Şimdi Ara

F/P AM4 ANAKART ANA KONU (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
12
Favori
9.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu işler için r9 3900x almanız astronomik saçma geldi hocam kusura bakmayın sizin i5 10400 alıp geçmeniz gerek. İçinde dahili ekran kartıda var yanınada bir b460 msı kart çekersn geçer gider ki r9 3900x için birde ekran kartı alman gerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    bilgisayarları güncellemeyi düşünmüyorum dediğim gibi. alıp ömürlük kullanacağım. i5 bilgisayarlar en son çalıştığım eczanede illallah dedirtti bana. bu tarz şeylerle uğraşmak istemiyorum. zaten ekran kartı olarak gt 1030 alıp geçicem çok önemli değil
  • Ayrıca yine önceki mesajlarda söylediğim gibi eczanedeki diğer bilgisayarlarda zaten r5 3400g kullanmayı düşünüyorum. Yani ekran kartı işlemci bir arada. Bu sadece bu bilgisayar için istisnai bir durum.

• MasquraiT kullanıcısına yanıt
    Kendi tercihiniz arkadaşlar yardımcı olucakır kendim şehir dısındayım yardımcı olamıyacagım telefondan yazıyorum

Bulabilirseniz frank sobota yada the lost arkadasları bulup onlara sorabilirsiniz yardımcı olacaklardır

• MasquraiT kullanıcısına yanıt
    uzun ömürlü olsun istiyorsaniz zaten anakart ve güc kaynagi iyilerden secilmesi gerekiyor. Bilhakis güc kaynagi önemli, ayrica kasanin hava akisi(airflow) iyi olmasi gerekiyor. Anakarttan tasarruf uzun vadeli düsünülüyorsa mantikli degil. olay atx kasaya, matx anakart falan yada tersi hic degil. İslemciyi max secip, diger bilesenleri minimum secmek sizce ne derece mantikli? Bunu okuyunca bile dengesiz bir sistem olacaginin farkinda olmussunuzdur zaten. Fiyat-performans-denge(bütcenin dengeli dagitilmasi) önemlidir.

Siz yanlisi istiyorsunuz benim anladigim kadariyla ama sizi kim ikna edebilecek bilmiyorum :) Asko56 ve Frank Sabotka ya bu konularda danisabilirsiniz.

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Astronomik sacma olmayabilir belki, server mantigi ile calistiracak olabilirler. diger bilgisayarlar bu bilgisayara baglanacak falan diyor, kullandigi programlari bilmiyorum i5 falan cok cektirdi diyor, olayi iyi kesmek lazim. O eczane olaylarinda benimde bir tecrübem yok fakat toplamak istedigi sistem ve yaklasimi yanlis, islemci max ve diger bilesenler min...

• Arkadaşlar dediklerinizi biraz düşündüm ve şöyle bir şeye karar verdim: 2 bilgisayar toplanacak ikisini de ryzen 3400g ile toplayalım. r9 işlemciye ve ekran kartına vereceğimiz parayla 2 bilgisayar için de daha kaliteli anakartlar alıp ilerde sıkıntı yaşarsak işlemciyi upgrade edelim. Bu durumda ileriye dönük olarak düşündüğümüzde şu an için hangi anakart daha mantıklı bir seçim olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MasquraiT

Arkadaşlar dediklerinizi biraz düşündüm ve şöyle bir şeye karar verdim: 2 bilgisayar toplanacak ikisini de ryzen 3400g ile toplayalım. r9 işlemciye ve ekran kartına vereceğimiz parayla 2 bilgisayar için de daha kaliteli anakartlar alıp ilerde sıkıntı yaşarsak işlemciyi upgrade edelim. Bu durumda ileriye dönük olarak düşündüğümüzde şu an için hangi anakart daha mantıklı bir seçim olur ?
    Donanım dünyasında ileriye dönük diye bir mantık olmaz, aldığımız donanımlar yenisi çıkınca eskimiş olacak yeni çıkan donanım ileriye dönük olmuş olacak bu kısır döngü böyle devam edecek, peki biz bu kadar donanım değişikliğini takip edecek lükse sahip miyiz? AM4 anakartlarda ise alın bir b450 anakart fazlasına gerek yok, zaten bir nesil sonra yeni işlemciler ve onlara göre anakartlar çıkacak x570 alınca uzun vadede size getirisi ne olacak? bir hiç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 22 Temmuz 2020; 11:28:18 >

• dgnzcn kullanıcısına yanıt
    MasquraiT kullanıcısına yanıt
    @dgnzcn,
    Eger anakart diyince sadece chipset b450, b550 x570 falan anliyorsaniz tabi ki hakkisiniz. b450 alayim neyime yetmez ki, degil mi? :) ama gel gelelim bir b550 tuf ile hangi b450 yi kiyaslayabilirsiniz? kiyaslayamazsiniz, öyle bir b450 yok cünkü. b550 almak gelecege yönelik olur cokta mantikli olur, 100 lira cashback (asus) ile 1150liraya gelir, 10 adet te oyun hediye ediyorlar(arkadasa lazim olmasada). Vrm olarak bakiyorum tabi ki ben olaya.. b550 tuf lar, x570 f ile asagi yukari ayni ve bir sürü x570 ten daha iyi termal performansa sahip. Bu anakartlar kaliteli bilesenler ihtiva etmesi sebebiyle ve ayrica kaliteli güc kaynagi ve sogutma kullanilacagi hesap edilirse, uzun ömürlü addedilebilirler. (silikon dünyasi bu kimine torpil gecer kimi ile dalga gecer, orasini bilemesekte böyledir)

3900x icin b550 tuflardan biri alinabilir lakin ihtiyacin iyi belirlenmesi lazim. mesela b550 tuf atx formatta 3adet 4pin fan ve AİO pump konnektörü var, b550m tuf ta pump konnektör yok 2 adet 4pin fan var. atx te 13pin thunderbolt header var, matx te yok. atx te termal sensör konnektörü var, matx te yok. b550 de neler var b450 de neler yok karsilastirmayalim simdi bize de yazik.

@MasquariT
    eger 3900x i iptal edip diger iki bilgisayari güclendireyim derseniz isler degisir, 3400G icin b550 tuf lara da gerek yok(relatif olarak). 3400G ile gigabyte b450m sh2 yeterli gibi üzerine ufaktan bir kule tipi sessiz sogutucu, kaliteli bir güc kaynagi, size ups de lazim olur belkide vardir bilmiyorum, havadar bir kasa, öyle gider yani... (Ama suan ben b450 chipset almazdim, eger program kuruyorum, benim icin program önemli bir kere kurayim bir daha ugrasmayim bana bu lazim derseniz, o zaman ucuz bilesen önerilmez size)

bir de Frank hocayi dinleyelim onun belki farkli fikirleri vardir. Yanildigimiz bir nokta var mi birde kontrol etsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

@dgnzcn,
    Eger anakart diyince sadece chipset b450, b550 x570 falan anliyorsaniz tabi ki hakkisiniz. b450 alayim neyime yetmez ki, degil mi? :) ama gel gelelim bir b550 tuf ile hangi b450 yi kiyaslayabilirsiniz? kiyaslayamazsiniz, öyle bir b450 yok cünkü. b550 almak gelecege yönelik olur cokta mantikli olur, 100 lira cashback (asus) ile 1150liraya gelir, 10 adet te oyun hediye ediyorlar(arkadasa lazim olmasada). Vrm olarak bakiyorum tabi ki ben olaya.. b550 tuf lar, x570 f ile asagi yukari ayni ve bir sürü x570 ten daha iyi termal performansa sahip. Bu anakartlar kaliteli bilesenler ihtiva etmesi sebebiyle ve ayrica kaliteli güc kaynagi ve sogutma kullanilacagi hesap edilirse, uzun ömürlü addedilebilirler. (silikon dünyasi bu kimine torpil gecer kimi ile dalga gecer, orasini bilemesekte böyledir)

3900x icin b550 tuflardan biri alinabilir lakin ihtiyacin iyi belirlenmesi lazim. mesela b550 tuf atx formatta 3adet 4pin fan ve AİO pump konnektörü var, b550m tuf ta pump konnektör yok 2 adet 4pin fan var. atx te 13pin thunderbolt header var, matx te yok. atx te termal sensör konnektörü var, matx te yok. b550 de neler var b450 de neler yok karsilastirmayalim simdi bize de yazik.

@MasquariT
    eger 3900x i iptal edip diger iki bilgisayari güclendireyim derseniz isler degisir, 3400G icin b550 tuf lara da gerek yok(relatif olarak). 3400G ile gigabyte b450m sh2 yeterli gibi üzerine ufaktan bir kule tipi sessiz sogutucu, kaliteli bir güc kaynagi, size ups de lazim olur belkide vardir bilmiyorum, havadar bir kasa, öyle gider yani... (Ama suan ben b450 chipset almazdim, eger program kuruyorum, benim icin program önemli bir kere kurayim bir daha ugrasmayim bana bu lazim derseniz, o zaman ucuz bilesen önerilmez size)

bir de Frank hocayi dinleyelim onun belki farkli fikirleri vardir. Yanildigimiz bir nokta var mi birde kontrol etsin.
    Fikrimi yukarıda belirttim tekrar tekrar yazmanın bir anlamı yok.
    Bu nesil böyle gitmeli ryzrn 5xxx lerde yeni anakartlara bakılmalı, ryzen 4xxx te duruma göre hareket edilmeli.

Hız aşırtma yapmayacak adamın gidip b450 den fazla anakart alması gereksiz boşa israftır. b450 ile bile güzel sonuçlar alanlar var forumda ben hariç

Yazık para kolay kazanılmıyor paranın harcandığı yerin iyi hesap edilmesi gerek. Daha üst çipsetli bir anakart ekstra performans artışı da sağlamıyor üstelik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 22 Temmuz 2020; 16:44:38 >

• kunGFu kullanıcısına yanıt
    3900x için bence de B550 anakart derim. 3900x fiyatları 3650 TL'de 3900 TL'ye sıçramış. Saçmalık bu. 3900xt önermem. Aralarında fark yok ve 3900xt'nin soğutucusu yok. 3900x aldığında en azından Wraith Prism'i 250-300 TL'ye satıp daha iyi bir soğutucu alabiliyorsun.
    seni sikayet edecektim ama benden önce etmisler seni..

yazdiklarim zoruna gidebilir ama gercekler bunlar yapabilecek birseyim yok. ben halkin ve haklinin yanindayim, yanlis söyledigim birsey varsa bu konuda tartisabilirdik. Fakat seninle neyi tartisabilecegimi yani hangi konuda fikir alisverisi yapabilecegimi de bilmiyorum.

Tavsiye bilgi gerektirir, tecrübe gerektirir. Sen benim yorum yaptigim birine aksi birsey söyledigin zaman bende senden nedenini sorarim ve kendi sebeplerimi yazarim, baska ne yazmami bekliyorsun? yalan mi konusuyoruz yoksa insanlari kandirmaya mi calisiyoruz? yazik.

yanlis anlasilma olmasin, arkadas önce sadece sunu yazdi; " Fikrimi yukarıda belirttim tekrar tekrar yazmanın bir anlamı yok. " okudum ve gectim sonra editleyip altindaki kismi yazmis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 22 Temmuz 2020; 18:5:23 >
    hakaret etmek sinirlenme göstergesi, ben sana hic kizmadim. Beni sinirlendirecek yada kizdiracak ne yazabilirsin ki? herkes kendisini yazdiklari ile tasvir eder, sen sende olani disa vurabilirsin ancak. İcerde ne varsa disa da o cikar. Ben dahil herkes senin nasil biri oldugunu gördü zaten merak etme bu konuda fakat sahsiyet olsun karakter olsun bunlari elestirmek ve bu mecrada bunlari yazmak suc unsuru, ben hicbir sekilde sahsina ve karakterine dil uzatmadim, haberin olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

hakaret etmek sinirlenme göstergesi, ben sana hic kizmadim. Beni sinirlendirecek yada kizdiracak ne yazabilirsin ki? herkes kendisini yazdiklari ile tasvir eder, sen sende olani disa vurabilirsin ancak. İcerde ne varsa disa da o cikar. Ben dahil herkes senin nasil biri oldugunu gördü zaten merak etme bu konuda fakat sahsiyet olsun karakter olsun bunlari elestirmek ve bu mecrada bunlari yazmak suc unsuru, ben hicbir sekilde sahsina ve karakterine dil uzatmadim, haberin olsun.
    Madem nasıl biri olduğumu anladın nasıl biriyim peki ? Anlat öğrenelim bakalım merak ettim bende beni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 22 Temmuz 2020; 18:20:39 >
  • arkadaşlar bu sekil de tartışmanızı tasnif etmiyorum bu konu faydalı bi konu saçma tartışmanın manası yok siz yazdıkça bana bildirim geliyor konu sahibi olarak

gereksiz mesajlar silinirse iyi olur

insanlar faydalansın iyice kavga ortamına dönmesin konum iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 22 Temmuz 2020; 18:22:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

arkadaşlar bu sekil de tartışmanızı tasnif etmiyorum bu konu faydalı bi konu saçma tartışmanın manası yok siz yazdıkça bana bildirim geliyor konu sahibi olarak

gereksiz mesajlar silinirse iyi olur

insanlar faydalansın iyice kavga ortamına dönmesin konum iyi günler
    Bende tasvif etmiyorum ama bazı kendini bilmez insanlar azad etmek boş boş konuşmak şeklinde bana karşı suçlamada bulunup bir de üstelik hem suçlu hem güçlü gibi şikayet te etmişler beni.

Bu tip şahsiyetler seviyeyi düşürene kadar gayet kibar ve anlaşılır bir şekilde insanlara fikirlerimi aktarırken yardımcı olmaya çalışırken bir anda boş konuşmak ve azad edilmekle suçlandım.

İyide kardeşim sen benim fikirlerime katılmayabilirsin ama bana boş konuşmak veya azad etmek gibi cümleler kuramaz kimse. Tabiki de tapkimi ortaya koyarım karşımdakinin seviyesine göre, çoluk çocuk gibi şikayet mi etseydim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 22 Temmuz 2020; 18:28:58 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.