Şimdi Ara

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU] (124. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.701
Cevap
43
Favori
136.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Neva'yı aldığım anda Danimarka durmadan savaş açmaya başlıyor. Neva'yı alma görevi var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sakalava ile en zevkli oyunumu oynadim. Adayi ele gecirip, saglam bir donanma kurup Kilwa'nin zayif aninda Afrika kitasina daldim. Guney Afrika'yi kolonize ettim. Tum fetish devletleri bir bir bayrak altinda toplsyip. Yukari stratejik ticari noktayi ele gecirdim. Tabi bu toprakari fetish yaptim. Memlukluler ile muttefik olamadim ne yaptiysam. Su an muttefiksiz bir sekilde Portekiz, Castil devamli guney afrikaya saldiriyor. Adamlara ticaret gitmiyor sayemde. Defans moddayim. Oyun tikandi.

• semavi7 kullanıcısına yanıt
    Benim oyunumda Danimarka ile aramız hiç düzelmedi, birbirimize "sen kimsin ya??"lar da gönderip durduk, ilişki hep -200deydi ama hiç savaşmadık da. Zaten İsveç'i kurtardıktan sonra batı bloğunu kapatıp güneye ve daha ağırlıklı olarak doğuya yöneldim. Benim oyunum çok kolay olmuştu, bu yüzden olsa gerek. Bilmiyorum, ilk başlarda kafanızı ağrıtır belki ama Rusya'yı kurup doğu topraklarını ele geçirince inanılmaz ordu büyüklüğüne ulaşıyorsunuz. Hele bir de quantity ideaları almışsanız... İdare edebilirseniz edin. O orduyla Osmanlı ile bile baş edebiliyorsunuz, Danimarka tırt kalır. Anlatırken canım çekti, ben de oyuna oturacağım şimdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Isengardlı

Hocam aslında başladığın devletlerle oynamak keyiflidir, iyi stratejilerle devam etseydin keşke. Florence>Tuscany>Italy ve Teutonic Order > Prussia olarak. Holland > Netherlands ile sömürge imparatorluğu kurmak da çok zevklidir oynamak istersen. Ama sen fazla zor olmasın istiyorsun diye tahmin ediyorum. Moskova ile oynamayı dene, o daha rahattır. Etrafta Polonya'dan başka rakibin yok zaten, etraftaki toprakları leblebi gibi toplar büyürsün hemen. Yalnız Avrupa'dan uzaklaştıkça devrimler geç ulaşıyor, geride kalıyorsun monarch pointler yanıyor. O yüzden oyun biraz sıkıcı hal alabiliyor, o yüzden orta/uzakdoğuda veya Afrika'da başlamanı tavsiye etmem.

Aynen Floransa çok zevkliydi bir ara Osmanlıyı arkama almıştım. Türk akıncıları cirit atıyordu kuzey İtalyada. Hatta Tuscany'i onların sayesinde kurabildim ama iron man modunda oynayınca yapılan hamlelerin telafisi olmuyor. Asya devletleri dediğin gibi. Yeren Kağanlığıyla bütün Cürcen kabilelerini birleştirip önce Mançuyu sonra da Qing hanedanlığını kurup Ming'i paramparça etmiştim. Sonra güneyden baldırı çıplak Bengal gelip benim bölgede çıkardığım iç savaştan yararlanıp bütün topraklara çökmüştü tabi o ayrı Neyse, bütün o hengameden başımı kaldırıp baktığımda batıda Rusyası, İngilteresi falan almış yürümüş. Onların teknolojiyi görünce bunca senedir neye uğraşıyorum lan ben dedim. Hani Rusya gelse bir üflese yerle bir olacağız. Ama zevkliydi yine.

Hollandayı deneyeceğim hocam eyvallah

• Isengardlı kullanıcısına yanıt
    Bende Danimarka inatla nevaya yükleniyor. Canımı sıkıyor. Çok geri bırakıyor beni. Ona yakın olup rival olan devletlerle ittifak yapmak lazım. Yada başlarda Polonya ile arayı iyi tutup danimarkayı engellemek lazım. Hangi ideaları tavsiye edersiniz hocam?

• semavi7 kullanıcısına yanıt
    Hangisine ihtiyaç duyuyorsan. Senle konuşunca canım eu4 çekti, Fas > Endülüs oynamaya başladım. Portekizden iki parça toprak daha kopardım mı tamamdır, az kaldı :https://i.hizliresim.com/VrXnaq.png

Neyse mesela ilk başlarda ekonomik güç iyiydi, baktım koloniciliği finanse ederdiz, hızlıca yerleşip Portekizli'ye Fransız'a pabuç bırakmayayım diye exploration ve expansion benimsedim.
    Şimdi baktım, büyüyoruz büyümesine de ordu yetmiyor. Kıçı kirli Aragon'un ordusuyla başbaşa kalsam dağılacağım. (Osmanlı hatrına kaldım da şimdi, napacam bilmiyorum.) Bu durumda da quantity benimsemek makbul. Hem Aragon'u yutunca Fransa var, kolonicilikte de sürtüşürüz, savaş kaçınılmaz. Adamların ideaları ordu üzerine, canavar gibi orduları var. Cücük gibi 30lık orduyla çıksam hiçbir müttefik yetişemez, darmaduman eder.
    Bakarım, ileride koloniciliği geliştirip her yere el atmışım, trade benimserim mesela. Fazla teknik bulmayabilirsin belki ama o an ne lazımsa onu alıyorum ben, işe de yarıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isengardlı -- 28 Ocak 2018; 2:33:26 >

• Yeni Immersion Pack Rule Britannia duyuruldu:https://forum.strategyturk.com/konu-icerik-paketi-eu4-rule-britannia
  • quote:

Hocam aslında başladığın devletlerle oynamak keyiflidir, iyi stratejilerle devam etseydin keşke. Florence>Tuscany>Italy ve Teutonic Order > Prussia olarak. Holland > Netherlands ile sömürge imparatorluğu kurmak da çok zevklidir oynamak istersen. Ama sen fazla zor olmasın istiyorsun diye tahmin ediyorum. Moskova ile oynamayı dene, o daha rahattır. Etrafta Polonya'dan başka rakibin yok zaten, etraftaki toprakları leblebi gibi toplar büyürsün hemen. Yalnız Avrupa'dan uzaklaştıkça devrimler geç ulaşıyor, geride kalıyorsun monarch pointler yanıyor. O yüzden oyun biraz sıkıcı hal alabiliyor, o yüzden orta/uzakdoğuda veya Afrika'da başlamanı tavsiye etmem.

ben italya ile komple almanyayı fln aldım form prussia çıkmadı , ıtalya ile sanırım olmuyor

• Sean john kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla sadece Brandenburg ve Tötonlar ile Prusya kurulabilir.

• Zorluk seviyesi ne oynuyorsunuz ben hep normalde oynuyorum dünyada garip şeyler hiç olmuyor hatta her defasında fransanın topraklar aynı fransa kendi topraklarını alıyor öyle kalıyor ispanya ingiltere içinde olay aynı adamlar sadece koloni yapıyor . Tek farklı oldu dediğim okadar oyunda : rusya göçtü ,commonwelth sweden ve osmanlı arasında paylaşıldı .
  • Ya bu Macarlar için content pack falan var mı birlik görünümlerini değiştiren? Bir türlü bulamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sean john

Zorluk seviyesi ne oynuyorsunuz ben hep normalde oynuyorum dünyada garip şeyler hiç olmuyor hatta her defasında fransanın topraklar aynı fransa kendi topraklarını alıyor öyle kalıyor ispanya ingiltere içinde olay aynı adamlar sadece koloni yapıyor . Tek farklı oldu dediğim okadar oyunda : rusya göçtü ,commonwelth sweden ve osmanlı arasında paylaşıldı .

Zorluk seviyesi yapay zekanın sana karşı olan tutumunu değiştiriyor bildiğim kadarıyla. Normalde iyi bir şey yaptığın için +10 ilişki puanı alırken, Hard'e geçtiğinde +5 falan oluyor.
  • Yeni görev sistemini pek beğenmedim ne yapmışlar öyle ya

• Bu yeni getirdikleri görev sistemi bence büyük devletler için ekstradan olması gereken şeyler. Yani görev sistemi eskisi gibi olacak fakat Osmanlı, Fransa, İspanya gibi ülkelerde de bu yeni getirdikleri sistem olacak ek olarak. Öyle daha iyi olur gibi.

• quote:

Bildiğim kadarıyla sadece Brandenburg ve Tötonlar ile Prusya kurulabilir.

Culture shift ile her ülkeyle kurulabilir tek gereken protestan/reformed olmak ve gereken toprakları almak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sean john

Zorluk seviyesi ne oynuyorsunuz ben hep normalde oynuyorum dünyada garip şeyler hiç olmuyor hatta her defasında fransanın topraklar aynı fransa kendi topraklarını alıyor öyle kalıyor ispanya ingiltere içinde olay aynı adamlar sadece koloni yapıyor . Tek farklı oldu dediğim okadar oyunda : rusya göçtü ,commonwelth sweden ve osmanlı arasında paylaşıldı .

Çok garip şeyler istiyorsan lucky nations ı random yap yada kapat

• Bugün sınavlarım bitmişken yeni bir oyuna başlayayım diyorum
    Hangi milletle oynayacağım konusunda biraz kararsızım. Hangisini oynasam?
    +İsveç ile İskandinavya + Kuzey Almanya + Rusya bölgelerini toplayım Kuzey Amerika'da kolonicilik
    +Japonya'yı birleştirip Doğu Asya'yı kontrol altına almak
    +Avusturya ile HRE'ye yürümek
    +Karamanoğulları ile Anadolu Selçuklu'yu kurup Türk Mare Nostrum'una koşmak
  • Isengardlı kullanıcısına yanıt
    Bence erdebil ile iranı kur ortadoğu ve balkanları kontrol altına al.

• Ya ben bu oyunu az çok çözdüm ama... Kızılderili kabilelerinin biriyle başladım, bayağı büyüttüm topraklarımı oraya buraya göç ederek. Avrupalılar da geldi kıtaya şöyle ucundan. Ama yaptığım tek şey zamanı hızlandırıp bi olay olmasını beklemek. Savaş falan çıkmıyor, oyun bitecek neredeyse şimdiden yarısına geldim tarihin. Oyunun %80'i bekleyerek geçiyor.

Oyunda diplomasi var diye deneyelim dedik ama bu oyunun tek amacı savaş. Ben de bu tür oyunlarda gerekmedikçe savaşa giren biri değilim. Yani şöyle Civilization gibi savaşmaktan başka amaçlarımız da olsa iyi olmaz mıydı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-63DBB8E76 -- 28 Nisan 2018; 1:27:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-63DBB8E76

Ya ben bu oyunu az çok çözdüm ama... Kızılderili kabilelerinin biriyle başladım, bayağı büyüttüm topraklarımı oraya buraya göç ederek. Avrupalılar da geldi kıtaya şöyle ucundan. Ama yaptığım tek şey zamanı hızlandırıp bi olay olmasını beklemek. Savaş falan çıkmıyor, oyun bitecek neredeyse şimdiden yarısına geldim tarihin. Oyunun %80'i bekleyerek geçiyor.

Oyunda diplomasi var diye deneyelim dedik ama bu oyunun tek amacı savaş. Ben de bu tür oyunlarda gerekmedikçe savaşa giren biri değilim. Yani şöyle Civilization gibi savaşmaktan başka amaçlarımız da olsa iyi olmaz mıydı?
    Prusya'yı tavsiye ederim, yerinizde duramazsınız.
  • 
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.