Şimdi Ara

excel yada formülü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yazacağım formülde belli koşullarda farklı hesaplamalar yapmak istiyorum.

örnek olarak üç koşul sağlandığında farklı bir sonuç, iki koşul sağlandığında farklı bir sonuç, tek sonuç sağlandığında farklı bir hesaplama yapılması mümkün mü?

• İstedikleriniz yapılabilir. Daha somut örnek verirseniz, daha net cevaplar alabilirsiniz.
  • Mümkün. Şu toplamı hesaplayın: EĞER()+EĞER()+EĞER(). Eğer bu toplam üçe eşitse üç koşul da sağlanıyor demektir. Toplam iki ise herhangi iki koşul sağlanıyor demektir v.s.
  • çok teşekkürler arkadaşlar..

bir de şöyle bir problemim var.

PARÇAAL yaparak hücrelerdeki verilerin içerisine "." işareti koyabiliyorum. ancak bazı hücrelerin boyutu farklı. yani bazı hücreler 5 karakter, bazıları 8 karakterli.

böyle olunca 5 karakter sonrasına da nokta koyuyor. hücre biçimlendirmeden değiştiremiyorum.

EĞER formülü kullanarak eğer 5 karakterden az ise ilk üçüne nokta koy 5. karakterden sonra nokta koyma diyebilirmiyiz?

kullandığım formül =BİRLEŞTİR(PARÇAAL(B5;1;3);".";PARÇAAL(B5;5;2);".";PARÇAAL(B5;8;3))
  • ariesnet kullanıcısına yanıt
    Bu formülü kullanabilirsiniz.. :)

=EĞER(UZUNLUK(B5)>5;BİRLEŞTİR(PARÇAAL(B5;1;3);".";PARÇAAL(B5;5;2);".";PARÇAAL(B5;8;3));BİRLEŞTİR(PARÇAAL(B5;1;3);".";PARÇAAL(B5;5;2)))

Formülü bilerek mi böyle yapılandırdınız bilmiyorum ama formülünüz aradaki bazı karakterleri yutuyor.

Mesala 12345 , 123.5 olarak ayarlıyor. Aradaki 4 kayboluyor.
    12345678 de ise sonuç 123.56.8 4 ve 7. karakter kayboluyor. Özellikle böyle tasarladıysanız sorun yok.
    Ama öyle değilse formülünüzü bir gözden geçirin.

Kısaca formülü açıklıyayım.

Formül B5'in uzunluk değerini alıyor 5'den büyükse 8 karakterlik formülünüze uygun olan formülünüz işleme alınıyor. Değilse 5 karaktere göre kısaltılmış formülünüz işleme alınıyor.

• Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler..

Evet bilerek yaptım. Kullandığım veride boşluk var.

### ## #### gibi
  • Bu arada > yerine = kullandım. böylece noktayı sona koymadı. Ancak bu defa 8 karakter büyüklüğünde olan veride 5 karakter den sonrasını almadı.

Kullandığım verilerin biçimi şu şekilde;

100 01
    102 01 03
    226 01
    226 02
    255 08
    260 01
    262 01
    280 00 05
    501 01 01
    501 01 02
    501 01 03
    591 01
    102 01 01
    257 06
    268 02
    329 01 01
    331 01
    331 02
    331 03
    360 01 02
    360 02 01
    360 03 02
    500 01 01
    500 01 02
    500 01 03
    740 04 47 02
    280 00 05
    580 01
    591 01
    191 01 02
    191 01 02
    191 01 02

gördüğünüz gibi farklı boyutlarda olduklarından formülü de buna göre yazmak gerekiyor. verilerin bitişinde nokta olmayacak. sadece aralarda nokta olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ariesnet -- 15 Aralık 2018; 11:25:37 >
  • internette sorunla ilgili arama yaparken şöyle bir şey buldum. bunu formüle nasıl adapte edebilirim?

' ---------------------------------- boşluk varsa nokta koy
    ' If Range(y) Like "* *" Then
    ' s = Range(y)
    ' s = Trim(s)
    ' s = Replace(s, " ", ".", 1, -1, vbTextCompare)
    ' Range(y) = s
    ' End If
    ' ---------------------------------- boşluk varsa nokta koy çok fazla boşluk varsa onları al
    nokta = 0
    Clean = ""
    Range(y) = Trim(x)
    For x = 1 To Len(Range(y))
    If Mid(Range(y), x, 1) = " " Then
    If nokta = 0 Then
    Clean = Clean & "."
    nokta = 1
    End If
    Else
    Clean = Clean & Mid(Range(y), x, 1)
    nokta = 0
    End If
    Next x
    Range(y) = Clean
    Next

• ariesnet kullanıcısına yanıt
    Veri uzunlukları sabit değilse formülle çözmek zor, belki de hiç yapılamaz.

Makrolar da formüllerin kullanımının zor yada yetersiz kaldığı durumlarda yazılır. O yüzden verdiğiniz makro örneğini formülleştiremezsiniz.

Eğer veriler arasında tek boşluk bulunuyorsa, ilgili sütunu seçip, CTRL + H tuşuna basıp, bul kutucuğuna boşluk, değiştir kutucuğuna da nokta yazıp tümünü değiştir derseniz hızlı bir şekilde boşluk yerine noktalar konulacaktır.

Birden fazla boşluk varsa:
    Örneğin; Bula iki boşluk, değiştire tek boşluk yazıp, tümünü değiştir ile tek boşluğa dönüşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Söylediğiniz şekilde yapınca boşlukları kaldırıyor ama araya nokta koyamıyorum. İki farklı programda farklı hesap sistemi kullandıklarından sanırım tek tek girmem gerekecek
  • İlginç bul değiştir ile yapması gerekir.
    Degiştir kutucuğuna nokta yazıyorsunuz degil mi ?

Buna rağmen boşluğu bulup, sizin belirttiğiniz noktayı koymak yerine boşluğu siliyorsa gerçekten garip.

Özel verileriniz yoksa bul değiştirle çalışmayan sayfayı ekleyebilirseniz bir bakayım. Farklı bir durum varsa ufak bir makro da hazirlayabilirim sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 18 Aralık 2018; 11:38:52 >
  • Amaç boşluk yerine nokta koymaksa
    =YERİNEKOY(A1;" ";".")
    formülünü kullanın
  • Türkiye'nin en kapsamlı Türkçe Excel eğitimi ile işinizde excel sayesinde olağanüstü şeyler yapacaksınız. Hem ileri düzey formüller sayesinde zamandan tasarruf edeceksiniz hem de görsel olarak grafikler hazırlayabileceksiniz. Öğreneceğiniz pratik metodlar ile çalışmalarınızı artık çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Excel ile ileri seviyeye kadar gelmek isteyen herkese uygun bir eğitimdir. Sıfırdan başlayan öğrenciler de, orta seviye olanlar da bu eğitimden faydalanıp kendilerine yatırım yapabilirler.

İndirim kuponlu link:
    https://www.udemy.com/sifirdan_ustaliga_microsoft_excel/?couponCode=UDEMY100

• quote:

Orijinalden alıntı: cdemir

İlginç bul değiştir ile yapması gerekir.
    Degiştir kutucuğuna nokta yazıyorsunuz degil mi ?

Buna rağmen boşluğu bulup, sizin belirttiğiniz noktayı koymak yerine boşluğu siliyorsa gerçekten garip.

Özel verileriniz yoksa bul değiştirle çalışmayan sayfayı ekleyebilirseniz bir bakayım. Farklı bir durum varsa ufak bir makro da hazirlayabilirim sanırım.
    Destekleriniz için Çok teşekkürler.

Yukarıdaki makronun parolasını kırıp değişiklik yaparak hallettim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.