Şimdi Ara

Eski programci yeni teknolojiye yetisemiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
1.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben Commodore 64 ile BASIC sonrasında Amiga ve PC ile QBasic Pascal azıcık C ve Assembler sonrasında Visual Basic ve Delphi ile yola devam ettim. Tabii ben her yeni dil ile kendimi geliştirdiğimde şartlar değişti.

Şu anda SharpDevelop C# ve Microsoft Visual Studio C++ yükledim ve eksiklerimi kapatmaya çalışıyorum.
    Windows uygulamarı veri tabanı uygulamaları ve 2 boyutlu bulmaca türü oyunlar yazıyorum.

Genel programlama dillerine, işlemcilerin çalışmasına, dijital elektronik bilgisine, hafıza yığınlama ve object oriented languages yapısına aşinayım.

Benim sorunum şu yıllarca kullandığım ve sevdiğim programlama dilleri hep benden uzaklaştılar ve söndüler.
    Herşeyi öğrenmek tabii ki olanaksız. Ben de bir dil seçip uzmanlaşmak istiyorum. Ama hangisi olduğu konusunda artık yetişemiyorum. Ben programlamayı bıraktığımda Delphi 6 vardı...

SharpDevelop C# çok hoşuma gitti Delphi gibi derli toplu ve GNU lisansına sahip ama yazdığım programlar .Net kütüphanesine ihtiyaç duyuyor ve başka platformlarda çalıştıramadım içinde gelen C++ ise GUI desteklemiyor.

Microsoft Visual C# / C++ bedava olan sürümü yükledim her iki dil yine aynı şekilde .Net kütüphanesine ihtiyaç duyuyor keza diğer platformlarda çalışmıyor.

Ben ise çok şey istiyorum hem yazığım programlar stand alone olsunlar yani Windows içinden çalışsınlar (tek dosya tek başına çalışabilsin) hem de yazdığım program Win95 / Linux/ Android/ IOS için kolayca derlenebilsin.

C++ işini görür dediler ama hangi IDE / Compiler ile ? ve mümkünse GNU lisansı olan ürünler tercih etmek istiyorum.

Dağınık yapısı olmayan, büyük projelerde kullanılan diller hangileri mesela WinAmp, VLC, NotePad++ hangi IDE / Compiler ile yazıldı ?

Bir çok soru sordum farkındayım ama hepsinin cevabını merak ediyorum eğer cevaplarını bildikleriniz varsa şimdiden teşekkürler.

• c++ Qt framework ü bi araştır istersen
  • Öncelikle bir dil seçip uzmanlaşmak yerine, bir alan seçip uzmanlaşmak daha mantıklı. Sadece bir dili öğreneyim, sonra hep onu kullanayım mantığı bu sektörün yapısına ters. Sen de zaten bu sıkıntıları yaşıyorsun şuan. Bahsettiğin dillerin çoğu söndü. 5 sene sonra bugün ışık saçan birçok dilin söneceği de aşikar.

İçerisinde basic geçen diller aslında gerçek bir programlama dili değil. Bu dilleri öğrenmen sana fazla bir yarar sağlamaz. Artık VB ile bir proje geliştiren kişi ciddiye bile alınmıyor.

Evet, C# .NET'e bağımlı. .NET Windows OS'a bağımlı. Sen de teorik olarak Microsoft'a bağımlı oluyorsun. Eğer üreteceğin projelerin unix ve mobilde çalışmasını istiyorsan C# son derece kötü bir seçim olur. Bunun yerine benim tavsiyem C, C++ ve Java olur. Hatta ilk tavsiyem de Java olur.

Proje geliştirirken hangi IDE'nin kullanılıyor olması hiç önemli değil. Hangisi hoşuna gidiyorsa onu kullan. Ben şahsen IDE kullanmıyorum. Notepad++/Submime Text 2 gibi advanced text editörler bana yetiyor. C++ ve Java destekleyen birçok IDE vardır. Biraz araştırma yapıp sana uygun bir IDE bulabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TSF Aristona -- 11 Mart 2013; 16:53:40 >

• asdfg_1453: dediğin kütüphane baya detaylıymış bunu not aldım uzun uzadıya okuyup araştırıcam. Ne kadar kullanışlı olduğunu test etmek istiyorum açıkcası.
    TSF Aristona: Java ile bir süre ilgilendim fakat çalışması için Java desteği gerekiyor ve Java"nın eskimeye başladığını düşünüyorum nitekim bilgisayarıma Java ve Java ile çalışan programları kurmuyorum bile belki benim hüsnü kuruntumdur ama sanki hızlı parlayıp sönecek diller arasına girecekmiş gibi geliyor.

Bu arada Basic lafı çok geçmiş ama önündeki Commodore 64 gözden kaçmış sanırım :)

C++ için en çok kullanılan IDE / Compıler hangisi ? Bu hiç birşeye ihtiyaç duymadan windows"ta çalışan uygulamalar C++ ile yazılmıyor mu ? Yazılıyorsa hangisi :)

Borland C++ (Windows 7 altında çalışmıyor)
    Mıcrosoft Vısual C++ 6 (Windows 7 altında çalışmıyor)
    Mıcrosoft Vısual Studıo 2010 C++ Express (.Net Framework e ihtiyaç duyuyor)
    Mıcrosoft Vısual Studıo 2012 C++ Express (.Net Framework e ihtiyaç duyuyor)
    Sharp Develop C++ (Wındows GUI desteklemiyor ve .Net Framework e ihtiyaç duyuyor)

Şu ana kadar deneyip aldığım sonuçlar yukarıdaki gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmek6 -- 11 Mart 2013; 20:26:53 >

• C++ IDE Olarak Devc++ ve codeblocks'u kullanabilirsin.
  • 1.si programcilikta ogrenme sureci hic bitmiyor maalesef.15 senedir her sene ciltler dolusu kitap help okumak zorundayim.
    ikincisi gunumuz internet tabanli ortaminda tek exce programlar artik cok gecerli degil maalesef.resimler renkler arka planlar databesi muzigi cingili flashi nasil atacaksin tek exe icine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende senin gibiydim her dilde kendimi geliştirmeye çalışıyordum ama sonrada bana en uygun olan vb.net i seçtim ve onun üzerinde yoğunlaşıyorum bence sende öyle yap.
  • Her dili öğrenmek mümkün değil.Programlama dilleri OOP / Functional, Concurrent, Scripting, Imperative gruplarına ayrılıyor.Bu her gruptan bir dil öğrenseniz yeni programlama dillerine geçmek zor olmuyor.Her gruptan 4 dili iyi bilseniz ilerisi için sorun olacağını sanmıyorum.

Netbeans,Eclipse,CodeBlock,Geany,MSVC gibi bir çok IDE var.Bunları araştırıp seçtiğin dilde daha çok destek vereni seçmen yararına olacaktır.

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VipLimE -- 15 Mart 2013; 18:16:35 >
  • Yazdiklariniyi ilgiyle takip ediyorum.
    C++ Nativ ile NDK Android programlari yazilabiliyormus peki bu hangisi oluyor ?
    Mesela CodeBlock veya MS Visual C++ bunlarin icinde mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: selamolsunbolubeyine

en iyisi qbasic. öğrenip rahat edersiniz. bugün bile birçok firma qbasic bilen adam arıyor. 5000 e rahat işe girersiniz.

Her basliga ayni cevabi yazmissin ? Hayirdir QBASIC ile derdin mi, var ?
    Sadece bu yorumlari yazmak icin mi, uye oldun siteye ?
    ne iciyorsun ? yardim almak icin baslik acmissin da diger konularda niye hem insanlari yaniltip hem de dalga geciyorsun ? Yas kac ?

Arduino Uno Proje Yardım -> eğer qbasic öğrenirsen istediğin herşeyi yapabilirsin. internette qbasic die aratırsan kaynaklar bulabilirsin
    c#'ta label veya pictureBox'u yan çevirmek varmı ? -> bu gibi görsel işleri c# yerine qbasic de yapmalısın. bence hemen qbasic öğrenmeye başla
    Matlab -> google a matlab yaz kendi orjinal sitesi çıkar zaten. ordan indirebilirsin. fiyatı ne kadar bilmiyorum biraz pahalı olabilir. matlab yerine qbasic öğrenirsen daha akıllıca bir iş yapmış olursun,
    c# kaynak -> bence c# yerine qbasic öğren. zararın neresinden dönsen kardır.

Programcılığa başlamak ->
    iyi dinle şimdi.
    gidip java öğren sonra android öğren sonra da gidip iş ara.bulursan bana da söle bende gelem :D
    1000lira + yemek ücretine çalışırım. sabah 8 aksam 7 uygundur benim için.

Programlamaya başlıyorum ->
    arkadaşım kesinlikle assembly den başlamalısın. hem temelden almış olursun :D yavaş yavaş ilerlersin.

Cevap: C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) ->
    ya arkadşlar şimdi şöyle bişey var benim bi program yazmam lazım. program her çift sayının kaç farklı asal sayı ikilisinin toplamı şeklinde yazılacağını hesaplayacak. örnek vermek gerekirse;
    4 = 2 + 2 (demekki 4 sayısı 1 farklı şekilde yazılabiliyor)
    6 = 3 + 3(6 sayısı 1 farklı şekilde yazılabiliyor)
    8 = 5 + 3(1 farklı şekilde yazılabiliyor)
    10 = 3 + 7 = 5 + 5(10 sayısı 2 farklı şekilde yazılabiliyor)

program bu şekilde 4 den başlayarak her çift sayının kaç farklı asal sayı ikilisinin toplamı şeklinde yazılabileceğini ekrana yazıcak
    4 - 1 farklı
    6 - 1 farklı
    8 - 1 farklı
    10 - 2 farklı

programlama dili c++

• Değerli arkadaşlar,
    yapmak istediğiniz işe göre dil seçerseniz, zorluk çekmezsiniz.
    pic programlama,Alt taban sistem için c++
    web programlama için c# veya php (teknoloji)

3. parti yazılım

java veya c#

basic insana, c ise makinaya yakın dillerdir.
    sonuç olarak c tabanlı bir dil tercih ederseniz proje geliştirmekte daha rahat olursunuz.
    sonuçta makina bize değil biz makinaya birşeyler yapmasını anlatacaz.

teknoloji gelişiyor .

daha önceleri bilgisayara ne yapacağından ziyade nasıl yapacağını anlatmamız gerekirdi
    performans acısından ve zaman acısından bu çok önemliydi.

şimdi c# ve java gibi diller ile daha kısa sürede ne yapmasını istediğimizi söyleyebiliyoruz
    nasıl yapacağını diller belirler hale geldi . buda zaman acısından önemli bir durumdur.
  • Hocam başladığınız zaman ile şu an arasında ne yaptınız bilmiyorum ancak, 20 yıl gibi bir süre bu sektörde iseniz şu an kod yazmak değil proje yönetmek durumunda olmalıydınız, şu saatten sonra çok kolay tutunabilir misiniz emin değilim.
    Sorularınıza gelirsek;
    SharpDevelop eğer windows platformunda çalışacaksanız visual studio'nun eline su dökemez boş yere yormayın kendinizi.
    C++ ile native derleyebilirsiniz uygulamanızı çok zor bir şey yok, MinGW kullanırsanız cross platform da derleyebilirsiniz. Ancak bu windowsta yazdığınız kod linuxta çalışacak anlamına gelmiyor, windowsta Win32 api'si kullanacaksınız, linuxta posix, fonksyonlar farklılık göst
  • Hocam başladığınız zaman ile şu an arasında ne yaptınız bilmiyorum ancak, 20 yıl gibi bir süre bu sektörde iseniz şu an kod yazmak değil proje yönetmek durumunda olmalıydınız, şu saatten sonra çok kolay tutunabilir misiniz emin değilim.
    Sorularınıza gelirsek;
    SharpDevelop eğer windows platformunda çalışacaksanız visual studio'nun eline su dökemez boş yere yormayın kendinizi.
    C++ ile native derleyebilirsiniz uygulamanızı çok zor bir şey yok, MinGW kullanırsanız cross platform da derleyebilirsiniz. Ancak bu windowsta yazdığınız kod linuxta çalışacak anlamına gelmiyor, windowsta Win32 api'si kullanacaksınız, linuxta posix, fonksyonlar farklılık göst
  • Python da iyi bir secenek. Hic bahsedilmemis. Atlamamak lazim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanakcakoca

Değerli arkadaşlar,
    yapmak istediğiniz işe göre dil seçerseniz, zorluk çekmezsiniz.
    pic programlama,Alt taban sistem için c++
    web programlama için c# veya php (teknoloji)

3. parti yazılım

java veya c#

basic insana, c ise makinaya yakın dillerdir.
    sonuç olarak c tabanlı bir dil tercih ederseniz proje geliştirmekte daha rahat olursunuz.
    sonuçta makina bize değil biz makinaya birşeyler yapmasını anlatacaz.

teknoloji gelişiyor .

daha önceleri bilgisayara ne yapacağından ziyade nasıl yapacağını anlatmamız gerekirdi
    performans acısından ve zaman acısından bu çok önemliydi.

şimdi c# ve java gibi diller ile daha kısa sürede ne yapmasını istediğimizi söyleyebiliyoruz
    nasıl yapacağını diller belirler hale geldi . buda zaman acısından önemli bir durumdur.

Zamandan bahsediyorsaniz o zaman statik degil dinamik diller daha iyi bir tercih olur. Ruby ve Rails frameworkuyle ornegin 1 saatte twitter gibi bir site yapmak mumkun.

• Belirli bir programlama paradigmasi uzerinde yeterince zaman gecirdikten sonra yeni teknolojilere adapte olmanin cok da zor olmamasi gerekiyor. Ornegin Object oriented bir dilde hakimseniz teorik olarak digerlerini de biliyorsunuzdur. Sadece syntax i ogrenmek biraz zaman alacaktir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmek6
    ...
    Ben ise çok şey istiyorum hem yazığım programlar stand alone olsunlar yani Windows içinden çalışsınlar (tek dosya tek başına çalışabilsin) hem de yazdığım program Win95 / Linux/ Android/ IOS için kolayca derlenebilsin.
    ...

Python ve Ruby için bu kısmen mümkün gibi:

http://www.rubymotion.com/

sadece windows + linux + MacOS demiş olsan ruby ve python dışında daha bir çok alternatifin olurdu. Ama eğer Android için adam gibi birşey yazacaksan Java, ios için adam gibi birşey yazacaksan da objective c.

• Ve konuyu açan arkadaşın istediği dil Java gibi gözüküyor.
    Diğer arkadaşların dediği gibi, belli bir dilde uzmanlaşmak yerine belli bir alanda uzmanlaşmak çok daha mantıklı.
    Masaüstü programcılığı, web programcılığı, mobil programcılık vs.. Öncelikle yolunuzu çizmeli, sonra o alandaki amirallere odaklanmalısınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.