Şimdi Ara

Faturayı Şirket Adına kesme??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
31.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Alıcağım bi ürünün faturasını şirket adına kestirince ürünün kdv'si şirketin ödiyeceği vergiden düşüyomuş doğrumu?

Yani yeni alıcağım telefonun faturasının akrabanın şirketi üzerine kestirip faturayı ona verirsen bana kdv kadar para vermesi lazım dimi

• quote:

Orijinalden alıntı: Kenshi

Kes kes bişey olmaz... Ben hep böyle yapıyorum

Yemek faturaları = Temsil ve agırlama giderleri diye kayda geçer
    Otel faturaları tatil v.s. faturaları = Konaklama gideri v.s. diye
    Tshirt bile alsan işçilere iş elbisesi aldım diye kılıfı var yani maliye bir bok yapamaz.

Alıntıları Göster
    o dediklerini hesaplara kayıt edebilmen için belli sınırlar dahilinde olması gerekiyor

incelemede sorarlar adama niye bu işçiler duble kebab yemişler her gün
    sevk irsaliyesi kesmemişsin satış yok şu tarihte alanyada ne işin vardı niye gider yazdın diye kıvır bakalım kıvırabilirsen
    işçilerini levisten mi giydiriyon v.b.

sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge diye bi kavram var
    ağır para cezası hatta hapse atılmak bile var işin ucunda paraya çevrilemeyen

maliyeyi hafife almayın duman ederler adamı
  • Amortismanı söylüyorsanız bu şekilde olmuyor.

Mesela şirket adına otomobil alınır,3 (5'te olabilir,tam emin değilim) yıl içinde satarsanız verginin bir kısmı iade ediliyor.
  • Gider olarak göstermekten bahsediyorum. aldığınız bi mal şirket faturası kesiliyse ve gider olarak gösterirseniz onun kdv oranı kadar şirket vergisi ödemiyosunuz. yani kdv kadar para kazanıyosunuz bildiğim kadarıyla.

bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum
  • olay şöyle oluyor ;

atıyorum 100tl lik bir telefon aldınız şirket üzerine. belirli bir miktara kadar amortisman alınmıyor. O nedenle amortisman olayını geçelim.

Bu durumda 100 tl şirketten çıkmış sayılıyor
    100tl nin 18tl sinin vergi olduğunu var sayarsak şirket de o 18 tl yi devletten vergi olarak düşecektir çünkü bu parayı gider olarak göstermiş ve karşılığında fatura almıştır.
  • yani sonuç olarak ben şimdi kdv dahil 590lira (500tl + 90lira kdv) olan bi cihaz alıp faturasını akrabamın şirket üzerine kestirip faturayı ona verince bana 90lira verebiliyor dimi bi zarar girmeden?

• Öğrendiğim iyi oldu.
  • evet verebiliyor ancak bu durumun yasal olmadığını da belirtmek isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isimsizkahraman -- 27 Ağustos 2009; 18:32:51 >
  • Cezası var bu olayın hem fatura kesen firmaya hemde faturayı alan firmaya sana birşey olmaz ama deneme bu yolları. Maliye kontrol yapar denetime gelir o ürünü orda bulamazsa sonu kötü olur.
  • cihaz arıza yaptıgında ve firma sizden iade faturası istediginde şirket iade faturası kesmesse işiniz zor
  • kesin bilgisi olan varmı? yazığım tamamen doğru dimi?

590lira (500tl + 90lira kdv) olan bi cihaz alıp faturasını akrabamın şirket üzerine kestirip faturayı ona verince bana 90lira verebiliyor dimi bi zarar girmeden?
  • Kes kes bişey olmaz... Ben hep böyle yapıyorum

Yemek faturaları = Temsil ve agırlama giderleri diye kayda geçer
    Otel faturaları tatil v.s. faturaları = Konaklama gideri v.s. diye
    Tshirt bile alsan işçilere iş elbisesi aldım diye kılıfı var yani maliye bir bok yapamaz.
  • o dediklerini hesaplara kayıt edebilmen için belli sınırlar dahilinde olması gerekiyor

sevk irsaliyesi kesmemişsin satış yok şu tarihte alanyada ne işin vardı niye gider yazdın diye kıvır bakalım kıvırabilirsen

• quote:

Orijinalden alıntı: zep

o dediklerini hesaplara kayıt edebilmen için belli sınırlar dahilinde olması gerekiyor

Merhaba,

Gider yazmanın kuralları var, gider iş için yapılmış olacak. Yani faturasını gider göstereceğiniz telefon iş için kullanılacak.

Eğer maliyeciler veya hesap uzmanları şirket giderlerinizde derince bir inceleme yaparlarsa şirkete kayıtlı her telefonun her ayki faturası için ayrı ceza kesebilirler. Eğer iş telefonunuzdan özel görüşme yaptıysanız v(evinizi aradıysanız) be bu fatura gider olarak gösterildiyse alın size bir ceza. Uç bir nokta ama böyle bir kural var...

Gelelim Antalya'daki otel odasına, pazarlama gideri olarak gösterebilirsiniz, oraya iş görüşmesine gittim diyerek, herşeyin bir açıklaması vardır.

Cep telefonu gider gösterilebilir, ama sarf bir malzeme olamayacağı için demirbaş olarak kaydedilmesi gerekir. Ama kesin olan yolu vergi kaçırmaktır.

Levis'ten giyinme konusunda, eğer o anda üzerinizde o levis var ise bir şey diyemezler, sizin iş kıyafetiniz, ama eğer erkek iseniz, eşinizin veya kızınızın aldığı kabarık bir MANGO faturası başınızı ağrıtabilir.

İşçiler duble kebap yemeyebilir, ama siz her gün gelen misafirlerinizi yemeğe götürüyor olabilirsiniz.

Demek istediğim bu faturalar gerçek iş gideri olabilir

Eğer kaçırdığınız bir şeyler yoksa ve bu sayede gelen memurlardan korkunuz yoksa yaptığınız bütün harcamaları kabul ettirebilirsiniz.

• soru başkaydı ama gelen yorumlar güzel oldu.

Yani işin Özü: Minareyi çalıyosak kılıfını hazırlıcaz
  • dostum aynen bildiğin gibi. bende telefonu o şekilde aldım. ama fatura lazım olunca isteyebilmen önemli
  • Beyler birsey sorucam.Babamin dukkani var.Mesela faturayi ben dukkana kestirsem, vergi muhabbeti olurmu dukkan icin?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.