Şimdi Ara

Fizik TYT/AYT Nereden/Hangi Kaynakla Çalışılmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
2
Favori
1.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle merhaba,Fizik dersinde seviyesi başlangıç-orta arası olan birisiyim.Fakat her koşulda yine de en kötü dersim Fizik denilebilir.Bu nedenle Fizik sorunumu tamamen nasıl çözeceğim hakkında forumdan fikir almak istiyorum.Bugüne kadar misafir olarak bakıyordum foruma,ilk konu bugüne kısmetmiş

Her seferinde masamın başına Fizik sorunumu halletme isteğiyle oturuyorum,fakat oturduğum andan sonra elime kitabı alınca(özellikle yorum sorularında) tıkanıyorum.Elimde şimdilik Yayın Denizi TYT/AYT kitapları ve geçen seneden kalma Eksen yayınları var.Fakat özellikle Yayın Denizi,her testin en az dörtte biri daha önce hiç duymadığım günlük hayat durumlarından ve gerçekten -bana göre- zor sorulardan oluşuyor.Bunları çözemeyince de moral düşüyor haliyle.Eksene göz attığımda ise genellikle sayısal sorular göze çarptığından Eksen yayınlarını çözme motivasyonunu kazanamıyorum.Zaten hiçbir yerde de ''Eksen'' ismine rastlamamıştım.(Fizik adına konuşuyorum)

Aynı zamanda Fizik sorunumun büyük bir kısmını konu anlatımı kısmı oluşturuyor diye düşünüyorum.Konu anlatım olarak Youtube'da Umut Öncül,Ertan Sinan Şahin,Fiziklebaris,Formülsüz Fizik gibi değerli hocalarımız tavsiye edilmişti.Fakat bu konu anlatımı kısmında da genel olarak nereden çalışmam gerektiği konusunda bir fikrim yok.Bu nedenle forumdan yardım isteyeyim dedim.Fizik TYT/AYT için konu anlatımı(fasikül olabilir,video olabilir) ve buna ek olarak orta düzeyde bir kaynak önerisi bekliyorum,şimdiden teşekkürler.

Ayrıca iyi olduğunu duyduğum bazı kaynaklar -> Çap fasikülleri,Karaağaç fasikülleri(fazlaca sayısal işlem içeriyormuş,fakat konuları kavramak için,Fizik dersinin mantığını oturtmak için çok işe yarıyor deniliyor),yayın denizi(gerçekten çözümlerini pek tatmin edici bulmadım/bulamadım,sorduğum kimse de -hocalar dahil- tatmin edici bulmadı.Fakat yine de çözmeye çalışıyorum),Nitelik yayınları,son olarak Nihat Bilgin.(sanırım bu da yorum ağırlıklıymış) Bu kaynaklar hakkında da bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok mutlu olurum

• Karaağaç mantığı oturtmak için iyidir zaten sayısal kısmını bilmeyen yorumlama işini yapamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bir de bu ders çok değişik yani bana göre tüm derslerden daha baba ve daha üstün bir ders bir kere konu sayısı çok fazla ve ikinci olarak her konusu zor :d

• quote:

Orijinalden alıntı: MegaWindows

Karaağaç mantığı oturtmak için iyidir zaten sayısal kısmını bilmeyen yorumlama işini yapamaz
    Aynen hocam,Karaağaç önerenler de zaten bunun için önermişti.Benim birinci önceliğim de konuyu anlamak ve tamamen aklıma oturtmak.Peki hocam Karaağaç ile bunu %100 sağlayabilir miyim kesin?Ddiğim gibi Fizik dersim pek iyi sayılmaz.Yani Karaağaç ağır gelmez mi?

Bir de konu anlatımı için Ertan hocayı çok duydum,Youtube üzerindeki 2 dersi ücretsiz görünüyor.Videolarında genellikle sayısal örnekler ağırlıkta olduğu için gözümü korkuttu sadece fakat gerçekten Fizik dersini uzun zaman sonra tekrar anladığımı da hissettim izlerken.Senin tavsiye edeceğin bir konu anlatımı kaynağı/videosu var mıdır hocam?Tercihen video olacaksa PDF'i olursa çok hoş olur çünkü baya bir zaman kazancı olur benim için PDF üzerine not almak.

Fiziğin zorluğu konusunda da katılıyorum,benim için tartışmasız bir şekilde en zor ders.Sınavda full yapsam bile fikrimin değişeceğini sanmıyorum

• Ben fizikle barıştan çalışıyorum anlıyorum güzel anlatıyor eğer sen esş ile anlıyorsun oradan devam edebilirsin hocam

Fizik dersler arasında (bana göre) en çok emek isteyenidir çünkü bir kere mantığı çok farklıdır Türkiye'de fizik yapan sayısı çok az olduğu için seni çok ileri atar eğer 12-13 doğru yaparsan aytde

Karaağaç yeterlidir zaten kendisi 5-6 sayfa uzun uzadıya sorular çözüyor kendisi sonra sana ona benzer sorular soruyor ayrıca çözümlü bir kaynak yeri gelir çok takıldığın ve aklına yaramayan şeyler olacak mutlaka bu derste özellikle istisnasız herkesin başına gelir bu o yüzden moral bozma sakın tamam mı ?

• MegaWindows kullanıcısına yanıt
    Çok sağol hocam cevaplar için.İster istemez moral bozukluğu oluyor tabi.Şu Fizik bir halledilebilse,dediğin gibi Türkiye geneli çok öne atar sıralamada.Ve evet,bana göre de en çok emek isteyen ders Fizik.Son bir soru daha sorayım,Fiziklebarış kanalını da inceledim,hocanın konu anlatımı da hoşuma gitti.PDF de varmış.Peki kanaldaki konu anlatımı orta-zor arası bir kaynak çözmemi sağlayacak kadar kapsamlı bir konu anlatımı mı?Gerçi sen Fiziklebarış ile ilerleyip Karaağaç tavsiye ediyorsan muhtemelen çözebiliyorsundur zaten :D Karaağaç öncesi/sonrası için ek bir tavsiyen varsa da alabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gravity-

Çok sağol hocam cevaplar için.İster istemez moral bozukluğu oluyor tabi.Şu Fizik bir halledilebilse,dediğin gibi Türkiye geneli çok öne atar sıralamada.Ve evet,bana göre de en çok emek isteyen ders Fizik.Son bir soru daha sorayım,Fiziklebarış kanalını da inceledim,hocanın konu anlatımı da hoşuma gitti.PDF de varmış.Peki kanaldaki konu anlatımı orta-zor arası bir kaynak çözmemi sağlayacak kadar kapsamlı bir konu anlatımı mı?Gerçi sen Fiziklebarış ile ilerleyip Karaağaç tavsiye ediyorsan muhtemelen çözebiliyorsundur zaten :D Karaağaç öncesi/sonrası için ek bir tavsiyen varsa da alabilirim.
    Aslında hiç bir fizik kanalı ya da konu anlatımı karşına çıkabilecek fizik sorularının hepsini çözmeye yetmez çünkü tıpkı matematik gibi sınırsız sayıda soru üretilebilen bir alan ama kastın çoğunu cozebilirmiyim ise cevabım belki olacaktır oldukça bol miktarda soru cozuyor karşına çıkabilecek başlıca soruları çözüyor orta seviyede çözüyor fakat gene de yetersiz o yüzden başka soru çözüm videoları ile yine de desteklemekte fayda var

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.