Şimdi Ara

Fizik bölümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
1.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Ben şuan ygs-lys'ye (veya yeni ismi ile yks'ya) hazırlanıyorum.
    Çok güzel gidiyor çalışmalarım inşallah ilk 5 bin civarına girebileceğim.
    Şimdi benim hayalim okuyup yurt dışına çıkmak ve alternatif enerji kaynakları alanında büyük işler yapmak.
    sanırım bunu en iyi fizik bölümü okuyarak gerçekleştirebileceğim.
    Ancak neden türkiyedeki okulların fizik bölümlerini düşük puanlar ile aldıklarını bilmiyorum.
    Yani değecekse isterse ilk 100 bini alsın yine girerim öyle puanım boşa gidecek felan diye düşünecek biri değilim ama tabiki geleceğim önemli.
    Ben mesela bu boğaziçi veya bilkent fizikten çıkınca ne olabileceğim?
    Hayalime ulaşabilirmiyim?
    Birde şunları belirtmek istiyorum ben Belçika'da büyüdüm 9. Sınıfta Türkiyeye geldim.
    Bunun yüzünden benim 9 ile 10 . Sınıflarım berbat geçti.
    Hem Türkçemin kötü oluşundan hem de yurt dışı ile türkiyenin orta okul konuları sıralamalarının farklı oluşundan çok şey kaçırdım (olimpiyatlara hazırlanmak veya kendimi geliştirmek gibi.)
    Ama bunun sonucunda aynı zamanda felemenkçe dilini de öğrenmiş oldum.
    Herhangi bir ingilizce eğitim almış olmamama ramen herhangi bir ingilizce metini okuduğumda rahatlıkla anlayabiliyorum.
    Bunları belirttim çünkü genelde yabancı dili felan soruyorlar ben siz sormadan direk söyleyeyim dedim.
    Bu arada Belçika vatandaşlığım yok.
    Özetle bilmek istediğim şey boğaziçi bilkent gibi okulların birinde fizik okuyup yurt dışına gidip gidemeyeceğim ve gitmem durumunda ise yurt dişında neler yapabileceğim.
    Bir de hangi okulun daha iyi olduğunu söylerseniz sevinirim.
    Araştırdım baya ama herkes farklı bir şey söylüyor hangisi iyi anlayamadım bir türlü özel mi devlet mi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enigoke -- 13 Ocak 2018; 0:24:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba Hocam,

Ben bu sene Bilkent Fizik ve Elektroniği çift anadalla bitirdim. Son senemde 6 ay ASELSAN'da aday mühendislik yaptım. Ayrıca Almanya'da Erasmus yapıp iki bölümün derslerini alarak hocalarla tanışma imkanım oldu. O yüzden faydalı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle fizik için başlıyorum. Bilkent fiziğe elektroniğe girebileceğin bir sıralamayla geldiysen zaten sende yeterli kararlılık ve potansiyel var demektir. 4 yıl boyunca aynı kararlılıkla ve rehavete kapılmadan okursan, elektroniğe göre çok çok daha az ders yoğunluğun olur, elektroniğin hayal edemeyeceğin ameleliğini çekmezsin. Bu kazandığın zamanda yatarsan hiçbir anlamı olmaz ama. Okulda çok kaliteli ve güncel araştırma yapan hocalar var. İstekli ve potansiyeli olan öğrencilerle ilgilenmek ve çalışmak için dört gözle bekliyorlar. Böyle bir çalışma emin ol sana akademik anlamda derslerinden daha fazla destek olacaktır. Ayrıca yazları fizik laboratuvarlarında ve yurt dışındaki okullarda staj yapmak, o okullardan kabul almakla neredeyse eş değer, yani mükemmel bir fırsat.

Benim sana tavsiyem akademik çalışmayı düşünüyorsan ve fizikte kararlıysan elektroniğe hiç bulaşmayıp doğrudan istediğin bölüme gitmek. Bu genelde aile baskısından dolayı pek kolay olmuyor ama iyi bir üniversiteye fizik doktorası için başvururken elektronik diplomanın çok da bir önemi olmuyor.

Eğer piyasada çalışmak, mühendislik yapmak ( ki bu da çok ayrı bir zevk) istiyorsan kesinlikle elektronik mühendisliğini düşün derim. Onda da bilgisayar mühendisliği ayrımı var ki oraya girmiyorum. Bunun dışında Bilkent elektronik mühendisliğinin hocaları ve araştırma imkanı çok iyi. Fakat gelen öğrenci profili ve derslerin ona uygun olarak yoğunluğu sivrilmeni daha zor kılıyor. Ayrıca pratik derslerin getirdiği yoğunluk çok fazla ama %10 luk dilime girebilirsen çok iyi okullarda doktora yapman garantiye yakın.

Yani en önemli olan şey senin sevdiğini seçip kararlı olman. Yoksa madalyalı insanların fiziğe gelip bitiremediğini de oldu, çok iyi sıralamada insanların elektroniğe gelip sınıfta ezildiği de. Sen kararlı olup çalışırsan en iyisi en sevdiğin bence.

Kolay gelsin şimdiden.
  • Merhaba,

Direkt hollana veya belcika universitelerine basvuru yapabiliyor musun cunku flemenkce ana dilin sanirim.

Almanca ogrenmen kolay galiba, bu yuzden dedigin iki uniden birinde fizik okumaya karar verirsen isi en bastan cok ciddi bir sekilde ilerleyip gerekli akademik calismalarda yer aldiktan sonr almanyada doktora calismalarinda bulunabilirsin normalde uzak bir hedef olur bu bircom kisiye ama idealistsin yazdiklarina gore ve ayni zamanda gpa ni cok yuksek tutmalisin. Ayrica usa da cok iyi yerlerden kabul alabilirsin iyi referanslarla ve bilingual hatta triligual olman da cok buyuk avantaj her acidan ozellikle akademik acidan.

Sana en iyi yardimci olabilecek kisiler bu dusundugun universitedeki hocalar ve ogrenciler olabilir. Onlara ulasip guzel bir mail atabilirsin. Unideki hocalarin calismalarinin oldugu resumelerine bak, senin istedigin ilgilendigin alanda calismalar yapan hocalar var mi bir bak. Cok bilmiyorum ama bu unilerden birisi farkli bir alana digeri daha farkli bir alana yonelmis olabilir vision olarak atyorum devlet unisi kuantum fizigine one cikarken vakif olani elektrikte ileridir bunlari arastieabilirsin.

Bu ikisi arasindan devlet olaninin temel bilimlerde digerinden daha populer oldugunu biliyorum ama sen yine de o unilerin hocalarina ulasmaya calis senin isteklerime uygun olanina yonebilirsin. Burs firstlarini kacirmamakta fayda var. Istanbul da onemli bir etken egitim icin. Istsnbul'daki diger vakif universitesini de arastir istersen bir o da baya iyi ve yurtdisi olanaklari var.

Kolay gelsin gelecegin parlak gorunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khal Woof -- 13 Ocak 2018; 2:59:56 >

• Yorumun için teşekkür ederim söylediklerini dikkate alacağım.

Hollanda Belçika konusunda hiç bilmiyorum gidip gidemeyeceğimi.

Felemenkçe ana dilim gibi evet bundan dolayı belki alabilirler onu deneyeceğim zaten eğer alıyorlarsa bu konuyu boşa açtım demektir.

Ben sadece işi riske atmak istemedim.

Almanca konusunda ise evet Felemenkçe ile neredeyse aynı çoğu şeyi ama yine de bi eğitimini görmem lazım.

Üniversiteyi seçtikten sonra bakayım ona eğer Hollanda Belçika dili bildiğim ve notlarımı yüksek tuttuğum için alıcaksa ozaman direk giderim ama yok o ülkeler böyle şeylere pek meraklı değilse Almanca öğrenebilirim.

• enigoke kullanıcısına yanıt
    Flemenkce egitim dili olan programlarfan kabul alman cok kolay olur diye biliyorum. Okullara mail at flemenkce ve kendinden bahset, ben cok rahat kabul alacagini dusunuyorum, flemenkce programlar sanirim ucretsiz veya cok dusuk ucretleri var 300 € falan olabilir.

• Khal Woof kullanıcısına yanıt
    peki birde şunu merak ediyorum da elektrik elektronik mühendisliği bölümüne gitmem mi daha iyi olur yoksa fizik bölümünemi?
    benim amacım yurt dışına gidip orada alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapmak.
    bunun için en iyi bölüm sizce hangisi?
  • Arkadaşlar hangisi daha iyi olur bilkent elektrik elektronik mühendisliği mi yoksa fizik mi?

• Eğer amacın teorik fizik değil de alternatif enerji gibi şeyler ise Elektrik-Elektronik Endüstri gibi bölümler daha uygun olabilir.

Merhaba Hocam,

Ben bu sene Bilkent Fizik ve Elektroniği çift anadalla bitirdim. Son senemde 6 ay ASELSAN'da aday mühendislik yaptım. Ayrıca Almanya'da Erasmus yapıp iki bölümün derslerini alarak hocalarla tanışma imkanım oldu. O yüzden faydalı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle fizik için başlıyorum. Bilkent fiziğe elektroniğe girebileceğin bir sıralamayla geldiysen zaten sende yeterli kararlılık ve potansiyel var demektir. 4 yıl boyunca aynı kararlılıkla ve rehavete kapılmadan okursan, elektroniğe göre çok çok daha az ders yoğunluğun olur, elektroniğin hayal edemeyeceğin ameleliğini çekmezsin. Bu kazandığın zamanda yatarsan hiçbir anlamı olmaz ama. Okulda çok kaliteli ve güncel araştırma yapan hocalar var. İstekli ve potansiyeli olan öğrencilerle ilgilenmek ve çalışmak için dört gözle bekliyorlar. Böyle bir çalışma emin ol sana akademik anlamda derslerinden daha fazla destek olacaktır. Ayrıca yazları fizik laboratuvarlarında ve yurt dışındaki okullarda staj yapmak, o okullardan kabul almakla neredeyse eş değer, yani mükemmel bir fırsat.

Benim sana tavsiyem akademik çalışmayı düşünüyorsan ve fizikte kararlıysan elektroniğe hiç bulaşmayıp doğrudan istediğin bölüme gitmek. Bu genelde aile baskısından dolayı pek kolay olmuyor ama iyi bir üniversiteye fizik doktorası için başvururken elektronik diplomanın çok da bir önemi olmuyor.

Eğer piyasada çalışmak, mühendislik yapmak ( ki bu da çok ayrı bir zevk) istiyorsan kesinlikle elektronik mühendisliğini düşün derim. Onda da bilgisayar mühendisliği ayrımı var ki oraya girmiyorum. Bunun dışında Bilkent elektronik mühendisliğinin hocaları ve araştırma imkanı çok iyi. Fakat gelen öğrenci profili ve derslerin ona uygun olarak yoğunluğu sivrilmeni daha zor kılıyor. Ayrıca pratik derslerin getirdiği yoğunluk çok fazla ama %10 luk dilime girebilirsen çok iyi okullarda doktora yapman garantiye yakın.

Yani en önemli olan şey senin sevdiğini seçip kararlı olman. Yoksa madalyalı insanların fiziğe gelip bitiremediğini de oldu, çok iyi sıralamada insanların elektroniğe gelip sınıfta ezildiği de. Sen kararlı olup çalışırsan en iyisi en sevdiğin bence.

Kolay gelsin şimdiden.

• Çok güzel konuşmuşsunuz da size bir sorum olacak bilkent te çiftanadal yapılamıyor diye biliyorum. Bide ben bilkent Ee istiyorum ama sıralamam elvermiyor bilkent fizik bölümüne girip oradan Ee ye geçme imkanım var mıdır teşekkür ederim

Merhabalar ben fizik bölümü tercih ettim çok sevdiğim bi alan çünkü ama ben kütahya dumlupınar üniversitesini kazandım sizce ordan güzel yerlere gelmem mümkünmü veya zor bölüm diyolar ama ben seviyorum sizce zorlanırmıyım

• Felemenkcen yeterli seviyedeyse ana dili Felemenkce veya Ingilizce olan Bati Avrupa unilerine basvurmani tavsiye ederim. Yalniz suna dikkat etmen lazim, kaliteli universiteye gidersen hedefine daha kolay ulasirsin. Cambridge universitesi fizigi ile biliniyor, maddi durumun yeterliyse kesinlikle oneririm. Newton'un buradan cikmis olmasi gerekiyor.

9 da Turkiye'ye gelmissin ve hedefin ilk 5bin. Nasil adapte olabildin ilk 5binlik kadar :) bogazici fizige bak derim, ilk 15k civari mi neydi. O bolume giren ilk 8 kisi 2500 icerisinde, br sebepleri var yazmalarinin. Bogazici fizikte hedefine ulasabilecegini dusunuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LDX -- 28 Ağustos 2019; 12:16:36 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.