Şimdi Ara

Fiziğin ışığında internet TTL değeri.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kablosuz internetin TTL değerinin değişken olması:
    Kablosuz bağlantı radyo frekansında gerçekleşir. RF değeri sadece boşukta ışık hızına ulaşabilir. Çevresel etkenler bu yüzden TTL değerini etkiler. Bu yüzden fibere alternatif olamaz.

Fiber yani ışık hızıyla dataların taşınma süresini hesaplayalım:
    Işık hızı: 300.000 km/sn
    300.000/1.000=300 mt/ms
    İstanbul-Ankara arası 450 km
    450 km x 1000 = 450000
    450000/300=1.5 ms

Bırakalım ankarayı İstanbul içinde ttnet web sayfasında (http://hiztesti.ttnet.com.tr) yapılan speedtest değeri 18 ms gibi bir değerdir.

18 ms değeri 5000 km'den fazla yapar. Bunun savunulacak veya mazeret bulunacak bir tarafı yoktur. Uzaklık (distance), konumlandırmalar veya planlamada açıkça bir sorun olduğu, kaynakların yanlış harcandığı çok açıktır. Bunu Telekom'u eleştirmek için yazmadım. Test edip fizik çerçevesinde bakan herkes sorun olduğunu anlar. Sorunu analiz edip gidermeleri için yazdım.

Fiziğin ışığında internet TTL değeri.

• Haklısın da 18 ms olmasıyla 5 ms olması pek de fark etmez bana göre.Eğer online oyunlar oynuyorsan zaten bu iş tamamen sunucunun nerede olduğuna bağlı.En azından internet hızın güzelmiş.Nasıl bir paket kullanıyorsun akk var mı ? Kaç tl ?
  • Malesef ping süreleri senin mantığınla hesaplanmıyor... Bir noktadan bir noktaya arada kaç tane router kaç tane bilgisayar server var ise herbirinin ping süreleri birbirinin üzerine eklenerek total ping süreni oluşturuyor... Diyelim ki oyun serverı ile senin makinan arasında 5 router var ise 20 ms ping oluyorsa arada 15 router var ise 100 ms oluşabilir... Yani uzay fiziği ile elektronik farklı şeylerdir ...
  • Hocam veri sadece kablolar üzerinde taşınmıyor araya giren routerlar üzerinde de en az 2 ms kaybediyordur. 4 tane router olsa 8ms eder. Ha tabi yine aklısınız neden 4 tane router var? Neden veriler 3 4 ülke gezerek almanyaya gidiyor? Bunlar hep sorulması gereken sorular ama cevap verecek adam yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

Hocam veri sadece kablolar üzerinde taşınmıyor araya giren routerlar üzerinde de en az 2 ms kaybediyordur. 4 tane router olsa 8ms eder. Ha tabi yine aklısınız neden 4 tane router var? Neden veriler 3 4 ülke gezerek almanyaya gidiyor? Bunlar hep sorulması gereken sorular ama cevap verecek adam yok.

Ben kendi çapımda sorunu analiz etmeye çalıştım.

Aşağıdawww.google.com adresine yaptığım tracert var.

Tracing route towww.google.com [216.58.208.100] over a maximum of 30 hops:

1 5 ms 5 ms 5 ms 93.155.2.29
    2 6 ms 8 ms 14 ms 81.212.107.77.static.turktelekom.com.tr [81.212.107.77]
    3 1463 ms 1216 ms 1773 ms 195.175.171.147.static.turktelekom.com.tr [195.175.171.147]
    4 12 ms 12 ms 12 ms 195.175.166.207.static.turktelekom.com.tr [195.175.166.207]
    5 13 ms 13 ms 13 ms 195.175.174.93.static.turktelekom.com.tr [195.175.174.93]
    6 29 ms 30 ms 29 ms 72.14.196.187
    7 22 ms 22 ms 22 ms 216.239.51.223
    8 22 ms 22 ms 22 ms sof01s11-in-f4.1e100.net [216.58.208.100]

Trace complete.

3. sırada TTL respond değerinin tavan yaptığını görebilirsiniz. Tabi sorunun kaynağını bilemiyoruz. Sorunu saptayıp çözecek olanlar Telekom mühendisleridir.

NOT: Muhtemelen Telekom mühendisleri sorunu çözmezler. Sorunu çözemeyeceklerinden değil. Sadece tembellikten. Kapınızın önünde DSLAM varken 1 km ötedeki DSLAM bağlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edemirci1 -- 14 Mayıs 2015; 5:39:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SysEdit

Malesef ping süreleri senin mantığınla hesaplanmıyor... Bir noktadan bir noktaya arada kaç tane router kaç tane bilgisayar server var ise herbirinin ping süreleri birbirinin üzerine eklenerek total ping süreni oluşturuyor... Diyelim ki oyun serverı ile senin makinan arasında 5 router var ise 20 ms ping oluyorsa arada 15 router var ise 100 ms oluşabilir... Yani uzay fiziği ile elektronik farklı şeylerdir ...

Elektroniğin kendisi zaten fiziğe dayanır. Oyun serverinin bu konuya çok çok kötü bir örnek olduğunu belirtmek isterim. Aradaki routerler ile İstanbul-İstanbul arası 5.000 km mi fark ediyor? İstanbul'un yüzölçümü 5.461 km zaten.
    google'ye ping atıyorum 20 ms (normal) TTL respond. ABD kıtasına gittiğim sürede İstanbul içine gidiyorum. ABD kıtasına giderken daha mı az router'den geçiyorum?

NOT: Switch ve routerlerin respond süreleri ms (milisaniye) değil mikrosaniyedir. Eğer dediğiniz gibi ms bazında gecikme olsaydı 48 kullanıcının CAT6 kabloyla bağlı olduğu LAN switchlerde en az 48 ms gecikme olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edemirci1 -- 14 Mayıs 2015; 6:26:03 >

• edemirci1 kullanıcısına yanıt
    Sen optimal şartlarda internette başka kimse yokmuş gibi düşünüyorsun oysa aynı anda 100 bin kişi bir router veya serverdan geçiş yapıyor haliyle ping süreleri 10 ms 20 ms gibi aşırı rakamlara çıkıyor ; şahsına özel kendi internetin olsa belki istediğin rakamlara ulaşabilirdin... Şöyle düşün 10 cm çaplı bir borudan 10 ton suyu kaç saatte geçirirsin ; 30 cm çaplı bir borudan kaç saniyede geçirebilirsin...
  • Ben de latency/ping/gecikme konusunda Ttnet'in doğru dürüst optimizasyon yap(a)madığını düşünenlerdenim fakat gecikme süresi sadece mesafeye bağlı değil. Kullanılan cihazlar ve aktarma noktalarının sayısının dışında bu cihazların nitelikleri de önemli. Sonuçta taşınan veri bir şekilde işlenerek (filtreler vs.) transfer ediliyor. Bu da bu cihazların işlemcilerinin kapasitesine bağlı.

Şöyle düşünün; aralarında 1000 km olan iki bilgisayar yekpare bir fiberoptik kablo ile birbirine bağlanıyor. Kullanılan ethernet kartına, anakarta, işlemciye göre ping süresi değişecektir. Kötü donanımlar kullandığınızda söz gelimi 20 ms olan gecikme, iyi donanım kullandığınızda 5 ms'ye düşecektir.
  • edemirci1 kullanıcısına yanıt
    Yanlışım varsa düzeltin ancak Google'ın sadece ABD'de veri merkezi yok. Dünyanın her yerinde var, belki Türkiye'de yoktur ama Türkiye'ye yakın yerlerde olabilir. Test için Google'ın doğru bir değer vereceğini sanmıyorum.

Bazen Bulgaristan serverinden test yapıyorum, bizim İstanbul serverinden daha iyi ping alınıyor. Bu birazda router'lerin kapasite, bant genişliği, kullanıcı yoğunluğu vb. etkiler sebebiyledir.
  • Bastan sona yanlislar ile dolu. Oncelikle RF den baslayalim, oncelikle isigin cam icindeki hizi havadakinden cok daha dusuktur, yani aslinda fiber icinde isik daha yavas hareket eder. Radyo dalgalari da elektromanyetik dalgalardir ve isik hizinda hareket ederler. kisacasi fiziksel temelinda yanlis var. isik hizina c dedigimizde ; isigin fiber optik kablo icindeki hizi c/1.45 civarindadir. Havanin kirilma indeksi ise 1.0003 dur ve radyo dalgalarinin havadaki hizlari c/1.0003 dur. Yanli fiberoptik kablo icindeki isigin hizi nin havadaki RF in hizina orani 1.45/1.0003 dur. fizikci olmayanlar icin konusmak gerekirse. havadaki RF dalgasi fiberdeki isiktan yaklasik olarak %45 daha hizli hareket eder. Ayrica, fiber optik kablo icinde isik hicbir zaman duz hareket etmez. Ortalama 30 derecelik aci ile yol aldigini varsayar isek 1 metrelik fiber boyuna karsilik isik aslinda 1.15 metre yol kat eder. hesaplamalarini fiberdeki isik hizini 207 000 km/s , gerekli mesafeyi de (fiber boyu) * 1.15 seklinde degistirerek yapmalisin.

ikinci olarak. internet denilen sey birbirine bagli bilgisayarldan olusur. ancak hickimse sana ulasmak isteyecegin makine ile senin makinen arasina ozel data hatti cekmez. bu yuzden bir makineye ulasirken birden fazla agdan gecersin. aglarin yogunlugunu bir kenara birakirsak. Herhangibir routing yapan sisteme (bir veya daha fazla cihazdan olusan bir sistem olabilir bu) gelen sinyalin islenmesi icin gerekli olan sey zamandir. gelen analog sinyal sensorler tarafindan algilanilir, dijital hale donusturulur, hata ayiklama filtrelerinden/algoritmalarindan gecirilir. bu sadece modulasyon islemini yapan birimde olan sey, daha sonra bu dijital veri veri yolu araciligi ile ana hafizaya aktarilir, islemci bu veriyi inceler, yapisina bakar, nerden geldigine, kime gittigine bakar, firewall filtreleri ile karsilastirir ve yonlendirmeye uygun ise tekrar veri yolu uzerinden hafizaya ve sonra da modulasyon kartina aktarir. ve veri uygun analog sinyale donusturulup iletilir. taktir edersinki analog bir devrede de, uzerinde yazilim kosturan bir bilgisayar da olsa bunlarin hepsi zaman alacak seylerdir. sistem sadece sana calisiyor olsa bile bu aktarma noktalarinin her biri icin belli zaman harcanir. bir de sistemin yogunlugunu hesaba katarsak bu sureler iyice artar. buna ek olarak hicbir ag baglantisi kilometrelerce uzunlugunda yekpare kablolardan olusmaz. Belli mesafelerde analog sinyal sonlandirilip once dijitale, daha sonra tekrar iletim icin anloga donusturulur. Ornegin fiber baglantilarinda bu terminasyon mesafeleri 80-100km civarinda imis.

Buraya kadar sisteme dahil olan baskalarini sadece yogunluk seklinde bahsettim, ancak hizmet sana ozel olmadigina gore bu yonlendirme ve sonlandirma noktalari beklenenden cok daha fazla olacaktir tabiiki. evinden santrale kadar bile minimum 2 kademede ulasabilirsin; ki mahalledeki herkese hizmet verme imkani olabilirsin.

son olarak: ping denilen sey 1 fotonun gidip gelme suresi degildir, normal bir ping paketi 56 byte dir ve bunun icin gerekli olan zamani bir fotonun gitmesi olarak hesaplayamazsin. kaldi ki ping gidip gelme suresidir, 450 km degil, 900 km olarak dusunulmelidir.

• Anlaşılan kimsenin eli TTL değerini hesaplamaya gitmiyor. :)
    Abi sizin önünüzde de bilgisayar var. Kendiniz test edip değerlerin normal olup olmadığına bakabilirsiniz. Adeta soruna mazeret üretip kendi kendimizi "olabilir" mahiyetinde telkin ediyoruz. :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.