Şimdi Ara

Eski ve yavaşlamış bilgisayara çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, bu arada henüz ilk konum bu, benim 9 yıllık bi asus dizüstü bilgisayarım var yenisi almam gerekiyor bu eskiyi de kardeşime devredeceğim ancak bilgisayar artık çok yavaşladı ne gibi derseniz; tarayıcıları çok geç açıyor, iki işlem birden yapmaya çalıştığında aşırı kasıyor cpu kullanımı %100 oluyor zorlanınca, wordde yazı yazarken kasıp donuyor ve word kapanıyor gibi gibi.. Bi bilgisayarcıya sordum harddsik değişitirelim canavar gibi olur dedi 400 tl karşılığında 128 gb idi sanırım, bende güvenemedim açıkcası sizlere danışmak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum. bilgisyarın özelliklerinide yazayım AMD- APU işlemci, 4 gb ram, 2 gb ekran kartı, win7 64 bit.Teşekküler. :)

• Linux kullanabilirim derseniz Xfce arayüzlü herhangi bir dağıtım ilaç gibi gelecektir. Aynı tarz bilgisayar var bende de, linux ile resmen tekrar doğdu.

• Linux de kurdum ama pek bi değişiklik olmadı maalesef

• APU işlemciler belleği kullanır. Öncelikle belleği güncelleyebiliyorsanız 4+4 şeklinde 8 gb yapmanızda fayda var. 4 gb bellek yetersiz kalırsa HDD ye yük biner ekstra sistem yavaşlar. HDD yerine SSD takmanızda sisteminizi rahatlatır windows 10 a güncelleyip sorunsuz kullanabilirsiniz. Ancak 240 gb dan aşağı ssd takmayın. Zira sadece işletim sistemi değil yanına yüklenecek uygulamaların boyutunu da düşünmelisiniz. HDD muhtemelen ömrünü doldurmak üzere sizde.

SSD alamıyorsanız, Windows 8.1 yanına dual boot olarak Linux mint + SteamOS kurun.. Oyun performansı dahil windowsdan çok daha iyi verim alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 27 Şubat 2022; 17:38:20 >
  • İlginiz için teşekkür ediyorum, yanıtınız açıklayıcı olmuş. Önerilernizi deniyecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ssd ve ram takviyesi ile şaha kalkar, bunları kendiniz de takabilirsiniz.

• kendi sistemim için düzenlediğim windows 8.1 pro iso dosyası var. kurulduktan sonra 5.7 gb yer kaplıyor ve 530 mb ram kullanıyor. gereksizlerin tümünün kökünü kazıdım. isteyen olursa upload ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .BUTTERS STOTCH. -- 11 Mart 2022; 19:40:13 >
  • zn_volkan Z kullanıcısına yanıt

Daha önce hiç parça takmadım ancak bi kaç video izleyip takabilrim galiba ve hangi parçayı alacağım uygun olurmu olmaz mı bilmiyorum . Bide hdd mi ssd mi o tercihi nasıl yapmam gerek.

• AbdullaahK A kullanıcısına yanıt

Bilgisayarın modeli nedir, ssd almanız gerek günlük kullanıma 120 gb yeter, ileriye dönük 250 de tercih edilebilir.

• SSD+RAM takviyesi sizi kurtaracaktır. Yine de performans alamazsanız 8.1 ya da Linux dağıtımlarından birini denersiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zn_volkan Z kullanıcısına yanıt

Model Asus X55U. Ben baktım da pek anlayamadım açıkçası

• AbdullaahK A kullanıcısına yanıt

Siz 2.5 inch ssd alın, ram 4 gb günlük kullanıma yeter. Bir iki video izleyerek zahmetsizce değiştirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 13 Mart 2022; 0:5:13 >
  • WİNDOWS 10 hriç tamamen katılıyorum. windows 11 kullanın 7-8 yıllık dizüstüme windows 11 kurdum window 7 gibi akıyor. tavsiye ederim.

• windows 10 pro kasım kasım kasarken windows 11 çok seri atik olmuş son sürümle baya iyileşmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarionCobretti -- 20 Mart 2022; 14:8:12 >
  • Masaüstünü temiz tutmak faydalı olabilir açıkçası.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • windows 8.1 kur. windows 10/11 rezil. o pc de kanser eder.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.