Şimdi Ara

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU] (126. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.701
Cevap
43
Favori
136.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oh be oyunu kaç saattir oynuyorum ilk kez 6/6/6 yöneticim oldu. (Çaktırmadan topraklarımı da göstereyim )

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Isengardlı kullanıcısına yanıt
    Hocam Commonwealth'i ne yapacaksın Bir de İsveç zevkli olur mu tavsiye eder misin? En son Avrupadan Fransayla oynadım. Güzeldi. Şimdi Akkoyunlu yapayım dedim. 50 yılda darbe yapıp bizim Uzun Hasanın oğlunu indirip yerine ne idüğü belirsiz bir Acemi getirdiler Rage quit attım. Ne hayallerimiz vardı bir karayel savurdu. Deli taylarımızı hain otlar devirdi, yoksa hata yaptık da Tanrı mı yüz çevirdi Eeey Kurt soylu milletim Eyyy tanrının kırbacı öhöömmm.... Neyse tekrar Avrupaya döneceğim de devlet arıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MANGUTAY kullanıcısına yanıt
    Commonwealth'i PU ile yönetiyordum, şimdi annexliyorum diplomatımı görmediniz galiba. İsveç-Polonya-Litvanya Birliği yapacağım.

Daha önce oynamadıysanız Prusya oyunu oynayın, bu da zevkli ama Prusya ile işin içine HRE mekanikleri de girdiği için daha zevkli olur diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 11 Mayıs 2018; 8:39:46 >
  • Devrimci Kutsal Roma İmparatorluğu

beyazlar da kolonim ama farklı renkte kalmış, castile görüntüyü bozuyor, sona kalınca ming amerikayla müttefik oldu, uğraşmak istemedim

• quote:

Orijinalden alıntı: Kayser

Devrimci Kutsal Roma İmparatorluğu

beyazlar da kolonim ama farklı renkte kalmış, castile görüntüyü bozuyor, sona kalınca ming amerikayla müttefik oldu, uğraşmak istemedim

Dünyayı alsaydın helal olsun Ben yeni başladım,fazla oynayamadım gerçi ama daha ispanyayı kuramadım adam dünyayı ele geçirmiş

• Bir oyuna 600 küsür saat harcayınca bunlar zor değil

• Kayser kullanıcısına yanıt
    Yazın vaktim bol olacak oynarım artık Bu arada oyun sıkmıyor mu belli bir süre sonra
  • Sıkınca hoi4'e o sıkarsa ck2

• Kayser kullanıcısına yanıt
    İyi oyunlar
  • Oyuna 6-7 ay kadar uzak kalmıştım, şimdi oyuna uzun süre ayıramayacağımdan şu şekilde kısa oyun planlarım var;

1789 start, hollanda'yla oynayıp great power olmak.
    1789 start, osmanlı'yla oynayıp avusturya ve prusya'yı ilhak.
    1789 start, portekiz'le oynayıp ingiltere'nin ada dışındaki tüm topraklarını almak.

Kimse geç tarihte başlamayı tercih etmese de klasik 1444 başlangıcına alternatif olarak bence hoş olacak senaryolar. Mesela Hollanda senaryosunda kime savaş açarsam açayım müthiş heyecan olacak.
  • Europa Universalis IV Collection aldım oyunun kendisi +49 dlc halen 12 dlc eksik nası bi dlc cıkarmışlar oyuna anlamadım.
  • jin_paci kullanıcısına yanıt
    Steam'da yer alan Collection versiyonunu almadın galiba. Farklı sitelerden aldıysan yazık olmuş. Aldığın çoğu DLC askerlerin görünüşünü değiştiren kozmetik şeyler.
  • Arkadaşlar oyunu dün aldım. Tabi ki ilk oyunuma Osmanlı ile başladım. Bizans'ı, Candarlar'ı ve Karamanlar'ı yıktım. İyi kötü çözdüm oyunun yarısını. Yalnız teknoloji olayını hiç anlamadım. Millet 1453'te Rönesans'a geçti, şu an 1480'lerdeyiz ve ben hala geçemedim. Autonomy ile ilgili bi şeyler diyor ama autonomy ne işe yarar, iyi bi şey mi kötü bi şey mi onu da hiç anlamadım Yeni aldığım şehirlerde unrest'i düşürdüğü için kullanıyorum sadece.
  • Vrataski V kullanıcısına yanıt
    Oyunda Rönesans, Kolonicilik, Matbaa, Fabrikacılık, Global Ticaret vs. gibi devrimler vardır. Bu devrimler genelde Avrupa'da ortaya çıkar, yavaş yavaş devrim sahibi şehirden pozitif ilişkili komşu şehire atlayarak gider. Ticareti merkezlerine de atlayarak ilerleyebilir.

Bu devrimlerden geri kaldıkça teknoloji engeli yersiniz. Mesela Rönesans ortaya çıkalı zaman geçmiş, siz %25 handikap yiyor olsanız 600 puana elde edeceğiniz teknolojiyi 750 puana elde edersiniz.

Otonomi o şehre yönelik imtiyazlar desek doğru olabilir. Otonomiyi elle artırırsanız o halka imtiyaz sağlarsınız, isyan etme olasılıkları düşer. Yalnız isyanı bastırabilecek bir orduya sahipseniz ve memleketten uzakta bir savaşta değilseniz otonomiyi artırmak pek mantıklı bir hareket değildir. Çünkü o şehirden +1 vergi geliri, +1 ticaret geliri, +1000 asker gücü elde ettiğinizi varsayarsak siz otonomiyi %0'dan %25e artırdığınızda bu veriler 0.75 0.75 750 olarak değişir. Otomatik otonomi değişimi yönetim şekline göre değişse de genelde ayda şehir başına -0.1 olarak değişir.

*Elde ettiğiniz toprakları state yapmadıkça otonomi %75in altına düşmez.
    *Eğer o şehrin kontrolünü ruhban sınıfına, asillere veya burjuvalara verirseniz bölge otonomisi %25in altına düşmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 22 Mayıs 2018; 5:30:27 >

• Steam'den aldım 200 TL idi fiyatı ama 12 dlc eksik halen.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Youtube'da zibilyon tane rehber var onları izleyin.
  • Ya daha önce de sordum konuda ama cevap gelmedi. Hazır konu tekrar canlanmışken bir daha sorayım. Şu Macaristanın askeri birlik görünümlerini değiştiren bir content pack falan yok mu? Dlclere baktım göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MANGUTAY -- 22 Mayıs 2018; 12:13:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psychedelic Reflection

Yazın vaktim bol olacak oynarım artık Bu arada oyun sıkmıyor mu belli bir süre sonra
    150 saatten sonra sıkıldım ben :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Isengardlı

Oyunda Rönesans, Kolonicilik, Matbaa, Fabrikacılık, Global Ticaret vs. gibi devrimler vardır. Bu devrimler genelde Avrupa'da ortaya çıkar, yavaş yavaş devrim sahibi şehirden pozitif ilişkili komşu şehire atlayarak gider. Ticareti merkezlerine de atlayarak ilerleyebilir.

Bu devrimlerden geri kaldıkça teknoloji engeli yersiniz. Mesela Rönesans ortaya çıkalı zaman geçmiş, siz %25 handikap yiyor olsanız 600 puana elde edeceğiniz teknolojiyi 750 puana elde edersiniz.

Otonomi o şehre yönelik imtiyazlar desek doğru olabilir. Otonomiyi elle artırırsanız o halka imtiyaz sağlarsınız, isyan etme olasılıkları düşer. Yalnız isyanı bastırabilecek bir orduya sahipseniz ve memleketten uzakta bir savaşta değilseniz otonomiyi artırmak pek mantıklı bir hareket değildir. Çünkü o şehirden +1 vergi geliri, +1 ticaret geliri, +1000 asker gücü elde ettiğinizi varsayarsak siz otonomiyi %0'dan %25e artırdığınızda bu veriler 0.75 0.75 750 olarak değişir. Otomatik otonomi değişimi yönetim şekline göre değişse de genelde ayda şehir başına -0.1 olarak değişir.

*Elde ettiğiniz toprakları state yapmadıkça otonomi %75in altına düşmez.
    *Eğer o şehrin kontrolünü ruhban sınıfına, asillere veya burjuvalara verirseniz bölge otonomisi %25in altına düşmez.
    Teşekkürler

• Bu oyuna o kadar para yatırdım ama hala oynayıp başlayamadım. Oynamak isterdim ama bu oyun herhalde çok zaman istiyor, hem öğrenmek hem de öğrendikten sonra iyice tadını çıkarmak için. O kadar zaman ayıramayacağım için keşke almasaydım diyorum. 2,5 sene olmuş bir de alalı. İnsan o kadar zamanda başlayıp da öğrenmez mi yav. Neyse, 5 aydır oyun da oynamıyordum. Steam'in yüzünü gördüğüm yoktu, oyun oynamayı özledim artık. Civilization V indiriyorum. Daha önce tecrübem olduğundan sıfırdan öğrenmeme gerek yok, zaten daha basit yapıda. Bol bol tadını çıkarayım şu oyunun.
  • 
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.