Şimdi Ara

Engelli Birinin Üzerinden Alınan Araba ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
7
Favori
90.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: arabaci_58

İlginize teşekkür ederim, misal engelli olan araç sahibi 4. Yılda öldü, araç miras paylaşımında başkasının üzerine yapılırsa ötv ödenmesi gerek, peki sahibi vefat etse dahi 5. Yıl beklenip normal şekilde satışı yapılamaz mı?

Sahibi vefat edince nasıl bekliceksiniz 5. yılı? 5 yıl dolduktan sonra bir sıkıntı yok ama 5 yıl içinde vefat ederse ötv'yi ödemeniz gerekir ya da başka bir engelli vatandaşa satmanız gerekir ötvsiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İlginize teşekkür ederim, misal engelli olan araç sahibi 4. Yılda öldü, araç miras paylaşımında başkasının üzerine yapılırsa ötv ödenmesi gerek, peki sahibi vefat etse dahi 5. Yıl beklenip normal şekilde satışı yapılamaz mı?

işte merak ettigimsoru ve cevabını bende bekliyorum :)
  • quote:

Olum evrakları ne kadar geçerli onu bilmiyorum.

• Trafik şubeden yada karayolları genel müdürlüğünden resmi olarak cevap alan varmı %90 üzeri tertibatı olmayan aracın kullanımı ile ilgili.

• Sizin gibilerin sayisi artarsa birileri bundan ileride zarar gorebilir. Soyle ki simdi siz sanirim otv vermemek icin bir engelli tanidiginiz uzerine arac alacaksiniz. Bu dogru bir sey mi? Asil amac engelli arkadasimiza abimize yardim mi yoksa araci ucuza getirmek icin kilifina uydurmak mi? Bunu bircok kisi yapmaya kalkarsa devlet mudahale edebilir ve kanunda degisiklige gidebilir. Bundan zarar goren engelli vatandaslarimiz ve yakinlari olursa vebali sizlerin olur. Saglikli olduguna sukret ve bence bu isten vazgec.

• quote:

http://www.gib.gov.tr/node/89964

"Buna göre, muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tekbir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir.

Ancak, muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır."

Miras olarak başka bir şey/hak de intikal ediyorsa sıkıntı yok gibi, lakin tek miras araçsa durum sıkıntılı. Ben böyle anladım.

Yalnız yazı 2011 tarihli, sonradan değişen bir durum var mı araştırmak lazım.

Edit: Daha güncel;http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150418-8.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi from_anatolia -- 4 Kasım 2015; 11:28:51 >

• Sevgili arkadaslar bir konuda yardima ihtiyacim var sorum su sekilde...esimin adina bir araba aldik sonradan tertitap yaptirdik son cikan kanuna gore de arabaya harici tertibat yapilirsa eşide kullanabilir diyor...ben eşi olarak kullanmak istiyorum ama yetkili kurumdan bir belge isteniyor böyle birbelge alan varsa bizimle paylaşirsa sevinirim
  • Sevgili arkadaslar bir konuda yardima ihtiyacim var sorum su sekilde...esimin adina bir araba aldik sonradan tertitap yaptirdik son cikan kanuna gore de arabaya harici tertibat yapilirsa eşide kullanabilir diyor...ben eşi olarak kullanmak istiyorum ama yetkili kurumdan bir belge isteniyor böyle birbelge alan varsa bizimle paylaşirsa sevinirim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba biz 2010 yılında qashqai+2 aldık o zaman araba bize kredi falan derken 50 büne mal oldu.Sizin dediğiniz kağıt ruhsatın üstüne kullanıcak 1 kişi daha yazılarak o kişi kullanabilir.Başka birisi kullanırsa ÖTV KDV geri isteniyor.Biz oraya baya uğraşarak 3. Derece yakını kullanabilir diye yazdırmıştık.Başka sorusu olana yardımcı olurum

• quote:

Orijinalden alıntı: Senyour

Merhaba biz 2010 yılında qashqai+2 aldık o zaman araba bize kredi falan derken 50 büne mal oldu.Sizin dediğiniz kağıt ruhsatın üstüne kullanıcak 1 kişi daha yazılarak o kişi kullanabilir.Başka birisi kullanırsa ÖTV KDV geri isteniyor.Biz oraya baya uğraşarak 3. Derece yakını kullanabilir diye yazdırmıştık.Başka sorusu olana yardımcı olurum

90 üzeri engelli baba için araç alınırken araç illa engelli kişinin üstüne mi olmak zorunda? Oğul kendi üzerine alamıyo mu aracı aceba bilginiz var mı bu konuda. Vefat durumunda miras sıkıntı çıkarır diğer türlü.

• Trident682 kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba. Aracım babamın üstüne %90 üzeri engelli. Babanızın üstüne olması gerekiyor çünkü onun üstünden alıcaksınız. Sizin üstüne olursa babanızın vefatından (Allah korusun) sonra da engelli olarak kullanırsınız o da saçma olur. 5 yıl dolmadan vefat ederse ötv ödemeniz lazım ya da engelliye satmanız lazım.

• merhabalar arkadaşlar benimde engelli raporum var yeni kanun çıktı oranlar filan değişildi deniliyo, herneyse benim sorum raporumun arkasınanda 2022 maaşı.. + vergi indirimi, 1-2 tane daha şey yazıyodu şimdi hatırlamıyorum bunlar yazıyo, araç alımı için benim işime yarıyacak olan vergi indirimi yazısımıdır, teşekkürler
  • more34 kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam. Engel oranınız raporda % kaç?

• AxiZebaniA kullanıcısına yanıt
    %56 doğumsal kalp rahatsızlığı, aslında %90 ve altı için alınmadığını biliyorum ama %45 üzeri filan yazılar görünce merak ettim açıkçası
  • more34 arkadaşıma istinaden bende bir soru sorayım üstadlardan bilen cıkar belki benimde ablam %98 engelli bedensel. Araç işine hiç girmedim ikinci el aldım hep çünkü her seferinde önüme 2022 maaşı olayı çıktı eğer engelli adına araç alırsam maaşının kesileceği söyleniyor bu konuda syvd kurumlarınada gittim oralarda kesilme olabileceğini söylüyorlardı hep ama bu konuda net bilgi veremiyorlar kendileride bilmiyor memurun. Alıpta hala maaş alan var mı acaba yada bilgisi olan yetkili arkadaşlarımız var mı ?
    Hocam öncellikle geçmiş olsun. %90 üstü araç kullanamayacak seviyedekiler için hocam. %45 üstü ise aracı engeline göre tertibat yapıp kullanabilecekler için hocam. Yani sadece %90 üstü diye bir durum yok

• horoz28 kullanıcısına yanıt
    merhabalar bu konu işinize yarayabilir,

özetle; ''hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,49 tl üstünde çıkarsa yapılacak ilk sosyal incelemeden sonra dedenizin 2022 aylıgı kesilir'' denmekte

http://www.engelliler.biz/forum/2022-engelli-ayligi-ile-vakif-ayligi/164158-dedem-adina-arac-alirsak-2022-ve-evde-bakim-maaslari-kesilir-mi.html
  • AxiZebaniA kullanıcısına yanıt
    anladım hocam saolun, akşam eve gidince raporumun arkasına bakıcam H sınıfıyla alakalı bişey yazıyomu diye, ötv den filan muafiyet olurmu ona bakıcam, gerçi sıfır araç fiyatları uçmuş gitmiş durumda bomboş clio bile yanlış hatırlamıyosam 45 bin üstü satılıyor indirim filan olsa 30 bin civarına gelir pekte deymez sanırım
    Hocam %45 üstü için H ehliyeti şart. Sizden başkası kullanamaz aracı. Sıfır araçlar uçmuş haklısınız fakat araba alacaksanız %30-31 civarı bir indirim büyük avantaj.

• arkadaşlar merhaba,

kayınpederim in yaklaşık 2 yıldır %65 engelli raporu var. (sağ bacak)

sağlıklı günlerinden kalma normal 30 senelik b sınıfı ehliyeti mevcut.

araba almak istiyor. benim de damadı olarak resmi olarak arabayı kullanmamı istiyor.

Sorularım :

1-) %65 rapor ile engelli indirimli araç alabilir mi?

2-) h sınıfı ehliyet dediler, h sınıfı kalkmış. artık vermiyorlarmış. b sınıfını nasıl değiştireceğiz?

3-) ben damadı olarak alınacak arabayı kullanabiliyor muyum?

internette araştırdım ama çok bilgi kirliliği var. her sene mevzuat değişmiş.

net bilgisi olan, paylaşabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.