Şimdi Ara

Evde İçilebilir Su Yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
3
Favori
5.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakkaldan su aldım 10 litresi 5 lira olmuş bu nedir yav.

Şimdi biraz araştırma yaptım. Ben 10 litre musluk suyunu alsam, buharlaştırıp başka bir kaba aktarsam saf su elde ederim. Bu içmeye çok da uygun su olmaz mineral olmadığı için.
    Ama buna maden suyu eklersem halledebilirim gibi duruyor.

1 Litre suyun buharlaşabilmesi için gerekli doğalgaz 0.072 m3 imiş, 10 litre için 0.7 diyelim, doğalgazın metreküpü de 1 tl yaklaşık 70 kuruşluk bir maliyeti oldu bize buharlaştırma işleminin.
    10 litre suyun fiyatı da yaklaşık 5 kuruş. Toplam maliyet 0.75 TL oldu.
    6X200ml Beypazarı alsam 2.5 TL

Toplam 11,2 L suyum oldu fiyatı da 3.25 TL zannediyorum içeriği de normal sudan daha zengin. 10 Litre fiyatı 2,9 TL'ye denk geliyor. Ayrıca cam şişelerim de oluyor üstüne oturmalık. 30 kuruştan okutabilsem 2.6 TL.

Ne diyorsunuz, uğraşılır mı? Neredeyse yarı yarıya ölücülüğe yakışır gibi.

Edit: Hazır sudan yaklaşık 10 kat daha fazla mineralli su elde ediliyor böyle. Eğer bir maden suyu koyarsak hemen hemen eşdeğer su elde edilip maliyet yaklaşık 1 TL olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [Eren] -- 1 Mart 2017; 23:6:34 >

• bambaşka bir boyuta geçmişsiniz ölücülükte ben evet diyorum
  • Süper Süper Süper.

Ara beni, 1 yıllık su ihtiyacını karşılamak istiyorum.
  • azmine hayran kaldım
  • Bimden su al sat taktiğini tarihe gömdünüz tebrikler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asil amacin bu degilde neyse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendimi okulda zannettim bir dersin tam ortasında teneffüs zili çalmak üzere sanki..
    Mantıken evet tamam, ama uğraşılmaz bee..
    Ben damacana su filan almıyorum mesela eve, daha pahalı, 2 bina yanda bakkaldan 1.5₺ ye 5lt su alıyorum, gelirken geçerken 2 tane alıyorum balkona koyuyorum stok oluyor Çocuklar filanda baya su tüketiyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeNNiSeR

Kendimi okulda zannettim bir dersin tam ortasında teneffüs zili çalmak üzere sanki..
    Mantıken evet tamam, ama uğraşılmaz bee..
    Ben damacana su filan almıyorum mesela eve, daha pahalı, 2 bina yanda bakkaldan 1.5₺ ye 5lt su alıyorum, gelirken geçerken 2 tane alıyorum balkona koyuyorum stok oluyor Çocuklar filanda baya su tüketiyor..

Evdeki suyun içeriğine baktım bir de maden suyuna. Maden suyu 100 kat daha zengin. Biz derişikliğini azalttığımız için 10 kata düşüyor bu. Yani hem daha ucuz, hem daha faydalı, hem daha steril. Tek mevzu uğraşmak ama benim gibi işsizler için sorun değil evi bir laba çevirebilirim.

• Çekilebilir oksijeni de yapar mısın

• Niye bu kadar kasıyorsun ? Direk iç işte musluktan akan suyu? Hem doğalgaz masrafı olmaz, hem maden suyu.

Musluk suyu sert sudur. Biraz kireçlidir damacanaya göre daha mineralli,proteinlidir
  • eksiciler abartıyor sanırdım ama öyle değilmiş

• Musluk suyu içilebilir bir şehre taşınmanı tavsiye ederim
  • Ohaa 10 lt suya 5 tl mi veriyorsunuz? Biz çine madran aritma polat galle suyu aliyoruz 20 litre 2,75 e aliyoruz daha diyoz pahali. Vay be 😃 Şuan sobada koca düdüklüde çeşme suyu var soba yanarken kireçi gidiyor tülbentten geçirip 2 kesme seker atip içiyoruz buda başka bir secenek. Haa camiden hortum çekenide var 😂😂😂

• Hocam ustune oturmalik cam sise olmaz icilebilirligi zayıflar

• quote:

Orijinalden alıntı: despot12

Ohaa 10 lt suya 5 tl mi veriyorsunuz? Biz çine madran aritma polat galle suyu aliyoruz 20 litre 2,75 e aliyoruz daha diyoz pahali. Vay be 😃 Şuan sobada koca düdüklüde çeşme suyu var soba yanarken kireçi gidiyor tülbentten geçirip 2 kesme seker atip içiyoruz buda başka bir secenek. Haa camiden hortum çekenide var 😂😂😂

İstanbul hocam maalesef ama bu yöntemle suyun mineral değeri çok yüksek oluyor. Bir tane maden suyu katsak bile normal sudan daha zengin su elde ediliyor. Yani hazır suyla eşdeğer su üretirsek maliyet 1 tl falan oluyor.

• Hocam niye o kadar kasıyosun kendini al bi tane su arıtma musluğu kısa vadede zararda gibi gözüksende uzun vadede kâr'a geçicektir.
    Al hatta sen yorulma diye "bi tane link işte" bunu da buraya koydum
  • Musluk suyunu iç.İçilmiyorsa basit bir filtre yap.Olmuyorsa Sebillerden doldur.Neyi kasiyorsun.

• harbi ağzım açık kaldı ya

• Hmm.iyi fikir gibi duruyor tabi bir bilene sorulsa iyi olunur.

• aslında arkadaş önemli bir konuya parmak basmış. Marketlerdeki vs. damacana suları herşeyden önce sağlıksız. En sağlıklı, ekonomik ve lezzetli su tarifini vereyim: Metro grosmarketten 230TL'ye aldığım RO / ters ozmoz su arıtma cihazını mutfaga monte ettim, su bedavaya geldi. Ancak sürekli RO su içmek sağlıklı değil o yüzden Magnezyum Bikarbonat takviyesi yapmaya başladım hem tadı güzelleşiyor, hem de vücut için en gerekli mineral eklenmiş oluyor ayrıca su alkali oluyor.

Türkiye'de magnezyum bikarbonat takviyesi yapımı pek bilinmiyor o yüzden Google veya Youtube ta Recipe for Magnesium/Bicarbonate Water diye bak. magnezyum bikarbonat konstantresi için gerekli olan magnezyum sütü /magnesium milk te Türkiye'de pek bulunmuyor, ben amerika'daki arkadaştan getirttim fiyatı uygun 30TL'lik bir kutu 1 seneye yakın gidiyor. Bikarbonat için de Damla'nın 1400+ bikarbonat içeren maden suyunu kullanıyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.