Şimdi Ara

Ev yapımı kahve kavurma makinesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
2
Favori
1.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Uzun zamandır son aşama olan kahve kavurma işine girmek istiyordum diğer forumdan arkadaşlarımın deneyimlerinden sinbo 5402 nin bu iş için uygun olduğunu fakat gücünün fazla ve fan devrinin düşük olduğunu ayrıca fan hızının kavurma aşamalarına göre ayarlanabilir olması gerektiğini farkettim. işlem görmemiş hali ile makine 3.5 dakikada tüm kavurma işini bitiriyordu buda kahvenin gerçek aromasının oluşmasına mani oluyordu süre en azından 10 dakikaları bulmalıydı, kavurmadan hemen sonrada dışarıda soğutmak gerekiyordu ben bu iki işlemi birleştirdim. Modifiye işleminde iki devre kullandım bunlardan biri 16A triac ile sadece ısıtıcı gücünü kontrol edecek dimmer devresi, ikincisi yanlızca fan devrini kontrol edecek LM317 entegresi ile yaptığım DC motor devir kontrol devresi, benim güç kaynağım sadece fanı beslemek için 19V luk eski bir laptop adaptörü oldu, bunu 1.2 volt ile 18.5 volt aralığında kontrol ediyorum tam değerlerini AVO metre ile ölçüp yazdım fakat min orta max diye 3 mastar noktası işaretledim ara devir ve güç noktalarınıda biliyorum yani teknik olarak sınırsız ayar aralığı oluşturdum.Kontrol kutusu küçük çöp kovalarının tabanından kesilerek yapıldı :) 2 yollu anahtar kullanarak cihazı hem kavurma hem soğutma olarak kullanabiliyorum, soğutma işleminde fan devrini max a getirdiğimde 2 dakikada çekirdekler buz gibi oluyor. İlk denememde first crack için 14 dakikalara çıktım ayarları değiştire değiştire 11 dakikaya indirdim. Modifikasyondan önce 3.5 dakikada bütün kavurma işi bitiyordu. Çok içime sindi ortaya çıkan iş Caffe Roasting Sr500 ün alttan değilde yandan ısı vereni ve timer sızı oldu bir nevi :D resimlerini de atıyorum, incelemek isteyen arkadaşlar için.

Bu arada kavurma işlemleri için rio minas kullandım kilosu 16 lira olduğu için :) bugün 1 kilo Etiyopya Yirgacheffe sipariş ettim bundan sonra hergün taze kahve ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lostangel -- 2 Ekim 2016; 14:02:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evi yakmayalım sonra,
  • Robinson_Crusoe kullanıcısına yanıt
    yok yok hiç sorun olmuyo
  • öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim, fresh roastin sr500ü inceledinizmi bilmiyorum, orda ızgaralı hokka sistemi yapmışla tepesine öyle bişey düşündüm fakat şimdilik balkonda yaptığım için sorun olmuyo dağılan kabuklar, ikinci seçenek çıkışa fan ekleyip bir kutuda toplamak ama verimli çalışırmı merak ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.