Şimdi Ara

Foxconn'dan günde 200 bin telefon üretecek devasa tesis

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
6.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İntihar eden işçileri nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve sunduğu çalışma koşulları uluslararası gündemi uzun süredir meşgul eden Foxconn, Apple ürünlerine yoğunlaşacak dev tesis için temel atmaya hazırlanıyor. Tayvan merkezli Hon Hai Precision Industry firmasının Çinli iştiraki olan Foxconn, kendi kontrolündeki Futaihua Precision Electronics firması üzerinden 100 milyon dolarlık yatırımla Çin'in Henan bölgesine yaklaşık 200.000 kişinin çalışacağı fabrika kuruyor. Günde 200.000 telefonun üretileceği ve ülke ekonomisine yıllık 13 milyar dolarlık ihracat geliri kazandıracağı belirtilen fabrikayla ilgili iddialar daha önce de sık sık gündeme getirilmiş, verilen işçi ilanlarından yola çıkan bazı kaynaklar fabrika planını dile getirse de ne Hon Hai ne de Foxconn bu bilgiyi doğrulamamıştı.

alt="Foxconn'dan günde 200 bin telefon üretecek devasa tesis"

Yeni fabrika, çalışan koşulları açısından bir takım yeniliklere ev sahipliği yapacak. Arka arkaya yaşanan intihar olaylarından sonra çalışma koşullarını iyileştirici bir takım kararlar alan Foxconn, yeni kurulacak tesiste göçmenleri, evlerine daha yakın yerlere konumlandıracak. Üretim hattıyla ilgili güncellemeler sayesinde, yüksek talebin karşılanmasın noktasında işçilere yapılan fazla mesai baskısı da azaltılmış olacak. Bu gelişmelere ek olarak fabrika çalışanları, kendileri için hazırlanan spor alanları, fitnes salonları, okuma ve televizyon odalarından faydalanabilecek. Fabrikada görev alacak her 10 çalışandan 9'unun, daha önce Shenzen'deki Foxconn fabrikasında çalıştığı ve yeni kurulacak fabrikaya gönüllü olarak gelecekleri de Futaihua firması tarafından yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

alt="Foxconn'dan günde 200 bin telefon üretecek devasa tesis"

Futaihua firmasının farklı bölgelerdeki diğer tesislerinde çalışan işçilerden Li Gongchen "Yaşam koşullarından etkilendim" derken, Peng Jinlong ise "Yaptığım işi ve Shenzen'de yaşamayı seviyorum. Ama Henan bölgesi benim memleketim dolayısıyla orada daha dengeli bir yaşam sürebilir ve çalışırken daha fazla aidiyet hissedebilirim" dedi. İşçilerin fabrikanın sadece metrelerce uzağındaki 7 katlı lojmanlarda yaşayacağı belirtilirken, kısa sürede 10.000 yeni çalışanın daha gruba dahil edileceği bildiriliyor. Huzur ve sükûnet anlamına gelen Ping ve Zhen kelimelerinin birleştirilmesiyle Pingzhen olarak isimlendirilen fabrikada iPhone, iPad ve iPod gibi rekor satış yapan ve zaman zaman kapasite sorununa maruz kalan popüler Apple cihazlarının hacimli üretimleri gerçekleştirilecek.

Çin haber ajansı Xinhua'nın bildirdiğine göre hali hazırda 500 çalışan geçici yerleşkede çalışmak üzere bölgeye gönderilmiş durumda. İnşaatına 20 Ağustos'ta başlanacak fabrikanın üretim bantlarını önümüzeki yıl açması bekleniyor.

• ülkemize böyle bir tesisler şart
  • adamlar 3 kuruşa çalışıyor burada öyle tesis olsa 2000000 kişiye asgari ücret versen bile kar edemez.
  • Sana katılıyorum dostum orda ayda 30 dolara çalıştırıyorlar, burda 30$ yol paranı karşılamaz.
  • İşçilik maliyetleri çok ucuz olduğu için zaten gidip oralara kuruyorlar böyle fabrikaları
  • foxconn da son zmanlarda ii gelişmeler var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _by_cavalry -- 5 Ağustos 2010; 14:42:48 >
  • Ayda 30$ ı nerden duydunuz? Çinde asgari ücret 30$ ın çok çok üstünde. Ayda 200$ civarı olması lazım şu an.
  • Arkadaşlar saçmalamayın, ne 30$ ı Allah aşkına düşünerek yorum yapın ve de biraz araştırın. Yanılmıyorsam üretim tesislerinde çalışan bir işçi 300$ seviyesinde maaş alıyor, ve de burdaki gibi en ucuz ev kirası 500-600 TL değil, 25-30 $ civarı kira 7-8 $ da elektrik-su desen basit bir hesapla kimin daha ucuza yaşadğı ortaya çıkıyor. Milletimiz hemen başka ülkelerle Türkiyenin yaşam şartlarını karşılaştırma yanlışına düşüyor, yani anlayacağınız çalışma saatleri dışında hiçte kötü bir durumda değiller. Asgari ücretle 12 saatten fazla çalışan binlerce vatandaşımız varken...

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B-veritas -- 5 Ağustos 2010; 20:39:04 >
  • son gelen zamlarla bu fabrikada 280 dolar civarı bir maaşa işçlerin çalıştığını okumuştum.ama bu çindeki her fabrika için geçerli değil.işçilere en iyi maaş veren fabrikalardan biri olması lazım foxconnun.çorluyada foxconn fabrika açıyor.belki çok beğenilirse ilerde burada bizde apple fabrikası görürüz kim bilir
  • BEDAVAYA ADAM ÇALIŞTIRMAK İSTEYEN HİÇBİR DÜNYA FİRMASI TÜRKİYEYE GELMESİN.
  • bravo
  • quote:

Orijinalden alıntı: RoyalForce
    BEDAVAYA ADAM ÇALIŞTIRMAK İSTEYEN HİÇBİR DÜNYA FİRMASI TÜRKİYEYE GELMESİN.

+ 1907
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

ülkemize böyle bir tesisler şart

• 200$ bile olsa bizim ülke şartlarında yine kurtarmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

ülkemize böyle bir tesisler şart

umarım olmaz.
    Böyle tesisler ucuz işçiliğin olduğu 3. dünya ülkelerinde oluyor.
    Gerçi Foxconn HP için fabrika kuracaktı İstanbul'da.
  • Paylaşım için saol…
  • 200bin telefon akıl almaz bir rakam acaba küresel pazarda bir günde kaç telefon satılıyor??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

200bin telefon akıl almaz bir rakam acaba küresel pazarda bir günde kaç telefon satılıyor??

Bir ara Google günde 65000 Android telefon satıldığını söylemişti. Yine bir ara Motorola Milestone stok sıkıntısı çekiyordu. Apple iPhone ile stok sıkıntısı çekiyordu.

http://forum.donanimhaber.com/m_41709410/mpage_1/f_/key_//tm.htm#41716290

Dünyada telefon pazarında çok akıllı telefon satılıyor.

Tam olarak sayıları vermesede bir fikir verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 6 Ağustos 2010; 15:48:19 >

• Google dan aciklanan son rakamlar gunde 200.000 Androidli telefon satisi yapildigi yonunde.

Android Sales
  • quote:

Orijinalden alıntı: RoyalForce

BEDAVAYA ADAM ÇALIŞTIRMAK İSTEYEN HİÇBİR DÜNYA FİRMASI TÜRKİYEYE GELMESİN.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.