Şimdi Ara

Evde Spor Yapmak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
2
Favori
2.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İş gereği spor salonlarına gidemiyorum, bu yüzden boş zamanlarımda evde spor yapmak istiyorum. Biraz da zayıfım. Hem kilo almak hem de kalınlaşmak istiyorum. Çünkü tipim de minyon olduğu için küçük gösteriyorum. Evde spor yapanlar nasıl bir antrenman temposu yapıyorlar ve nasıl bir beslenme planları var paylaşabilirlerse sevinirim.

• Evin ve salonun kendine göre avantajları dezavantajları var.
    Salonun dezavantajları ,
    kayıt için çok para gitmesi
    gidiş geliş zaman kaybı ve yol masrafı
    motivasyon düşüp yada mecburen ara verip bıraktığında verilen paranın çöp olması
    sağlıksız ortam, ter kokusu, başkalarının nefesi, orda burda ter bulaşıkları, giyinme odalarının hijyenikliği vs.
    kasıntılı insanların havalı ve kaba hareketleri, iki cm kol büyütenin hoca kesilmesi,
    birbirinin sırasını bekleme, vücudun soğuması, hareketi yaparken 3 kas yığınının keskin ve alaycı bakışları,
    aşırı gürültülü ortam,
    çoğaltılabilir...

Oysa evde, kendi ortamın ve kendi zamanlaman, kendi müziğin, yanıbaşında kendi tuvaletin banyon, kendi aletlerin, cebinde kalan paran, yolda kaybetmediğin zamanın.
    Ayrıca salon gibi değil, motivasyonun düşüp ara versen bile her an aletleri görüyorsun, gel-gel diye seni çağırıyor :)).

Sözün kısası çok profesyonel düşünülmediği sürece ev candır bence de.
    Gayet de güzel olur ancak tabii ki önce sıkı bir motivasyon ve evde bu işe ayrılacak alan lazım. Mümkünse evin bir odasını buna ayırmalısın.
    Bir sehpa, bir z-bar, kalabalık bir dambıl seti, büyükçe bir ayna (motive olmak ve sakatlanmamak için, çok önemli), baslı bir hoparlör (müziksiz bu iş olmuyor arkadaş, kendi hof-puflamalarını da duymak istemiyorsun ) bence gerekli olanlar.
    Ayrıca kardiyo için ben şu 3 videoyu da hergün yapıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=xPNUd-NgCnA&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=1
    https://www.youtube.com/watch?v=myScbQ6n8nA&t=3s&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=2
    https://www.youtube.com/watch?v=aZJ7xhQISdA&t=5s&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=3
  • Evde spor yapılmaz malesef

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben de evde yapıyorum süper olur tebrikler
  • Gayet de güzel olur ancak tabii ki önce sıkı bir motivasyon ve evde bu işe ayrılacak alan lazım. Mümkünse evin bir odasını buna ayırmalısın.
    Bir sehpa, bir z-bar, kalabalık bir dambıl seti, büyükçe bir ayna (motive olmak ve sakatlanmamak için, çok önemli), baslı bir hoparlör (müziksiz bu iş olmuyor arkadaş, kendi hof-puflamalarını da duymak istemiyorsun ) bence gerekli olanlar.

https://www.youtube.com/watch?v=xPNUd-NgCnA&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=1
    https://www.youtube.com/watch?v=myScbQ6n8nA&t=3s&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=2
    https://www.youtube.com/watch?v=aZJ7xhQISdA&t=5s&list=PLMK5Pr4tYWcWwZdJVHzOUDSypajxG8gbh&index=3

• quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

Gayet de güzel olur ancak tabii ki önce sıkı bir motivasyon ve evde bu işe ayrılacak alan lazım. Mümkünse evin bir odasını buna ayırmalısın.

Aynen ben de o yüzden evde yapmak istiyorum. Şimdi spor salonuna her gün gidemem o kadar boş zamanım olmuyor. Ona vereceğim parayı evde aletler alarak daha rahat bir şekilde spor yapmak istiyorum. Salonu pek kullanmıyoruz, kışın en soğuk, yazın da en sıcak orası oluyor. Orayı spor salonu yapmak istiyorum. Evde spor yapanları görmeden de başlamak istemedim açıkçası bu işe. Ama biraz araştırdım evde gayet de yapılabiliyormuş, tabi spor salonlarındaki gibi ağır egzersizler olmasa da. Amacım da zaten onlar gibi kas yığını olmak değil sadece biraz kilo almak ve kalınlaşmak. Ve tabii ki yağ ile değil kas ile kalınlaşmak istiyorum.

Teşekkürler önerilerin için.

• 5 aydır yapıyorum. Olculerimin nasıl değiştiğini aktarayim :

Kol : 29 dan 35

Göğüs : 91 den 105

Omuz : 104 den 117

Gayette yapılabiliyor. Ki ben sadece dumbell setiyle ulaştım bu ölçülere. Yeterki yapmak iste. Çok zayıftım bu arada bu yüzden başlamıştım spora. Başladığımda 68 kiloydum suan 82 kiloyum. Herkes değişimi fark edebiliyor seni en çok bu motive ediyor zaten :)

Soruların olursa yazabilirsin. Bol şans dostum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Japonya kullanıcısına yanıt
    1,5 ay içinde aletleri alarak başlamak istiyorum. O zamana kadar bizim evin salonunu da buna göre tasarlayacağım. Şu an kafamda sadece taslak var ileride detayları da düşündükten sonra soruları sorabilirim. Teşekkürler.
  • Parklarda yapan çok var.Gayet iyi vücutları.Salona vereceğin parayı protein ihtiyacını karşılamak için kullanırsın.Vücut ağırlığıyla çalışmak için özel aletlere de gerek yok.Etrafında spor yapmaya elverişli parklar vardır.Yoksa da evine bir tane barfiks demiri alabilirsin.Vücut ağırlığıyla yapılacak en iyi hareket barfiksdir bana göre.Araştırma yapmak istiyosan İngilizcesi "Calisthenics" diye geçiyor.Bar Brothers'ın programları da gayet iyidir."Bar Brothers beginner program" diye ara Google'da hiç ekipman gerektirmeyen programlar da var.Evde yapılmaz diyenlere bakma.Salonda da yapamamış kendisi, evde hiç yapamayacağını düşünüyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evin ve salonun kendine göre avantajları dezavantajları var.
    Salonun dezavantajları ,
    kayıt için çok para gitmesi
    gidiş geliş zaman kaybı ve yol masrafı
    motivasyon düşüp yada mecburen ara verip bıraktığında verilen paranın çöp olması
    sağlıksız ortam, ter kokusu, başkalarının nefesi, orda burda ter bulaşıkları, giyinme odalarının hijyenikliği vs.
    kasıntılı insanların havalı ve kaba hareketleri, iki cm kol büyütenin hoca kesilmesi,
    birbirinin sırasını bekleme, vücudun soğuması, hareketi yaparken 3 kas yığınının keskin ve alaycı bakışları,
    aşırı gürültülü ortam,
    çoğaltılabilir...

Oysa evde, kendi ortamın ve kendi zamanlaman, kendi müziğin, yanıbaşında kendi tuvaletin banyon, kendi aletlerin, cebinde kalan paran, yolda kaybetmediğin zamanın.
    Ayrıca salon gibi değil, motivasyonun düşüp ara versen bile her an aletleri görüyorsun, gel-gel diye seni çağırıyor :)).

Sözün kısası çok profesyonel düşünülmediği sürece ev candır bence de.

• quote:

Orijinalden alıntı: Japonya

5 aydır yapıyorum. Olculerimin nasıl değiştiğini aktarayim :

Kol : 29 dan 35

Göğüs : 91 den 105

Omuz : 104 den 117

Gayette yapılabiliyor. Ki ben sadece dumbell setiyle ulaştım bu ölçülere. Yeterki yapmak iste. Çok zayıftım bu arada bu yüzden başlamıştım spora. Başladığımda 68 kiloydum suan 82 kiloyum. Herkes değişimi fark edebiliyor seni en çok bu motive ediyor zaten :)

Soruların olursa yazabilirsin. Bol şans dostum

Hocam Z bar ve dambıl setim var , bana program lazım. Boy 1.78 kilo 60 .

• Bende evde yapiyorum ancak yeterli alet edavat var.. Neden yapilmasin zaten temel hareketlerin mantigi belli. Insanin tek başına spor yapması ve kendi aletleri olmasi bende motivasyon yapıyor. Istedigin kiyaffetle yapmak istedigin gibi calismada diğer artilari

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0B8937EC2 -- 28 Şubat 2017; 15:38:56 >
  • sünnetçi34 kullanıcısına yanıt
    Hocam "bod****tr evde dambilla yapilabilecrk hareketler" diye googleda aratin daha sonra arama motorunda cikan ihtiyacijiz olan bir dambill ve bir sehpa basligina girin. Orada ev icin en uggun hareketler en iyi sekilde programlanip yazilmis. Bir bakin yardima ohtiyaciniz olursa tekrar haberlesiriz

• Evde spor olmaz !?!?!1?!?!11

Neden olmaz olmaz abi en iyisinden kardio bile yapamazsın yani

en kötü parka git parkta yap
  • Hiit cardio diye bir şey var bilmem duydunuz mu, yok duymayıp sadece koşu bandında koşuyorsanız zaten onuda sokakta koşarak yapabilir arkadaş, salon çokta şart değil bir çok temel hareket serbest ağırlıklardan oluşuyor zaten. Sadece evde ağırlığı arttırabilmek önemli.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Disarida bisiklet sürün yürüyün hem temiz hava da alirsiniz kilo vermek kardiyoyla ilgili değil ayrıca ne kadar kalori aliyoruz ne kadar yakayoruz onunla ilgili. Tabi kardiyovaskuler sistem icin faydali

• quote:

Orijinalden alıntı: ASAP Rocky

Hiit cardio diye bir şey var bilmem duydunuz mu, yok duymayıp sadece koşu bandında koşuyorsanız zaten onuda sokakta koşarak yapabilir arkadaş, salon çokta şart değil bir çok temel hareket serbest ağırlıklardan oluşuyor zaten. Sadece evde ağırlığı arttırabilmek önemli.

Eve zaten gym kurabilirseniz sizden iyisi yok :) o yönde bende öyle düşünüyorum

fakat progresive overload dediğimiz bir taktik var ağırlık arttırmak ve bunu evde home gym yoksa

illaki kişinini gym'e gitmesi gerekir.
  • https://www3.sweatco.in/i/emir953430 bu uygulamayla hem spor yaparak kilo verirsin ve dengeli beslenirsin hemde büyük markalarda indirim kazanabilir ayrıca para kazanabilirsin
  • para yoksa sıkıntılı. Sadece dambıllar bile 10kg dan sonra aşırı pahalanıyor. Gerçi ihtiyacın olan 2 şey var biri minder diğeri dambıl başka birşeye ihtiyacın yok. HIIT training ler ile 15dk da 1-2 saatlik yürüyüşün etkisini alırsın. Kısacası ben yapıyorum 113kg dan 80'e kadar düştüm şu an full bb yapıyorum.
  • demin bir konuya yazdığımı buraya da yapıştırıyorum çünkü senin sorun için de aynı cevap geçerli

hiçbir şeye ihtiyacın yok. başlangıç olarak vücut ağırlığın ve bir barfiks barı yeterli. hadi bir de 'paralel bar' ekleyelim garanti olsun. youtube'ta "calisthenics workout" ya da hangi kas grubuna yönelik çalışmak istiyorsan onu yazıp sonun "calisthenics" ekleyip araman yeterli (örn: lower back calisthenics)

vücut ağırlığı(VA) ile çalışırken genel olarak düşünerek yapacağın hareketi kendin de bulabilirsin hatta. iki nokta var:
    1) ağırlıklarla çalışırken yapılan hareket itme mi yoksa çekme mi? bu aynı kalmalı. çekme ise VA ile yaparken de çekme olmalı yani.
    2) ağırlık ile yapılan hareket nedir? bench press'i ele alalım mesela. burada yapılan ağırlığı kendinden uzaklaştırmak. VA'na uyarlarken yapacağın bir sabiti ele alıp(zemin, demir vs) vücudunu ağırlık olarak düşünmek. bench press yerine şınav mesela, bu sefer sabit sen değilsin, yer ve ağırlığı kaldırırken kendini kaldırıyorsun. şınav basit kalınca archer push-up'tan planche push-up'a kadar yolu var, merak etme. military press'i düşünelim. dik dururken sen sabitsin, ağırlığı kaldırıyorsun. bunun yerine yapabileceğin de en ileri düzeyde handstand push-up oluyor, en basiti ise pike push-up. incelersen yine dediklerimin uygulandığını görürsün.

biraz karmaşık oldu ama direkt youtube'ta ararsan da olur böyle düşünüp kafa patlatmana gerek yok

amacın fit bir vücuda sahip olmaksa genel olarak vücut ağırlığın yeterli ama daha şişkin ve kaslı bir vücut için ilerleyen zamanlarda ağırlıklara (özellikler bacaklar için) ihtiyacın olur.

VA ile çalışmanın en büyük artıları maddiyat, hemen her yerde yapılabilmesi ve compound hareketler olmaları. En önemli eksileri ise belli kas gruplarına odaklanmada sıkıntı ve bir üst düzey harekete geçerken zorluğun birden fazlaca artması. Sen kendin için uygun olanı seç ama bana kalırsa en iyisi VA ve serbest ağırlıkları birlikte kullanmak.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.