI İÇİN BENZİNDE KALMA SÜRESİ BİRAZ DAHA UZUN OLABİLİYOR.

BU MOTORLAR GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNİ EN İYİ VE BOL KULLANAN ARAÇLARDIR.COMOON RAİL MANTIĞI İLE ÇALIŞAN ENJEKSİYON SİSTEMİ , MİNİMUM YAKIT İLE MAKSİMUM GÜCÜ VE VERİMLİLİĞİ ELDE EDİYOR.TABİ LPG YE DÖNÜŞTÜĞÜNDE YAKIT ORANLARINI ÇOK DÜZGÜN AYARLAMAK GEREKİYOR.ÇİFT LAMDA MÜŞÜRÜ KULLANILDIĞI İÇİN DE YAKIT HESAPLARININ ÇOK İYİ YAPAN BİR PROGRAMA İHTİYAÇ OLUYOR.ÖZELLİKLE LPG PROGRAMI ÇOK İNCE AYRINTILARLA BENZİN MİLİ SANİYELERİNİ DOĞRU HESAPLAMAYLA ,YOĞUNLUĞU FARKLI OLAN LPG NİN MİLİ SANİYELERİNİ DOĞRU HESAPLAMASI GEREKİYOR.

BENCE BUNDAN DOLAYI SİSTEM PAHALIYA MAL OLUYOR.BUNUN ÜZERİNE ALDIĞIMIZ RİSK DE EKLENİNCE FİYATIN ZANNEDİLDİĞİ GİBİ ÇOK PAHALI OLMADIĞI ORTADA.
    SAYFA YETMEDİĞİ İÇİN ŞİMDİLİK BU KADAR...SAYGILARIMLA GÜRSEL USTA...

BİLİNDİĞİ ÜZERE SON MODEL ARAÇLARIN MOTORLARINA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ NERDEYSE YÜZDE YÜZ HÜKMEDİYOR.ESKİDEN YOKUŞ AŞAĞI İNERKEN VİTESİ BOŞA ALIRDIK,DAHA AZ YAKIT YAKSIN DİYE.ŞİMDİKİ MOTORLARDA BUNA GEREK YOK.AYAĞNIZI GAZ PEDALINDAN ÇEKİNCE MOTOR CUUT OF A GEÇİYOR YANİ BENZİN ENJEKTÖRLERİ BENZİNİ KESİYOR.BU LPG DE DE OLUYOR,DEDİK YA BENZİN PROGRAMINI BİRE BİR KOPYALIYORUZ.

FSI MOTORLARDA İSE AYAĞINIZI GAZ PEDALINDAN ÇEKİNCE MOTOR YİNE CUUT OF A GEÇİYOR VE BENZİN (LPG) KESİLİYOR,NE ZAMAN Kİ DEVİR 2000 d/dk ALTINA DÜŞÜNCE MOTOR OTOMATİK (PROGRAMDAN DOLAYI)BENZİNE GEÇİYOR VE GAZA YÜKLENİNCE TEKRAR LPG YE GEÇİYOR.3500 d/dk SONRA DA SÜREKLİ LPG DE ÇALIŞIYOR VE AYAĞINIZI GAZ PEDALINDAN ÇEKSENİZ DE DEVİR 2000 d/dk ÜZERİNDE İSE ARAÇ SÜREKLİ LPG DE OLUYOR ,BU ARADA CUUT OF YİNE ÇALIŞIYOR.

2000 d/dk ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE ARACIN BENZİNDE KALMA SÜRELERİNİ AYAR ESNASINDA BİZ AYARLIYORUZ.BU DA MOTORUN DÜZGÜN ÇALIŞMASI İLE ORANTILI.

SİZİN SORDUĞUNUZ CUUT OF İSE, AYAĞINIZI GAZ PEDALINDAN ÇEKTİĞİNİZDE BENZİN VEYA LPG ENJEKTÖRLERİNE SİNYALİN KESİLDİĞİ ANDIR.

BAŞKA SORULARINIZ OLURSA SEVE SEVE CEVAPLARIM.BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GELİŞME SAĞLANIR.KEŞKE HERKES BİLDİĞİNİ PAYLAŞABİLSE...SAYGILARIMLA GÜRSEL USTA...

• aynı anda hem lpg hem benzin tüketiyor
    anlayabilmiş değilim
    bu arada fsı ve tsı hassas motorlar
    aradım romano lpg yi aradım ama
    tam olarak tatmin olamadım
  • FSI motorlu bir arabanız varsa neden lpg taktırıyorsunuz ki :(( lpg bence hiç iyi değil çok tehlikeli ve çekişten düşürüyor ve zaten FSI motor lpg takılmaz ki :( yazık olmuş jetta ya bu benim yorumumdur herkesin yorumuna saygı duyuyorum ve ayrıca iyi günlerde kazasız belasız iyi sürüşler diliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ege_Aşığı

FSI motorlu bir arabanız varsa neden lpg taktırıyorsunuz ki :(( lpg bence hiç iyi değil çok tehlikeli ve çekişten düşürüyor ve zaten FSI motor lpg takılmaz ki :( yazık olmuş jetta ya bu benim yorumumdur herkesin yorumuna saygı duyuyorum ve ayrıca iyi günlerde kazasız belasız iyi sürüşler diliyorum.

FSİ motorada LPG takılabieceğini gösteren uygulamalar.Takılmaz diye birşey yok.Niye taktırıyoruz tabiki daha az yaksın diye.Sonuçda insanlar ulaşımını nekadar az ücret ödeyerek tamamlarsa paraları ceplerinde kalır.
  • Sen de haklısın ama ulaşım şehiriçi düşünülüyor sanırım, ne de olsa şehirler arasında fazla fren yapılmaz ve standart 80-90 km ile gidilirse 5 litre bile yakarsın 100 km, eğer şehir içi düşünülüyorsa 1.4 1.3 1.2 gibi motorlu arabalar alınabilir :), çünkü lpg demek masraf demek , lpg demek arabanın çekişten düşmesi demek .
    quote:

Orjinalden alıntı: erdor

quote:

FSI motorlu bir arabanız varsa neden lpg taktırıyorsunuz ki :(( lpg bence hiç iyi değil çok tehlikeli ve çekişten düşürüyor ve zaten FSI motor lpg takılmaz ki :( yazık olmuş jetta ya bu benim yorumumdur herkesin yorumuna saygı duyuyorum ve ayrıca iyi günlerde kazasız belasız iyi sürüşler diliyorum.

FSİ motorada LPG takılabieceğini gösteren uygulamalar.Takılmaz diye birşey yok.Niye taktırıyoruz tabiki daha az yaksın diye.Sonuçda insanlar ulaşımını nekadar az ücret ödeyerek tamamlarsa paraları ceplerinde kalır.

• çekişten düşmeyi nerden çıkardınız acaba kullandınızmı hiç sıralı sistem lpg li bir araba bende 2001 golf var 1.6 SR motor benzin yetişmiyordu Brc sıralı sistem LPG dönüşümü yaptırdım arabanın ne zaman lpg ye geçtigi bile belli degil ve çekişlten düşme söz konusu bile degil 1 hafta önce istanbul * kayseri yolculugum oldu otobanda 170-180 devamlı gidilebiliyor ve rampalarda hiç yıgılmıyor ve 71lt lpg ile 740 km yaptım yol bilgisayarındaki ortalama hızım 153km/h ve lpg litresi 1.370 tl
  • LPG taktırıp taktırmamak kişinin kararıdır,benim önceki aracım LPG'li idi,bir daha LPG almam.Varsın fazla yaksın benzinli olsun veya dizel olsun.

FSI motor düşük yakıt tüketimi sloganı ile çıktı.Bunda da kısmen başarılı oldu (jetta 8-8.5 lt/100 km yakıyormuş şehir içinde).Aracı sıfır alan beklediği ekonomikliği bulamamış olabilir,o yüzden sonradan taktırabilir.Ben olsam yine de taktırmam,aracı satarım;ama taktırmam.

Fakat ikinci el alıp da LPG uygulaması yapmayın.Çünkü,FSI motorlu araç daha pahalı,LPG dönüşüm kiti pahalı,aracı sürerken benzin de yaktığı için sürerken de pahalı.Boş yere para vermeyin.
  • quote:

çekişten düşüyor demeniz bu konudaki bilgisizliğinizi gösteriyor.sıralı sistemler bırakın çekişten düşmeyi daha fazla güç bile üretebiliyor.bütün avrupa kullanıyor,biz hala tartışıyoruz.
  • tartışılması gerken direky enjeksiyonlu araçlaral ve lpg uyumsuzluğu
    lpg nin verimliliğini tartışmıyoruz burada
  • ki lpg de verimli olduğu için tercih edilen birşey değil
  • Forumumuzda FSİ motora LPG uygulaması yapan hiçkimse yok sanırım. 1 kişi bile olsaydı yeterdi
  • YENİ kasa PASSATLAR dan FSİ olmayan varmı çünkü internette gezinirken yeni kasa passatlara ATİKER montaj yapmış.Fotoğraflarıda burda.

• Devamı

• bence bu baslik tsi motora lpg nasil olur olacakti çünkü fsi ye cok takiliyor lpg ankaradaki jetta passat larin hepsi lpgli yani cok var..
    lpg cilere sormak lazim lpgli tsi den verim alinabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alp2828 -- 2 Haziran 2009; 14:59:51 >
  • Hatta bir örnek vereyim bizim taksi durağında jetta fsi brc taktırdı araç 50.000 bin i geçdi lpg ile ilgili bir kaç yazılım yüklenmesi dışında bir işlem görmedi tıkır tıkır gayet uymlu çalışıyor..
  • yalnız bu 1.6 102 hp olanı
    fsı değil fotoğraflardaki
  • quote:

Orjinalden alıntı: alp2828

Hatta bir örnek vereyim bizim taksi durağında jetta fsi brc taktırdı araç 50.000 bin i geçdi lpg ile ilgili bir kaç yazılım yüklenmesi dışında bir işlem görmedi tıkır tıkır gayet uymlu çalışıyor..

Nasıl acaba biraz daha bilgi verebilirmisiniz?Tasaruf oranı ve LPG ye geçiş nasıl etkiliyor aracı.Forumda FSİ motora LPG kiti taktıran bulunmuyor ve tecrubeli kişilerin bilgisine ihtiyaç var.Dediğiniz takside çalışmada zorluklar,devamlı ayar gibi aksaklıklarla karşılaşılıyormu?
  • @erdor

Son kasa(3C) Passat'larda 1.6 8V 102 HP motor vardır,fakat çok nadiren görebilirsiniz.Ben sadece 2-3 kere gördüm mesela.Fakat diğer yandan FSI çok satıldı.Sonradan da TSI çıktı;ama henüz FSI kadar satılmadı,zamanla geçer tabi ki.

1.6 8V 102 HP'nin bekleme süresi uzun diye pek tercih edilmedi sanırım,bir de arada 13 HP ve 10 Nm lik tork farkı var.O zaman FSI yeni diye,çok tutuldu.Jetta'da böyle değil mesela.8V motoru daha çok görürsünüz.C segmentinde fiyat daha önemli olduğu için ucuz motor daha çok tercih edildi.

@alp2828

FSI'a LPG uygulaması daha yeni yeni yaygınlaşıyor.Ben,bugüne kadar LPG taktıran FSI kullanıcısı görmedim;ama benzinin pahalı olduğunu düşünürsek taktırılabilir tabi.

LPG'li TSI'dan verim pek alınmaz bence.Zaten şehiriçinde 8.5 lt/100 km yakıt tüketimi var,daha da düşüren var hatta.Dizelinki ise 7.2 lt/100 km.Bence değmez.

• bence de kesinlikle tsi motora lpg taktırmaya değmez
  • vw piyasaya sürdüğü motor için dizelleri kıskandıracak ekonomik der fsi motordada idaalıydı
    ne lpg si??? tsi zaten kullananlar hybrid gibidir diyorlar lpg gereksizdir diye düşünüyorum
    100km 4 lt tüketen bir mücizeyi motora lpg gereksiz diyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.