Şimdi Ara

Engelliler İçin Arduino Projesi Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Arduino ile engelliler için için akıllı bileklik yapacağız.Bu bileklikle Telefona gelen mesajları mors alfabesine çevirerek kolumuza sinyal verecek.Ayrıca butonlar olacak geri mesaj Atmak için ve panik butonu olacak.Bu butona bastığımızda gps ten yerimizi seçtiğimiz kişiye gönderecek.Benim sorum kola sinyal vermek için nasıl bir şey kullanabiliriz.Hangi malzemeleri kullanacağım bu projede.Acil yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Titreşim moturu işinizi görür bence. Tel pulse de verebiliyorlar. Bu şekilde ister uzun ister kısa titreşi verebilirsiniz. Bu da mors alfabesi ile iletişimi sağlar ama bu proje görme engelliler içinse onların kullandığı alfabe mors alfabesi değil. Bunu için bir de mors alfabesini öğrenmeleri gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Titreşim moturu işinizi görür bence. Tel pulse de verebiliyorlar. Bu şekilde ister uzun ister kısa titreşi verebilirsiniz. Bu da mors alfabesi ile iletişimi sağlar ama bu proje görme engelliler içinse onların kullandığı alfabe mors alfabesi değil. Bunu için bir de mors alfabesini öğrenmeleri gerekir.

Öneri için Teşekkürler.Hoca verdi bunu yapın dedi sadece.Ve nasıl yapılıyor tam bilmiyorum .

• sanırım görme engelliler için soruyorsunuz
    anlamadıgım nokta telefona mors alfabesi gelse bile bunu nasıl okuyacak yani kabartma olmadan yanlışmıyım acaba?
    mors alfabesi yerine telefonda sesli mesaj verebilir.
    ben daha önce buna benzer bişey yapmıştım işitme engelli yegenim var esp ile akıllı saat yaptım
    kapı çalındıgında yada içerde hareket algılandıgında akıllı saat titreşim verip ekranda yazılı olarak bildiri veriyordu
    sizin bahsettiginiz görme engelliler için sağda yada soldaki engeller içinmi uyarı istemiştiniz?
    kısaca ne için uyarı verecek?

• quote:

Orijinalden alıntı: conax

sanırım görme engelliler için soruyorsunuz
    anlamadıgım nokta telefona mors alfabesi gelse bile bunu nasıl okuyacak yani kabartma olmadan yanlışmıyım acaba?
    mors alfabesi yerine telefonda sesli mesaj verebilir.
    ben daha önce buna benzer bişey yapmıştım işitme engelli yegenim var esp ile akıllı saat yaptım
    kapı çalındıgında yada içerde hareket algılandıgında akıllı saat titreşim verip ekranda yazılı olarak bildiri veriyordu
    sizin bahsettiginiz görme engelliler için sağda yada soldaki engeller içinmi uyarı istemiştiniz?
    kısaca ne için uyarı verecek?

Evet Görme engelliler için.Ama bu proje fikri hocadan çıktı.Ben akıllı ev sistemleri hakkında proje yapacaktım.Hoca kabul etmedi engelliler için daha faydalı bir şey yapın dedi.Bu fikri verdi.Sizin yeğeniniz için yaptığınız projede güzelmiş.Sizin proje hakkında biraz fikir verebilirseniz birkaç ekleme daha yapabilirim.Görme engelliler için sese çevirmek daha mantıklı olur.Duyma engelliler içinde yazıya çevirmesi ve titreşim göndermesi yeterli.Hangi malzemeleri kullandınız bu projede.Mors alfabesi konusunda da Gelen mesajları arduino üzerinden titreşim motoru kullanarak hem görme hem duyma engeli bulunan insanlara daha faydalı olur.Ama o kişinin mors alfabesini bilmesi gerekiyor.Bilmiyorsa eğer işe yaramaz.

• projede esp nodemcu kullanıyorum ve android uygulamayı kendim yaptım
    akıllı saatte esp8266 ile yaptım
    herhangi bir tetigi direk esp akıllı saate yada server yaptıgım nodemcu ordan esp saate gonderyior
    yani esp hem server hemde client olarak kullanıyorum
    android uygulamadan esp baglanıp verileri okuyorum gerisi androide kalmış uygulamada istedigim işlemi yapabilirim
    şimdi aklıma android tabanlı smartwatch geldi bluetooth ile smartwatch ve android telefon için uygulama yapmayı düşünüyorum
    esp istedigim verileri gönderebiliyorum sorun olmuyor aklınıza ne gelirse yaptıgım esp smartwatch ilede sadece verileri görmek degil kontrolde edebiliyorumküçük bi li-on pil takmıştım ama esp ve oled ekran pili hemen tüketiyor.
    bende nokia ekran ve eski bir telefonun bataryasını kullanmaya karar verdim
    kısaca esp akılnıza ne gelirse gönderebilir ve istedigim sensörü bağlıyabiliyorum
    şuan akıllı ev projesi üzerinde çalışıyorum daha dogrusu önceden yaptıgımı güncelliyorum

https://forum.donanimhaber.com/esp8266-wifi-modul-sorunu--131688777

arduino ses modulu pahalı oldugu için sipariş vermedim 20 dolar falandı onun için farklı bir projem vardı

• Görme engelli birinin ortamda sesiduymasını istemediği kişiler varsa dedğiniz olabilir. okuması için sizin görme engelli alfebesine çevirmeniz gerekir. kabartmalı olacak. O zaman titreşimle uyarıdan 3-4 saniye sonra 7 segmend display gibi çivili display yapılır. Karakterler sırasıyla bu civili kısma basılır. Boyle displayler varmı bilmiyorum. Yapılması zor değil ama zor. Mağnetik bir iş sonuçta. 10*10 luk bir çivi tahta uzerinde çukur tepe olarak alfabeyi yazıyorlar. Bu basit çözüm .Ama koplex.
  • görme engelliler için herhangi bir sensörden gelen veriyi esp yada bluetooth ile android uygulamaya gönderip bunu sesli hale getirebilirim aslında
    hatta şuan güncellemekte oldugum ev otomasyon uygulamamı bitirdikten sonra sesle komutuda eklemeyi düşünüyorum
    yani mors alfabesi yada kabartma yazılar olmaz olsa bile bunu küçültüp taşımakta ayrı bi dert
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.