Şimdi Ara

Erkin Koray Hayranları Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
8
Cevap
0
Favori
1.218
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Müzik >> Müzik genel >> Erkin Koray Hayranları Kulübü
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  3235 Mesaj


  Erkin Koray 24 Haziran 1941 tarihinde Esentepe, Sivas'da doğmuştur, Türk şarkıcı. Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden ve elektro bağlamanın mucidi.

  Arabesk Rock'dan hard rock'a kadar geniş bir yelpazede özgün eserler vermiş olmakla birlikte rock müzisyeni kimliği daha belirgindir.

  Özgün çalışmaları, doğu ve batı müziklerinin nasıl sentezlenebileceği konusunda birçok müzisyene yol göstermiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Türk Rock müzik tarzının en önemli öncülerinden biri olmuştur.
  Hayatı

  24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan annesi Vecihe Koray'dan piyano öğrendi, daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi'nde eğitim gördüğü 50'li yılların ikinci yarısında , arkadaşları ile kurduğu amatör topluluk olan Erkin Koray ve Ritimcileri ile dönemin güncel parçalarını çalmaya başladı. Lise eğitiminin ardından 60'lı yılların başına dek çalışmalarını yarı amatör yarı profesyonel olarak sürdürdü.

  1959 yılında ilk grubu Erkin Koray Ve Ritimcileri'ni kurdu. 1962 yılında çeşitli müzikli mekânlarda programlar yaptığı sıralarda aldığı bir teklif ile bir yüzünde Bir Eylül Akşamı, diğer yüzünde It's So Long adlı İngilizce parça bulunan ilk 45'liğini yaptı. Erkin Koray askerliğini 1963-1965 yılları arasında Ankara'da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası'nda Solist ve Gitarist olarak yaptı.

  Terhisi sonrasında Almanya'nın Hamburg şehrine giden Erkin Koray 1966 yılında Türkiye'ye dönüşünden sonra Erkin Koray Dörtlüsü adlı grubu kurdu. 1967 yılında basılan, bir yüzünde "Kızları da Alın Askere", diğer yüzünde "Aşk Oyunu" adlı parçalar bulunan 45'liği ile önemli başarı kazandı. Özellikle "Kızları da Alın Askere" parçası Erkin Koray'ın geniş kitleler tarafından tanınmasında önemli rol oynamıştır.

  1968 yılında, Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan "Altın Mikrofon" yarışmasına katıldı. Bu yarışmada 4. olan Erkin Koray'ın yarışmadaki şarkıları "Meçhul" ve "Çiçek Dağı" daha sonra bir plak şirketi tarafından piyasaya çıkarılarak 800 bin adet gibi büyük tiraj yaptı. Grubu ile bir yandan konser verdi, bir yandan da Klüp, Bar gibi çeşitli müzikli mekânlarda çalışmaya devam etti.

  Bu ilk önemli başarıyı, 60'lı yılların sonlarına dek ardı ardına gelen: "Anma Arkadaş", "Hop Hop Gelsin", "Sana Bir Şeyler Olmuş", "Seni Her Gördüğümde" gibi hepsi büyük beğeni toplayan parçalar takip etmiştir.

  1969 yılında kurduğu Yeraltı Dörtlüsü adlı grubu ile Türkiye'de ilk "Underground" müzik akımının öncüsü oldu. 70'li yılların başlarına gelindiğinde Koray Türkiye'de oldukça geniş bir dinleyici kitlesine sahiptir ve kendine özgü müzik çizgisi belirginleşmiş durumdadır.
  1971'de Erkin Koray Süper Grup, 1972'de Ter gruplarını kuran Koray , 1970-1974 yılları arasında Türkiye müzik listelerinde üst sıralarda yer alan klasikleşmiş birçok esere imza atmıştır. "İlahi Morluk", "Aşka İnanmıyorum", "Mesafeler", "Züleyha", "Silinmeyen Hatıralar", 1974'te "Şaşkın", "Fesuphanallah" bu dönem eserlerindendir.

  Erkin Koray 1974-1984 yılları arasında kısa sürelerle Türkiye'ye gelişleri dışında Hollanda, Almanya ve Kanada'da yaşadı. Hakkında pek fazla bilgi olmayan bu dönemde, "Estarabim", "Arap Saçı" gibi çok bilinen eserleri yayımladı. Koray 1977 yılında kurduğu Erkin Koray Tutkusu adlı LP ve aynı adlı gruptan sonra, kısa süreli beraberlikler dışında başka grup kurmamıştır.

  1980'ler

  Erkin Koray, 1982'de Benden Sana albümünü yayınladı. Albümün bir kısmını Almanya'da Köln ve Hamburg'da kaydederken bir kısmını da İstanbul'da kaydetti. Albümde Koray'a, Haluk Taşoğlu ve Sedat Avcı'nın yanı sıra Hint müzisyen Harpal Singh de destek verdi. Albümdeki şarkıların bir kısmı (Meyhanede, Öyle Bir Geçer, Sayın Arkadaşım Osman) Hint müzisyenlerin bestelerine Erkin Koray'ın Türkçe yazdığı sözlerden oluşur.

  Bir sene sonra ise İlla Ki albümünü yayınladı. Bu albüm içindeki şarkılar kadar, Nuri Kurtcebe'nin çizdiği albüm kapağı ve plak versiyonunun şeffaf olmasıyla da dikkat çekiyordu. Miksajı Köln'de yapılan albümde İlla Ki, Deli Kadın, Tek Başına gibi hit şarkıların yanında Kızları da Alın Askere ve Hop Hop Gelsin gibi eski şarkıların da yeni yorumları yer alıyordu.

  Türkiye'ye kesin dönüşünün ardından, ailevi sorunlarından dolayı kendisi için pek verimli geçmeyen 1985-1990 yılları arasında belki en çok bilinen çalışması olan Çöpçüler ile büyük bir çıkış yaptı. Çöpçüler'in de yer aldığı Ceylan 1985'te yayınlandı. Albümde Erkin Koray, çoğu enstrümanı kendi çalmıştı. Bu dönemde, devrin modasına uyarak piyanist-şarkıcı olarak bir restoranda müzik yapmaya başladı; nedeni olarak da "para kazanması gerektiği" olduğunu belirtti.

  Bu dönemin diğer bir önemli ve özgün eserlerinden biri de 1986'da yayınlanan Gaddar albümü oldu. Anılan maddi sıkıntılar, sanatçıyı tek bir sentezleyici eşliğinde kaydedilen Çukulatam Benim (1987) gibi düşük bütçeli yapımlara zorlamıştır. Bu albümde de Şaşkın ve Sana Bir Şeyler Olmuş şarkılarının taverna müziği tadındaki yorumları bulunmaktaydı. 1989'da Hay Yam Yam albümü çıktı. Bu albümde klip çektiği Hayat Katarı şarkısı Kemal Sunal filmi Abuk Subuk Bir Film filminde kullanılmıştı. 1990 yılında yayınladığı Tamam Artık albümü de önceki albümlerinden farklı olmayan bir şekilde eski ve yeni şarkıların karışık bulunduğu bir albüm oldu.

  Erkin Koray'ın hayatı genellikle ekonomik sıkıntılarla geçmiştir. Yaptığı çıkışlar, son derece popüler olan çalışmaları onu maddi açıdan rahatlatmaya yetmemiştir. Müziği kendine yaşam biçimi olarak seçmiş olan Koray ve dönemdaşı birçok özgün sanatçı, o dönemlerde belirsiz olan telif hakları, sınırlı çalışma olanakları, sağlıksız bir yapıya sahip olan müzik piyasası ve müzik dinleyicisinin düşük alım gücü gibi nedenlerle bu sıkıntılardan kurtulamamışlardır. Bunlardan bazıları küserek müziği bırakmışlar ve daha iyi maddi koşullar elde edebilecekleri işler ile uğraşmışlardır. Erkin Koray telif hakları en çok ihlal edilmiş sanatçılarımızdan biri olmuştur. Bu nedenlerle nerede ise hiçbir zaman arzu ettiği yapımları gerçekleştirecek parasal kaynak bulamamıştır.

  Yenilikçi, sentezci, deneyci bir müzik çizgisi olan Erkin Koray; sıradışı şarkı sözleri, kendine özgü vokal biçemi, uzun saçları, özgün kıyafetleri ve bunun gibi daha birçok nedenle dönemin yayın tekeli olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT tarafından dışlanmıştır. Eserlerinin nerede ise tamamı yakın zamanlara kadar, TRT denetimi tarafından yayımlanmaya uygun görülmemiştir. Bu durum ülkemizde özel yayın kuruluşlarının ortaya çıkışına kadar süregelmiş ve Koray'ın dinleyici kitlesinin sınırlı kalmasına yol açmıştır.

  1990'lar

  1990 - 1993 yıllarında, genelde Öyle Bir Geçer, Arapsaçı, Fesupanallah, Şaşkın, Sevince ve Yalnızlar Rıhtımı vb. hitleri içeren bir toplama albüm serisi ve bir de Best Of piyasaya sürdü. 1990'da yayınladığı Tamam Artık albümünden sonra bir sessizlik ve plak şirketlerine küskünlük dönemine giren sanatçı, 1991'de Tek Başına Konser adlı konser kayıtlarından oluşan dışında albüm çalışmalarına ara verdi.

  1996 yılına kadar süren bu sessizlik, iddialı ve görece yüksek bütçeli Gün Ola Harman Ola albümü ile bozulmuştur. Büyük satış başarısı göstermeyen ancak eleştirmenlerce olumlu eleştiriler alan bu çalışmayı 1999 yılında yayımlanan Devlerin Nefesi adlı son albümü takip etmiştir.

  2011 yılına geldiğimizde ise Erkin Koray'ı, 7'sinden 70'ine kadar uzanan bir dinleyici yelpazesi içinde, tıklım tıklım dolu salonlarda konserler veren bir "Erkin Baba" olarak görüyoruz.

  Bu arada, dünya çapında bir üne kavuşmuş olan Erkin Baba'nın eserleri, LP, CD ve DVD olarak yakında Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya çıkacak.

  Önemli Notlar

 • Erkin Koray, kendisi ile özdeşleşen 1961 yılı yapımı Gibson marka SG kasasında o zamanlar SG adını almamış ve Les Paul Custom olarak geçen çok değerli bir elektro gitara sahiptir. Son zamanlarda pek kullanmadığı bu gitarı bir dönem Mecidiyeköy Pamukbank şubesinde bir kiralık kasada muhafaza etmiştir. Sanatçı sert çalma uslubu nedeni ile yıpratmaktan çekindiği için böyle bir yola başvurmuştur.

 • Kızı Damla Koray'ı açıklamadığı nedenlerle okuldan almış, eğitimini evde kendi olanakları ile vermiştir.

 • Konser ve müzikli mekân çalışmalarına halen devam etmekte olan Erkin Koray'ın yeni bir albüm hazırlığında olduğu söylenmektedir (2006).

 • Erkin Koray, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri'nde oyunu MHP'ye vereceğini açıkladı. Bu açıklaması özellikle sol kesimden dinleyicileri arasında büyük şaşkınlık yarattı. Koray ise 30 Temmuz 2007'de, 50. sanat yılını kutladığı Harbiye'deki konserine başlarken bu duruma açıklık getirmeye çalıştı. Koray, gençlerden izin alarak kendi devreleriyle bir miktar konuşmak istediğini söyledi. Konuşmasında, herşeyi erken yapma özrü olduğunu, (Türkiye'de henüz mevcut ya da yaygın değilken erkekte uzun saç, elektrogitar, uzun topuk, rock müzik gibi) hayatının böylece devam ettiğini söyledi.

 • Türkiye’yi, geçtiği zor dönemden ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kurtarabileceğine inandığını belirten Erkin Koray “Mevcut iktidarın ülkemizi ne hale getirdiği ortada. 22 Temmuz’da yapılacak seçimin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimi. Ülkesini seven herkesin ülkesini kurtarmak için bu seçimlerde sandığa gideceğine eminim” dedi.
  Albümler

 • 1973 - Erkin Koray (İstanbul Plak ın Erkin Koray'in izni olmadan çıkardığı toplama bir albüm)
 • 1974 - Elektronik Türküle
 • 1976 - Erkin Koray (Doğan Plak ın Erkin Koray dan izinsiz çıkardığı toplama bir albüm)
 • 1977 - Erkin Koray Tutkusu
 • 1982 - Benden Sana
 • 1983 - İllâ ki
 • 1985 - Ceylan
 • 1986 - Gaddar
 • 1986 - Aşkımız Bitecek
 • 1987 - Çukulatam Benim
 • 1989 - Hay Yam Yam
 • 1990 - Tamam Artık
 • 1990 - İşte Barış İşte Erkin
 • 1991 - Tek Başına Konser
 • 1991 - Dünden Esintiler 1
 • 1991 - Dünden Esintiler 2
 • 1991 - Dünden Esintiler 3
 • 1991 - Dünden Esintiler 4
 • 1991 - Dünden Esintiler 5
 • 1991 - The Best Of Erkin Koray
 • 1993 - Erkin Koray
 • 1993 - Erkin Koray Vol.1
 • 1993 - Erkin Koray Vol.2
 • 1995 - Electric Turk
 • 1996 - Gün Ola Harman Ola
 • 1999 - Devlerin Nefesi
 • 1999 - Erkin Koray • |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3235 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3235 Mesaj
  Akşama Kocaeli Fuarında konseri vardır Erkin Koray'ın.
  Bilgilerinize.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  220 Mesaj
  siyasi görüşlerini beğenmesem de müzik konusunda cem karaca ve barış manço kadar saygıyı hakettiğini düşünüyorum. belgeselinin bir kısmını izlemiştim. derler ya müziğe kalbini vermiş, öyle işte.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  243 Mesaj
  Erkin Baba birtanedir

  AYRICA ERKİN KORAY KONSERİ-ANKARA IF PERFORMANC...
  3 Mayıs 2012 Perşembe, 22:00
  ERKİN KORAY KONSERİ-ANKARA CROSSROADS
  4 Mayıs 2012 Cuma, 22:00
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  7065 Mesaj
  Çok güzel bi belgesel arkadaşlar izlemenizi öneririm.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  17 Not
  Ekle
  |
  |
  _____________________________
  Ne güzel sözdür ; Sanırım tanışıp, sevişip, ayrılacağız seninle..(Xperiaya Olan Aşkımdan Yazmadım !!!!!!!!!!!!!! :@)


  Xperia™ Z

 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  9 Not
  Erkin KORAY denince duracaksın. Erkin KORAY tamamen farklı bir kulvarda yer alır Barış MANÇO ve Cem KARACA'nın aksine. Daha çok batı kökenlidir, sözlerini genelde kendi yazar, gitar çalması ise ekstra bir özelliğidir. Aynı zamanda org da çalar.
  Erkin KORAY İstanbul - Kızıltoprak da doğmuştur. Kendi ağzından bizzat duydum bunu. 1990 yılından beri dinler ve takip ederim Erkin babayı. 2000 yılından beri gidiyorum konserlerine ve şu ana kadar 11 konserine gittim. En son konserine 2013 yılında gittim, İstanbul Bahçeşehir de o konser çıkışı bir fotoğraf çektirdim kendisiyle.
  Erkin babanın 76 model Ford Granada arabası vardır. 94 yılında Milliyet gazetesinde bir röportaj da görmüştüm. 34 YC 355 plakalı. 95 yılında Ford Granada ile Zincirlikuyu dan Mecidiyeköy istikametine giderken görmüştüm onu. Ben otobüs ile Zincirlikuyuya gidiyordum. Baktım Erkin baba. Hemen indim Zincirlikuyu da ve Mecidiyeköy istikametine doğru yol aldım. Hani arabayı park halinde görürüm de ulaşırım ona diye ama göremedim.
  1997 yılında Halkalı oto sanayi önünde ışıklarda bekliyorum. Kafamı bir çevirdim ki mavi Ford Granada. Plaka 34 YC 355 ve yeşil yandı arabayı sanayi önüne çektim. Hemen Ford'un yanına gittim. Ama araba epeydir orada duruyor gibiydi. Sordum soruşturdum. Erkin baba arabayı satmış ve Ford ESCORT almış. O Fordu da gördüm, 34 YGA plakalı. Ve 2003 yılında Kadıköy konseri çıkışı kızına bir not bıraktım kendisi ile görüşmek istediğimi belirten ve telefon numaranın yazılı olduğu.
  2005 Şubat ayında beni aradı. Merhabai Burak (soyadımı yazmayacağım) ile mi görüşüyorum dedi. Evet beim dedim. Kusura bakma, seni 2 yıl sonra ancak arayabildim, bizim işler böyle işte. Notunu okudum, benle görüşmek istiyormuşsun ve beni bayağı takip ediyormuşsunç Ne zaman istersen görüşelim seninle, deyip bir numara daha verdi kapadı. Ertesi gün İçerenköy / Carrefour'da ki Starbucks'da görüşmek üzere randevulaştık. Kızı ile geldi. 1 saat konuştuk ve hayatımın en güzel günüydü. Erkin baba karşımdaydı. Çok kibar ve mütevazi bir insan. Ve o görüşme sonrasında bana asıl kullandığı GSM numarasını verdi ve ne zaman istersen ara beni Burak kardeş, ama numaramı kimseye verme dedi ve ayrıldık. Ara sıra ararım, efendim Burak kardeş diye açar telefonunu. Doğum günü mesajı atarım ve bana hep teşekkür mesajını hemen olmasa bile mutlaka atar. Yurt dışında dahi olsa mesajıma cevap verir. Bu yıl ki doğum günü mesajıma teşekkür mesajını 4 gün sonra yolladı. Menajeri yolladı ve kendisinin yurt dışında olduğunu ve çok teşekkür ettiğini belirtti. Erkin baba bir tanedir. Şu an 2007 model lacivert Ford Focus kullanmakta. Halen konser verir. Grup elemanlarını da tanırım Alper Tema davulda, Ünal Vanii bas gitar da ve eğer Ahmet Güvenç de çıkarsa bası Ahmet abi çalar ve ritm gitar da Ünal abi çalar. Bir ara Sefa Ulaştır davuldaydı ama Kurtalan Ekspres konserleri başlayınca Alper abi davula yeniden geçti ve kendisi en iyi davulculardandır. 90'lı yıllar da 16 yıl tek başına gitarı ve korg İ3'ü ile çıktı sahneye Erkin baba. Tek başına çıktığı bir iki konsere denk geldim. Performansı mükemmeldi. Hem gitar, hem korg, hem yanında mix aleti ile sahnede olağan üstüydü. Yaklaşık 8-9 yıldır grubuyla çıkıyor. Ve 73 yaşında halen dimdik ayakta. Gitar sololaro nefistir. GADDAR isimli şarkıda gitar resmen GADDAR der. Yalnızlar rıhtımında gitarından martı sesi çıkar. Erkin baba daima...
  |
  |
  _____________________________
  2014 Toyota Corolla - 1.33 / 99 HP - İnci Beyazı
  1975 (40 YAŞ) - İSTANBUL / MEKANİK TESİSAT TEKNİK RESSAM - GİTARIN AYETULLAHIDIR, ÇÜNKÜ ONUN ADI ERKİN KORAYDIR!! DAİMA ROCK VE DAİMA ERKİN BABA!!!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Canlı Tv izle
SEO
Bey Azura
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.