Şimdi Ara

Firefox 67, RAM kullanımını azaltacak yeni bir özellikle gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mozilla, Firefox tarayıcısının yeni sürümü bellek kullanımı konusunda önemli iyileştirmeler getirecek. Firefox 67'nin kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak yüklemeyi durduracak yeni bir özelliğe sahip olacağı bildiriliyor. Böylelikle bellek kullanımı teknik olarak azaltılırken özellikle düşük kapasiteli cihazlardaki performans da artırılmış olacak.

Ayrıca Bkz.Meizu 16s'in kamera özellikleri hakkında resmi açıklama geldi
    RAM kullanımını azaltacak yeni özellik şu an Firefox'un Nightly yapısında zaten mevcut. Yakında kararlı sürümün bir parçası olarak da sunulacak. Ancak bu özelliği Firefox 66'da görme ihtimalimizin son derece düşük olduğunu belirtelim. Muhtemelen Mayıs ayında Firefox 67 ile birlikte son kullanıcıya ulaşacak.

Kullanılmayan sekmeler RAM harcamayacak

Yeni özellik basitçe anlatmak gerekirse kullanılmayan ve sebepsiz yere bellek tüketen sekmelerin yükünü ortadan kaldıracak. Bununla birlikte Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere tüm desteklenen masaüstü platformlar için geçerli olacak. Mozilla'nın takvimine göre Firefox 67'nin 14 Mayıs 2019'da yayınlanması bekleniyor.

• Taayıcılar konusunda ram olayına hala bu kadar takılınmasına anlam veremiyorum. Sene oldu 2019. Tarayıcı dediğimiz şey sadece sayfaları görüntülemekten ibaret bir şey değil artık. Gelişiyorlar, yeni yazılımsal teknolojiler ediniyorlar. Bırakın da 1gb rami tüketiversin. Hala "ram tüketmeyen tarayıcı" içerikli tarayıcı reklamı yapılıyor. Masaüstünde olduğunda %98 internettesin zaten. Oyuna girdiğinde veya başka bir uygulamayla çalıştığında kapatırsın biter gider.
    mozilla çok doğru yolda 1-2 yıldır. hem gizlilik, hem özelleştirilebilirlik, hem de hız konusunda firefox'u çok güzel bir yere taşıdılar. google'ın verilerimizi çalıp pazarladığından haberi olup da chrome kullanan yoktur zaten herhalde. yine de pazar payında önüne geçmesi zor ama kâr odaklı bir kuruluş olmadıkları için sorun yok. en azından bize bu seçeneği sunabiliyor olmaları çok güzel.

bu arada mozilla'nın av1 için yaptıklarını da göz ardı etmemek gerek.
  • Mozilla ne uğraşıyorsun bu boş işlerle ya. Halbuki Chrome gibi ram canavarı olsaydın daha bile çok sevilirdin 😂😂😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mozilla hep daha mantıklı olmuştur.

• Taayıcılar konusunda ram olayına hala bu kadar takılınmasına anlam veremiyorum. Sene oldu 2019. Tarayıcı dediğimiz şey sadece sayfaları görüntülemekten ibaret bir şey değil artık. Gelişiyorlar, yeni yazılımsal teknolojiler ediniyorlar. Bırakın da 1gb rami tüketiversin. Hala "ram tüketmeyen tarayıcı" içerikli tarayıcı reklamı yapılıyor. Masaüstünde olduğunda %98 internettesin zaten. Oyuna girdiğinde veya başka bir uygulamayla çalıştığında kapatırsın biter gider.
  • Ambarad kullanıcısına yanıt
    Bazı araştırmacı bilim insanları aynı anda 60 tab açık tutuyor. Bi zahmet ram harcamasın.

• Firefox özellikle Quantum ile büyük işler yaptı. Bende 48 GB RAM olmasına rağmen bazen Chrome 30 GB civarı RAM yediği oluyordu, bu rakam 100 sekme ile Quantum ile sadece 6 GB. Bu yenilik ile epey daha düşecektir. Oyunlar bile bu kadar RAM harcamıyor o da var tabi.

• firefox quantumdan sonra tarayıcı teknolojisinde liderliği ele geçirdi, bu ram işini de kıvırırlarsa çıtayı çok yukarı taşımış olurlar.

• mozilla çok doğru yolda 1-2 yıldır. hem gizlilik, hem özelleştirilebilirlik, hem de hız konusunda firefox'u çok güzel bir yere taşıdılar. google'ın verilerimizi çalıp pazarladığından haberi olup da chrome kullanan yoktur zaten herhalde. yine de pazar payında önüne geçmesi zor ama kâr odaklı bir kuruluş olmadıkları için sorun yok. en azından bize bu seçeneği sunabiliyor olmaları çok güzel.

bu arada mozilla'nın av1 için yaptıklarını da göz ardı etmemek gerek.
  • Ambarad kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum insanlar cok takıntılı chrome en iyisi Firefox felan hikaye. Opera da kullandim sevemedim chrome bir başka. 16gb ram var ram yese ne olur cok ta tin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • özellik arttıkça ram da artacak
  • Internet explorerdan sasmayin

• Google gör bunlarııı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yıllardır Chrome kullanan biri olarak geçiş yaptım ve çok memnunum Firefox'tan. Yalnız ilk açılışta bazen çok şişiyor. Site bir kaç dakika sonra gelebiliyor.

• Sanırım en son 2012 yılında FF kullanmıştım, 6-7 yıllık süre boyunca eklentileriyle birlikte alışkanlığa dönmüştü. O sırada yanılmıyorsam adı ram canavarı gidi anılıyordu. Aşırı ram tüketiyor diye eleştiriliyordu. Şimdi haberin altındaki yorumları okuyunca şaşırdım.

2012'den beri de Chrome kullanıyorum, gerçi son 2 yıldır bilgisayar pek kullanmadım o ayrı. FF tekrar denesem mi diye düşündüm ama Chrome'dan da bir şikayetim yok, çeşitli forum sayfaları falan da derken bazen 30u aşkın sekme olabiliyor ama 2012 model bilgisayarım pek sıkıntı çıkartmıyor bana. (i5 - 6gb ram)

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    Anlattığınızdan Chrome tarayıcısının Firefox'a göre 5 kat daha iyi iş yaptığı anlaşılıyor.

• 2019'da hâlâ bellek meselesi mi?

Yıl 2009 falan. 224 MB (32 MB RAM onboard GPU için) RAM'li sistemime 1 GB RAM takmışım, diskteki takas alanını kapatmışım, uçuyorum adeta. Sonra bir de 512 MB ile değiştirmiştim sanırım 256'lık slotu da. 1.5 GB RAM'le Opera'da çoklu link açma eklentisi ile sekme açmayı denerdim. Bir Friendfeed sayfasındaki tüm linkleri açmıştım bir kez. 1.5 GB RAM ile 100'e yakın sekme açıyordu meret.

O gün bugündür hala Opera kullanıyorum ama şimdi dizüstümde 32 GB RAM var, RAM derdim yok tek kelimeyle. :D Tavsiye ederim. Gerçi şimdi pahalı. En son baktığımda aldığım son modül iki kat zamlanmıştı, belki şimdi üç dördü de görmüştür...
  • Gizlilik falan hikaye. Sadece o konuyu düşünerek Firefox kullanıyorsanız boşuna kasmayın. Facebook, Microsoft vs. olsa anlarım da, Google'dan kaçamazsınız. Firefox'un eskisi gibi üretkenliği de kalmadı. Chrome daha güvenli, daha sorunsuz ve daha hızlı.. RAM yetersiz geliyorsa yükseltin. Boşuna kendinize ızdırap çektirmeyin.
  • Netscape zamanından beri kullanıyorum. Firefox'un işlevselliği, eklentileri bana yetiyorda artıyor. Chrome'u da, Opera'yı da hiç sevemedim.
  • Bununla uğraşana kadar biraz da mobil sürüm üzerine çalışsalar. Sayfa yüklemeleri çok yavaş.

• Opera yetiyor.

Entegre VPN var, reklam engelleme de.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.