Şimdi Ara

Evga Ürün Satın Alma Rehberi, Soru - Cevap ve Yardım Konusu (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.813
Cevap
117
Favori
116.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
74 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Maul*

BMW nin işleri baltalandığı için atıp tutuyor kulak asmayın, güzel konu

Başlık varya başlık neyse
    :P
  • drserk kullanıcısına yanıt
    Son durumu falan yok ben zaten başlıkta belirtmiştim uygulama aktif. Eskiden vergi düşümü olmuyordu artık otomatik olarak alışveriş sepetine eklenince bu vergi düşümü gerçekleşiyor.

Satın alma ile ilgili sorular var onlara değinelim. Yurt dışı alışveriş prosedürleri aynen geçerli oluyor bu noktadan sonra ama ben tekrardan ifade edeyim ki merak eden ya da alışveriş yapacak olan arkadaşlara yardımcı olalım.

Ürün UPS ile Türkiye'ye kargolanıyor ertesi sabah İstanbul'da oluyor. UPS ve Ünsped sizi Evga hesabınızda kullandığınız adres bilgilerinden (Tel ve email) arayarak iletişime geçiyor. Yolladıkları formu doldurup imzalayıp kendilerine tekrardan email atıyorsunuz. Kargo ücreti hariç aldığınız ürünün %18'ini gümrük vergisi olarak ödemenizi belirten bir ikinci mesaj alıyorsunuz. EFT'yi geçip dekont örneğini kendilerine email olarak atıp işlemi tamamlıyorsunuz.

Bunun akabinde ürün gümrükten çekilip adresinize yönlendiriliyor, hepsi bu kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: Nessarien

Son durumu falan yok ben zaten başlıkta belirtmiştim uygulama aktif. Eskiden vergi düşümü olmuyordu artık otomatik olarak alışveriş sepetine eklenince bu vergi düşümü gerçekleşiyor.

Satın alma ile ilgili sorular var onlara değinelim. Yurt dışı alışveriş prosedürleri aynen geçerli oluyor bu noktadan sonra ama ben tekrardan ifade edeyim ki merak eden ya da alışveriş yapacak olan arkadaşlara yardımcı olalım.

Ürün UPS ile Türkiye'ye kargolanıyor ertesi sabah İstanbul'da oluyor. UPS ve Ünsped sizi Evga hesabınızda kullandığınız adres bilgilerinden (Tel ve email) arayarak iletişime geçiyor. Yolladıkları formu doldurup imzalayıp kendilerine tekrardan email atıyorsunuz. Kargo ücreti hariç aldığınız ürünün %18'ini gümrük vergisi olarak ödemenizi belirten bir ikinci mesaj alıyorsunuz. EFT'yi geçip dekont örneğini kendilerine email olarak atıp işlemi tamamlıyorsunuz.

Bunun akabinde ürün gümrükten çekilip adresinize yönlendiriliyor, hepsi bu kadar

Kral adam kral konu gerçekten teşekkürler

Bilgi doğrultusunda bende denicem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nessarien kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inuh

quote:

Yok öyle bir şey ups ile getiriliyor bu ürünler Ptt ile değil, yalan yanlış bilgiler verip insanları yanıltmayalım lütfen... Bilgi kirliliğinden çok nefret ederim o yüzden bir söylemde bulunmadan önce doğruluğundan emin olun. Evga'dan alınacak her ürün hiçbir şekilde extra prosedüre kalmayacaktır. %18 vergisi ödenecek ve tarafınıza gönderilecek hepsi bu.

Şimdi size burda ağır konuşsam olan bana olacak, kesin yargılar kullanmadım ama siz bu konuda çok cürretkarsınız. Denemek ister misiniz verin 20 tane Titan siparişini tek bir pakette sonucu hep bebarber izleyelim, ne dersiniz? Gümrük hakkında bilginiz olmadığı ortada, Ptt Ups ne fark eder ortada bilgi kirliliği yok bilgi yoksunluğu var ve bu yoksunluk benden kaynaklanmıyor.

Dostum senelerdir bu işle uğraşan biri olarak bazı şeyleri netleştirmek istiyorum belki katkım olur.
    20 tane titan kart getir bakalım diyorsunuz... bu işlerle uğraşan birisiniz , bu uygulamayı iyi bilirsiniz... burada kullanılan ithalat sistemi kişisel ihtiyaçla ilgilidir . yönetmelik gereği 3 adet ve toplam değeri 1500 EU ile sınırlıdır . ve yılda en fazla 5 defa ile sınırlı bir haktır. bu nedenle 20 tane kart getirseniz;
    1- adet sınırını(3adet) aştığı için takılacaktır gümrükte..
    2- toplamı 20x700EU= 14.000 EU edeceği için toplam 1500 EU limitini aşacaktır, gümrüğe takılacaktır. daha doğrusu giremiyecektir.
    20 adet kart almanın tek yolu resmi ithalat yapmaktır. onun prosedürleri tamamen farklıdır. düzeltirim.

EVGA nın TR de distübütörü olması konusuna gelince . daha geçen gün kü yazışmam da EVGA nın Türkiye ile temsilcilik için görüştüklerini söyledi ama EVGA nın çalışma prensiplerini bilen biri olarak söylüyorum .
    EVGA nın dünyada 3 adet servis noktası vardır bütün bakım işlerini burdan yapar. çok büyük bir servis noktası kuruyorum demediğiniz sürece servis izni vermezler..
    Servis için Almanyaya yollanması ithalatçı tarafından mümkün olmuyor 1 aylık süre içinde bu işlemler gerçekleşmiyor maalesef.
    Servis noktası kurmadan ,daha doğrusu çakma bir servis kurup , birçok ithalatçının yaptığı gibi 1/1 değişimi neden yapmazlar onu da bilemiyorum.

anlıyacağınız tam bir karmaşa Tavukmu yumurtadan çıkar, yumurtamı tavuktan hesabı...
    Ama EVGA Avrupanın KDV oranını sıfırlaması çok güzel bir gelişme.Takoz ekran kartlarında kurtulacağız nihayet..

• quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Yinede dediğim gibi heen her markanın kartını kullandım evga da dahil , çok gözde büyütülecek birşey olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi ben garanti konusunda sıkıntı yaşamadığım için böyle düşünüyor da olabilirim. Yada son dönemdeki kartların hiçbirini kullanmadığımdan da olabilir

Hah , aynen bende öyle düşünüyorum. İnsanlarada bir evga sevdası var ki anlamış değilim. Herşeyi ile getirdiniz bilgisayarınıza bu parçayı dahil ettiniz. En ufak bir sorunda TÜrkiye sınırları içerisinde bir bayisi yetkili servisi olmadığı sürece , parayı alıp çöpe atmaktan farksız olacaktır. Haa diyelim yurtdışı firması ile iletişime geçip tamam bize gönderin dediler , onun yurtdışına gelip gitmesi ay sürer. Gerek yok burdaki servislerin 10 gününe diş gıcırdatıyoruz zaten. Hocamın dediği gibi al asus msi powercolor bak keyfine

• BORUBEY06 kullanıcısına yanıt
    Bahsettiginiz durum baska firmalar icin gecerli olabilir lakin bu sektorde 2 istisna soz konusu. Corsair ve Evga...

Bu iki firma express rma ile urunu size 2-3 gunde ulastirabiliyor. Diger yoldansa 7 gunde halledilmesini mumkun kiliyor.

Bu forumdan yardimci oldugum cok arkadas mevcut. Ayni sikintilari ulkemizde yasadiginizda haftalarca netice alamadiginiz oluyor.

Turkiye garantili urunlerimi bile yurt disina yolluyorum buradaki firmalara guvenmedigim icin..

Bu yuzden Evga ve Corsair, msi ya da asus gibi siradan rma sistemine, cop gibi teknik ve musteri hizmetlerine sahip firmalarla kiyaslanmamali.

Yardimci oldugum bir arkadasimizin tecrubesi; buyrun..

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=90778156

• quote:

Bahsettiginiz durum baska firmalar icin gecerli olabilir lakin bu sektorde 2 istisna soz konusu. Corsair ve Evga...

Bu iki firma express rma ile urunu size 2-3 gunde ulastirabiliyor. Diger yoldansa 7 gunde halledilmesini mumkun kiliyor.

Bu forumdan yardimci oldugum cok arkadas mevcut. Ayni sikintilari ulkemizde yasadiginizda haftalarca netice alamadiginiz oluyor.

Turkiye garantili urunlerimi bile yurt disina yolluyorum buradaki firmalara guvenmedigim icin..

Bu yuzden Evga ve Corsair, msi ya da asus gibi siradan rma sistemine, cop gibi teknik ve musteri hizmetlerine sahip firmalarla kiyaslanmamali.

Yardimci oldugum bir arkadasimizin tecrubesi; buyrun..

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=90778156

Linkte yardım derken ben pek birşey göremedim, hızlı hızlı baktım ama arada yemek sohbetleri olmuş sanırım Gümrük işleri ise genelde sıkıntılıdır. 3 günde elinizde değiniz bir ürünün elinize 3 günde geçememesi olasılığı yüksektir. Sİze şimdi bir sürü ithaalt ihracat nakiye firması hava deniz kara olarak sayabilirim, binlerce dolarlık malzemelerde bile hata ,hasar hatta kayıp olduğuna bile şahit oldum. Bu da biraz şans ve süpriz olasılığını artırıyor. Burada evga gelip bir bayi kurar , distribitörlük verir o zaman ne ala. Şimdi bende asus var bozuldu diyelim akşama hemen servisine teslim edebilirim. Evga için ise siz ya da bu işlerle haşır neşir tanıdık ahpab aramak durumundayım? Arada evrak belge fiş fatura hiçbirşey de yok. Güveneceğiz. Burada bilgisayarı toplayıp bir araya getiren arkadaşların tek isteği aldığı ürün bozuldumu ,kırıldımı hemen alo diyeceği birini bulabilmesi. Bütün bunları geçtim evga asusdan 1 tık ileride veya 1 tık geride aşırı bir fark yoksa bence asus, veya bence msi diyebilirim. Corsair zaten ülkemizde faaliyet gösterdiğinden onunla ilgili bir sıkıntı yok, ha evga da gelir burada istihdam sağlarsa onunda kartlarını kullanırız elbette.

• Fatura ve belgeler geliyor tabii ki.. Bunlar ups kargoyla gonderilen urunler size ulasmamasi, hasar almasi mumkun degil. Olsa bile gereken yapilir, siz saga sola kosturmazsiniz.

Musteri hizmetleri standartlari yurt disinda daha iyi seviyede o yuzden insanimiz hep hataya dusup buradaki standartlari baz alip su olursa bu olursa dusuncesine kapiliyor.

Netice itibariyle bu konuda deneyimi olmayanlarin genelde bir cekincesi oluyor; bu yersiz.

Ben sadece yardimci oluyorum. Dil bilip telefonda ya da yazisarak sorunu anlatabilecek olan zaten benim gibi kendi isini kendi halleder.

Bu biraz da secim meselesi. Insan kendini nasil rahat hissederse secimini oyle yapiyor. Ben yurt disinda yasadigim surecte oradaki rma sistemletine alistigim ve ulkemizi bircok konuda oldugu gibi bu konuda da yetersiz gordugum icin Evga, Corsair gibi yurt disinda isimi rahatca halledebilecegim firmalari tercih ediyorum.

• Zotac GTX 670 kartım bozulduğunda başka alternatifim olmadığı için yine mecburen Zotac GTX 770 almak zorunda kaldım Vatan'dan. Bu konuyu bilseydim direkt Evga'dan sipariş geçerdim. MASCOM gibi servislerle garanti konusunda uğraşmazdım. Yazık oldu, neyse bakalım.
    Ben evganın diğer Türkiye de hali hazırda satılanlardan çok büyük bir artısı olduğunu düşünmüyorum. Asus Gtx 780 ti neyse Msi 780 ti neyse evga 780 ti de odur. Aralarında uçurum yoktur demek istiyorum. Ülkemize getirsin güçlü bir firma satılsın ona asla karşı değilim. Ama gümrük işine girilirse başınızın ağrıyacağına eminim, az buçuk biliyorum bu ithalat ihracat işlerini.
  • Şimdi sormak istediğim soru şu,konu da bir yandan birisi yok gümrüğe takılır kartınız,iki katı para verirsiniz vs gibi yorumlar yazmış.Konuyu açan arkadaşımız da örnek bir tablo ile yukarıdaki bize maliyetini yazmış.Gümrükte sorun çıkmaması için şu an üst limit ne kadar ? Gerek dolar gerekse euro için soruyorum bunu

Ekleme:Bu durum sanırım sadece EVGA markalı ürünler için geçerli,misal diğer firmaların donanımlarını yurtdışından getirmeye çalıştığımız da,gümrük işlemleri nasıl oluyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kir$of -- 16 Mayıs 2014; 18:53:52 >
  • BORUBEY06 kullanıcısına yanıt
    Her anlamda bir fark hep söz konusu bahsi geçen firma Evga olunca.

Bugün o kaliteli dediğimiz Çizgi kafasına göre anakartları garanti dışı bırakan bir firma oluvermiş durumdayken, Gigabyte için garantiye kart yollayıp 5-6 hafta alamayan arkadaşlarımız varken ve daha nice olumsuzluk birçok kişi tarafından yaşanmışken kalkıp da ülkemizde rma ve servis çok iyi demek yanlış olur. Ben de bir sürü ürün alıyorum yıllardır. Gümrükte o olur gümrükte bu olur algısı milleti öyle korkutmuş ki bu algıyı yıkamıyoruz bir türlü. O efsanevi sorunları niyeyse ben yaşamıyorum ki benim kadar alışveriş yapan çok az kişi vardır buralarda.

UPS ve DHL gibi kurumsal firmalarla geliyor bu ürünler ve buralarda sorun yaşamanız imkansıza yakın. Bu yıl Corsair ile yaptığım ve yaptırdığım gönderim sayısı 20nin üzerinde sanırım ve en ufak bir sorun yaşamadım. Ürünlerini değiştirdiğim arkadaşlarımız oldu bu ürünler gümrükte takılmadı takılsa bile zaten firma bunları düzeltmekle mükellef. Onlar ve sizin tarafınızdan gerekli bilgiler iletilince 1 günde hallediliyor olası bir sorun. Korkmaya o yüzden gerek yok zira bu firmaların müşteri hizmetleri elinizi sıcak sudan soğuk suya sokturtmayacak şekilde dizayn edilmiş ve yapılandırılmış durumda.

Genelde yurt dışı alışverişlerde sorun yaşadım diyenler ya vergi ödememek için tonlarca takla atıp paket gümrüğe takılıp vergi ödeyince bu bir sorunmuş gibi yansıtanlar ya da biraz daha pahalı ama sorunsuzca işi yapan kargo firmaları seçenek olarak sunulmuşken en ucuzunu seçip ürün Türkiye'ye ulaşıp PTT gibi köhne bir firmayla ürünün transferi sağlanırken sorun yaşayanlardan ibaret. Bu örneklere bakarak diğer firmaları da öyle sanmamak gerek. Bu noktada bir sıkıntı yaşansaydı inan bu denli alışveriş yapan biri olarak elbette bir kereye de mahsus olsa bunu ben yaşardım.

O yüzden bu tarz söylemlere pek itibar etmemek lazım.

• Kir$of K kullanıcısına yanıt
    Öyle bir şey yok 2 katı para vermek falan efsane. Ben sayfa başına örnek olarak hem yüzdelik dilimleri yazdım hem de örnek verip örnek rakamlar üzerinden hesabı yansıttım. Şu duyduğunuz efsanelere inanmayın.

Kartın ücreti üzerinden avrupadan geliyorsa %18 amerikadan geliyorsa %20 vergi ödersiniz. UPS ile geliyorsa ünsped sizi telefonla arar bilgi verir formu hazırlar ve size yollar. Sizinse bu noktadan sonra yapacağınız 2 şey vardır ve bunlar 5 dk bile almaz.

1) word açıp gelen formu doldurmanız ve onlara geri yollamanız..
    2) gümrük vergisini sizlere ilettikleri hesaba yatırıp onlara dekont bilgisini sunmak.

Bu işlemden sonra ürününüz gümrükten çekilir ve ertesi gün adresinize gönderilir.

Lütfen bilinçli söylemlere itibar edin, milletimiz bilmediği konularda ahkam kesmeye bayılır her sese kulak kabartmayın burada tecrübeli kişiler zaten size deneyimleri doğrultusunda neyin ne olduğunu söylüyor

• Yeni kartların çıktığı şu günlerde uygulamadan haberdar olmayanlar için konuyu yukarı taşımak ve de güncel kartlardan 970'in fiyatlandırmasıyla örneklemek istedim.

EVGA EVGA GTX 970 ACX 1.0 Superclocked 4GB

Vatanbilgisayar Fiyatı => 1225 TL
    http://www.vatanbilgisayar.com/evga-gtx970-superclock-acx-gddr5-4gb-256bit-dx12-nvidia-geforce-ekran-karti.html

eu.evga.com Fiyatı (Vergi ve Kargo Dahil) => 961 TL
    http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=04G-P4-0974-KR&family=GeForce%20900%20Series%20Family&uc=EUR

Fiyat Detaylandırması

Kart Ücreti €335,90 (Sepete eklendiğinde vergi ortadan kaldırılacak ve fiyat 272,079 Euro olacak)
    Kargo Ücreti €14
    Ara Toplam €286,079
    Gümrük Masrafı €48.97422

Toplam Ücret => 335.05322 Euro = Günümüz Merkez Bankası Kuruyla (2.8675) => 961 TL

Amazon.com Fiyatı (Vergi ve Kargo Dahil) => 937 TL
    http://www.amazon.com/gp/product/B00NI64A7C/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

Fiyat Detaylandırması

Kart Ücreti $339.99
    Kargo Ücreti $16.48
    Ara Toplam $356.47
    Gümrük Masrafı $64.16

Toplam Ücret => 420.63 Dolar = Günümüz Merkez Bankası Kuruyla (2.2272) => 937 TL

Hocam 1.0 yazmissiniz yani 2.0 gibi seylerde gelecek sanirim ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam gtx980 hesaplarmisiniz?
    Birde amazondan kendim getirtebilirim değilmi?

Şimdi sitesinden alışveriş yapabilir miyiz? Yani eskiden sanki kota varmış gibi hatırlıyorum. Tek ürün alamıyorduk sanırım. Yada ben yanlış anlamışım
  • Üç aşağı beş yukarı aynı mantıktan yola çıkacak olursak ülkemiz fiyatına oranla 300 TL civarında ucuz olacak diyebiliriz. Zaten örnekte nasıl hesaplandığını göstermişim değişkenleri yerine koyun sonuç ortaya çıkar Elbette amazondan alabilirsiniz. Ödeme ekranında amazon gümrük masraflarını sizden o aşamada tahsil edip sizi gümrük çekim işlemleriyle uğraştırmaz. Ülkeye ürün girdiği zaman DHL ya da UPS bir form doldurmanızı ister email yoluyla akabindeki gün ürününüzü çeker ve adresinize yönlendirir. Başlık içerisindeki diğer mesajlarımı okursanız en ince detayına kadar bu işlemleri adım adım anlattığımı göreceksiniz.

@osedon

Hayır öyle bir kota söz konusu değil sadece region olarak Avrupa'yı seçmeniz gerekiyor, bu da eu.evga.com oluyor.

@Markus Schulz

Yukarıda sadece örnek verdim o kartı seçerek, konunun amacı şu kart gelecek bu kart gelmeyecek değil zaten yanlış anladınız sanırım ? :) Amaç fiyatlandırmayı örnekleyip insanlara ucuz şekilde almanın yolunu göstermek, daha az para harcamak dururken ülkemizin çok değerli (!) ithalatçı firmalarına paraları kaptırmalarının önüne geçmek...

• valla bu amazondan evga gtx980 alma fikri kafama iyice yattı. sanırım türkiyede garantisi de varmış.

ama şu an out of stock durumunda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacGyver. -- 22 Eylül 2014; 10:29:56 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.