Şimdi Ara

Ev almak mı? Kirada oturmak mı? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
13
Favori
38.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dediğim gibi eve kira vermek boşa giden bir para değildir. Kendi evinde oturunca kendi evinde kendi kendine kira veriyorsun. Yani aldığın evin kira getirisinden kendin oturduğun için mahrum oluyorsun. Önemli olan parayı nereye yatırmak istediğin. Ev alıp kira geliri + evin değerlenmesinden mi faydalanmak istiyorsun? (kira gelirini evde kendin oturunca alamıyorsun ama bu evin kira getirisi olmadığı anlamına gelmiyor sonuçta sende başka yere kira ödemiyorsun). Yoksa nakit param var ben bununla kira geliri + evin değerlenmesinin getireceğinden daha çok kâr ederim, gider güzel bir yerden arsa alır bekletirim, tarla alır işletirim, dükkan iş yeri kurar birine işletirim, francaise/bayilik alır işletirim. ki bunların tamamı akıllıca yapıldığında ev getirisinden çok çok daha fazla getirtir. Ev almak daha garanti ve tembel yatırımıdır getiriside ona göredir.

Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında bildiğim kadarıyla hızla yükselen ev fiyatı olan bölgeler çok yok. Gaziantep'i biraz biliyorum Suriye göç'ü nedeniyle Emlak kira ve fiyatları çok yüksek. Suriyeliler gelmeden önce 300-400TL ye kiralanamayan boş duran evleri neredeyse 1000TL'ye kiracı seçerek kiralıyorlar. Konut fiyatlarıda bu oranda yükseliyor, o yüzden yarın birgün orada ne olur bilinmez... Üniversiteden yukarı doğru tramway yolunun gittiği anayolun devamında çok güzel siteler düzenli bir yapılaşma mevcut. Oranın en uç noktasından inşaatların bol ve yeni olduğu taraflardan ev yatırımı yapılabilir. O tarz planlı kentleşmeler inşaatlar bitip apartmanlar dolup düzenli yaşama başlanınca genelde iyi değerleniyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturkibrahim

quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

...

Bence asıl enayilik kusura bakmada bu zihniyet.

Kafa bulandırmaya hiç gerek yok.

45bın pesınat verdım 80bın kredı cektım.

1100lira civarı bir ödemem var. farkındayım totalde 50.000küsür civarı bir faiz ödeyecegım.

Şu an kiracı var ve 500Liradan oturuyor. Her yıl %10 zam yapacagımı ilettim.

1.yıl=6000TL
    2.yıl=6600TL
    3.yıl=7260TL
    4.yıl=7986TL
    5.yıl=8784TL
    6.yıl=9663TL
    7.yıl=10630TL
    8.yıl=11693TL
    9.yıl=12862TL
    10.yıl=14148TL

Toplamda=95.626TL kira geliri yapar.

Kira geliri-Faiz=95626-50000=45626TL CEPTE..

Şimdi verdiğimiz faizi kurtardıgımıza göre ayrıca ceptede 45.000Lira kaldığına göre zarar bu işin neresinde?

Evi alalı daha 9 ay oldu. 75MT2 diye aldık ama o kadar yok maalesef ev ufak ama emlakcı 1.5-2 ay kadar önce aradı evi 150.000TL'ye müsterime göstermek istiyorum dedi kabul etmedim.

Sorarım sana bu işin neresi tutarsızlık??

Ayrıca faizci arkadaslarada birşey söylemek istiyorum; şu an oturdugum evi babam 2000 yılında 15.000tl ye aldı almadan öncede para faizde ayda 600lira faiz geliyor deli gibi enflasyon var. Ozaman ev amcamındı ve kiracısındaydı. Yalan olmasın 150lira civarı kirası vardı(yanlıs hatırlıyorda olabılırım)diye hatırlıyorum. O sıra diğer evimizde oturuyorduk beykoz paşabahçede(müstakil-tek katlı-ufak bir ev) Dedik kiracı otursun bankada her ay faiz alıyoruz ama para değer kaybediyor ev hiç olmazsa değerlenir düşüncesiyle aldık evi.Sonrada taşındık zaten.

Şimdi sorarım o faizcilere; 15.000TL nin şu güne kadar faizini yedik elde ne kaldı?? Yine 15.000TL. Ev ne kadar oldu 250000/280000TL.

Şimdi diyecekler ki koy 250000TL yi faize ayda 1500lirafaiz gelsin. Evi versem kiraya zaten 1000Lira kirası var.. Ey faizciler yine faiz daha iyi getiriyor dimi??

Siz yılda 18000lira faiz alırsınız ama ana paranız değer kaybeder, ben 12000lira kira alırım ama ortalama evim yılda %8 değer kazanır.

Yıllık karımda en kötü ihtimal ile; 12000TL+(250.000x0.08)=32.000TL olur. Sizden yaklasık %77 daha fazla kazanmıs olurum.

Edit: Son olarak nakit öderim yıllık ev sahibi ile muhatap olmam,paramı daha iyi değerlendiririm vs. demişsin. Babamın cevresı genıstır arkadasları arasında tek ticaret ile uğraşmayanda babamdı. Tek basına calıstı kazandı. Ticaret yapan arkadasları yıllar boyu cok guzel paralar kazandılar, hele ki 92 lerde 93 lerde kapısında 3 tane Doğan oldugunu bilirim. Oğlu arkadasımdı aksam eve gelirdi yemin ederim tek basına para sayamazdı adam. Ama işleri bi ters gitti adam hala kirada ve bu adam doğma büyüme istanbullu 55 yaşında eski bir esnaf. Dostum yanlıs anlamada borsa dediğin iş bir günlük krize bakar. Evi al yaptır sigortanı daha dünya yansa seni ilgilendiren bir konu yok.

Yatırım olarak fikrimde şudur; 10yıllık kredim ama 2016 sonu gibi bu borc bıtecek ve kafamdaki tahmin iki evin fiyatı yaklasık 400-500.000lira civarını bulacak. O günün şartları neyi gösterir bilmem ama o peşinatı toparladıktan sonra 700-800Binlik(bu fiyattaki bir dükkanın ortalama kirası 5500-7000tl arası) bir dükkan alıp 10yıl mecburen kirada oturacagım ve dükkanın borcu bittikten sonrada erken emeklılıgın tadını cıkaracagım.

@ozturkibrahim 2016'nın sonlarına yaklaştık. Planlarınız ne durumda acaba merak ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: iniyesta

Yatırım için de oturmak için de ev alınmaz

Herkesin yaptığı şeyde kazanç olmaz

Ev alan arsa sahibini,mutahiti,bankayı,siyaseti ve bürokrasiyi ihya eder onların duasını alır

Borsa 2.5 cent ve altına düşerse sağlam hisseye yatırım yapan hem temettü hem hissenin değer artışı ile kendini ihya eder.

Diğer yol ise bugün değersiz ama ileride stratejik olacak noktadan arsa almak

+1

Ev almak ne yazık ki hiçbir şekilde artık mantıklı değil. Fakat oturmak için ev alan insanları yine bir mantıkla hoş görüyorum zira fazla fazla evler alıp insanlara ev bırakmayan ev sahipleri kiracıları çileden çıkartabiliyor. Bir kere 3-4 aylık kira bedeline eş depozito isteyen tuhaflar var. Evde hasar olursa çıkarken al ne diye en başta haraç istiyorsun ki.

• 3 sene once baktim evler 100-120 bin tl iken 400 tl kira veriyordum,simdi 160-180 civari oldu evler kiramda500 tl mantikli olan nedir acaba bilemedim satilan binalar genelde yeni olanlar mutahitten ikinci ellerde fiyatlar dusuyor nedense ark evini satmaya kalkti 3+1 genis 15 yasinda bina 140 metrekare 200 bin dedi simdi 180 yaptı soran olmadigini soyledi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Artık ev almak ne kadar mantıklı çok tartışılır,

orturmak için ev alsan,
    -Faizler çıkmış %45 lere (100 liraya 150 lira ödüyorsun)
    -Komşu kötü çıkar satarsın zarar edersin
    -Semti begenmezsin
    -Evin problemi çıkar sogursun

Ama kiralık evde oturduğun zaman

-Yukarıda yazdığım bütün durumları hiç zarar etmeden atlatabilirsiniz diye düşünüyorum.

Sanki artık ev almak yerine kira da oturmak daha iyi
  • 1500 lük evde oturup bu düzeyde ev alınacaksa hesaplarınızı 300 bin liralık ev alacağına göre yapmalısınız. Üstelik ortalama ev fiyatları her zaman faiz miktarının epey üzerinde artar. İşin özü şudur Ev almak uzun vadede her türlü daha kazançlı olur. Kaldı ki ev sahibiyle muhatap olmak durumunda kalmazsın, evini kafana göre dizayn edersin. Oturacak evi olanlara kiralama amacıyla ikinci bir konut almak yerine iş yeri almalarını öneririm. Konumu iyi olan iş yeri birim fiyatına oranla daha yüksek kira getirisi sağlayacaktır..
  • 125 bin lira birikmiş parası varmış verilen örnekte ancak atladığı nokta şu kirası 1500 liralık evde otururken 300 bin liralık eve göre işlem yapması gerekiyor. Zira 1500 liralık kirası olan ev ortalama 300 bin lira eder. 500 binlik evi 1500'e kiralasalar benim oturduğum evi 300 liraya kiralamaları gerekiyor. Halbuki 550 lira şu an.

Faize para yatırıp iflah olan var mıdır o da ayrı mevzu. Faiz almanın Allah ve Rasulü ile savaşa girmek olduğu bildirilmiş Bakara suresinde. Müslüman kardeşlerimize önemle hatırlatmış olalım.
  • kugutex kullanıcısına yanıt
    250 binlik ev 1200 lira kirası olur. Siz nerede yaşıyonuz bi anlayamadık..
  • cavador kullanıcısına yanıt
    Kimse ev araba almıyordur kesin. Ama ben birkaç ay araba ilanlarını takip etim düzgün araçlar haftasında satılıyor. 4 ayda ancak düzgün bir araç alabildim. Eve gelince her yerde inşaat var fiyatlar uçuk ama konumu ve inşası ortalama düzeyde olanlar bile kapışılıyor. Yeni yapılan ev sayısı evlenen sayısından fazladır hesaplasak. Dünyada nüfus arttıkça azalan tek şey arsadır, mekandır. Ne demişler dünyada mekan..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Adios Amigo

125 bin lira birikmiş parası varmış verilen örnekte ancak atladığı nokta şu kirası 1500 liralık evde otururken 300 bin liralık eve göre işlem yapması gerekiyor. Zira 1500 liralık kirası olan ev ortalama 300 bin lira eder. 500 binlik evi 1500'e kiralasalar benim oturduğum evi 300 liraya kiralamaları gerekiyor. Halbuki 550 lira şu an.

Faize para yatırıp iflah olan var mıdır o da ayrı mevzu. Faiz almanın Allah ve Rasulü ile savaşa girmek olduğu bildirilmiş Bakara suresinde. Müslüman kardeşlerimize önemle hatırlatmış olalım.

bugun her şey paradır. en yakın dostundan para iste vermez.
    eyer paranı fayize yatırmasan paran erir gider.
    ben yatırım yaptığım zaman yaptığım aylık yatırım fayizin altındaysa o iyi bir yatırım deyildir.
    onun için ev işyeri alıp para bağlamanın anlamı yok
    sıcak para her zaman daha deyerlidir

e bana bul yatırdığım para nın ev deyerinin kirası faizden fazla olsun
    o zaman haklısın derim
    o da zor

• Ev almak bence artık mantıksız. Artık mobilize olmak gerekir. Ne olur ne olmaz ülkeden gitmek gerekebilir. O yüzden tüm birikiminiz bankada olmalı. Tek yapacagınız şey parayı transfer etmek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ihsan123456 İ kullanıcısına yanıt
    Bu bahsettiğiniz durum olursa bankalardan 1 lira bile ne çekebilirsiniz ne transfer edebilirsiniz

• Shafter kullanıcısına yanıt
    Swift transferiyle uluslararası bankalarda hesap açmak mümkün.diyelimki isviçrede hesap açmak istiyorsunuz uns in temsilciliğine gidip hesap actırıp paranızı transfer edebiliyorsunuz

• O faiz yiyenler yüzünden bankalardan kredi çekenler yüzünden yıllardır biriktirdiğim param eridi dilerim ki o faizle krediyle aldıkları evlerde rahat yüzü göremesinler bugün piyasayı yükseltip insanların boynuna ip geçirenlerde o ipe girenleride rabbim ıslah etsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adrenaline_68

O faiz yiyenler yüzünden bankalardan kredi çekenler yüzünden yıllardır biriktirdiğim param eridi dilerim ki o faizle krediyle aldıkları evlerde rahat yüzü göremesinler bugün piyasayı yükseltip insanların boynuna ip geçirenlerde o ipe girenleride rabbim ıslah etsin.

aynen hocam aslında biz faiz sisteminin kölesi olarak kendi ayağımıza sıkıyoruz uyanık diye geçiniyoruz
  • Herkese merhaba,
    Ben de ev almanın mantığını bir türlü kavrayamayanlardanım. Hele ki Ahmet Mehmet şöyle bedava aldı, böyle 10 katına sattı muhabbeti ve fırsatçılığından acayip sıkıldım. Kirada oturmuyorum. İstesem alırdım kredi ödeyebilecek imkanım var. Lakin bu dönemde ve her dönemde TR şartlarında nakitte kalmak çok daha güvenli geliyor. Çevremden o kadar çok ev al baskısı var ki dayanılmaz noktaya ulaştı. Oturmak için bir ev alacağım sanırım.Benim durumumda olan illa ki vardır. Önerileriniz olursa dinlerim - izmir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vincent Lord -- 2 Ağustos 2017; 8:28:47 >
  • Ev almak mantıksız diyenler "kredi ile ev almak "konusunda bu görüşteler sanırım ?

• Vincent Lord kullanıcısına yanıt
    Nakitin günden güne eridiği ev fiyatlarının günden güne arttığı bir dönemde doğru yatırım hangisi olur diyorsanız ona yatırım yapın derim.

Konut artış değeri+verdiğiniz kira =kazandığınız rakam olarak hesaplama yapmalısınız...

İzmir de gelişen bölgelerde alırsanız ilerde kazanç olarak size çok daha iyi bir getirisi olacaktır

• quote:

Orijinalden alıntı: Vincent Lord

Herkese merhaba,
    Ben de ev almanın mantığını bir türlü kavrayamayanlardanım. Hele ki Ahmet Mehmet şöyle bedava aldı, böyle 10 katına sattı muhabbeti ve fırsatçılığından acayip sıkıldım. Kirada oturmuyorum. İstesem alırdım kredi ödeyebilecek imkanım var. Lakin bu dönemde ve her dönemde TR şartlarında nakitte kalmak çok daha güvenli geliyor. Çevremden o kadar çok ev al baskısı var ki dayanılmaz noktaya ulaştı. Oturmak için bir ev alacağım sanırım.Benim durumumda olan illa ki vardır. Önerileriniz olursa dinlerim - izmir.

Izmir Gaziemir de arkadaşım geçen sene aldi 400 bine şu An piyasasi 500-550 civari eğer eviniz yoksa 1 tanede olsa ev alin derim kirada 1000-1500 vereceginize ev alin arkadaşlar

Ben almadım çünkü oturdum ilçede kiram 400 civarı evlerse 200-300 bin civari

• kira vermiyorum. Ayrıca gaziemir çok ta ev alınacak bir yer değil. oraya 550 bin verenin aklına şaşarım eğer villada falan oturmuyorsa.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.