Şimdi Ara

Farklı 2 diskle RAİD Yapılırmı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar sistemim'de raid 0 kurmak istiyorum ,bazı konularda raid 0 kurmak için 2 haddiskin illaki aynı olması gerekmiyor diye belirtmiş bazı üyeler,durum böyle ise elimdeki Western Digital Caviar Black 500 GB sata2 ve WD Caviar Black 640GB Sata3 bu iki harddisk ile raid 0 kurmam mümkünmüdür,yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperV -- 8 Ağustos 2011; 13:13:45 >

• Sorunun cevabını bilen yokmu ?
  • Raid kurulumunda harddisklerin birebir aynı olmasa bile kapasitelerinin aynı olması şart diye biliyorum.
  • 640 gb sata3 wd black ile yine 640 gb sata3 wd black tam uyar o zaman birbirine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dizanteri -- 9 Ağustos 2011; 10:07:59 >
  • olur. toplam kapasite düşük olana göre belirlenir (500+500 şeklinde) Ancak kesinlikle tavsiye edilmez. Raid 0 zaten hassas bir yapılandırma, tamamen aynı (marka-model-boyut vs) diskler kullanılması ilk tercih olmalıdır.
  • İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim,peki hangi 2 harddisk(marka/model) ile en iyi şekilde raid yaparım yoksa raid yerine düşük boyutlu bir ssd diskmi almak mantıklı maksimum bütçe 200 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperV -- 9 Ağustos 2011; 10:22:10 >
  • Hizi neye gore belli oluyor peki? hiz artisi oluyor mu yoksa dier disk de yavas olana gore mi calisior?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cabrakan

Hizi neye gore belli oluyor peki? hiz artisi oluyor mu yoksa dier disk de yavas olana gore mi calisior?

raid0 da 2 hdd birleşik gibi görünüyor ve veriler yazılırken 2 ye bölündüğü için %80-%90 verim sağlanıyor
  • Fakat 2 disk de farklı hızda? Biri hızlı yazarken biri yavaş yazıcak. Senkronizasyon bozukluğuna yol açmaz mı?
    Mantık olarak açıklayınca hızlı olan yavaş olan gibi çalışıcak yani 2 tane yavaş diski raidlemiş olucaz. Çünkü yavaş disk hızlıya yetişemeyecek
    O halde hızlı yavaşla aynı hızda olucak?
  • Zaten Raid kurarken şiddetle aynı model disklerin önerilmesinin sebebi de bu senkronizasyon sorununun ortaya çıkmasının önüne geçmek. Aksi hallerde zaten hassas olan Raid çok daha kolay bozulur. HyperV 200 TL sınırın varsa en performanslı çözüm Raid yapmandır.
  • İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim 2 tane samsung 500 GB 'lık 2 sininde kodları aynı ( HD502HJ )aldım bir kaç sorum olacak raid yapan arkadaşlara konularıda araştırdım ama pek emin olamadım

Öncelikle kullanmakta olduğum anakart ASUS P8P67'dir.
    Sorular
    1.Raid için almış olduğum bu 2 harddisk'i anakarttaki herhangi sata 2 girişlerinemi bağlayacağım yoksa başka kontrolcü olan sata girişlerinemi takacağım?
    2.Bu 2 Samsung harddiski raid yaptıktan sonra diğer harddisklerimi (WD Caviar black 640GB+500GB) depo olarak kullanabilirmiyim ?
    3.Sorum ise Anakartın ayarları ile ilgili bunuda kendim çözmeye çalışacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperV -- 9 Ağustos 2011; 13:23:59 >
  • Sorularına cevap vermeye çalışayım:

1- Diskleri SATA1 ve SATA2 olarak bağlarsan senin için daha rahat olur. Yine de bağlayacağın SATA girişleri bir fark oluşturmaz.
    2- Raid kurulumunda sadece iki Samsung'u Raid0 olarak atayacağın için diğer diskleri oldukları gibi kullanabilirsin.
    3- Anakartın kitapçığında Raid ile ilgili bir bölüm vardır. Eğer kitapçıkta bulunmuyorsa internetten ingilizce kitapçığını indirip oradan bakabilirsin. Benim anakartın kutudan çıkan kitapçığında yoktu; fakat netten indirdiğim kitapçıkta ayrıntılı anlatım bulunuyordu.

İngilizce Kıtapçık Linki

• quote:

Orijinalden alıntı: _SeRHaT_

Sorularına cevap vermeye çalışayım:

1- Diskleri SATA1 ve SATA2 olarak bağlarsan senin için daha rahat olur. Yine de bağlayacağın SATA girişleri bir fark oluşturmaz.
    2- Raid kurulumunda sadece iki Samsung'u Raid0 olarak atayacağın için diğer diskleri oldukları gibi kullanabilirsin.
    3- Anakartın kitapçığında Raid ile ilgili bir bölüm vardır. Eğer kitapçıkta bulunmuyorsa internetten ingilizce kitapçığını indirip oradan bakabilirsin. Benim anakartın kutudan çıkan kitapçığında yoktu; fakat netten indirdiğim kitapçıkta ayrıntılı anlatım bulunuyordu.

İngilizce Kıtapçık Linki

Çok teşekkür ederim hocam.

• daha önce aynı kapasitede ki farklı markaların disklerini raid0 yapmıştım, her hangi bir sorun çıkmadan 4-5 ay kullandım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

daha önce aynı kapasitede ki farklı markaların disklerini raid0 yapmıştım, her hangi bir sorun çıkmadan 4-5 ay kullandım.

bu herzaman olur diye bi durum yok ama
  • Yeni incelemem belki sorularınıza cevap olur ...
    http://resim.donanimhaber.com/m_53722767/mpage_1/f_/key_//tm.htm#53722767
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.