Şimdi Ara

Frsatçı esnaflar işe başladı 1lt kolonya 140 TL.. 5 lt kolonya 450 TL.. 1 paket makarna 15 TL Oha ya (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
337
Cevap
4
Favori
24.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
180 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Frsatçı esnaflar işe başladı 1lt kolonya 140 TL.. 5 lt kolonya 450 TL.. 1 paket makarna 15 TL Oha ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suÇ -- 12 Mart 2020; 16:19:34 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Allah ıslah etsin. Bunlar gibi fırsatçılara 2 yıl ve üzeri hapis cezası gelmeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konuyla ilgili şunu söyleyebilirim.

Konu sağlık olunca, etik kavramına sığınarak insanların bu muşkül durumundan faydalanılmasın, bir ilacın yada medikal ürünün nominal fiyatlarında işlem görsün ister.

diğer tarafında ticaretin global ve vazgeçilmez kuralıdır, bir ürün ve hizmete talep arttıkça fiyatta artar. Bu arz - talep dengesinin değişilmez kuralıdır.

dolayısıyla bu durumu fırsatçılıkla adlandırıp, tepki koymak mı? yoksa ticaretin getirdiği doğal sonuç deyip durumu olağan görmek mi bu kişiden kişiye değişir.

ben başka bir pencereden bir bakış açısı sunup olayı şu şekikde değerlendiriyorum.

Bilen bilir, mesleğim turizm. 2019'un Kasım Ayından itibaren 2020 için yurt dışı otellerine rezervasyonlar yaptık. bir çoğu da yurt dışındaki fuarlar kapsamındaydı.

Bu Covid-19 Avrupa'ya sıçradıktan sonra ITB Berlin gibi büyük fuarlar iptal olmaya başladı.

Ama otellerin hiç birisi, iptal, iade, değişiklik kuralı olmayan (non-refundable) rezervasyonları iptal etmedi.

Özetleri de şu; Bizim hava ve sınır kapılarımız açık oldukça, Otele erişim ve ulaşım mümkün oldukça bu durum fors majör olarak değerlendirilip, mücbir sebep olarak değerlendirilemez.

Ne zaman şehir karantinaya alınır, hava sahası ve kara sınırları kapanır. yani fiziksel olarak otele erişimin mümkün olmaz o zaman evet ben bu rezervasyonun iadesini sana yaparım.

Aksi olduğu yani sınırlar, hava sahaları açık, otele erişim mümkün olduğu sürece. Parası ödenmiş rezervasyonun kullanılmaması, medyada çıkan olumsuz haberlerden ötürü etkilenen misafirin kendi çekincelerinden ötürü gelmesinden vazgeçmesini biz fors majör bir durum olarak değerlendiremeyiz, bunu mücbir sebep olarak değerlendirip, konaklayacak kişi, Corona tehditi yüzünden fiziksel olarak gelebiliyorken şahsi çekincelerinden gelmekten kendini imtina ettiği için biz bu rezervasyonda kuralı neyse onu uygulamakla mükellefiz.

Bu duruma itiraz edebilir misin? Hayır edemezsin adam haklı çünkü. hani Avrupa'da bunu yapmazlaar diyen var ya Avrupa'lının ne şekilde yaklaşımını görün. Bu arada bunu yapanlar NH gibi, Accor gibi zincir ve yıldızlı oteller,(Swiss, Mercure, NH Dusseldorf ve Milano'da S class 2 otel)

Maske durumu içinde kimseye laf edemezsin, talebin patladığı noktada, fiyat dengesi otomatik olarak yukarı eğilim gösterecektir. burada ilk paragrafta belirttiğim gibi etik kavramına göre mi hareket edersin, normal hayat kurallarını mı uygularsın o kişiye, kuruma kalmış bir şey.

ama burada karşılaştığın durum hoşuna gitmedi, beklentini karşılamadı diye kimseye fırsatçı, karaborsacı diyemezsin.

zira özellikle maske ve solusyon noktasında. Belediyeler ve sağlık bakanlığı ortak çalışma ile ortak kullanım alanlarına solusyon cihazlarını koydu. Eğer maske de elzem ise devlet, sağlık bakanlığı bunu da teminini sağlar.

• W.Amadeus kullanıcısına yanıt
    bende o açıklamaları anlamıyorum... virus genelde havadan bulaşıyor. millete elinizi yıkayın diyor.. sen istediğin kadar elini yıka adam bulunduğun ortamda bir hapşursa, öksürse ne el temizliği ne maske kurtarır seni

toplu taşımadan uzak duracaksın.. kalabalıktan sakınacaksın kendini..

evden işe işten eve gidiyorum.. eşim eve getirmezse bana zor bulaşır; eşim hemşire, 2 hafta sonra doğum iznine ayrılacak
  • Reobig kullanıcısına yanıt
    çabuk "bunun müslümanlıkla ne alaksı var"cılar gelmeden
  • allah bizi fırsatcıların eline düşürmesin şimdi de sıra devlette devlette işini yaparsa tam olacak
  • Daha önce 1 kilo kolonya alan varmı? Nerden biliyosunuz daha önceki fiyatınıda karşılaştırıyorsunuz?

hep 400ML olanından alır herkez onun fiyatıda değişmemiş daha yeni baktım 30 lira

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerarici1110 -- 12 Mart 2020; 16:47:31 >
  • böyle fırsatcıları bulup yakmak gerekir böyle bir günde bir birimize destek olacagımıza daha zam mı yapıyorlar
  • Haram zıkkım olsun böyle adamların kazancı helal olmaz Allah misliyle çıkartsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuzgun_

bende o açıklamaları anlamıyorum... virus genelde havadan bulaşıyor. millete elinizi yıkayın diyor.. sen istediğin kadar elini yıka adam bulunduğun ortamda bir hapşursa, öksürse ne el temizliği ne maske kurtarır seni

toplu taşımadan uzak duracaksın.. kalabalıktan sakınacaksın kendini..

evden işe işten eve gidiyorum.. eşim eve getirmezse bana zor bulaşır; eşim hemşire, 2 hafta sonra doğum iznine ayrılacak
    Yav işte insanlar bunu algılayamıyor sen istediğin kadar elini sabunla... virüs solunum ile giriyor vücuda

Eline bulaşmış virüsü sabunla def ettin hadi... havadan solursak ne olacak?

Diyorlarki maske hasta insan içindir... Eeee sağlıklı insan solunum yollarını neyle koruyacak?

Saçma sapan işler ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 12 Mart 2020; 17:10:3 >

• avrupada suan zam degil inssnlar temiz olsun diye temizlik urinlerinde sık sık indirim oluyor...ama onlar dinsiz demi..

• lazer__ kullanıcısına yanıt
    Siz doktor musunuz? Kaç yıllık tecrübeniz var? Ben daha farklı şeyler okudum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rouvax

Allah belalarını versin, bu toplum nasıl ileri gitsin ki ? Kanı bozulmuş bu milletin.
    Bunu yapanlarda bu toplumdan... toplum ileri gitmez, çünkü toplumun kendisi bozuk... sorun Türk milletinde ve genlerinde... sorsan temiz saf anadolu insanları, yersen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 13 Mart 2020; 14:47:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fırat.ç.

Haysiyetsiz herifler. Tiksiniyorum şu tarz insanlardan. Satıcı olsam fazladan 1 lira koymam normal zamana göre. Ahlağım 3 kuruşa satılık değil.
    hocam bunlar öyle haysiyetsiz ki senin normal fiyattan sattığın malın hepsini alıp yine kendi fiyatlarından satarlar

azınlık olan iyi esnafı da sindiriyor bu bilmem neyin çocukları
  • Haksız fiyat artışı bildirimi uygulamasından giriş yaptınız mı?

• Bu fiyatları çekene virüs mürüs bulaşmaz ama inşallah virüs kaparlar da kolonya banyosu yapsalar bile paklanmazlar.

Direk fabrikadan halka sunulması lazım bu ürünlerin. Devlet toplatsın tüm stokları ya da soğan gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 12 Mart 2020; 19:46:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayhantokus

böyle fırsatcıları bulup yakmak gerekir böyle bir günde bir birimize destek olacagımıza daha zam mı yapıyorlar
    balık baştan kokar

benzine %100 vergi koyan kim ?

arabalara %200 vergi koyan kim

telefon kaydına 1800 TL alan kim ?

kim kim kim kiziroğlu mustafa bey değil heralde ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm.mat

Allah ıslah etsin. Bunlar gibi fırsatçılara 2 yıl ve üzeri hapis cezası gelmeli.
    kim verecek bu cezayı

benzine %100 vergi koyan

arabalara %200 vergi koyan

kişi mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wa$abi

Migros sanal markete baktım fiyatlar resimdeki gibi

Frsatçı esnaflar işe başladı 1lt kolonya 140 TL.. 5 lt kolonya 450 TL.. 1 paket makarna 15 TL Oha ya

Güncel durum

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.