Şimdi Ara

Ev almak mı? Kirada oturmak mı? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
13
Favori
38.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında istediginiz zaman değer kaybı tadilat masrafını vs düşünmeden başka bir eve geçmenin rahatlığındanda böyle söylüyorum. Bir de artık ev kolay satılmıyor. İhtiyacınız oldugu zaman aylarca satılmasını bekleyebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evin değerinin yükselmesi açısından "10 yıl" baz alındığı için bu süre zarfında bakarsak duruma bana göre eve biçilen "10 yıl" sonraki değer sıfır, yeni bir ev için geçerlidir. Evin on yaşında olduğu burada göz ardı edilmektedir.

Ayrıca evin konumu, ekonomik göstergeler, inşaat piyasası, var olan fiyatların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı -şişirilmiş fiyatların olup olmadığı- vb. durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Şahsi fikrim hiçbir şekilde ne eve ne de buna benzer satılık ürünlere para vermemek. Ev konusunda finansmanınızı sarsmayacak ölçüde istediğiniz bir yerden arsa alıp kendi evinizi (Villa, müstakil vs. daha iyi ve istediğiniz özelliklerde) yapın/yaptırın. Öte yandan parayı toplu olarak fahiş fiyatlarla satılan evlere yatırmak her açıdan aptallıktır ki bir de bunun kredi tarafı var. O da zaten apayrı bir ahmaklıktır. Düşünün, çok düşünün bu konuda. Bir yerden sonra sıkılıp aceleci davranarak hata yapıp temel ihtiyaçlarınızı gidermede dahi sıkıntı yaşayacağınız durumlara düşmeyin.

• PSO J318.5-22 kullanıcısına yanıt
    Noktasına virgülüne aynen katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: adrenaline_68

O faiz yiyenler yüzünden bankalardan kredi çekenler yüzünden yıllardır biriktirdiğim param eridi dilerim ki o faizle krediyle aldıkları evlerde rahat yüzü göremesinler bugün piyasayı yükseltip insanların boynuna ip geçirenlerde o ipe girenleride rabbim ıslah etsin.

Millete beddua edeceginize keske birikiminizi dolar veya euro turunden tutsaydiniz. Veya bir startup icin melek yatirima harcasaydiniz belki enflasyona karsi bir hamle yapmis olurdunuz hem kendinize hem ulkeye belki iyi kazanimlar saglardiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

quote:

Orijinalden alıntı: dot4

Arkadaşlar sizlere birsey danismak istiyorum siz olsanız ne yapardiniz cevap verirseniz cok sevinirim
    Öncelikle şimdiye kadar ailemle oturuyordum 3 sene kadar simdi evi ayiracam cocukda var
    1.30 bin tl degerinde aracim var
    2.20 bin tl nakitim var
    3.2 bin tl maaş özel sektör
    Şimdi tüm birikim arabamı satıp 75 bin tl aylik 1100tl taksitle kredi cekip 120 bin tl civarı evemi girsem bu paraya buralarda 2+1 yada eski bina katda 3+1 mi alsam
    Yada 500 600 arası kirayamı cıksam simdiden cevaplar icin teşşekürler

Ev almak için imkanınız varsa 1 dk dusunmeyın bıle.
    Tek oda olsun sızın olsun
    Evı bugun 120 ye alsanız 2 sene sonra 200 bınlık bır evınız olacak fakat o evde 500 tl kırada otururum dersenız ve o para sızın gozunuze ufak gozukse de omrunuz boyunca o parayı odeyeceksınız.

120 bin TL , 200 bin TL olmuyor. Eger evi gelismemis yeni yeni gelismeye baslamis veya insaatlari yapilmis bitmis ama yeni insaatlarin yapilamayacagi iyi okul market magaza kirlilik olusturmayacak fabrikalari olan olacak bir yerden alirsaniz ancak kâr edersiniz.

Bunun disinda gerceklesen artis reel enflasyondur. Bizde yillik reel enflasyon inanilmaz yuksek. Ev fiyatlari 3 yil icinde çok düşecek ( artık böyle düşünmüyorum tarih Kasım 16, 2017 ).

Düzenleme: Çok düşecek ön görümü mantıklı bulmamaya başladım ama ne yazık ki eskiye göre zoraki bir seviye düşüşü yaşanacak. Zira eskisi gibi yurt dışından ev almaya gelecek ve ülke içerisinde yeni ev almaya sağlayacak çok sağlam bir sirkülasyon eskisi kadar yok fakat ev sahibi olamayanlar veya eski evi olup evlerini yenilemek isteyenler ev fiyatların bu eski sağlam çarkının kurulu olmamasından dolayı ev alarak yeni evli çiftlerin ev fiyatlarının düşüş trendinden faydalanmaya çalışması ile dengeli uzun vadeli bir düşüş yaşayacağımızı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 16 Kasım 2017; 15:37:16 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Çarklar dönsün diye ‘kol’ kestik

23 Ekim 2017

Sektörde bir balon olduğuna inanmıyorum ama ciddi bir durgunlaşma var. Çarklar dönsün diye kimi “parmak”, kimi “kol” kesecek.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vahap-munyar/carklar-donsun-diye-kol-kestik-40619374
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

quote:

Arkadaşlar sizlere birsey danismak istiyorum siz olsanız ne yapardiniz cevap verirseniz cok sevinirim
    Öncelikle şimdiye kadar ailemle oturuyordum 3 sene kadar simdi evi ayiracam cocukda var
    2.20 bin tl nakitim var
    Şimdi tüm birikim arabamı satıp 75 bin tl aylik 1100tl taksitle kredi cekip 120 bin tl civarı evemi girsem bu paraya buralarda 2+1 yada eski bina katda 3+1 mi alsam

Evı bugun 120 ye alsanız 2 sene sonra 200 bınlık bır evınız olacak fakat o evde 500 tl kırada otururum dersenız ve o para sızın gozunuze ufak gozukse de omrunuz boyunca o parayı odeyeceksınız.

120 bin TL , 200 bin TL olmuyor. Eger evi gelismemis yeni yeni gelismeye baslamis veya insaatlari yapilmis bitmis ama yeni insaatlarin yapilamayacagi iyi okul market magaza kirlilik olusturmayacak fabrikalari olan olacak bir yerden alirsaniz ancak kâr edersiniz.

Bunun disinda gerceklesen artis reel enflasyondur. Bizde yillik reel enflasyon inanilmaz yuksek. Ev fiyatlari 3 yil icinde cok dusecek.

yorumuna cevap verdiğin adam hayalperest

hep karda hep en iyi kazanan

nerde otuyorduğunu sor
    esenyurtta

edirneye daha yakın

• quote:

Orijinalden alıntı: cenup

quote:

quote:

quote:

2.20 bin tl nakitim var

Bunun disinda gerceklesen artis reel enflasyondur. Bizde yillik reel enflasyon inanilmaz yuksek. Ev fiyatlari 3 yil icinde cok dusecek.

nerde otuyorduğunu sor
    esenyurtta

edirneye daha yakın

Görüşümde ufak bir değişiklik yaptım. Ben kısa süre içerisinde bir den sert bir düşüş olacağını düşünürken uzun vadede yavaş yavaş Türkiye'de evlerin, yarım yamalakta devam eden zoraki istikrarın bozulması ile uzun vadede kademe kademe ciddi değer düşüşü yaşayacağını düşünüyorum.

Fakat artık göreceğiz ki evlerden hem sürümden hem yüksek kâr marjından kazanma devri seviyeli olarak düşük kâr marjı ve yüksek satış adeti ile devam etmeyi deneyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 16 Kasım 2017; 16:5:1 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cenup

quote:

quote:

quote:

2.20 bin tl nakitim var

nerde otuyorduğunu sor
    esenyurtta

edirneye daha yakın

Görüşümde ufak bir değişiklik yaptım. Ben kısa süre içerisinde bir den sert bir düşüş olacağını düşünürken uzun vadede yavaş yavaş Türkiye'de evlerin, yarım yamalakta devam eden zoraki istikrarın bozulması ile uzun vadede kademe kademe ciddi değer düşüşü yaşayacağını düşünüyorum.

Fakat artık göreceğiz ki evlerden hem sürümden hem yüksek kâr marjından kazanma devri seviyeli olarak düşük kâr marjı ve yüksek satış adeti ile devam etmeyi deneyecek.

türkiye'de tabii ki konutta sert düşüş yaşanmaz
    çünkü iq seviyesi yüksekte olsa düşükse olsa türk insanı güvenli liman olarak ev-arsa görüyor.
    Hatta ev almak türk gencinin hayali..

artık istanbulda ev ucuz ev almak hayal neden

eskiden esenyurtta 100 bine ev bulabiliyordun şu an bulman çok zor
    minimum 150 bin-200-300-400 bin max fiyat skalası

böyle olunca insanlar esenyurt beylikdüzü gibi istanbul merkezine uzak yerler gitmek istemyecekler

veeeeeeee

o zaman mortgage ortaya çıkacak

şu an 10 yıllık vadelerden bahsediyoruz

yükselen fiyatla birlikte insanların karşına yüksek vadeli mortgage planları çıkartılacak
    ve insanların istedikleri eve uzun vadede gerçekleştirecekler

işte o zaman amerikadaki mortgage krizi bizde de olacak.

• hayatta ne olursa kendinin olacak benimde felsefem budur kira saçmalık

• Ev yatırımından para kazanmanın yöntemi şöyledir.Gelişmekte olan bir lokasyonda ortalama 8-10 ay sonra tamamlanacak sağlam bir projeden alınacak ev bittiğinde ortalama % 30 kazanç sağlayacaktır. Kredi kullansanız bile kazacağınız prim banka faizinim bir bölümünü yada tamımını absorbe edecektir. İşin sırrı iyi bir araştırmayla alacağınız bölgedeki ev fiyatlarını ve ileriye dönük prejeksyonu yapabilmektir. Bir çok insan bu şekilde müthiş kazançlar elde etmiştir. Kendinize yeterince güvenmiyorsanız güvendiğiniz bir emlak danışmanından yardım alabilirsiniz. Şu bir gerçek ki zaman zaman sekteye uğrsada mantıklı ev yatırımları bu ülkede genel olarak enflasyondan fazla kazandırmıştır. Yılda, 1.2 milyon konutun satıltıldığı Türkiye de konuta olan talep gayet canlı durumdadır. Yapılan mantıklı alımlar kısa orta ve uzun vadede bundan sonrada kazandırmaya devam edecektir.

• Türkiye emlak fiyatları saçma sapan neyin refahını sağlayıp neyin

• Ev almak mı ? Kirada oturmak mı ? Sorularına en iyi yanıt içinhttp://www.emlaklobisi.com/emlak/ev-almak-mi-kirada-oturmak-mi-81969
  • Merhaba , emlaklobisi.com olarak ev almak mı ? Kirada oturmak mı? konusunu araştırdık . Sizler için yayınladığımız haber linkini paylaşıyorum .
    http://www.emlaklobisi.com/emlak/ev-almak-mi-kirada-oturmak-mi-81969
    Araştırmamızı istediğiniz başka herhangi bir konu var mı ?
  • Konu faiz tartışmasına dönmüş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konut piyasası aşırı durgun....

• quote:

Orijinalden alıntı: expertadvisor

Konut piyasası aşırı durgun....

beter olsun

• paranı vadene koy yatırım yap!

bakınız.https://forum.donanimhaber.com/kira-oder-gibi-ev-sahibi-olmayin--131858985

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AY-ERSIN.O -- 15 Mart 2018; 11:32:48 >
  • taşkafa T kullanıcısına yanıt
    İstanbul ve çevresinde ev almak gerçekten zor ancak. İstediğiniz projeyi bulmak zor gelse de aslında işinizi kolaylaştırmak istiyorum. Uygun fiyatlara da proje bulabilir ya da daha yüksek kaliteli konutlardan birine sahip olabilirsiniz. İstediğiniz İstanbul konut projeleri ve diğer şehirlerde yer alan konut projeleri için Projede Fırsat: https://www.projedefirsat.com/ önerebilirim. Tüm istediğiniz bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Bazısı der yok sukadar faız yok bu kadar faız odersın 10 sene sora evın degerı su kadar olur cektıgın kredı bunu gecermı gecmezmı falan derde bos hıkayedır 10 sene odedıkten sora senın olacak senden sora cocugun veya cocuklarına kalacak bır ev var ortada hele bıde ıstanbulda yasıyorsanız kesınlıkle alın cunku suan 200.000 ne bıle aldıgınız ev 20 sene sora nolcagı bellı olmaz Izmırde hayatta gelısmez denılen yer suan gelısıyo nıye Izmır Istanbul otobanı baglantı noktası dıbınde oldu cevresıne super luks evler yapılıyo al sana degerı katlandı.Pıyasayı ınceleyın faızlerı vadelerı kovalayın durgun pıyasada cok fırsat ev cıkar bu anları kovalayın ve alın esınız 10 sene calıssın sız 10 sene calısın ama o evı alın eskıden hanım evde oturur erkek calısır mantıgı vardı artık 1 elın nesı var 2 elın sesı var asgarı ucrette olsa gırıp calıssın 10 sene calısıp o evı alın butcenıze gore sora ıster calıssın ısterse yatsın her ay 700 800 liradan kurtulursunuz Istanbulda köy dedıgımız yere 3.havalımanı geldı suan orda yanlıslıkla arsası olan mılyoner oldu.Zamanında Zumrutevler ıt kopuk yrıydı hala öle ama ılk zamanları kadar degıl belkıde 3 5 sene sora hıc olmucak.Benım fıkrım bu dogru veya yanlış.Hee aıleden bırıkımınız varsa daha ıyı bı ev alırsınız yoksada butcenıze gore

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdas9292 -- 7 Nisan 2018; 17:5:51 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.