Şimdi Ara

Fixed Frame Sabit Çerçeveli Projeksiyon Perdesi Led Aydınlatmalı (Ambilight Teknolojisi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
5.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dün prolyte fixed frame projeksiyon perdesini denedim, perdenin etrafına led ışık döşemişler ve perde efsane olmuş, daha önce birkaç yerde fotoğrafını görmüştüm sanırım forumda da birkaç arkadaş sabit çerçeveli perdesini led aydınlatma ile kullanıyor ancak görüntünün bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim, hatta ortamdaki ekstra led ışığı kontrastı düşürür gibi bir düşüncem vardı ancak perdeyi görünce fikrim tamamen değişti yani led ışığın görüntüye ciddi anlamda katkısı oluyor, sanki perdeye derinlik katıyor. hem 3d hemde 2d performansı direk olarak artıyor, ben gördüm hayran kaldım, bence sabit çerçeveli perde kullanan arkadaşlar mutlaka denemeli, sinema odanıza her açıdan "+" katacağına eminim,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 11 Haziran 2014; 1:54:09 >

• led arka aydınlatmayı philips ambilight teknolojisi ile televizyonlarında kullanıyor,

yabancı forumlarda da paylaşımlar var,

http://www.avsforum.com/content/type/61/id/122270/flags/LL

haftaya tekrar gideceğim, resim alabilirsem sizlerle paylaşırım,

led aydınlatma ile perdenin nasıl durduğuna dair farklı bir örnek,

Fixed Frame Sabit Çerçeveli Projeksiyon Perdesi Led Aydınlatmalı (Ambilight Teknolojisi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 24 Mayıs 2014; 10:16:58 >

• newonw1 kullanıcısına yanıt
    Fixed Frame projeksiyon perdelerini inceledikten sonra karar verdim ki ev sineması için en iyi projeksiyon perdesi hatta olmazsa olmazı fixed frame projeksiyon perdesidir.

Fix frame perdelerde yüzeyin gri olması, siyah kadife kaplı aluminyum çerçevesinin olması gibi özellikler ev sineması için bir perdenin dikkat edilmesi gereken pozitif yönleridir.

Eğer odamız müsait ise sabit çerçeveli projeksiyon perdesi mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve tercih edilmelidir. Performansa kesinlikle etkisi vardır. Led aydınlatma ise hem film izlerken hemde normal şartlarda perdenin görünümüne şıklık katmaktadır.

Araştırdığım kadarıyla Fixed Frame projeksiyon perdesi dediğimizde önümüze 5 farklı marka çıkıyor, Bu ürünlere internet üzerinden erişebiliyoruz. Gözden kaçan diğer markaları sizde ekleyebilirsiniz,

Alfabetik sıraya göre Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri;

1- Elite Screens
    2- Fonscreen
    3- Full Screen
    4- ProLyte Screen
    5- Specta
    6-

Elite Screens Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri,

Elite Screen yüzey kalitesi ve dünya çapında edinmiş olduğu marka değeri ile en pahalı sabit çerçeveli projeksiyon perdesi konumundadır. 2 metre genişlikten 3,6 metre genişliğe kadar ürün gamı mevcuttur. Dünya çapında hem yüksek kontrast gri hem de mat beyaz olarak üretilmesine rağmen Türkiye pazarına mat beyaz ürünleri ile giriş yapmaktadır. Türkiye de ev sinemasında kullanılacak yüksek kontrastlı projeksiyon cihazları ile satışı hedeflenmesine rağmen yüksek kontrast gri yüzey ile değilde mat beyaz olarak giriş yapması düşündürücüdür.

Fonscreen Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri,

Contrast gri perde yüzeyi mevcuttur. Şık alüminyum dış kasası siyah kadife kaplıdır. Ürün gamına göre maksimum ekran genişliği 3 metre olabilmektedir. Kargo ile gönderim mevcuttur.

Fullscreen Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri,

Hem mat beyaz hem de kontrast gri kumaş yüzeye sahiptir. Siyah kadife kaplı alüminyum dış kasası mevcuttur. 180 cm ile 300 cm arasında ekran genişliği sunmaktadır. Kargo ile gönderim mevcuttur.

ProLyte Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri,

Yüksek kontrast gri yüzeye sahiptir. Siyah kadife kaplı dış alüminyum kasası ile şık bir görünüşü vardır. Ambilight benzeri led ışıklandırma seçeneği mevcuttur. 4 metreye kadar dev ekran seçeneği sunabilmektedir. İstanbul içi ücretsiz anahtar teslim kurulum imkanı sağlanmaktadır.

Specta Fixed Frame Projeksiyon Perdeleri,

Fullscreen ürünleri ile birebir aynı özellikleri taşımaktadır. Üreticisi aynı firmadır.

Bu ürünler onlarca site üzerinden tüm Türkiye ye satışı yapılmaktadır.
    Bulabildiğim kadarı ile bu markaların tamamına tek bir site üzerinden ulaşabilmektesiniz: Fixed FrameProjeksiyon Perdesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 11 Haziran 2014; 2:09:52 >

• bu bahsettiğiniz ve çok beğendiğiniz ambilight tarzı ışıklandırmanın rengi neydi acaba...örnek resimde paylaştığınız gibi mavi miydi...ben DIY perde yapan arkadaşlarda da sarı renkli ışıklandırma görmüştüm de...
    yoksa rgb miydi?
  • dr.ibrahim D kullanıcısına yanıt
    benim gördüğüm perde de mavi arka renk kullanılmıştı ama dediğiniz gibi farklı renklerde kullanılabilinir, mavi güzel duruyordu sarı veya diğer renklerde kullanılabilirsiniz, hatta 3 farklı renkte yanan ledler var bu şekilde de yapılabilinir,
    tekrar gidemedim, gittiğimde fotoğraf alırım, facebook sayfalarından alıntı bir fotoğraf, burda da mavi ışık tercih edilmiş, farklı farklı uygulamalar var, fikir amaçlı bakabilirsiniz,

newown1, fixed frame perdeye led aydınlatma yapmakla ambilight teknolojisi perde kullanılmış olmuyor. Zira ambilight teknolojisi 3-5 renkten ibaret değil. Phillips in kullandığı ambilight teknolojisi gelen video sinyalindeki renklerin frekanslarını tanımlayarak görüntüdeki hakim rengi belirler ve led ışıkları görüntüdeki hakim yani baskın renge yakın tonda aydınlatır. Çercevenin arkasına led ışık döşemek ambilight teknolojisi anlamında olmamalı. Zira bu teknolojiyi bugün phillips bile panellerinden kaldırdı.
    Perde için led ışık sadece görsellik amaçlı tercih edilebilir. Dekorasyonda tamamlayıcı ya da dikkat çekici olması açısından. Film izlerken perdeki ledlerin kullanılması seyir keyfini zora sokar. Özellikle arka fondaki farklı renkte yanan led ışık algıda bütünlüğü bozar. Yeşil ağırlıklı bi görüntü sahnesinde kırmızı renk ledleri görmek tamamen algı ve kontrasyon problemi yaratır. Zira görüntüdeki yeşil renk ile ledin kırmızı rengi arasında sıfır bütünlük mevcut.
    Gözde seçicilik zaman için de artacağından eğitimli gözü zora sokar. Yeni projeksiyon alan birisi 1 - 2 yıl sonra görüntüye daha secçici ve hassas bakar. Bu nedenle seçici gözlerin böyle ürünleri sadece dekorasyon amaçlı düşünsünler ... Görüntü performansı bekleyenler uzak dursunlar ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 15 Haziran 2014; 22:40:30 >

• max-well kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin kullandığınız projeksiyon perdesi nedir?

http://www.bestbuy.com/...814984698&skuId=6932514

Bu tarz birşeyi en az hangi projection ile kullanmak gerekir?Ve bunu özel yapan nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mbald M kullanıcısına yanıt
    @mbald, specta marka tensioned ( gerdirmeli ) gri kontrast perde kullanıyorum. Linkteki ürünü göremedim ...

http://www.projeksiyonperdesi.com.tr/ Buradan inceleyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 17 Haziran 2014; 13:44:26 >

• max-well kullanıcısına yanıt
    http://www.screeninnovations.com/projector-screens/fixed/pure-zero-edge/?no_redirect=true

Linkteki ürün 3000-4000 dolar civarı.
    Yani demek istediğim neden bu kadar pahalı?
    Bunla beraber epson tw9200 gider mi?

• mbald M kullanıcısına yanıt
    mbald, screen innovation marka perdeler kalite açısından high end sınıfında ürünler. Bu markanın ürünleri fiyat yapısı olarak ciddi rakamlara satılmakta. Ödenen paranın karşılığını veriyor mu irdelemek lazım. Eğer bütçe kaygısı yoksa high end sistemler de kullanılabilir fakat orta maliyetli sistemler için pek tavsiye edilmez. Screen innovation firmasının özel perde yüzeyleri ve yüzey kaplamaları ile imal ettiği ürünler high end ( runcu - sim2 - jvc - barco ) gibi cihazlarla kullanılması daha mantıklıdır. Orta segment projeksiyon cihazlarından pahalı olduğu düşünülürse gereksiz bi perde tercihi olabilir .... Saygılarımla ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: max-well

newown1, fixed frame perdeye led aydınlatma yapmakla ambilight teknolojisi perde kullanılmış olmuyor. Zira ambilight teknolojisi 3-5 renkten ibaret değil. Phillips in kullandığı ambilight teknolojisi gelen video sinyalindeki renklerin frekanslarını tanımlayarak görüntüdeki hakim rengi belirler ve led ışıkları görüntüdeki hakim yani baskın renge yakın tonda aydınlatır. Çercevenin arkasına led ışık döşemek ambilight teknolojisi anlamında olmamalı. Zira bu teknolojiyi bugün phillips bile panellerinden kaldırdı.
    Perde için led ışık sadece görsellik amaçlı tercih edilebilir. Dekorasyonda tamamlayıcı ya da dikkat çekici olması açısından. Film izlerken perdeki ledlerin kullanılması seyir keyfini zora sokar. Özellikle arka fondaki farklı renkte yanan led ışık algıda bütünlüğü bozar. Yeşil ağırlıklı bi görüntü sahnesinde kırmızı renk ledleri görmek tamamen algı ve kontrasyon problemi yaratır. Zira görüntüdeki yeşil renk ile ledin kırmızı rengi arasında sıfır bütünlük mevcut.
    Gözde seçicilik zaman için de artacağından eğitimli gözü zora sokar. Yeni projeksiyon alan birisi 1 - 2 yıl sonra görüntüye daha secçici ve hassas bakar. Bu nedenle seçici gözlerin böyle ürünleri sadece dekorasyon amaçlı düşünsünler ... Görüntü performansı bekleyenler uzak dursunlar ...

Sinan hocam'a bu konuda sonuna kadar katılıyorum... Film izlemezken dekoratif amaçlı kullanılabilir ama seyir sırasında kesinlikle konsantrasyonu bozar.

• Perdeyi test etme imkanı buldum bende sonunda

Sabit perde ne kadar önemli birşeymiş anladım, hiç potluk olmayınca piksellerin full hd nin keyfi çıkıyormuş...

Bence markası çok önemli değil sabit perde olsun yeter, imkanı olan mutlaka sabit tercih etmeli

Ambilight olayı ise 3d izlerken gerçekten derinlik katıyor, dikkat dağıtmıyor göz yormuyor, 2d görüntülerde uzun uzun test etmedim ancak yormuyor... Bir de mavi/lacivert ışık çok güçlü bir renk biliyorsunuz mavi ve kırmızı renkler dikkat çekmesi için en çok tercih edilen renkler sanki sarı olsa daha mantıklı olacak gibi geldi bana...

Dekoratif anlamda harika duruyor orası çok ayrı bi mevzuu...

• Arkadaşlar dekoratif olarak ledler çerçeve de şık duruyor olsada izleme keyfini sıkıntıya sokar

Ledler bayağı canlı yandığı için PJ den gelen ışık; o ışığın altında gözünüzü özellikle karşıt renklerde aldatıp yorabilir heleki gözlük/lens kullanan biriyseniz
  • gagafan kullanıcısına yanıt
    @gagfan, gözde seçicilik ve hassaslık artıkça aynı fikir de olmayabilirsin ... İlk önce albenisi cazip gelebilir ama ya sonrası ... ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: astramastra

Sinan hocam'a bu konuda sonuna kadar katılıyorum... Film izlemezken dekoratif amaçlı kullanılabilir ama seyir sırasında kesinlikle konsantrasyonu bozar.

Aynen ben de bunu yapıyorum.
    Ledleri perdeyi kullanmazken açıyorum.
    Perde için amacı da bu olmalı bana göre.
  • @maxwell

Sabit fikirli olmak istemem elbette evde test etmek gerekir, 2 saat süren film boyunca yorabilir belki de test etmek lazım...

Ancak mavi ışık dalga boyu en düşük hatta lacivertin dalga boyu daha düşüktür, gece lambası olarak da lacivert önerilir, gözü yormadığı için...

Perdeye vuran ışık yansıma yaptığı için mavi ışık yada herhangi bir ışık yansıyan ışıkların toplanmasını sağlıyor, zaten philipsin ambilight teknolojisi yansıyan ışıkları toplamayı hedefliyor, ekrandaki renkle benzer renkleri oluşturarak,

Bir de led ışıklar perdenin arkasında olduğundan duvardan yansıyarak dağılıyor, bu sebeple de gözü yorması sö konusu değil, kulaklar farklı sesleri ayırt edebiliyorken, gözümüz farklı renkler çıktığında kombine ediyor...

Yani eğer doğru renkler kullanarak oluşturulmuş ledli perde güzel bir görüntü almamızı sağlayabilir, yeniliklere farklı ürünlere açık olmak lazım diye düşünüyorum

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: max-well

maxwell hocam söylediklerinize büyük oranda katılmamak elde değil. Yorumlarınız yol gösterici hatta optoma hd25 alırken sizin yazdıklarınız etkili olmuştu. Ben optoma gt750xl ile uzun zaman önce projeksiyon kullanıcıları arasına katıldım. Şimdilerde ise hd25 cihazım var. Perde olarak ise odam uygun olmadığı için storlu kullanıyorum ancak odam müsait olsa kesinlikle sabit çerçeveli perde kullanırdım ve led ışık yaptırırdım.

Bu konu başlığı ile anlatmak istediğim projeksiyon cihazı kullananlarında hak vereceğini düşündüğüm gibi sabit çerçeveli perdelerin motorlu veya storlu perdelere göre çok daha iyi performans verdiği ve ayrıca fixed frame perde kullanıcı forumdaşların hali hazırda var olan fixed frame projeksiyon perdelerine led aydınlatma ile ekstra güzellik katabilecekleriydi. Led aydınlatma yapsam nasıl olurdu sorusuna net cevap olarak 100-150 TL bir masraf yaparak gerçekten çok şık dekoratif bir ürüne sahip olabilirsiniz, sinema odanıza renk ve ayrıcalık katacaktır. Film izlerken görüntüye etkisini deneyenler karar versin. Bende görmeden önce ortamdaki her türlü ekstra ışığa negatif yaklaşıyordum, mantıken bu şekilde olması lazım ancak led aydınlatmalı üründe fikrim biraz değişti, Oturup saatlerce film izlemedim ancak ilk izlenim led ışığın fixed frame perdeye her açıdan şıklık kattığı, zaten istanbul da iseniz bu tarz ürünleri ücretsiz deneyebileceğiniz yerler var.

Diğer bir konu ise ambilight teknolojisi, Evet dediğiniz gibi led ışık koymakla ambilight yapmıyoruz. Ambilight örneğini çağrışım yapması için kullandım. Neye benzeyeceği açısından fikir amaçlı. Zira daha öncede sabit çerçeveli perdeleri test etmiştim ancak led ışıklı perdeyi gördükten sonra böyle bir konu başlığı açtım.
    Fixed Frame projeksiyon perdesi koyabilecek bir sinema odam olursa projeksiyon perdemi kesinlikle led aydınlatmalı yaptırırım. Zaten led aydınlatmasını tek bir butonla kapatabiliyorsunuz. Bir fazlalık veya çıkıntı değil. Film izlerken kullanılmasa dahi film öncesinde veya sonrasında yakıldığında görsel olarak çok şık duruyor ve odayı bir nebze aydınlatıyor. Led ışık yakıldığında odanın ambiansı gerçekten değişiyor. Sinema odamı sevmem için bir neden de bu olurdu diye düşünüyorum. (örneğin fullHD cihaz aldığımda film izlediğim oda favori odam oldu :))Yazarak ne kadar anlatsam boş, daha sağlıklı fikir oluşması için imkanım olursa fotoğraf paylaşırım.

Şunu da belirtmem gerekiyor, Led ışık için tonlarca para ödemeye gerek yok. Led ışık olmayan perdenize 100-150 TL rakama led aydınlatma ekleyebilirsiniz. Yada ilk alırken led ışık taktırırsınız ek ücret ödemezsiniz, Demek istediğim böyle bir şey var, deneyin çok güzel olacak diyorum. Dediğim gibi meraklıları şuan hali hazırda sabit çerçeveli perdesi olanlar 100-150 TL arasında bir ücretle led aydınlatma yaptırabilirler yada yeni perde alacaklar hali hazırda böyle bir seçenek varsa ve fark ücret ödenmiyorsa (bu satış bayisine göre değişir) led seçeneği uzak durulması gereken bir seçenek değil aksine tercih edilmesi gereken bir seçenek olur.

Tüm bu yazdıklarım bilgi paylaşımı amacıyla meraklısına tavsiye niteliğindedir ve tecrübe ile sabittir. İmkanı olan denesin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 23 Haziran 2014; 1:48:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rgokdemir

quote:

Orijinalden alıntı: astramastra

Aynen ben de bunu yapıyorum.
    Ledleri perdeyi kullanmazken açıyorum.
    Perde için amacı da bu olmalı bana göre.

@rgokdemir hocam sizden fotoğraf paylaşımı istesek, vaktiniz var ise birkaç görsel paylaşımı çok güzel olacaktır.
    newown1 kardeşim emeğin ve yazın için teşekkür ederim. Led aydınlatmalı perde için yazdıklarına dekorasyon amaçlı olduğu sürece eyvallah. Film izlerken görüntü performansını artıran bir özellik diye lanse edilirse itiraz ederim. Zira görüntüdeki renk ile ledin rengi arasında bütünlük yoksa algıda bütünlüğü bozar. Kontrasyona olumsuz etki de diyebiliriz. Seyir zevkini olumsuz etkiler. Led aydınlatma başlangıçta cazip gelebilir. Zamanla seçiciliği ve hassasiyeti artan göz led ışıkların görüntüyü olumsuz etkilediğini fark eder. Bu durum gözlerin eğitimi ile ilgilidir...
    Refik kardeşimin led aydınlatmalı perdesini defalarca görmüşümdür. Zaten Refik kardeşimde dekorasyon amaçlı kullanmakta. Bu tamamen kişiye özel tercihtir.
    1974 - 2003 yılları arasında sinema sektöründe - 2000 yılından bugüne de ev tipi projeksiyon kullanan birisi olarak yazdıklarımı değerlendirebilirsin ... Saygılarımla ...

Buradan bakabilirsiniz.
    Yenilerini cekmeye usendim simdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rgokdemir -- 24 Haziran 2014; 12:18:58 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.