Şimdi Ara

Ezan okunurken yüksek sesli müzik tartışması ölümle sonuçlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
0
Favori
6.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ezan okunurken yüksek sesli müzik tartışması ölümle sonuçlandı

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Demek ki hoşgörü dini hoşgörü dini değilmiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Demek ki hoşgörü dini hoşgörü dini değilmiş
    Cahilce davranışları genellemek önyargılı olmaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Cahilce davranışları genellemek önyargılı olmaktır

Alıntıları Göster
    Sadece müslümanlar arasında anket yapsak, ezan okunurken birisi yüksek sesli müzik dinlese uyarır mısınız diye, çoğunluk evet der BENCE. Bu genellenmesi normal bir davranış değil mi?
  • Kısasa kısas yapıcaksın. Katili maktülün ailesinin ellerine vereceksin.

Derlerse biz cezasını vermeyiz. Devlet versin.
    Bol işkenceli hapishaneler yapıp. İçine tıkacaksın. ömür boyu. Gün ışığı bile görmemeli.
  • Olay'ı çarpıtmayın. Klasik tartışma yüzünden çıkan bir şey. Ismail Hakkı Sunat da komşusunu uyarmıştı yüksek sesli dinleyip rahatsız ediyorsunuz diye. Adama bir şarjör mermi sıktılar. Şu karşılıklı saygı olayını bir türlü kavrayamadı insanlar. Ezan okunuyor olsun veya olmasın o sesi o kadar açmayacaksın. Ortalığı ateşe vermek için millet elinden geleni kullanıyor. Algı yapanları da en kısa sürede yakalarlar umarım. Biz de beğenmiyoruz şu anki hükümeti ama şu durumda ( Covid ) ortalığı Amerika'ya döndürmeye gerek yok. Güç kullansalar bu sefer de güç kullandı polis diye zırlayacaklar çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batman

Olay'ı çarpıtmayın. Klasik tartışma yüzünden çıkan bir şey. Ismail Hakkı Sunat da komşusunu uyarmıştı yüksek sesli dinleyip rahatsız ediyorsunuz diye. Adama bir şarjör mermi sıktılar. Şu karşılıklı saygı olayını bir türlü kavrayamadı insanlar. Ezan okunuyor olsun veya olmasın o sesi o kadar açmayacaksın. Ortalığı ateşe vermek için millet elinden geleni kullanıyor. Algı yapanları da en kısa sürede yakalarlar umarım. Biz de beğenmiyoruz şu anki hükümeti ama şu durumda ( Covid ) ortalığı Amerika'ya döndürmeye gerek yok. Güç kullansalar bu sefer de güç kullandı polis diye zırlayacaklar çünkü.
    "olsun veya olmasın o sesi o kadar açmayacaksın"

Bu ne biçim ifade? Sana ne kardeşim emir mi veriyorsun? Açtıysa git ilgili merciye şikayet edersin. Emrivaki "AÇMAYACAKSIN" falan paşa mısın sen? Bu tavırlarla tartışma çıkar tabii. Karşılıklı anlayış deyip, 5 saniye sonra şikayet etmek yerine "AÇMAYACAKSIN" diye emir veriyorsun. Kendi dediğini bir kendin uygula önce.

Bana gelip müzik dinlerken birisi "Kapa lan açmıcaksın" dese ben de çıkartırım tartışma. Medeniyeti öğrenemediniz gitti.

Doğru ifadeyle: "Ezan okunsun okunmasın, çevreyi rahatsız eden varsa şikayet edeceksin."

Çünkü bir yanlış varsa şikayet edilir, herkes kendi karışırsa böyle olaylar olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: atiuser

Sadece müslümanlar arasında anket yapsak, ezan okunurken birisi yüksek sesli müzik dinlese uyarır mısınız diye, çoğunluk evet der BENCE. Bu genellenmesi normal bir davranış değil mi?

Alıntıları Göster
    Ne demek istediğini anlamadım
  • quote:

Ne demek istediğini anlamadım

Alıntıları Göster
    Cahilce davranışlar genellenmez demişsiniz. Burada cahillikten kastınız, ezan var diye müziği kıs diye kızmak değil mi? Neyi kastettiniz siz? Ben onu kastettiğinizi düşünerek bir önermede bulundum, çoğu müslüman hoşgörüsüz ezan varken müzik açılmasına.
  • quote:

Cahilce davranışlar genellenmez demişsiniz. Burada cahillikten kastınız, ezan var diye müziği kıs diye kızmak değil mi? Neyi kastettiniz siz? Ben onu kastettiğinizi düşünerek bir önermede bulundum, çoğu müslüman hoşgörüsüz ezan varken müzik açılmasına.

Alıntıları Göster
    ezan okunduğunda, medeni bir şekilde müziğin sesinin kısması rica edilir kısmıyorsa günahı boynuna der geçilir.

Biz öyle öğrendik ailemizden. Daha farklı davranışlar örneğin bağırmak tartışmak kavga etmek ve ötesi eylemler insanların kendi bağnazlığı ve hoşgörüsüzlüğüdür..

İslam ile bağdaştırmak, önyargı
    sonucu genellemektir veya art niyettir.

Bağnazlıklar, ve yanlışlar bu eylemleri yapan insanları bağlar. bağnazlıklar, kişilerin sahip oldukları din, inanış ve destekledikleri fikri akımlara bir çırpıda ezbere bir şekilde doğrudan mal edilemez

Bir öğretmen kötülük veya yanlış yapınca bunu zaten öğretmenler böyle denebilir mi denemez..

Bir chp milletvekili absürd bir açıklama veya eylemde bulununca Atatürk'e Dil uzatılıp genelleme yapılabilir mi hayır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 1 Haziran 2020; 16:9:17 >

• quote:

"olsun veya olmasın o sesi o kadar açmayacaksın"

Bu ne biçim ifade? Sana ne kardeşim emir mi veriyorsun? Açtıysa git ilgili merciye şikayet edersin. Emrivaki "AÇMAYACAKSIN" falan paşa mısın sen? Bu tavırlarla tartışma çıkar tabii. Karşılıklı anlayış deyip, 5 saniye sonra şikayet etmek yerine "AÇMAYACAKSIN" diye emir veriyorsun. Kendi dediğini bir kendin uygula önce.

Bana gelip müzik dinlerken birisi "Kapa lan açmıcaksın" dese ben de çıkartırım tartışma. Medeniyeti öğrenemediniz gitti.

Doğru ifadeyle: "Ezan okunsun okunmasın, çevreyi rahatsız eden varsa şikayet edeceksin."

Çünkü bir yanlış varsa şikayet edilir, herkes kendi karışırsa böyle olaylar olur.

Alıntıları Göster
    Herkes aynıdır bakış açısıyla bakmayacaksın. Dışarda bangır bangır müzik dinlersen ( birilerini rahatsız ederek ) kapa lan diyen de olur. Kapatır mısın ? diyen de. Önce senin o sesle müzik dinlememen gerektiğini öğrenmen gerek. Polis'e versen bu sefer de " kim şikayet etti lan beni " tarzı olaylarla da karşılaşman mümkün. Yani iki ucu boklu değnek.

" Buraya çöp atmayınız " yazısı yazdıracak kadar kötü insanlar. Önce yapmaman gereken bir şeyi yapıp sonra da " bakın bana lan dedi " diye üste çıkamazsın. Normal şekilde uyarılıp, uyarana atarlananlar da var. Önce yapmaman gereken şeyi bilmen gerek. Özgürlük başkalarını rahatsız etmek ile olmuyor. Toplum içinde iken toplum huzurunu bozacak şeylerden kaçınılmalı. Medeniyet diyorsun ama daha kendin milleti rahatsız ederek müzik dinlerim diyorsun.

Zaten insanları bu tarz şeylerle rahatsız edenlerin pek medeni olduğunu da düşünmüyorum. Arabayla giderken caddede yüksek ses açıp milleti rahatsız eden tipler bunlar. Bunları güzelce uyarsan dayılanırlar. Polis'e şikayet etsen gelip gene dayılanırlar. Hepsi aynı.

• Yıllardır anlam veremiyorum. Türk toplumları Osmanlı öncesi binlerce yıllık uygar tarihe sahip, en güçlü İmparatorlukları dize getirmiş ve kadına en modern yaşam hakkını veren toplum iken, nasıl oldu da kendisine kılıçla dayatılan bir din için bu kadar fanatik bir savunur haline geldi!
    Atalarımızın on binlercesi İslamı kabul ettirmek adına kılıçtan geçirildi. Yüzlerce metre öteden bile görülebilen kıpkırmızı kan gölüne dönmüş nehirler unutuldu gitti.
    Tamam, inanırsın ve saygı duyarım. Fakat inanç ötesinde böyle dayatma yapmak ve o din uğruna can almayı göze almak nedir arkadaş!
    Allah'tan korktuğundan bahsediyor, manevi bir güce inanıyorsun ama başka insanların hayatlarını kendi ellerinle koparıp alma hakkını kendinde görüyorsun. Bu nasıl açıklanabilir?
    İnsanlar öyle bir hale geldiler ki, yerde herhangi bir Arapça yazılı kağıt görseler onu alıp öpecek ve alnına koyacaklar. Mesele din ve Allah'a inanmanın ötesine geçmiş, farklı bir boyuta gelmiş. Korkarım ki bunun bir çözümü yok gibi görülüyor!

12-13 yıl önce eski oturduğumuz yerin yan apartmanında da bir sefer hafif seste bir müzik çalıyor iken ezan okunmaya başladı. Alt komşuları olan adam balkona çıkıp duvara vurarak ''Ezan okunuyooorrr, Ulan ezan okunuyor ezzaaaann'' diye bağırmaya başladı.
    Adamlar duymamış olacaklar ki hafifçe müzik sesi devam etti ve komşuları bu sefer sinir krizi geçirircesine kafasını bile balkon duvarına vurarak ağlarcasına ''Ulaaaaaaaan ezan okunuyor diyorum ezaaaaaaaaaaaaan'' diye çığlıklar atmaya başladı.
    Görseniz, adam kalp krizinden gidecek! Yani o an Allah'ı ya da dini kurtaracağını düşünüyor olsa gerek ki, öyle krize giriyor.
    Şimdi bu insana neyi izah edebilirsiniz?
    Bu adam o an hem kendini hem de bir başkasını rahatlıkla öldürebilir. Çünkü yaptığı şeyin kendisine sonsuz bir huzur getireceğine inanıyor.

• quote:

Herkes aynıdır bakış açısıyla bakmayacaksın. Dışarda bangır bangır müzik dinlersen ( birilerini rahatsız ederek ) kapa lan diyen de olur. Kapatır mısın ? diyen de. Önce senin o sesle müzik dinlememen gerektiğini öğrenmen gerek. Polis'e versen bu sefer de " kim şikayet etti lan beni " tarzı olaylarla da karşılaşman mümkün. Yani iki ucu boklu değnek.

" Buraya çöp atmayınız " yazısı yazdıracak kadar kötü insanlar. Önce yapmaman gereken bir şeyi yapıp sonra da " bakın bana lan dedi " diye üste çıkamazsın. Normal şekilde uyarılıp, uyarana atarlananlar da var. Önce yapmaman gereken şeyi bilmen gerek. Özgürlük başkalarını rahatsız etmek ile olmuyor. Toplum içinde iken toplum huzurunu bozacak şeylerden kaçınılmalı. Medeniyet diyorsun ama daha kendin milleti rahatsız ederek müzik dinlerim diyorsun.

Zaten insanları bu tarz şeylerle rahatsız edenlerin pek medeni olduğunu da düşünmüyorum. Arabayla giderken caddede yüksek ses açıp milleti rahatsız eden tipler bunlar. Bunları güzelce uyarsan dayılanırlar. Polis'e şikayet etsen gelip gene dayılanırlar. Hepsi aynı.

Alıntıları Göster
    Ben dinlerim demiyorum, yüksek ses kime göre bilemezsin. Rahatsız edecek derecede sanmayabilir kişi. Bunun çözümü ilgili merciye şikayettir. Kendi mahalle kültürünüzü herkes gibi zannetmekten vazgeçin.

@lazer__

İşte ben de diyorum ki, çogu günahı boynunda deyip geçmiyor, agresifleşiyor. Bu genelleme haksız değil bence.

• atiuser A kullanıcısına yanıt
    İşte ben de açıklamaya çalıştım
  • quote:

İşte ben de açıklamaya çalıştım
    Ben anlatamıyorum herhalde ama.

Diyorum ki, eğer bir dinin GENELİ bu dine karşı yapılan saygısızlıklarda agresifleşiyorsa. Mesela hristiyanlar olan bir yerde İsa karikatürü çizseniz %10-15'i belki sinirlenir. Ama müslüman mahallesinde bu %90-95'tir. Böyle bir veri varken hâla DİNE MÂL EDİP GENELLEMEYİN BU İSLAMOFOBİ demek çok abes kaçıyor. Yani bir grup insan düşünün, hepsine bir kitabı okutuyorsunuz ve hepsi birden agresif, o kitabı eleştirene saldıran bireyler oluyor ve siz diyorsunuz ki yok yok kitapla alakası yok. Kitabın içeriğine bakıyoruz evet bayağı vahşet, baskı, insan hakları ihlâlleri gırla. Direkt olarak ezana saygısızlık yapanı dövün demiyorsa da bu kitabı okuyan insan böyle agresif, vahşi bir birey oluyorsa BENCE artık bu davranış kitaba mâl edilebilir. Sanki aralarında hiç illiyet yokmuş gibi konuşuyorsunuz bu yanlış diyorum.

@piyanist2014 bu arkadaş da çok güzel açıklamış. Bu din insanları bu hale getiriyor. Bu bir gerçek. Bunun sorumlusu insan demekten vazgeçin artık. İnsan dediğiniz ne dayatırsan ona inanan bir canlı. İslam verince eğer bu hale geliyorsa bunun sorumlusu islamdır. Siz çocuğunuz evden kaçınca "ya ben müthiş harika yetiştirdim de onun karakteri bu ya bu benim yetiştirmemden bağımsız böyle oldu" der misiniz? Kendinizde ararsınız hatayı. İslam da kendinde aramalı. Hristiyanlık da böyleydi, reform ettiler az çok düzeldiler. İslam reforme edilmeden 1400 yıldır aynı, bunu sıkıntısını yaşıyor.

Arkadaşlar hiç islamofobi lafı arkasında, islama karşı önyargı var demeyin boşa. Modern zamanların en sicili kabarık dini islam. Karikatür çizenin evi mi yakılmadı, oruç tutmadı diye dayak mı yenmedi, mizah yapıldı diye öldürülmedi mi... Diğer dinlerde 1 olduysa islamda 10 oluyor bu. Artık "Kitapla alakası yok bunların" olayını kimse yemiyor. Bu dinin mensuplarının geneli böyleyse, din böyledir. Bunun sağı solu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atiuser -- 1 Haziran 2020; 17:2:10 >

• quote:

Ben dinlerim demiyorum, yüksek ses kime göre bilemezsin. Rahatsız edecek derecede sanmayabilir kişi. Bunun çözümü ilgili merciye şikayettir. Kendi mahalle kültürünüzü herkes gibi zannetmekten vazgeçin.

@lazer__

İşte ben de diyorum ki, çogu günahı boynunda deyip geçmiyor, agresifleşiyor. Bu genelleme haksız değil bence.
    " Rahatsız edecek derecede sanmayabilir kişi "

Şehirler arası otobüste giderken kulaklıkla müzik dinliyormuş gibi örnek vermeyin. Bariz arabanın içinde yüksek sesle dinlediği belli. Ezan olsun veya olmasın o kişi her türlü uyarılırdı. Böyle kansızına denk gelmiş ( kalbinden bıçakladığı için )

Ismail Hakkı ünlü bir oyuncuydu. Yazlığında yükses sesle müzik dinleyen genç tarafından öldürüldü. Olay mahalle kültürü, ezan, dil, din veya ırk değil. Olay insanların kötü olması.

• quote:

" Rahatsız edecek derecede sanmayabilir kişi "

Şehirler arası otobüste giderken kulaklıkla müzik dinliyormuş gibi örnek vermeyin. Bariz arabanın içinde yüksek sesle dinlediği belli. Ezan olsun veya olmasın o kişi her türlü uyarılırdı. Böyle kansızına denk gelmiş ( kalbinden bıçakladığı için )

Ismail Hakkı ünlü bir oyuncuydu. Yazlığında yükses sesle müzik dinleyen genç tarafından öldürüldü. Olay mahalle kültürü, ezan, dil, din veya ırk değil. Olay insanların kötü olması.

Alıntıları Göster
    Olay gayet sizin mahalle kültürünüz ve ezanı kutsallaştırmanız. Her sorunu kendi çözmeye kalkıştıran o maganda yapınız. Ararsın polisi şikayet edersin çevreyi rahatsız ediyor diye. Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ki...

Bu olaydan 2 şeyden 1'ini çıkartsan sorun kalmaz.

Mahalle kültürü olmasa, arar polisi şikayet eder.

Ezanı kutsallaştırmasa, müzik dikkatini bile çekmez belki.(Aşırı yüksek ses olmadığını varsayıyorum)

Bu olayın sorumlusu bu iki kültürü bu çocuğa verendir. İlkel öğretilerinizle kafaları bulandırıp, insanları soyut kavramlar için canını ortaya koyacak dereceye getiriyorsunuz.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.