Şimdi Ara

Fd6 otomatik vites geçiş hissiyatı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar 2009 otomatik fd6 aracımı 6 ay önce aldım. Ancak 6 aydır kafama takılan konu şu , vites geçişleri hissedilir düzeyde ,vuruntu,silkeleme,ses yok ama geçişler sert. Tam otomatik araçta vites geçişlerini hiç hissetmememiz gerekiyor diye biliyorum ama aracımda hissediyorum hatta lpg’de baya hissediyorum. Şanzıman yağını 15 bin önce serviste değiştirdim.

• Normalde hissettirmemesi lazım. Aracınıza güzel bir subap ayarını yaptırın. Çok büyük ihtimalle düzelecektir. Eğer Ankara'da iseniz Yılmaz Honda'ya yaptırabilirsiniz. Benim 5-6 farklı yere yaptırmışlığım var, en çok buradan memnun kaldım.

Ayrıca bir de bende şöyle bir durum vardı. Bendeki araç 2008 model, araç vuruntu yapmıyordu ama 35-40 km gibi hızda şanzımandan metalin metale sürme sesi geliyordu. Yetkili serviste şanzımandaki sensörler temizlendi ve şanzıman yazılımı da güncellendi. Bu sıkıntı da ortadan kalktı.

• N3V3R N kullanıcısına yanıt
    Araba kasılıyor bazı vites geçişlerinde. Garip olan şu ki mesela atıyorum 3 den 4 e geçerken bazen hissettirmiyor bazen de kasıyor araba. Farklı kişilerde subap ayarı dedi . Hava soğukken aracın ilk marşında 1-2 saniye bin devirin altında kalıp titriyordu araç bu da subap ihtimalini güçlendiriyor. O sürtme sesi bende de geliyordu hocam, 30-32 km arasında ilk harekette yapıyodu sorun abs beyninde çıktı biz şanzımana yormuştuk ama sağolsun işinin ehli bir usta abs beyni olduğunu farketti. Absci hakan ustaya da 1300₺ ye hallettirdim bu da aynı sorunu yaşayanlar için bilgi olsun. Cevabınız için çok teşekkür ederim.
  • Sorununuz devam ediyorsa yağ değişimi yapın. Bende sadece 1 den 2 ye geçerken bir hissetme var gerisi kaymak gibi.

• Yardswolf kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam aynı olay başıma geldi çözüm buldunuz mu aradan iki yıl geçti ama inşallah mesajımı görürsünüz
  • Drtype5 D kullanıcısına yanıt
    Hocam, aracı sattım 7-8 ay oldu. Bu sorunu hissettikten sonra bir kaç kez aralıklarla şanzıman yağı değiştirdim, viteş geçişlerini gene hissediyodum ama normal olduğunu anladım. Daha geçen ay arkadaşımın volvo xc40 ına bindim, onda da vites geçişleri dikkat ettiğinde hissediliyor. Eğer tak tuk ses gelmiyor ve sarsmıyorsa çok takmamak lazım. Ben biraz pimpirikliyim o yüzden kafaya takmıştım, ama normal olduğunu anladım, bir de dediğim gibi 2 senede yaklaşık 4 kez falan şanzıman yağı değişimi yaptım daha iyi hale gelmişti :)
    Hocam değerli yorumun için ve vakit ayırdığın için teşekkür ederim ben de sizin gibi aşırı pimpirikliyim fakat aynı araçtan arkadaşım da var onun aracı hem daha sessiz çalışıyor hem de vites geçişleri inanılmaz güzel şanzıman yağını değiştirdim orijinal yağ koydurdum bir ay önce fakat sizinle aynı sorunu yaşıyorum
    İlk yağ değişiminde çok fark olmadı, ama bir kaç kez daha değiştirdiğimde artık daha yumuşak oldu geçişler . Şöyle söyleyim aracı ilk aldığımda uzun yolda tapa gaz giderken 3 den 4 e 6-7. Bin devir civarında geçiş yaparken bildiğin araba geriye doğru esneyip taak diye geçiriyordu vitesi, daha sonra yağ değişimleriyle o bile kayboldu artık sadece vites attığını hisseder hale geldim.
    Tam olarak anlattıklarınızı yaşıyorum şuan hocam tekrardan yağ değişimi yapayım o halde bakalım ne olacak uyku uyuyamıyorum aracımı da seviyorum kafayı yemek üzereyim çok teşekkür ederim değerli vaktiniz için
    Aynı zamanda şunu da söyleyeyim, her araç farklı oluyor. Arkadaşınızın aracı daha yumuşak kullanılmıştır, sizinki biraz daha hor :) şunu da ekliyim vites geçişleri bir çok şeyle alakalı, gaz kelebeği, motor kulağı, subap ayarı, lpg ayarı, MOTOR YAĞI :))) evet bak castrol motor yağı koydum 10 bin km boyunca vitesler çok sertti, sonra shell yağ koydum , vites geçişleri yumuşadı, yani MOTOR yağı ile bile alakalı, şanzıman yağından bağımsız
    En sonunda vites geçişlerinin normal olduğunu anladım, aracıma binen arkadaşlarım sa bunda bir sıkıntı yok derlerdi hep. Aracıma iyi fiyat verildiği için sattım, manuel passat aldım, kafam rahat olsun diye :)
    Hocam aracın içi falan çok düzgün çok temiz doğru düzgün kazası yok fakat yaşamış olduğum şu şanzıman olayı beni uykularından etti şanzıman yağı orijinal koyduk motor kulaklarına baktırdım iyi dediler gaz kelebeği temizlendi subap ayarı da yapıldı araç çok yakıyor birde acaba subap ayarı mı tutmadı bazıları tekrar tekrar yaptırıyor başka bi ustaya da gidicem arkadaşımın arabadan sonra bende iyice kuruntu başladı ve arabası bildiğin yıkılıyor ona rağmen motor şanzıman benimkinden iyi
    Sizin gibi pimpirikli birine yakışmadı usta gezmek :) servis dışında hiçbir yere gitmedim, gitmem. Siz de tavsiye ederim, bir hata yapıp bujileri dışarıdan değiştirdim, sahte takmışlar servis bile zor anladı. Ne değiştiriyorsanız serviste değiştirin. Bu arada bujilere de baktırın o da etkiler
    Onlardan da şüpheleniyorum zaten bi usta var yıllarca serviste çalışıp kendi dükkanını açmış ona gidip ondan sonrada servise gidicem araç birde bildiğimiz dizel gibi çalışıyor değişik bi sesi var
    Bana sahte bujiyi takan sinkaflı pç usta 18 yıllık honda çalışanıydı :) servis çıkması olması önemli değil, ahlak lazım
    O halde servis yolu gözüktü hocam :) net yani sanayicilerin eline düşmektense parası neyse veririm içimde kuruntu kalmaz komple elden geçecek madem
    Pahalı olsun temiz olsun. Satarken de çok rahat ettiriyor. Alıcının önüne bi koydum servis kağıtlarını 10 bin üstüne sattım piyasanın
    O halde direk servis kimseyle uğraşmadan giderim çünkü aklımda hep soru kalıyor aracı bıraktım bir gün kaldı özel servisti sadece Honda’lara bakıyor orijinal koyun ne olursa dedim ama tabi göz görmediki
    Benim gözüm gördüğü halde sahte takmış, seri no ya kadar imitasyon. Ve dükkanın adı HONDA ………..’ydı yani.
    Allah insanlara merhamet ve ahlak versin gerçekten çok kötü dönemdeyiz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.