Şimdi Ara

Engelli Birinin Üzerinden Alınan Araba ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
7
Favori
90.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Intermed

Teşekkürler. Allah kimseyi çocuğuyla imtihan etmesin.

Vasi belgesine gerek yok. Vasi belgesi 18 yaş üstü zihinsel engellilerde gerekiyor bildiğim kadarıyla. Araç ruhsatı çocuğumun üzerine.

Kesinlikle sizin icin maddi hiç bir değer çocuğunuzun alacağı sağlıklı bir nefesten kıymetli olamaz. Bunu ancak yaşayan bilir aracınızı güle güle kullanın efendim geçmiş olsun ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MuammA_

quote:

Orijinalden alıntı: kaanbocuk

quote:

Ağabeyim %90 üzeri engelli, hem beyin felci geçirmesi sonucu kalıcı ağır hasar var hemde dirençli epilepsi hastası, yani hem zihinsel olarak hemde epilepsi nedeni bebek gibi bakıma muhtaç ( bu arada epilepsi deyince is güç sahibi ayda yılda bir nöbet geçirenlerden değil minumum günlük 3 defa) bir hasta şükürler olsun annem sağ bebek gibi bakıyor 37 yıldır, bizde elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Ve maddi durumumuz orta hal annem; babamdan kalma emekli maaşı ile, abim ve bende memur maaşı ile geçinip gidiyoruz.

Simdi bunları neden anlattım dersiniz; geçen senelere kadar biz bu konuyu hiç araştırmadık hatta abim "ben sakat kardeşinin malına biniyor dedirtmem" dedi bende bunu fırsatçılık olarak görmek istemedim, çünkü 37 yıldır annemin göz yaşlarını hiç bir bedel ödeyemezdi. Velhasıl kelam geçen sene hiç sevmediğim bir akrabam (kuzen) bize gelmiş ve anneme " yaa yenge su xxx'in kimliğini ve raporunu versene" demis annem "hayırdır" deyince cevap olarak " ötv'siz araç almak için soracam ben alabiliyor miyim " deyince annem hem çok bozulmuş hemde üzülmüş tabi cevabını vermiş. Bunu duyunca delirdim kapılarında 1 ticari 1 sedan olmak üzere 2 Araba var daha bir kere hastaneye götürmüş değildir onu geç bir bardak su vermiş değildir hani derler ya yaralı parmağa işemez!!! İşte öyle...

Sonra bir kaç arkadaş ve akrabamin da tavsiyesi ile bu ise karar verdik önce annemin rızasını aldık ve inşallah abime alacaz bu yaz, o yüzden araştırırken bu sayfaya geldim. Arkadaşlar 1 ve 2 dereceden akraba (kayın akraba) değilseniz lütfen salça olmayın, o engelli kişiye bakan kişi değilseniz yada en azından bakan kişiye sürekli yardım edecek durumumuz yoksa istemeyin 3 - 5 kuruş için yapmayın Allah aşkına o ailenin çektiklerini bilemezsiniz tahmin dahi edemezsiniz. Ben bir engelli kardeşi olarak yıllardır yaşadıklarımı düşününce "keşke ağabeyim sağlıklı olsa idi de bir ömür arabamız olmasaydı " diyorum. Öyle zor durumda olan aileler var ki trilyon versen acısı dinmez...

Not: bu tarz uzaktan akraba yada komşu adına fırsatçılık yaparak ötv siz araç alanların yada almaya çalışanların VİCDANINI 3 kurusa sattığını düşünüyorum... İyi günler

Size katılıyorum,

Benim arkadaşım ve eşi görme engelli 2 sağlıklı çocukları var benim hattback aracimla işlerimizi hallediyorduk, çoğu zaman 2 aile (eşim ve 2 çocuğum 4 te biz 8 kişi) artık sığamaz olduk benim aracimdan bu yüzden kurtulup daha geniş bir araç almam yada arkadaşımla ailecek biryere gitmemem gerekiyordu.

Çözüm olarak arkadaşımın akrabalarının onca israrına rağmen araba almayıp bu teklifi bana yaptı haliyle böyle birşey olmaz ben o aracı kullanamam yasak dedim,

Kendisi görmediği halde iyi derecede telefon ve bilgisayar kullandığı için (iohone voice over yardımı Windows ta Javs programı ile) araştırmış 2015 Nisan ayında çıkan genelge ile %90 ve üzeri için kısıtlamanın kaldırıldığı bilgisine ulaşmış.

Ben aracımı satıp parasını arkadaşıma verdim üzerine kredi çekip orta şeker geniş bir araç aldı hayırlısı olsun araç kendi üzerine benim hiçbir hak talep etme şansım yok.

Hafta sonları market ev gereçleri gibi ihtiyaçları bana söylüyorlar ben tedarik edip evlerine ailecek gidiyorum genelde havalar iyi olduğunda hemen hemen her hafta sonu bir etkinlik yapıyoruz,

Cenazeleri yada acil bir durumları olduğunda telefonla bana ulaşırlar elimden geldiğince yetişirim.

Kullanacak başka kimseleri olmadığından (akbabalar hariç) araç bende kalıyor zaten evlerimiz arası 30 km den fazla,

Şimdi araca her bindiğimde kendi keyfime bilmediğim halde suçluluk duygusu oluşuyor,

Dostlar sizce yaptığım yanlış bir şeymi?

Bu arada bjr süre sonra kendimi toparlayıp babamla birlikte ailemize 1 araç daha aldık kendi ailem ile birlikte bir yere gideceksem kendi aracımı kullanıyorum.

Bence de sizin durum biraz farklı karşı taraf sizinle GÖNÜL bağı kurmuş ve sizde elinizden geleni yapmışsınız. Benim dert yandığım kişiler genelde arabalarda fırsatçılık peşinde olan tipler. Para pul gelip geçer hocam komsunuza iyi bakın onun bir hayır duası bile yeter size emin olun...

Eyvallah hocam Allah razı olsun düşünceniz buraya 2 satır yazmanız bile insana huzur veriyor.

Hatta biz komşu bile değiliz evlerimizin arası 35 km git gel 70 km hatta çoğu zaman TEM i kullanırım bide otoban ücreti :)

Maddi olarak çok etkilemiyor ama yıl hesabı yapınca 2 maaş yapıyor ama o çocukların ve arkadaşımın ihtiyaçları karşılanınca hiçte önemi kalmıyor.

Hem eşim çocuğumda onlarda iyi vakit geçiriyor.

• TK-66 T kullanıcısına yanıt
    ÖTV'nin 99 depremi sonrasında sözde geçici çıkarıldığını ancak devletin, milleti soymak için bunu kalıcı hâle getirdiğini gözardı edelim ama, değil mi?

• quote:

Ağabeyim %90 üzeri engelli, hem beyin felci geçirmesi sonucu kalıcı ağır hasar var hemde dirençli epilepsi hastası, yani hem zihinsel olarak hemde epilepsi nedeni bebek gibi bakıma muhtaç ( bu arada epilepsi deyince is güç sahibi ayda yılda bir nöbet geçirenlerden değil minumum günlük 3 defa) bir hasta şükürler olsun annem sağ bebek gibi bakıyor 37 yıldır, bizde elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Ve maddi durumumuz orta hal annem; babamdan kalma emekli maaşı ile, abim ve bende memur maaşı ile geçinip gidiyoruz.

Simdi bunları neden anlattım dersiniz; geçen senelere kadar biz bu konuyu hiç araştırmadık hatta abim "ben sakat kardeşinin malına biniyor dedirtmem" dedi bende bunu fırsatçılık olarak görmek istemedim, çünkü 37 yıldır annemin göz yaşlarını hiç bir bedel ödeyemezdi. Velhasıl kelam geçen sene hiç sevmediğim bir akrabam (kuzen) bize gelmiş ve anneme " yaa yenge su xxx'in kimliğini ve raporunu versene" demis annem "hayırdır" deyince cevap olarak " ötv'siz araç almak için soracam ben alabiliyor miyim " deyince annem hem çok bozulmuş hemde üzülmüş tabi cevabını vermiş. Bunu duyunca delirdim kapılarında 1 ticari 1 sedan olmak üzere 2 Araba var daha bir kere hastaneye götürmüş değildir onu geç bir bardak su vermiş değildir hani derler ya yaralı parmağa işemez!!! İşte öyle...

Sonra bir kaç arkadaş ve akrabamin da tavsiyesi ile bu ise karar verdik önce annemin rızasını aldık ve inşallah abime alacaz bu yaz, o yüzden araştırırken bu sayfaya geldim. Arkadaşlar 1 ve 2 dereceden akraba (kayın akraba) değilseniz lütfen salça olmayın, o engelli kişiye bakan kişi değilseniz yada en azından bakan kişiye sürekli yardım edecek durumumuz yoksa istemeyin 3 - 5 kuruş için yapmayın Allah aşkına o ailenin çektiklerini bilemezsiniz tahmin dahi edemezsiniz. Ben bir engelli kardeşi olarak yıllardır yaşadıklarımı düşününce "keşke ağabeyim sağlıklı olsa idi de bir ömür arabamız olmasaydı " diyorum. Öyle zor durumda olan aileler var ki trilyon versen acısı dinmez...

Not: bu tarz uzaktan akraba yada komşu adına fırsatçılık yaparak ötv siz araç alanların yada almaya çalışanların VİCDANINI 3 kurusa sattığını düşünüyorum... İyi günler

Merhaba arkadaslar daha önce bu konuya cevap yazmıştım ama o zaman gündem ve konu akışı farklı idi, simdi bizde araç alma ışine karar verdik sanırım ancak bir sorunumuz var.

Durum: Annem engelli kardeşim ve en küçük erkek kardeşim memlekette birlikte yaşıyorlar. Annem babamdan kalma 1150 tl emekli maaşı alıyor, engelli ağabeyim 3(üç) aylık 1500 tl 2022 engelli maaşı alıyor, kardeşim işsiz kpssye hazırlanıyor. Diğer abim başka bir ilde memur ve evli, yine bende başka bir ilde evli olarak ikamet ediyoruz yani annem engelli kardeşim ve küçük kardeşim 3.kişi memlekette aynı evde yaşıyorlar evin toplam geliri 1150+500=1650 (2022 maaşı 3 aylık 1 aya 500 denk geliyor) bu şartlar altında 2022 maaşı kesilmiyor çünkü Sgk'nın düzenlediği rakam kişi başı 847 tl yi geçmediği sürece 2022 maaşı kesilmez deniyor.

Sorun; Abim ötv indirimli araç almak istiyor engelli ağabeyim üzerinden ve parasını da o ödeyecek ancak engelli ağabeyim üzerine oluyor kanunen hal böyle olunca biz engelli abim üzerine araç aldık diye 2022 maaşı kesilir mi ? Midyata pirince giderken elde ki bulgurdan olmayalım istiyoruz çünkü annem yıllardır o maaş ile geçiniyor. Son iki yıl icerinde buna benzer durum yaşayan var mı?

Not: 2022 maaşı ile evde bakim parası farklı şeyler arkadaşlar o hiç bir şekilde keilmez engel durumu devam ettiği sürece ödenir ancak 2022 engelli aylığı gelir durumuna göre verilen bir maaş bu bilgiler ışığında benzer olay yaşayan arkadaslarim yardım bekliyorum...iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuammA_ -- 30 Haziran 2017; 0:18:13 >

• hocam konu sahibi olarak araç aldin mi bu tarz sorun oldu mu? Bilgi verebilir misin

• quote:

Orijinalden alıntı: orctzl

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: asts

arkadaşlar merhaba,

kayınpederim in yaklaşık 2 yıldır %65 engelli raporu var. (sağ bacak)

sağlıklı günlerinden kalma normal 30 senelik b sınıfı ehliyeti mevcut.

araba almak istiyor. benim de damadı olarak resmi olarak arabayı kullanmamı istiyor.

Sorularım :

1-) %65 rapor ile engelli indirimli araç alabilir mi?

2-) h sınıfı ehliyet dediler, h sınıfı kalkmış. artık vermiyorlarmış. b sınıfını nasıl değiştireceğiz?

3-) ben damadı olarak alınacak arabayı kullanabiliyor muyum?

internette araştırdım ama çok bilgi kirliliği var. her sene mevzuat değişmiş.

net bilgisi olan, paylaşabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Merhaba

Evet alınabilir

2-) h sınıfı ehliyet dediler, h sınıfı kalkmış. artık vermiyorlarmış. b sınıfını nasıl değiştireceğiz?
    Kendi ehliyetim H sınıfı. Kalkması ile ilgili bir bilgim yok belki mevzuat değişmiştir. Her halükarda kayınpederinizin H sınıfı ya da ona denk gelen sınıf ehliyet alması ya da ehliyetini yeni oluşan engelini belirterek çevirtmesi gerekiyor.

Hayır. Ruhsat sadece onun üzerine olacak. Ek sürücü eklenemiyor sadece araç sahibi aracı kullanabiliyor. Eğer siz kullanırsanız ve yakalanırsanız aracı bağlama vb cezalar var.

Tse den normal vatandaş da kullanılabilir oluru alınırsa yakını kullanabilir.

15 gün önce 2nci engelli aracımı aldım ama böyle bir olay duymadım. Bu zamana kadar çevirmede durduran tüm polisler de ruhsat/sürücü kontrolü yaptı acaba ben mi kullanıyorum diye.

Detaylı bilgi ya da kaynak paylaşabilir misiniz?

İnanın bildirimini daha yeni gördüm buyrun link.

https://www.tse.org.tr/tr/icerikdetay/886/7536/ozel-tertibatli-araclarin-engeli-olmayan-kisilerce-kullanimi.aspx

• Merak ediyorum. Engelli şahsın üzerinden araba alındı.

1) Araç engelli şahsın üzerine olmak zorunda mı?
    2) Engelli şahıs ölürse araç miras mı oluyor?
    3) Diyeli bir şahıs %90 engelli. 2 çocuğu var. Araç alacaklar. Hangisi alacak? bunun şartı şurtu var mı? Kim önce davranırsa mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf24.

Merak ediyorum. Engelli şahsın üzerinden araba alındı.

1) Araç engelli şahsın üzerine olmak zorunda mı?
    2) Engelli şahıs ölürse araç miras mı oluyor?
    3) Diyeli bir şahıs %90 engelli. 2 çocuğu var. Araç alacaklar. Hangisi alacak? bunun şartı şurtu var mı? Kim önce davranırsa mı?

1-)Araç bildiğim kadarı ile engelli şahsın üzerine oluyor çünkü onun mahrumiyetinden faydalanılıyor.
    2-)Araç engelli şahsın üzerine olduğu için o ölürse araç onun mirasçılarına kalıyor.Yani bir tanıdık engellinin üzerine araba alırsanız Allah gecinden versin vefat ederse sonrasında mirasçılarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız.
    3-)Bu sanırım aile arasında çözülüyor :)
  • Sıkıntılı bir iş ya. Acaba varislerden imza falan alınabilir mi araç ile ilgili talebim yok diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: yusuf24.

Sıkıntılı bir iş ya. Acaba varislerden imza falan alınabilir mi araç ile ilgili talebim yok diye.

Miras olur eşit yüzde hak sahipleri yüzdelerini temsili ücretle size devreder

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ozaman bizim iş yatar

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: asts

arkadaşlar merhaba,

kayınpederim in yaklaşık 2 yıldır %65 engelli raporu var. (sağ bacak)

sağlıklı günlerinden kalma normal 30 senelik b sınıfı ehliyeti mevcut.

araba almak istiyor. benim de damadı olarak resmi olarak arabayı kullanmamı istiyor.

Sorularım :

internette araştırdım ama çok bilgi kirliliği var. her sene mevzuat değişmiş.

net bilgisi olan, paylaşabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Merhaba

Evet alınabilir

Kendi ehliyetim H sınıfı. Kalkması ile ilgili bir bilgim yok belki mevzuat değişmiştir. Her halükarda kayınpederinizin H sınıfı ya da ona denk gelen sınıf ehliyet alması ya da ehliyetini yeni oluşan engelini belirterek çevirtmesi gerekiyor.

Hayır. Ruhsat sadece onun üzerine olacak. Ek sürücü eklenemiyor sadece araç sahibi aracı kullanabiliyor. Eğer siz kullanırsanız ve yakalanırsanız aracı bağlama vb cezalar var.

Tse den normal vatandaş da kullanılabilir oluru alınırsa yakını kullanabilir.

15 gün önce 2nci engelli aracımı aldım ama böyle bir olay duymadım. Bu zamana kadar çevirmede durduran tüm polisler de ruhsat/sürücü kontrolü yaptı acaba ben mi kullanıyorum diye.

Detaylı bilgi ya da kaynak paylaşabilir misiniz?

İnanın bildirimini daha yeni gördüm buyrun link.

https://www.tse.org.tr/tr/icerikdetay/886/7536/ozel-tertibatli-araclarin-engeli-olmayan-kisilerce-kullanimi.aspx

Valla yıl geçmiş üzerinden ama olsun bilgi sahibi olmak iyidir :)

Demek böyle bir belge çıkmış bununla başvurabiliyormuşuz öğrenmiş oldum.

Çok gerekli değil benim için çünkü aracımı kimse istemiyor zaten engelli aracı olduğunu bildikleri için. Eşim kullanıyor çok nadir. Ama ihtiyaç olursa bu belgeyi kullanıcaz demektir.

Teşekkür ederim

• Arkadaşlar merhabalar bilen arkadaslara sorum şu kayin babamın engelli raporu var %90 civari ama birkac icra takibi var birkaçını ödedi birkactane takip var. Araba almayi düşünüyorum ama kayin babamın icra takibi beni rahatszi ediyor o yüzden onun sayesinde kendi üzerime alma sansim varmi. Ehliyeti yok gözleri %90 görmüyor. Bilgisi olan varmi bu konuda

• quote:

Orijinalden alıntı: KUSCUM4283

Arkadaşlar merhabalar bilen arkadaslara sorum şu kayin babamın engelli raporu var %90 civari ama birkac icra takibi var birkaçını ödedi birkactane takip var. Araba almayi düşünüyorum ama kayin babamın icra takibi beni rahatszi ediyor o yüzden onun sayesinde kendi üzerime alma sansim varmi. Ehliyeti yok gözleri %90 görmüyor. Bilgisi olan varmi bu konuda

Araç kimin üzerine tescil olacaksa 5 YIL kimseye veremez satamaz

Satmak isterse %90 ve üzeri engelli birine satar yada ödenmeyen OTV ödenir öyle satar başka yolu yok.

• Allah tüm engellilerin yardımcısı olsun . Benim babam %40oranında sol alt ayak engelli özel terdibatlı aracı oğlu,olarak ben kullanabilirmiyim kanunu olarak sorun olurmu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ..NeyzeN..

Yazdıklarınız (ilk paragraf hariç) maalesef doğru değil...

Yuzde 90 ve üzeri engelli araçlarını herkes kullanabilir,yönetmelik değişti ve değişeli çok oldu.

Araba da yuzde 90 ve üzeri engellinin de olması şartını ilk kez sizden duyuyorum yok öyle bir şey...

Ancak eğer ki kaza olması durumunda aracı kullanan kişi 3. dereceye kadar akraba değil ise kasko şirketi ödeme yapmaz.(önemli bir bilgi)

İyi Günler,

Babamın üstüne %91 ötv muaf raporu ile araç alımı yapmayı düşünüyoruz. Yanlız geçen konuştuğum bir trafik polisi arkadaşımlaki sohbetimde aracı 3.dereceye kadar yakını kullanabilir demişti. Herhangi bir araç bayiisine gittiğimizde böyle bir durumun olmadığını aracı herkezin kulllanabildiğini söyledi. İnternette araştırmalarım sonucu kesin bir cevap bulamadım. Bu konu hakkında kanunen ve usülen doğru cavap nedir. Olası kaza durumlarında kasko şirketi normal bir araba gibi hasarı karşılıyormu. Yardımcı olursanız sevinirim.

• Çok güzel bir uygulama ancak engelli üzerine araç alanların ne hikmetse süper lüks araçlara yönelmesi, hastanelerde engelli raporu kuyruklarının paylaşılması ve sahte rapor şebekeleri hakkındaki Haberler insanı üzüyor.

• Tesla777 T kullanıcısına yanıt
    Aracı herkes kullanabilir!

Olası bir kaza durumunda kasko şirketi 3. derece akraba şartı arar... Eğer 3.dereceye kadar akrabalık söz konusu değilse ödeme yapmaz!
  • Mrb. Toyota Verso kullanicisiyim... Aracımın ekranında "SETTİNGS Press And Gold" yazıyor tamirciye gitti yapamadı bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Tamirci motorla ilgili bir sıkıntı yok dedi lastikleri değiştirmiştim ondan sonra oldu bu yazı...

• Geçen yıl annem adına rapor almıştım ki yılda en az 10-15 defa şehirlerası doktora götürüm. Ben rapor alınca aboooow... millet sıraya girdi. Bende buyrun sorumluluğu da alın, raporu da dedim herkes iki adım geriye gitti. Raporu henüz kullanmadım yılbaşında alayım daha donanımlı bir araç olsun istiyorum. Şimdi de ya annem yılbaşına kadar yaşamazsa diye taciz ediyolar.... 6 yıl önce lüks araç aldım rapor almak aklıma geldi de ÖTV % 45 di o zamanlar ayrıca finans kampanyası vardı rapora başvurmadım. 4 Yıl bindim çok şükür yaptığım kilometrenin en az 1/3'ü annem ve merhum babamın sağlık seyahatiydi. Şimdi de ÖTV yüksek, aracım külüstür annemi de bu araçla bi yere götürmek istemiyorum. O yüzden raporu kullanacağım inşallah.

ARKADAŞLAR ALACAĞINIZ ARAÇLA AZ DA OLSA ENGELLİNİN YÜKÜNÜ ALMAYACAKSANIZ O ARAÇTA 83 MİLYONUN KUL HAKKI VARDIR. Bunu unutmayın. Devlet ne yaparsa yapsın suistimali önleyemiyor, daha fazla kısıtlasa mağdur olan engelliler oluyor. 

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.