Şimdi Ara

EUROPA UNIVERSALIS 3 (41. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
871
Cevap
3
Favori
100.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben oyuna ispanya olarak başladım (tabiki biraz ileriden ).
    SORU 1 : Afrika kıtasını alıyorum Memluk devletinide alıcam fakat illerin toplam barış maliyeti büyük olduğu için alamıyorsun diyor bu sorunu nasıl giderebiirim annex seçeneğim çıkmıyor.
    SORU 2 : Aldığım yerlerde çok fazla isyan çıkıyor ne yapmamı önerirsiniz

EUROPA UNIVERSALIS 3
  • quote:

Orijinalden alıntı: kotatt

ben oyuna ispanya olarak başladım (tabiki biraz ileriden ).
    SORU 1 : Afrika kıtasını alıyorum Memluk devletinide alıcam fakat illerin toplam barış maliyeti büyük olduğu için alamıyorsun diyor bu sorunu nasıl giderebiirim annex seçeneğim çıkmıyor.
    SORU 2 : Aldığım yerlerde çok fazla isyan çıkıyor ne yapmamı önerirsiniz

EUROPA UNIVERSALIS 3

1. Hocam savaşta toprak alma mevzusu aslında kolay. Her vilayet için belli bir yüzde değer var, warscore'un kaçsa bu yüzdelerin toplamı warscore'u geçemezse annex seçeneği açılmıyor. Küçük 2 vilayetli bi devleti %100 warscore ile annexleme şansın var. Ama büyük devletleri hemen annexleyemezsin (missionlar hariç). Zaten sadece başkenti %45 civarında warscore istiyor.
    2. İsyanların çıkma olasılığı yazar yukarıda revolt risk diye. Bu %5in üzerindeyken ben savaş açmam. Çünkü savaş açınca isyan riski artıyor. Bunu önlemenin yolu savaşmayacaksın, ekonomin sağlam olacak (enflasyon olmayacak), hükümdarının admin skilli yüksek olacak (bundan tam emin degilim), bir de revolt risk azaltan ****or tutarak düşürebilirsin.

Sürekli toprak alma politikası ile devam etme. Vassal yap. Vassallardan da bir miktar gelir elde ediyorsun hem de savaş olursa direk senin yanında giriyorlar. En azından oyalama fonksiyonları var sen manevra yaparken :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sağol kardeşim senin dediğin gibi vassal yaptım bide savaş yüzdesi %5 i bırak %12 olmuş ondan böyle çıkıyodur
  • ne demek başkan kafana takılanı sor yanıtlarız er ya da geç :)
    magna mundiden haber var mı bu arada?

• quote:

Orijinalden alıntı: Cannavaro1903

ne demek başkan kafana takılanı sor yanıtlarız er ya da geç :)
    magna mundiden haber var mı bu arada?

İptal edilme tehlikesi bile var şuanda.
  • deme

• Çok güzel göründü oyun gözüme. Türkçe yamada olduğuna göre indirip deneyebilirim.
  • Magna Mundi iptal edildi.Allah bin belalarını versin

• Beyler oyunu yeni indirdim şimdi yanında patch falan demişsiniz önceki sayfalarda neler indirmem gerek bilen biri yardım etsin lütfen.
  • Hayatımda oynadığım en iyi oyun. Manpowerı inflasyonu dengede tutacam diye terler dökmüştüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: DMUKKS

Magna Mundi iptal edildi.Allah bin belalarını versin

fuuuuuuuu........

• quote:

Orijinalden alıntı: *Revenge*

Bu modda Karaman zevkli oluyor gerçekten. İyi genişlemişsin, yalnız infamy uçmuş. Ben de bayadır Karaman ile oynuyorum ama en büyük şansım oyunun başlarında Osmanlı'yı evlilik yolu ile ilhak etmemdi. Kültürü Türk olan şehirler core olarak geldi ve bir anda inanılmaz güçlendim. Tabi bu arada diğer beylikleri de infamye dikkat ederek ilhak ediyordum. Sonuçta Anadolu'da güçlenip karşıma Avrupa'yı aldığımda Macaristan ve Avusturya sınırlarına kadar ilerlemek rahat oldu. Genişlememi Osmanlı'ya benzetmeye çalıştım. Eflak ve Boğdan'ı vassal devletler haline getirdim. Kuzey'de Kırım'ın bütün core topraklarını alıp onları da vassal olarak kurdum. Güney'de Memlükler'de isyan çıktı ve Suriye kuruldu. Yeni kurulduğu için iyi bir hanedanları yoktu (legitimacy düşüktü) ve obscure documents casus bellisini kullanarak personal union kurdum ve liderim öldüğünde Osmanlı gibi ilhak oldular. Aynı şekilde Irak ile de personal unionım var ama onlar daha bana katılmadı. Ama bu saatten sonra oyun çok kolaylaştığı için oynamayı düşünmüyorum. Bence oyunun en zevkli kısmı güçsüz bir devleti iyi bir seviyeye getirene kadarki süreç, bu yüzden başka bir ülke ile başlarım yakında...

EUROPA UNIVERSALIS 3

EUROPA UNIVERSALIS 3

Oyunu kurdum yamasız hali var şu an ama bu görüntüdeki gibi gerçekçi haritası yok.

Ben bu görüntüdeki hale getirmem için hangi yamaları kurmam lazım?

Meiou Yaması sanırım fakat bir sürü Meiou Yaması buldum farklı farklı başka ymaların üzerine kuruluyorlar sanırım. Bilen birisi açıklarmı lütfen...

• quote:

Orijinalden alıntı: StANDby007

quote:

Bu modda Karaman zevkli oluyor gerçekten. İyi genişlemişsin, yalnız infamy uçmuş. Ben de bayadır Karaman ile oynuyorum ama en büyük şansım oyunun başlarında Osmanlı'yı evlilik yolu ile ilhak etmemdi. Kültürü Türk olan şehirler core olarak geldi ve bir anda inanılmaz güçlendim. Tabi bu arada diğer beylikleri de infamye dikkat ederek ilhak ediyordum. Sonuçta Anadolu'da güçlenip karşıma Avrupa'yı aldığımda Macaristan ve Avusturya sınırlarına kadar ilerlemek rahat oldu. Genişlememi Osmanlı'ya benzetmeye çalıştım. Eflak ve Boğdan'ı vassal devletler haline getirdim. Kuzey'de Kırım'ın bütün core topraklarını alıp onları da vassal olarak kurdum. Güney'de Memlükler'de isyan çıktı ve Suriye kuruldu. Yeni kurulduğu için iyi bir hanedanları yoktu (legitimacy düşüktü) ve obscure documents casus bellisini kullanarak personal union kurdum ve liderim öldüğünde Osmanlı gibi ilhak oldular. Aynı şekilde Irak ile de personal unionım var ama onlar daha bana katılmadı. Ama bu saatten sonra oyun çok kolaylaştığı için oynamayı düşünmüyorum. Bence oyunun en zevkli kısmı güçsüz bir devleti iyi bir seviyeye getirene kadarki süreç, bu yüzden başka bir ülke ile başlarım yakında...

EUROPA UNIVERSALIS 3

EUROPA UNIVERSALIS 3

Oyunu kurdum yamasız hali var şu an ama bu görüntüdeki gibi gerçekçi haritası yok.

Meiou Yaması sanırım fakat bir sürü Meiou Yaması buldum farklı farklı başka ymaların üzerine kuruluyorlar sanırım. Bilen birisi açıklarmı lütfen...

hangi sürüm kullanıyorsanız onunla uyumlu olan meiou indirmeniz gerekli yoksa uyumsuzluk çıkar kapanır açılmaz vs...

• quote:

quote:

quote:

EUROPA UNIVERSALIS 3

EUROPA UNIVERSALIS 3

hangi sürüm kullanıyorsanız onunla uyumlu olan meiou indirmeniz gerekli yoksa uyumsuzluk çıkar kapanır açılmaz vs...

Oyun ilk halinde hiç bir yama kurmadım >> EU v3.0 (ZGQU) olarak oyun açılınca sol alt köşede gözüküyor. Şimdi ben bunun üzerine hangi yamaları kurmalıyım ki Karaman devletinin olduğu şu üst görseldeki hale getireyim?

Teker teker hangi yamaları kuracağım ve hangi düzenlemeleri yapacağım açıklanırsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StANDby007 -- 30 Ağustos 2012; 13:26:32 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

EUROPA UNIVERSALIS 3

EUROPA UNIVERSALIS 3

Oyun ilk halinde hiç bir yama kurmadım >> EU v3.0 (ZGQU) olarak oyun açılınca sol alt köşede gözüküyor. Şimdi ben bunun üzerine hangi yamaları kurmalıyım ki Karaman devletinin olduğu şu üst görseldeki hale getireyim?

Teker teker hangi yamaları kuracağım ve hangi düzenlemeleri yapacağım açıklanırsa sevinirim.

hocam bayadır oynamıyorum oyunu. elimin altında da yok. hatırlayamıyorum maalesef yardımcı olamayacağım ama hatırlayan olursa yardımcı olacaktır.

• Beyler ülke ele geçirmeyi detaylı anlatabilir misiniz yöntemleri ne?illa bi ülkenin ünsallarini alınca vasal mi yapmam lazım. Tamamını nasıl alacağım.birde türkçe yama si %75 olan mi var bi tek onun pek faydası olmadı bana.en yeni tr yama nerde?

• Var ülke genelinde 200.000 kişilik ordum ekonomimde gayet iyi. Ama başkent edirne'de pat diye 50.000 kişilik isyan çıkıyor bir kaç senede bir bu ne saçma oaly başkentte kim isyan ediyor yeni çeriler falan mı? hadi yeni çeriler isyan etsin bunları ben orduya katmamışmıyım ki yoktan 50.000 kişilik isyan çıksın... Çok saçma geldi bu durum hadi çıakr çıakrda 3000-5000 hadi 10.000 kişilik isyancı ordusu olsun 50.000 nedir ya başkentte hemde darbe mi yapılyıor anlamadım. bu darbe dışarıdan mı destekleniyor bir kaç yılda 50.000 kişiyi sürekli kim buluyor anlamadığım için daha mantıklı gördüğüm Hearts of Iron 3 e geçtim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamebos

Beyler ülke ele geçirmeyi detaylı anlatabilir misiniz yöntemleri ne?illa bi ülkenin ünsallarini alınca vasal mi yapmam lazım. Tamamını nasıl alacağım.birde türkçe yama si %75 olan mi var bi tek onun pek faydası olmadı bana.en yeni tr yama nerde?

Düşman ülkenin tümtopraklarını ele geçirdikten sonra Peace yazan Barış imzala kısmına tıkla... Orada 3 seçenek geliyor en üstte Annex yazıyor Annex'e tıkla devletin tüm toprakları senin olsun...
  • quote:

Var ülke genelinde 200.000 kişilik ordum ekonomimde gayet iyi. Ama başkent edirne'de pat diye 50.000 kişilik isyan çıkıyor bir kaç senede bir bu ne saçma oaly başkentte kim isyan ediyor yeni çeriler falan mı? hadi yeni çeriler isyan etsin bunları ben orduya katmamışmıyım ki yoktan 50.000 kişilik isyan çıksın... Çok saçma geldi bu durum hadi çıakr çıakrda 3000-5000 hadi 10.000 kişilik isyancı ordusu olsun 50.000 nedir ya başkentte hemde darbe mi yapılyıor anlamadım. bu darbe dışarıdan mı destekleniyor bir kaç yılda 50.000 kişiyi sürekli kim buluyor anlamadığım için daha mantıklı gördüğüm Hearts of Iron 3 e geçtim :)

hocam 15bine kadar gördüm de 50bin kişilik isyan hiç görmedim. o nasıl bir isyandır. isyanlar zaten genelde dış destekli çıkar. savaş halinde olmak, ekonominin kötü gidişatı da bunu tetikleyen etkenlerdendir. ama 50bin dediğim gibi görmedim hiç

ayrıyetten ülke fethetme mevzusunu şöyle açıklayayım.

örneğin fransa ile savaştık ve %100lük warscore elde ettik. fransayla anlaşma yapacağız. toprak talep etme ekranında seçtiğimiz illerin yanında %xx şeklinde bir yüzde karşılık vardır. bu seçtiğimiz illerin yüzdeleri toplamı 100ü geçemez (warscore'un yüzdesini). o yüzden fransayla %100lük bir galibiyet alsak dahi fransayı komple annexleyemeyiz. zira annex seçeneği tıklanamaz vaziyettedir.

ama örneğin iki ili olan cologne ile savaştık %80lik warscore elde ettik. bir şehri %27 bir şehri %30 (misalen veriyorum yüzdeleri) toplamda %57 yaptı. %80i geçmediği için annex seçeneğimiz tıklanabilir vaziyettedir. dolayısıyla cologneyi komple annex edebiliriz.

annex etmek;
    1- şehrin geliri çok iyiyse
    2- doğal kaynakları değerliyse (altın gibi)
    3- casus belli ile az infamy alınıyorsa
    faydalıdır.

onun haricinde eğer ki şehrin geliri az, kaynakları değersiz, casus belli de yok. hani bi laf vardır afedersiniz hakı bokunu ödeyemiyorsa annexlemenin bir anlamı yok. vassal yapın. vassal olan devlet sizin daimi müttefikiniz olur. savaş açarsanız katılır, size savaş açıldığında katılır. hiç itiraz etmez. vergi geliriniz de oluyor (eğer hafızam beni yanıltmıyorsa bayadır oynamıyorum oyunu). herhangi bir saldırı anında size gereken zamanı kazandırması da cabasıdır.

• oyuna tekrar başlıyayım dedim paradox kapalı olduğu için tr yamaya ulaşamadım elinde sağlam link olan varsa p.m den atabilir mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sunset Sarsaparilla -- 18 Ekim 2012; 18:42:12 >
  • 
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.