Şimdi Ara

Far Şapkası ve İşlevi????

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
14.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Bazı farların içinde far ampüllerinin ucunu kapatan plastik şapka kısımlar var.Bu kısımların tam olarak işlevi nedir? Ne işe yarar.Aşırı sıcağa mağruz kaldıkları için çok çabuk kararıyorlar bunlar değişebiliyormu? bunlar kararınca far aydınlatması azalır mı?Mesela bizim aracımızda kısa far ampülleri önünde bu şapkadan var uzunlarda yok.

!!Benim kendi görüşüm bu şapkalar karşıdan gelen sürücünün gözünü almaması için ve ampül ışığını far aynalarına daha çok yansıtıp daha net aydınlatma için konulmuş.Uzman yorumları bekliyorum.!!

Far Şapkası ve İşlevi????

• bencede ışık direk karşıdan gelenin gözünü almasın die ışığı kırıp far içindeki aynalara yansıtıyor

bunun yanın vw bu başlıkların ucuna kendi logosunu koyuyor baya bir hoş duruyor bence
  • bunlar dis hekimlerinin reflektorlerinde de (isik veren aygit) kullanilir. isigi cevresindeki aynalara yansitir aynalarda calisma alanina yansitir. siz calisirken elinizin golgesi agiz icine dusmez(golge olusmaz) ve net bir gorus saglar.

arabada kullanimi buna yakin bir mantiktir zannedersem.
  • VW armasini koyar tabi, adamlar 2009 da efsane dedikleri golfün yen kasasını çıkarıyorlar mercekli far koymuyorlar..
    Öyle olunca şapkayla yüzlerini gizliyorlar
    Şaka bir yana cidden o VW arması orda güzel duruyor. Far şapkasının işlevini arkadaşlar açıklamış, bende yukarıda yazıldığı gibi biliyorum işlevini
  • quote:

Orjinalden alıntı: levent--

VW armasini koyar tabi, adamlar 2009 da efsane dedikleri golfün yen kasasını çıkarıyorlar mercekli far koymuyorlar..
    Şaka bir yana cidden o VW arması orda güzel duruyor. Far şapkasının işlevini arkadaşlar açıklamış, bende yukarıda yazıldığı gibi biliyorum işlevini

• quote:

VW armasini koyar tabi, adamlar 2009 da efsane dedikleri golfün yen kasasını çıkarıyorlar mercekli far koymuyorlar..

• Yok mu şapkanın aydınlatma üzerideki tam etkisini anlatacak bir arkadaş.Bu aygıt eskirse değişir mi ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: br251

Yok mu şapkanın aydınlatma üzerideki tam etkisini anlatacak bir arkadaş.Bu aygıt eskirse değişir mi ?

Kisaca etkisi su isigin direk dagilmasini onleyip oradaki aynalar yoluyla duzgun bir aydinlatma sagliyor.
  • yukarıdaki arkadaşlar söylemiş zaten

oturma odasındaki ampül gibi aydınlatamaz otomobil farları
    belirli kuralları var.
    karşıdan gelenin gözünü almamsı gerekir.
    (trafikte siz bir aracın bagaj kısmına kadar yaklaştığınızda farlarınız,önünüzdeki aracın plaka seviyesinin aşağısını aydınlatır.o seviyenin üst kısmını aydınlatmaz)
    yine yolda ilerlerken önünüzdeki şeridin aydınlık,karşı şeridin ise karanlık olması gerekir.

pek iyi anlatamadım ama sanırım anladınız.
    yani farların yerine bir çift güçlü el feneri kullanırsak trafikte tehlike yaratırız.

ayna denilen şeyin adı reflektör diye geçer.
    o reflektörleri tasarlamak çeşitli hesaplardan geçer.

reflektör üzerindeki açı ve kıvrımlar en iyi yol görüşünü sunduğu gibi karşıdan gelenin de gözünü almayacak şekilde dizayn edilmiştir.

3 farklı far tipi vardır.

ilk çıkan modellerde bu reflektör yoktu
    far camının üzerinde çizgiler bulunurdu.
    dolayısı ile ampülde şapka olmazdı.
    ışık direk far camından geçerek ehlileştirilirdi.

sonra yukarıdaki sistem kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlandı.
    xenonsuz hemen hemen tüm araçlar ampülü şapkalı ve reflektörlü farlara sahip.

far tipinin üçüncü modeli ise mercekli modeller
    bu modellerde reflektöre ihtiyaç kalmaz.
    optik mühendisleri merceğin yapısında ya da camında bu ışık ehlileştirme işini gerçekleştirirler.

çok karmaşık bir iştir.
    neden derseniz halojen ampülün merceği ile xenon ampülün merceği bile birbirlerinden farklıdır.

çoğu kişi mercekli fara sahip aracına halojen ampülü çıkarıp yerine xenon ampül takıyor.
    ama işte verimli olmuyor.

yani xenon ampül xenon merceği ile kullanılırsa yerinde olur.
    halojen merceğe xenon ampül takıldığında çok da iyi görüş elde edilemez.

• quote:

Orjinalden alıntı: individual

yukarıdaki arkadaşlar söylemiş zaten

oturma odasındaki ampül gibi aydınlatamaz otomobil farları
    belirli kuralları var.
    karşıdan gelenin gözünü almamsı gerekir.
    (trafikte siz bir aracın bagaj kısmına kadar yaklaştığınızda farlarınız,önünüzdeki aracın plaka seviyesinin aşağısını aydınlatır.o seviyenin üst kısmını aydınlatmaz)
    yine yolda ilerlerken önünüzdeki şeridin aydınlık,karşı şeridin ise karanlık olması gerekir.

pek iyi anlatamadım ama sanırım anladınız.
    yani farların yerine bir çift güçlü el feneri kullanırsak trafikte tehlike yaratırız.

ayna denilen şeyin adı reflektör diye geçer.
    o reflektörleri tasarlamak çeşitli hesaplardan geçer.

reflektör üzerindeki açı ve kıvrımlar en iyi yol görüşünü sunduğu gibi karşıdan gelenin de gözünü almayacak şekilde dizayn edilmiştir.

3 farklı far tipi vardır.

ilk çıkan modellerde bu reflektör yoktu
    far camının üzerinde çizgiler bulunurdu.
    dolayısı ile ampülde şapka olmazdı.
    ışık direk far camından geçerek ehlileştirilirdi.

sonra yukarıdaki sistem kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlandı.
    xenonsuz hemen hemen tüm araçlar ampülü şapkalı ve reflektörlü farlara sahip.

far tipinin üçüncü modeli ise mercekli modeller
    bu modellerde reflektöre ihtiyaç kalmaz.
    optik mühendisleri merceğin yapısında ya da camında bu ışık ehlileştirme işini gerçekleştirirler.

çok karmaşık bir iştir.
    neden derseniz halojen ampülün merceği ile xenon ampülün merceği bile birbirlerinden farklıdır.

çoğu kişi mercekli fara sahip aracına halojen ampülü çıkarıp yerine xenon ampül takıyor.
    ama işte verimli olmuyor.

yani xenon ampül xenon merceği ile kullanılırsa yerinde olur.
    halojen merceğe xenon ampül takıldığında çok da iyi görüş elde edilemez.

Bilgiler için teşekkürler,gerçekten çok öğretici olmuş.İnşaallah gelişi güzel xenon takanlar bu yazıyı okur..

• Br251 merak ettim acaba aracınız Peugeot 206'mı?

Ergin abi bu güzel öğretici yorumların için de teşekkürler.Mercek ve xenon uygulamasında sonuna kadar sana katılıyorum.
  • quote:

size katılıyorum bir anlam veremiyorum vw neden golf 6 ya xenon far koymuyur fuardaki modellerinde far yıkama ön hazırlık yapılmış ama xenon ve mercekli far yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İmkansız -- 20 Ekim 2008; 9:46:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: HRMNKY

Br251 merak ettim acaba aracınız Peugeot 206'mı?

Ergin abi bu güzel öğretici yorumların için de teşekkürler.Mercek ve xenon uygulamasında sonuna kadar sana katılıyorum.

Aracım Peugeot 206 değil.Bu kanıya fotoğraftan vardınız sanırım ama.O ftğ. internetten buldum.kendi aracımızı değil yani.
    Bizim araç 2005 model Yeni Kasa Albea.uzun zamandır bu far şapkaları dikkatimi çekiyor çoğu araçta var.bazılarında yok.Mesela bizim kısalarda var uzunlarda yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.