Şimdi Ara

Focus II Hakkında Bilmek, Öğrenmek İstediğiniz Herşey (Makyajsız+Makyajlı Kasa) (481. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
22.072
Cevap
29
Favori
1.972.927
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 479480481482483
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: egeliefe

quote:

Forumda tüketimden şikayet eden arkadaşlar bence genelde kullanım hatasına düşüyorlar

Bu görüşünüze kendi kullanım tarzım adına katılmıyorum.

bencede kullanım hatası cünkü bugün adanadan elazıga geldim 480 km yine sıfırladım yol bilgisayarını vardıgım da 4.3lt 100km de ortalama tüketmiş. ve bunun içinde 5 dakika kadar 200km hızla gittim otoban da sonrada hep 95 e ayarladım... aracıcımın km si 14000 de bide yag hava filtresi filan degişsem dahada düser bu degerler daha öncede yazdıgım gibi 850 km yol gittim ve 3.8lt 100km de ortalama yaptım....
  • quote:

bencede kullanım hatası cünkü bugün adanadan elazıga geldim 480 km yine sıfırladım yol bilgisayarını vardıgım da 4.3lt 100km de ortalama tüketmiş. ve bunun içinde 5 dakika kadar 200km hızla gittim otoban da sonrada hep 95 e ayarladım... aracıcımın km si 14000 de bide yag hava filtresi filan degişsem dahada düser bu degerler daha öncede yazdıgım gibi 850 km yol gittim ve 3.8lt 100km de ortalama yaptım....

Tebrik ediyorum bu tip tüketim oranlarını yakalayanları...
  • Arkadaşlar bilgisi olanlardan CVT şanzıman hakkında öğrenmek istediklerim var.Fordun sayfasında açıklayıcı bilgi yok.
    1-Cvt hem manuel hem otomatik olarak kullanılabiliyormu?
    2-Eğer kullanılabiliyorsa : süratlenme , son sürat vede yakıt tüketimi oranları düz vites değerleriyle örtüşüyormu.
    Bilgisi ve deneyimi olanlara şimdiden teşekkurler.
    (Neden soruyorsunuz derseniz hayalet stok dahil fordda güvenlik paketli vede sunroof lu HB ve Sedan araç yok sunroofdan vazgeçiyorum ama güvenlik paketinden geçmiyorum yine de yok.Sadece bu özelliklerde CVT şanz. araç gelecekmiş bundan dolayı öğrenmek istedim)
  • beyler aranizda focusunun yolcu tarafi emniyet kemeri ikazi vereni varmi?birde serviste spoiler, tampon altlari ve sis fari kaşi gövde rengine boyatma 250 ytl dediler daha uygun fiyata yaptiran varmi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: yigit tuna

beyler aranizda focusunun yolcu tarafi emniyet kemeri ikazi vereni varmi?birde serviste spoiler, tampon altlari ve sis fari kaşi gövde rengine boyatma 250 ytl dediler daha uygun fiyata yaptiran varmi?

Yolcu tarafı kemer ikaz vermiyor zaten vermesinde dit dit dit gıcık ediyor birde onun mandalına basmaylamı uğraşıcaz sussun diye

banada servis 250 ytl demişti aynı işlemler için ama sanayide boyatırsan çok daha ucuza boyarlar bence serviste boyatma çok fazla istiyorlar
  • Yakıt tüketimi ile ilgili verilere bir katkı da ben yapayım
    Araç: Ford Focus 2003 sedan comfort
    Yolcu sayısı: 2
    Klima kullanılmadı
    Ortalama seyir hızı 100-110 km/saat
    Güzergah: Isparta-Bodrum-Isparta
    Gidilen yol 848 km
    Alınan yakıt 135 YTL, 49,09 lt
    Yakıt türü: Opet Full Force 97 (2,75 YTL/lt)
    1 km maliyet 0,159198 YTL
    100 km de 5,79 lt tüketim
    Son 80 km benzin ışığı yanık gidildi.
    Depodaki benzin tamamen tüketilseydi yaklaşık 950 km yol gidilebilirdi.
  • yol bilgisayarı ile ilgili küçük birşeye değinmek istiyorum.
    son mazot aldığımdan sonra şu an itibari ile 480km yol yapmışım ve bugun ışık yandı, yol bilgisayarı "80 km" menzil gösteriyor. Bu arada da mazot aldıktan sonra yakıt tüketimini sıfırlamıştım ve şu anda yol bilgisayarı 9.6lt/100km'yi göstermekte. 500km üzerinden hesap edersek, (kesin ölçüm için depoyu doldurmuştum) 8.7lt/100km gibi bir değer elde ederiz ki, arada 0.9lt'lik bir fark var. Yol bilgisayarına pek güvenmiyorum açıkçası...
  • şehir içinde yol bilgisayarının verileri çok güvenilir olmuyor zaten . Ama şehirler arasında hemen hemen kesin veriler veriyor yol bilgisayarı
  • arkadaslar farlarla ilgili home ayari gibi bir sey yazilmisti bu ne ise yariyor yardim simdiden tesekkurler
  • Merhaba,

Bir süredir sıfır bir araç almayı düşünüyorum. Tercihleri 3'e indirmiştim.
    1. Jetta FSI comfortline
    2. Civic elegance otm
    3. Focus ghia dizel

İlk başta dış görünüş açısından araçların sıralaması benim için yukarıdaki gibiydi.

Jetta kullananlardan motor sesini içeriye çok vermesi, galericilerden de 2. el piyasası için "önden golfe benziyor arkadan passata, kendini bulamadı o araba" şeklinde yorumlar alınca biraz soğudum açıkçası.

Yakıt tüketiminin beklenildiği gibi düşük olmaması, montajının Türkiye'de yapılması, bazı parçaların orjinalleri yerine yerlisinin kullanıldığı (örn. bazılarında ön camlar honda marka iken arka camların şişecam olması gibi) şeklindeki yorumlar da Honda'ya mesafeli durmama yol açıyordu.

Jettada dizel seçeneğinin fiyatının astronomik olması, Civicde dizel seçeneğinin olmaması nedeniyle, dizel tercih ettiğim taktirde Focus benim için tek seçenek olarak kalıyordu. Dizel focus kullanan tanıdıklarımla konuştuğumda motor gürültüsünün ve bakım ücretlerinin abartıldığı kadar olmadığını, uzun yol performansından da hem kullanım hem de yakıt tüketimi olarak memnun olduklarını öğrendim. Bu alanda sizlerin yazdıkları da bunları teyit ediyordu.

Neticede tercih olarak Ford Focus Ghia 4K 1.6 109PS TDCi metalik ağır basmaya başladı. Opsiyon olarak ESP de istiyordum. Bunun üzerine Kasım ayı içerisinde araştırmaya başladım. ESP li araç için Ocak ya da Şubat'a kadar beklemem gerekebileceğini öğrendim. ESP siz olarak telefonla eylül öncesi üretimler için peşin son 43.500 YTL, yeni makyajlılar içinse peşin son 44.000 YTL fiyat aldım. Bu arada bir arkadaşımdan aralık ayında stokları eritmek amacıyla Fordun kampanya yapabileceğini duydum. Bunun üzerine beklemeye başladım. Sizlerden de bu konuda fikir almak istiyorum.

1. Öncelikle sizce bu üç seçenek arasında doğru tercih yapmış mıyım? (Eveeettttt, dediğinizi duyar gibi oluyorum. )
    2. ESPli mi tercih etmeliyim?
    3. Sizce kampanya için ne kadar daha beklemeliyim?
    4. Yukarıda aldığım fiyatlar uygun mu? Değilse daha uygun ne kadara ve nerden bulabilirim?
    5. Araca karar verdiğimde, iş son pazarlığa geldiğinde nelere dikkat etmeliyim? (fiyatı daha fazla düşürmek ya da park sensörü vs ekletmek vs açısından ) İlk kez sıfır araç almayı düşünen birine verebileceğiniz tüyolar var mı?

İlk mesaj için oldukça uzun oldu sanırım... üşenmeyerek okuyup ilgilenenlere şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noveche -- 1 Aralık 2006; 12:44:29 >

• quote:

Arkadaşlar bilgisi olanlardan CVT şanzıman hakkında öğrenmek istediklerim var.Fordun sayfasında açıklayıcı bilgi yok.
    1-Cvt hem manuel hem otomatik olarak kullanılabiliyormu?
    2-Eğer kullanılabiliyorsa : süratlenme , son sürat vede yakıt tüketimi oranları düz vites değerleriyle örtüşüyormu.
    Bilgisi ve deneyimi olanlara şimdiden teşekkurler.
    (Neden soruyorsunuz derseniz hayalet stok dahil fordda güvenlik paketli vede sunroof lu HB ve Sedan araç yok sunroofdan vazgeçiyorum ama güvenlik paketinden geçmiyorum yine de yok.Sadece bu özelliklerde CVT şanz. araç gelecekmiş bundan dolayı öğrenmek istedim)

1) Evet.
    Vites otomatik pozisyonda iken küçük sertlikteki bir hareket ile sağa çekiyorsun ve manuel oluyor.Ancak maneul vires'i ileri-geri oynatarak arttırıyor ve azaltıyorsun.Toplam 7 vites.
    Ben düz vites seven biri olarak CVT'nin manuel konumundan zevk alamadığım için hep otomatik mod'da kullanıyorum.Otomatik mod daha keyifli çünkü.

2) Hızlanma konusunda otomatik mod'la düz mod arasında fark yok.
    Tüketim ise manuel mod'da iken çok az farkla otomatik mod'a göre daha az.

Sonuç:Otomatik vites seviyorsanız CVT çok iyi bir seçenek.Çünkü vites geçişlerini hissetmiyorsunuz.

• quote:

Orjinalden alıntı: serafino

arkadaslar farlarla ilgili home ayari gibi bir sey yazilmisti bu ne ise yariyor yardim simdiden tesekkurler

Biraz arastirma yapsan zaten yanıtı verilmis durumda bu sorunun .

Bir sayfa geriye git yada Fordun konu başlığı altında zaten ayrı bir konu olarakta yanıtı mevcut .
  • quote:

Orjinalden alıntı: noveche
    Jettada dizel seçeneğinin fiyatının astronomik olması, Civicde dizel seçeneğinin olmaması nedeniyle, dizel tercih ettiğim taktirde Focus benim için tek seçenek olarak kalıyordu. Dizel focus kullanan tanıdıklarımla konuştuğumda motor gürültüsünün ve bakım ücretlerinin abartıldığı kadar olmadığını, uzun yol performansından da hem kullanım hem de yakıt tüketimi olarak memnun olduklarını öğrendim. Bu alanda sizlerin yazdıkları da bunları teyit ediyordu.

Dizel seçeneğinde gerçekten tercihlerin hem azlıyor hem de motor o kadar kaliteli ki seçenek sunulmasına gerek kalmıyor. Ama motor sesine dikkat derim, araç içine motor sesini ister istemez alıyor, BMW sessizliği asla yok. Arkadaşımın dizel X5'ine gerçekten motor sesini içeri almıyor diyebiliyorum ama Focus için o kadar da alımlı olamıyorum. Belki de benim kulağım X5'deki sessizliği arıyor ondan olabilir ama öncelikle kendi kulaklarınla dinlemeni, denemeni tavsiye ederim. Bunu servisteki test aracıyla yapabilirsin, dizel test aracı yoksa aracını servise getirmiş bir kullanıcıdan rica ederek yapabilirsin. Şahsen biri benden böyle bir şey rica etse ben serviste seve seve yardımcı olurdum. Son söz kendi kulaklarınla duymadan karar verme.

quote:

1. Öncelikle sizce bu üç seçenek arasında doğru tercih yapmış mıyım? (Eveeettttt, dediğinizi duyar gibi oluyorum. )
    2. ESPli mi tercih etmeliyim?
    3. Sizce kampanya için ne kadar daha beklemeliyim?
    4. Yukarıda aldığım fiyatlar uygun mu? Değilse daha uygun ne kadara ve nerden bulabilirim?
    5. Araca karar verdiğimde, iş son pazarlığa geldiğinde nelere dikkat etmeliyim? (fiyatı daha fazla düşürmek ya da park sensörü vs ekletmek vs açısından ) İlk kez sıfır araç almayı düşünen birine verebileceğiniz tüyolar var mı?

Girişten sonra sorularına kendimce cevap vermeye çalışayım.

1. Dizelse kesinlikle doğru tercih, bunda tartışmaya bile girmem kimseyle. Benzinli düşünüyorsan en yakışıklı araba Jetta gözüküyor ama sırf Passat'a benzediğinden. Çünkü Passat'ları severim bu yüzden Jetta'ya ılımlı gözle bakıyorum. Focus'ta bazıları arka süspansiyonun gözükmesinden dolayı karşı çıksa da sedan kasalar çok şık ve asil gözüküyor. Sonuç üç seçenek arasından dizel alınacaksa tercih doğru, benzinli alınacaksa belki doğru.

2. ESP kesinlikle lazım bu araca, çok sık patiye kalıyor. Özellikle İzmir Varyant'ında kaldırımda yürüyenlere Bursa Tırmanma Yarışı tadında enstanteneler yaşatılabiliyor. Pencereyi açıp lastikten çıkan o tutunma seslerini duymak insanın hoşuna gidiyor ama cep için inanılmaz zararlı. Bence ESP şart gibi bir şey, parası önemli değil keşke standart olsaydı çünkü istediğiniz model ve renge sahip olup ESP olmaması insanı ikilemde bırakabiliyor. Eğer tercihlerinize kısıtlama getirmiyorsa parasını hiç düşünmeden ESP almanızı tavsiye ederim, benim gibi keşke pozisyonuna düşmeyin.

4. Makyajlı fiyat bence iyi belki bin lira daha indirmelerini isteyebilirsiniz ya da çingene pazarlığı yapıp hediye falan talep edebilirsiniz bilemiyorum bu ikna kabiliyetinize bağlı ama özellikle güvenlik paketli, dizel ve yeni yüzlü bir Focus için fena sayılmayacak bir fiyat.

5. Öncelikle anlaşma sırasında heyecan yapmayın, ben arabayı o kadar beğenmiştim ve bunu belli etmiştim ki satış temsilcisi bayan kesinlikle hiç indirim yapmadı, liste fiyatından verdi. Bilemiyorum belki de araba yeni çıktığından burunlarından kıl aldırmıyorlardı ama hiç indirim yaptırtamadım. Ayrıca aracı kredili alacağız diye fiyat almıştık, daha sonra onların kredisi yerine kendi bankamızdan kredi aldık ve onlara parayı peşin yatırdık ama arabaya kavuşma hayalleri ve heyecan yüzünden peşin yatırdığımız halde kredili fiyattan ödeme yaptığımız 1 ay sonra aklımıza geldi, sağlık olsun dedik. Benim naçizane önerim çok heyecan yapmamak gerekiyor, arabayı alıyormuşunuz gibi değil onlar arabayı satıyormuş gibi düşünsünler, ben bundan sonra daha dikkatli olacağım.

Hayırlısı olsun.

• quote:

Orjinalden alıntı: TRCaPiTaL

4. Makyajlı fiyat bence iyi belki bin lira daha indirmelerini isteyebilirsiniz ya da çingene pazarlığı yapıp hediye falan talep edebilirsiniz bilemiyorum bu ikna kabiliyetinize bağlı ama özellikle güvenlik paketli, dizel ve yeni yüzlü bir Focus için fena sayılmayacak bir fiyat.

Focus II makyajlandımı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: swatcamgoz

quote:

Focus II makyajlandımı ?

Yok ya ne makyajı, arka kapıdaki ghia armasını ön çamurluklardaki sinyallerin yerine koymuşlar, sinyalleri de yan aynalara koymuşlar. Aynı c-max gibi olmuş. bir de sis farlarının üstündeki kaşı gövde rengine boyamışlar o kadar.
  • hmmm bende dedim daha bismillah çıkalı ne kadar olduki makyaj yedi . Tşk bilgi için
  • quote:

Orjinalden alıntı: avdr

quote:

quote:

Focus II makyajlandımı ?

Yok ya ne makyajı, arka kapıdaki ghia armasını ön çamurluklardaki sinyallerin yerine koymuşlar, sinyalleri de yan aynalara koymuşlar. Aynı c-max gibi olmuş. bir de sis farlarının üstündeki kaşı gövde rengine boyamışlar o kadar.

Makyaj dedik zaten estetik operasyon değil.

• quote:

Orjinalden alıntı: avdr

quote:

quote:

Focus II makyajlandımı ?

OOO daha ne olsun fazla bile bunların maliyetinden haberiniz yok galiba
    evet ufakta olsa biraz makyajlandı bizim kerata

• Orjinalden alıntı: TRCaPiTaL

İTİRAF EDİYORUM ;
    Arkadaşlar dün gece arkadaşımın babasının yeni dizel toyota corolla,sına bindim ford focus almak üzere iken sesten dolayı adam vazgeçmişti bizim makineden. HAKLIYMIŞ ,arabada benzinli kadar ses var motor için diyorum, tirimlerden kapılardan inanamadım tık ses yok sinirimden çatladım nasıl çukurlara giriyorum dandun yok nafile ses alamadım ,çıktık uzun yola ,yolun durumuna göre 180-200 ne ses ne gürültü özeliklede rüzgar sesi ve ugultu yok ,ETTİM İŞTE .
    Tamam tipi bizmki kadar güzel degil ama o sessizlik beni bitirdi ,

• ODAKLAN ben yazmışım gibi gösterme şu yazıyı, hiç sevmem Toyota'yı zaten bilerek mi yapıyorsun?
  • 
Sayfa: önceki 479480481482483
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.