Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

FOTOĞRAF MAKİNESİ FLAŞI NASIL YANAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
4
Cevap
0
Favori
7.950
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> FOTOĞRAF MAKİNESİ FLAŞI NASIL YANAR
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      1 Not
      06 Aralık 2009 19:20:10 Konu Sahibi
      Elimde dijital foto makinesinden çıkma flaş ve devresi mevcut.
      Flaş tüpüne 2 tane kalın kablo kırmızı ve siyah reflektörün arkasında ekranlanmış bakıra ise ufak bi trafodan tek kablo daha gidiyor.
      Bu ampulu en kısa yoldan 12volt ile nasıl çalıştırabilirim. Tek bildiğim yüksek voltajda çalıştığı ancak detaylı bilgim yok.
      Acaba 12v neon inverterlerinden kullansak çalıştırabilir mi?
      Saygılar

|
      |
      06 Aralık 2009 19:32:17
      direk yanmadığı kesin düşük amper yüksek voltajlı bir kondansatör ile yandığını duydum direk voltaj versen yanmandan ölür denemeye kalkma o yüzden ama o kondansatörde yük boşaltıyo yani sürekli vermio tam olarak denemedim kolay gelsin
      |
      |
    • Yüzbaşı
      290 Mesaj
      07 Aralık 2009 10:22:47
      flaş tüpüne giden iki kablo kondansatörün iki ucuna bağlıdır ve üzerinde 300 V( flaş tüpüne göre değişebilir) civarında bir gerilim olmalıdır. Üçüncü kablo ise tetikleme trafosundan 2000 V civarında bir tetikleme voltajı verir.

devreler için burayı ziyaret ediniz...

http://talkingelectronics.com/projects/XenonFlasher/XenonFlasher.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferit -- 7 Aralık 2009; 10:24:16 >
      |
      |
    • Binbaşı
      1013 Mesaj
      07 Aralık 2009 16:49:17
      Devre ek besleme gerektirmez 220v ..240 volt şebeke voltajı ile kullanılabilir Kullanılan pasif eleman değerleri kıritik değil iki adet 47k yerine tek 100kΩ kullanılabilir iki adet 2.2m yerine tek 4.7m kullanılabilir ben pc güç kaynağındaki kondansatörleri kullandım 22nf 230v yerine 100nf 400v şebeke filtresinden alındı 1uf ise sürücü devreden 1n4007 yerine 1n4005 1n4006 ya da 1n5408 kullanılabilir flaşın yanma süresini 2,2mΩ dirençler ve 4.7uf kondansatör değerini değiştirerek ayarlayabilirsiniz

iki adet seri direnç kullanılma sebebi yüksek voltajlarda daha sağlıklı olması aslında bu yöntemin teorik bir açıklaması var ama hatırlamıyorum tek direnç ile yüksek voltajı karşılamak yerine voltajı 2 direnç ile zayıflatarak kullanmak dirençlerin ömrü ve direnç üzerinden beslenen bölüm için iyidir denilebilir bir çok smps devresinde kontrol ünitesinin start dirençleri bu şekilde olur

Flaşör Devre Şeması

|
      |

Gece uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur...
      Gezen insan - Doğa, Kültür, Tarih...
      Ford Club Türkiye - Daha iyiye doğru...
      12 yıllık HORT

• Yarbay
      5706 Mesaj
      07 Aralık 2009 18:27:24
      quote:

Orijinalden alıntı: ferit

flaş tüpüne giden iki kablo kondansatörün iki ucuna bağlıdır ve üzerinde 300 V( flaş tüpüne göre değişebilir) civarında bir gerilim olmalıdır. Üçüncü kablo ise tetikleme trafosundan 2000 V civarında bir tetikleme voltajı verir.

devreler için burayı ziyaret ediniz...

http://talkingelectronics.com/projects/XenonFlasher/XenonFlasher.html

budur
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
son dakika
Ankara Web Tasarım
Paykasa
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.