Şimdi Ara

ESBox - Mini ITX Nas Kutusu Projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
2
Favori
2.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BlackDwarf isimli NAS kutunun videosunu izledikten sonra bende böyle bir kutu neden yapamıyım diye düşündüm ve Pleksi kullanarak böyle bir kutuyu hayata geçirmek istedim.
    Şuan herhangi bir malzeme ve çizim elimde yok. Sadece yapmak istediğim kutuyu tarif edebilirim.
    Gerçi malzemelerin bir kısmı elimde var.

Öncelikle böyle bir kutuya neden ihtiyacım var;

Ayrı disklerde olan ISO ve video dosyalarımı merkezileştirmek, RAID yapısını kullanarak (RAID-5) disklerden birinin bozulması halinde data kaybını ortadan kaldırmak, Free işletim sistemleri ve yardımcı pluginler kullanarak evde kullandığı televizyon ve bilgisayarlara bu dosyaları aktarmak.

Peki ne tür malzemeler kullanacağım;

1- Elimde bulunan 6 adet 2,5" 500GB Seagate diskler ( ileride sayı 8 olacak - boyutlarda artınca kolaylıkla değişim yapılabilir)
    2- MiniITX Anakart aklımda 2-3 model var ( Jetway IPC Mini-ITX NF9A-Q67 / IPC Mini-ITX NF9E-Q77-LF)
    3- Intel İşlemci düşük hızlarda çalışan fazla ısınmayacak
    4- 4GB DDR3 Bellek
    5- Pleksi kasa ( Tasarım ve montaj bana ait olacak zor bir iş, maket deneyimlerim çok var ama bunda yeniyim )
    6- TFX Power Supply 300-350 watt
    7- RAID Kontrol Kartı ( Adaptec yada HIGHPOINT 8 portlu )

Tavsiyeleriniz beklerim.

Sadece pleksi kullanarak bu işlemin olmayacağını düşündüm, sonuçta belli bir ağırlık olacak cihaz her yere rahatça taşınmalı ( odadan odaya - alt kattan arkadaşın evine falan ), o yüzden bir metal çerçeve ile cihazı güçlendirmem gerekecek.
    Elimde kaynak aleti yok (şuan için) , sor bir olaya girişmişim ama yapacağım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Netscout -- 20 Mart 2013; 12:49:53 >

• TAKİP. Merakla Projenin aşamalarını bekliyorum.
  • Gece birkac karalama yaptim. Olculer urunleerin hepsi olmadigi icin kesin olculer degildir. Musait bir zamanda kartondan bir maket yapacagim. Yerlesim planlarini iyi ayarlamam lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dostum bence olabildigince ince ve genis yspmani tavsiye ederim boylece dolap, masa arkasi gibi yerlere saklayabilir yada duvara asabilirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Takip :) Kolay gelsin
  • Aslında ssd ile monitör arkasına takılabilen bir sistem yapılabilir diye düşünüyorum.

Anakartın üzerindeki blok soğutucuları daha küçük fakat sessiz şekilde soğutanlarıyla değiştirirsek bence gayet güzel olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Aslında ssd ile monitör arkasına takılabilen bir sistem yapılabilir diye düşünüyorum.

Anakartın üzerindeki blok soğutucuları daha küçük fakat sessiz şekilde soğutanlarıyla değiştirirsek bence gayet güzel olur.

Genel olarak NAS düşünüyordum, sizin teklifinizi ileride uygulamak isterim aslında.
    Benim düşüncem dataları merkezileştirmek olduğu için, evde 3 adet 500gb external disk var.
  • blackdwarf'in tasarimi da harika bir projeydi adami tebrik etmistim izledigimde. ITX kart olarak nerden temin etmeyi planliyorsun acaba? ve genel olarak monitoring icin AQ5 almani oneririm belki de bu konuda alinabilecek en iyi malzeme, tek sorunu cok pahali :( kolay gelsin takipteyim :D
  • İyi bir şeyler çıkacak gibi, takipteyim.
  • takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Roinless~

İyi bir şeyler çıkacak gibi, takipteyim.

+1
  • bende takip edeyim hayalimdir
  • http://www.asus.com/Motherboards/P8H77I/#overview bu anakart amaoznda bulunuyor ve 6 sata bağlantılı intel core i destekli hem nas hem oyun pc olur :)
  • hadi bakalım kolay gelsin takip
  • Pek ilerlememiş konu hala yav icraat bekliyoruz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.