Şimdi Ara

Erasmus Toplamda Kaç Paraya Patlar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
12.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şuan ben özel üni'de hazırlık okuyorum her ay 1800 tl para veriyoruz.İleride üni1'de veya 2'de falan erasmus programına katılıp yurtdışında 5-6 ay eğitim görmek,hem de bir avrupa yüzü görmek istiyorum.Malum euro'nun hali belli uçmuş gitmiş.Böyle bir zamanda bu erasmus eğitimi aylık kaç para tutar?Ayrıca burada ki okuluma da aylık burs parası vermeye devam edecek miyim?Şuan ne vize ne pasaport falan var bu arada.Yani böyle bir işe kalkışmak orada 5-6 ay yaşamak için kaç tl lazım bana?

• Bir önceki dönemi Macaristan'da geçirdim. 8 ülke gezdim ve sürekli alkol ve parti derken umarsızca harcadım ve 16bin den biraz fazla harcamışım. Kaldı ki Macaristan'ın para birimi euro degil. Ama en azından aylık bi 600euro rahat harcanır, barınma, ihtiyaç vs. derken. Gerisi keyfi harcama
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wake Me Up When I Care

Bir önceki dönemi Macaristan'da geçirdim. 8 ülke gezdim ve sürekli alkol ve parti derken umarsızca harcadım ve 16bin den biraz fazla harcamışım. Kaldı ki Macaristan'ın para birimi euro degil. Ama en azından aylık bi 600euro rahat harcanır, barınma, ihtiyaç vs. derken. Gerisi keyfi harcama

16 bin tl mi harcadın oha naptın hacı sen.Bu arada bu hibe denilen şeyi üniversite her ay mı ve kaç para olarak veriyor?
  • Bir tanıdığım Almanya'da 4-5 bin euro kadar harcamış, net olarak miktarı bilmiyorum. Hibe konusunda gedeceğin ülkelere göre aylık miktarlar var. Bu miktarı kalacağın süre ile çarpıp %80'nini(oranda hata olabilir.) gitmeden(normalde gitmeden verilmeli fakat bazı üniversiteler gittikten sonra veriyormuş.), geri kalanını da dersleri verirsen(yanlışım varsa düzeltin lütfen duyduğum bu.) ülkene geri dönünce veriyorlar. Yaşadığın ülkeye ve kendi alışkanlıklarının dışında ayarlayabildiğin yer de önemli. Yani 100€'ya da yurt var 200€'ya da.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UGzeg

Bir tanıdığım Almanya'da 4-5 bin euro kadar harcamış, net olarak miktarı bilmiyorum. Hibe konusunda gedeceğin ülkelere göre aylık miktarlar var. Bu miktarı kalacağın süre ile çarpıp %80'nini(oranda hata olabilir.) gitmeden(normalde gitmeden verilmeli fakat bazı üniversiteler gittikten sonra veriyormuş.), geri kalanını da dersleri verirsen(yanlışım varsa düzeltin lütfen duyduğum bu.) ülkene geri dönünce veriyorlar. Yaşadığın ülkeye ve kendi alışkanlıklarının dışında ayarlayabildiğin yer de önemli. Yani 100€'ya da yurt var 200€'ya da.

hocam en çok tercih edilen ülke polonyaymış şu aralar mesela oraya gitsem ortalama bir yurt ve ortalama bir yaşam yaşasam yani öyle çok alkol vs. tüketen biri değilim zaten.Okulun verdiği parayı çıkartırsak benim babamın cebinden aylık kaç para çıkacak?Bide kendi buradaki okuluma %50 burs vermeye devam etmiyorum değil mi donuyor o?

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    Türkiye'deki okuluna para vermeye devam edersin bence donma diye birşey yok, onu okuluna sor bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wake Me Up When I Care -- 12 Mart 2017; 18:52:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wake Me Up When I Care

Türkiye'deki okuluna para vermeye devam edersin bence donma diye birşey yok, onu okuluna sor bence.

oo o zaman çok pahalı oluyor ya bizim her ay okula 1800 tl masrafımız var bide bunun üzerine yurtdışı harcaması hayatta ödemeyiz.Çok saçma değil mi o zaman bursluların pek çoğu yurtdışı eğitimi alamaz ,herkes zengin mi yahu
    Saçma degil sen o okulun hala öğrencisi sayılıyorsun. Ben ikinci öğretim okuyorum ve harcımı vermiştim ondan böyle bir yorum yaptım. Kesin bilgi için okuluna sormalısın.
  • Erasmus yaptığın süre içinde de okuluna para vermeye devam ediyorsun kesin bilgi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Auto_Cad

Erasmus yaptığın süre içinde de okuluna para vermeye devam ediyorsun kesin bilgi

hmm o zaman benim iş yattı babam hem okula hem yurtdışına yurtda yemeğe falan ayrı ayrı para ödeyemez.Ne pahalı iş bunlar yahu
    Bizim bölümün sadece Almanya anlaşması var, o yüzden Polonya hakkında bir şey diyemem. Okula verdiğin para hakkında da bana kalırsa vermemen lazım fakat bir yandan da o üniversiteye kayıtlı olduğun için para vermeye devam etmeni isteyebilirler. O konuyu en net okulunun erasmus koordinatörlüğünden öğrenebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bizim bölümün sadece Almanya anlaşması var, o yüzden Polonya hakkında bir şey diyemem. Okula verdiğin para hakkında da bana kalırsa vermemen lazım fakat bir yandan da o üniversiteye kayıtlı olduğun için para vermeye devam etmeni isteyebilirler. O konuyu en net okulunun erasmus koordinatörlüğünden öğrenebilirsin.

yukarıda ki arkadaş kesin ödeniyor yazmış valla eğer öyleyse baştan yattı benim iş zaten,avrupa'da bir eğitim ortamı göremicem anlaşılan.Anca work and travel falan
  • quote:

Marmara'dayım ben de. Almanya üniversiteli almanca dil şartı arıyor mu bir bilgin var mı ? Çünkü bizim bölümde şu an Almanya'da birkaç üniversite gözüküyor erasmus anlaşması olan fakat almanca dil seviyesi isteniyor mu nereden öğrenebilirim? Bu arada ben ingilizceden girdim sınava ve kazandım
  • egemenxx kullanıcısına yanıt
    Hayır erasmus için Almanca şartı aranmaz. O sadece yüksek lisans için gerekli olur. Siz sadece misafir öğrencisiniz öyle düşünün :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Auto_Cad

Hayır erasmus için Almanca şartı aranmaz. O sadece yüksek lisans için gerekli olur. Siz sadece misafir öğrencisiniz öyle düşünün :)

Peki oradaki eğitim almanca mı ingilizce mi onu nasıl öğrenebilirim?
    Sonuçta eğitim almancaysa benim gitmem mantıksız oluyor
  • egemenxx kullanıcısına yanıt
    Erasmus'a gitmek için girilen sınava istediğin dilde giriyorsun. Fakat gittiğin okulun dili o okula bağlı. Almanya'da ki çoğu okullarda da takdir edersin ki eğitim dili Almanca. Sen bilmeden gitsen de o dili kurs oluyor diye biliyorum fakat orada 1 ayda sana en fazla A1(hadi kendi ülkesinde öğrendiğinden dolayı A2 olsun) öğretebilirler ki bu da üniversite eğitimi için yetersiz kalır. Yani derslerin büyük bir kısmını anlamazsın. Sana dil öğrenme konusunda avantajı olur sadece. Anlaşmalı üniversitelerin sitelerinde vesaire yazar hangi dilde olduğu herhalde bir sitelerine bak olmadı o okullara mail yolla, kendi okulunun erasmus koordinatörlüğüne sor.
  • 4 ay kalacaksin 300 ile 500 euro arası para gelecek orada ilim öğrenmeye gdiiyorsan o parayla bile gecinirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Kadmiyum

4 ay kalacaksin 300 ile 500 euro arası para gelecek orada ilim öğrenmeye gdiiyorsan o parayla bile gecinirsin

yani illaki gezme-tozma-yemek olacaktır.Onların verdiği para neyi karşılar ki acaba? Daha önce hiç avrupaya gitmedim fiyatlar nedir nasıldır bilmiyorum.Bide babam okula her ay para ödeyecekse bana en fazla ekstra 200-300 tl falan verir anca onun dışında bende kendi paramdan ekstra bir 300 harcasam etti sana 600 tl civarı bide üzerine onların verdiği para var yeter mi?
    Ben de eramus sınavına girdim yeni , gittiğin ülkelerde is bulmak Turkiyeye gore daha kolay gidenler öyle diyor yani. Ders açısından da buradaki uniler kadar yoğun değilmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kadmiyum

Ben de eramus sınavına girdim yeni , gittiğin ülkelerde is bulmak Turkiyeye gore daha kolay gidenler öyle diyor yani. Ders açısından da buradaki uniler kadar yoğun değilmiş.

hocam o sıkıntı değil iyi kötü okurum bir şekilde de asıl sıkıntı para benim.Ben üni'ye aylık ödemeye yapmıyoruz donuyor sanıyordum ama malesef öyle değilmiş hem okula öde hem erasmus'a öde hem bana harçlık gönder babam altından kalkamaz,kabul etmez okulun verdiği para nelere yetiyor merak ediyorum.Neyse siz bu sene gidip bana söylerseiniz artık benim planlarım eğer olursa 1-2 sene sonra zaten
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.