Şimdi Ara

En son hangi kitabı okudunuz? (390. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
9.710
Cevap
93
Favori
358.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Genel olarak güzel ama biraz basit ve masalsı geldi.
  • Elif Şafak - Aşk

İlk çıktığında okumuştum bu ikinci oldu. Bana göre yazarın dili çok güzel.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  En son hangi kitabı okudunuz?

Muhteşem bir kitaptı kesinlikle öneriyorum. Tabi ki ben çevirileri karşılaştıramam ve kitabın diğer çevirilerini de okumadım, bilmiyorum ama bence çeviri gayet güzeldi bu yüzden iletişim yayınlarını öneririm. Kitabın tasarımı zaten güzel ve her kitap için kitaba özel tasarımlı ayraç vermeleri benim için çok önemli bir etken. Ayraçları seviyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 6 Ekim 2016; 0:01:11 >
  • Doğunun Limanları
  • An itibariyle Kurk mantolu madonna'yi bitirdim. Cok guzel bi kitapti.

• montevo kullanıcısına yanıt
    peygamberlerin "seçilmiş" kimseler değil sadece posta memuru olduğuna kanaat getirmiş bir zaat. Hadis inkarcıları artmaya başladı bu sıralar. Din, peygamber ile bir büyündür.
  • Osvajac kullanıcısına yanıt
    Gerçek hadisler yok mudur elbette ki vardır. Ama peygamberin ölümünden 200. Yıldan 500. Yıla kadar toplanmış olan onbinlerce hadisin hangilerinin gerçek olduğunu kim bilecek ? Ki hadisleri ilk kez toplamaya başlamış olan zat-ı muhtemerin geride bıraktığı dolandırıcı kimliğine rağmen ?

Hadislerin içerisinde bulunduğu ortam tam bir karmaşa tam bir kaos ortamıdır. Öyle ki asıllar sahtelerin içinde BO-ĞUL-MUŞ-TUR. Evet bu dakkadan sonra boğulmuştur. ÖLMÜŞTÜR. Ve asıllarını net olarak bulmak imkansızdır. Buradan hadisler çıkarıp bunlara inanmanın ne peygamberine ne dinine ne de inananlarına bi yararı yoktur ama zararı vardır. Üstüne üstlük bugün kendini kendine müslümanlık sıfatını takan milyarlarca cahil varken ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 7 Ekim 2016; 18:23:16 >
  • yani bir kaç sahih olmayan hadis var diye tüm hadisleri çöpe atıp kendi kendine felsefe yapan insanların peşinden gitmek gerekir? sanmıyorum. Bu zamana kadar gelen binlerce alim insan var onların ittifak yaptıkları hadisler ortaklaşa sahih olmadığına kanaat getirdikleri var sonuçta bu din politika değil.
    Bugün en az 1.5 milyon hadis bulunuyor. Mahlukat Buhari 600.000 hadis bildiğini iddaa ediyor ve yine Mahlukat Buhari'nin iddaasına göre 600.000 hadisin içinden büyük bir emekle 7397 sahih hadis ayıkladığını iddaa ediyor. Ve bu Mahlukatın yazdığı kitap islamın en önemli bir kaç kaynağından biri sayılıyor. Ve dünyadaki onbinlerce hadis bu Mahlukatın çalışmaları esas alınarak bulunuyor. Burada asıl problem bir kaç çürük elmanın koca bir sepeti bozmasına izin vermek veya vermemek değildir burada asıl koca bir çürük elma sepetinin içindeki bir aç sağlam elmayı bozmasına izin vermek veya vermemektir.

Milyonlarca hadisin birbirine girip birbirinden çıktığı bu kadar saçma sapan bir kaos alanında ''Bir kaç sahih olmayan hadis'' lafı hayatımda duyduğum en saçma şey olabilir.

Hadisler toplanmaya peygamber öldükten 200 yıl sonra başlanıyor. Ki başlayan adam da bir Mahlukat olan Buhari'den başkası değil. Hadisler genel olarak bu Mahlukattan yola çıkarak toplanıyor ki bu peygamber öldükten 500. yıla kadar sürüyor. Bugün arkadaşımızın birine söylediğimiz tek bir kelime bir başka ortak arkadaşımıza değişmiş halde varabiliyorken. Böyle mükemmel bir kaosun içinde '' bir kaç sahih olmayan hadis '' lafı insanı çok düşündürüyor.

Bugün Hadis iliminin bir kaynak olarak kabul edilmemesi en çok İslam'a ve en önemlisi de lafları dolana dolana çarpırtıla çarpırtıla insanlara ne idiğü belirsiz ''şey''ler olarak vardırılan bir insana bir adama yarayacaktır. Öyle hadisler var ki insan Hitler söylemez diye düşünüyor. İslam'ın hadis iliminden korunması gerekiyor. Ve daha da önemlisi peygamberin hadis iliminden korunması gerekiyor. Adamı sevip koruyacaz diye hadis ilimini ele alıp adamı mahfettiniz.
  • bu hadislerin çoğuda ittifak ile kabul ediliyor zaten hadis olmadan ne oruç ne namaz hakkıyla kılınır bence konuyu fazla kirletmeyelim demem o dur ki dini hadis olmadan anlamak imkansızdır. Hele o dönemin şartlarını bilmeden sadece mealden kuran okumak... Tefsir de hadiste dini anlamak için gereklidir.
    o durumda peygamberi ilah yerine koymuş oluyorsun ve hani nerede diğer peygamberlerin hadisleri?yoksa süte su mu katılmış onlarınki için?burda gelenekselcilere toğpluca cevap vereyim.kuranı anlamak için okunması gereken hadis kitapalrı ilmihal kitapları cart curt okadarı zaten bi insan anlayamaz.zaten o kitapları da sen ben anlayamıyoruz kuranda olduğu gibi.sonra bırakıyorsun hacıya hocaya işi.onalr jepe biniyo sen yayan.kaldıki o kitapları tek bi adam da yazmıyor.yani bi öğrenciye 50 hocanın ders verip 50 hoca performansı beklemek gibi.tartışmak siteyen varsa özelden mesaj atabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi montevo -- 8 Ekim 2016; 1:04:57 >
  • Az çok bu konuya giriyorum, okunan kitaplara bakıyorum ama her defasında burada açılmaması gereken konulara rastlıyorum.

Özellikle @montevo her defasında Edip, Caner vs'nin baştan aşağı cehalet kokan kitaplarını göze sokuyor.

Cehalet dememin sebebi bu arkadaşların daha İlahiyat'ın en temel konularını bilmemesini geçtim böyle alanların varlığından haberi bile olmaması.

Hadis konusuna Hadis Usülü bilmeden dalınmaz. Hangi hadisin uydurma olduğu, hangisinin muallak olduğu, hangisinin çeşitli sebeplerle uydurulduğu, birbiriyle çelişen hadisler hakkında koca bir ilahiyat sahası var.

İnternetten iftiralar ve karalamalarla dolu propagandaya inanmayın. Edip ve Caner gibiler Buharideki muallak bir hadisi alıp resmen karalama ve kirli propagandadan başka bir şey yapmıyorlar. Yani azıcık akıl ve ilim sahibi olan bu durumu tüm gerçekliğiyle görür.

Sizi anlıyorum. Son zamanlarda Işid gibi terör örgütleri, bazı cemaatlerin oluşturduğu lobiler, bir taraftan selefi propaganda, bir taraftan hurafelerle dolu tarikatlar, diğer taraftan ateist ve deist propagandalar, batı-doğu arasında arada kalmışlık vs. bir çok faktör imanlı insanların kafasını karıştırıyor, zor durumda bırakıyor.

Hepimiz böyle bir ortamda ahiretimizi veya dünyamızı kurtaracak bir sığınak arıyoruz. En sonunda işimize gelen din anlayışını kabullenip hiç bilmediğimiz dini mevzular hakkında ahkam kesebiliyoruz.

Ama bu iş böyle olmaz. Elime Kur'anı alayım şunu elestireyim, geleneğe laf cakayım, herkese bozulmuş diyeyim has muvahhid ben olayımla olmaz bu işler.

İlahiyat konularına meraklıysak oturup adam gibi her farklı görüşü okuyacaz. Gerekli ilim sahaları hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olacaz. Bilgi sahibi olmadan bir şeyhin veya senin hoşuna giden şekilde din anlayışı sunanların peşinden gitmeyecez.

Hadislere ve mezheplere laf atanları dinleyemeden önce;
    Hadis, Tefsir Usulü ve tarihi, mezheplerin fikirleri, kelam tartışmaları hakkında temel bilgileri bir okuyun. Kur'ancılık hakkında akademik çalışmalara bir bakın. Bu temel bilgileri bilirseniz bahsettiğiniz kişilerin ne kadar tutarsız ve haksız olduğunu kendiniz göreceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boris234 -- 8 Ekim 2016; 8:35:39 >
  • boris234 B kullanıcısına yanıt
    canwerdir ediptir bunalr sornadan gördüğüm kişiler.ben zaten kedni düşünceleirmle yol alıyordum.isterseniz cübbelinin işfa ayetlşeirni kitabını okuyayım,yada mevlananın mesnevi 5 deki kabak hikayesini.yada saidi nursinin risaleelrini.hepside allah tarafından yazdıırlmış.örneğin cübbeli peygamberle görüşüp ruhul furkanı yazmış.fiyatıda güzel bu serinin.hadislere laf atarım zira onları peygamerin ağzından duymadım,peygamber kitap halinde yazmadı ve yazımını yasaklayan hadisleri var,mezhepler aynı şeyi hem haram hemhelal kılıyor bu nasıl oluyor.işin kısacası bu saydığın akım yada ehr neyse islam dini ile bağdaşmayan şeyler.bu ayrı bir din,geleneği sürmekten ibaret.hani kuran uyarıyorya ataları yanlış iş yapsalar bile diye.hoş ne kadar mezhep sitesinde bu tür ayetleri okudu isem hiç biri müslümanalr için değil.geçmişteki adamalr için.şu an kuran,bu mezhepcilere göre, hiç bir şekidle günümüze hitap etmiyor.iyi olun yarıdm edinden öteye geçemeyen bi kitap.sizin düşüncelerinizle gidersek fatiha suresindeki

Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz.

ayetine tamamen tersiz.buda şirkte olduğumuzu gösterir.gerek ölmüş olan peygamberden,gerek onun torunlarından gerek muskalardan yardım diliyoruz.kaldıki kuran zaten bunları sadece sapkınların yapacağını söyler.cübbelinin açıkca şirke davet ettiği konuşmaları var.hiç dinledin mi?bunları gösterdiğim halde cübbeli aslında cübbeli dweğil başkası diyen var.

Sizi anlıyorum. Son zamanlarda Işid gibi terör örgütleri, bazı cemaatlerin oluşturduğu lobiler, bir taraftan selefi propaganda, bir taraftan hurafelerle dolu tarikatlar, diğer taraftan ateist ve deist propagandalar, batı-doğu arasında arada kalmışlık vs. bir çok faktör imanlı insanların kafasını karıştırıyor, zor durumda bırakıyor.

bunu bnim için mi dedim bilemiyorum zira bana baya uzak bişey.dini okadar zoralştırmış ki insanalr ,dini anlatan başlıbaşına bu işe uğraşan birileri gerekli.ben şunu merak ediyorum hadis olamdna kuran anlaşılamz ise ihlas suresidne allah bir dir derken neye ne zaman hangi kaç nerede bir diyoruz?aslıdna bir olan başkası mı?yoksa bi kısmı anlaşılır bi kısmı anlaşılmaz mı?bide haşr 7. ayeti neden hep keser duru insanlar?mümkünse özelden alayım cevabını.

Özellikle @montevo her defasında Edip, Caner vs'nin baştan aşağı cehalet kokan kitaplarını göze sokuyor.

illaki alıp okumak durmunda değilsin.seni boğazlıyor muyum?allah çok yüce,denizler mürekkep olsa bilgisini yazmaya yetme diyorsun,sonrada kuran yetrmez anlaşılmaz vb üstelik öyle olduğuna dair ayetleri okuduğun halde karar veriyosun.sence ben 5 dakka önce mi dini konulara sardım?illaki burada mı bişeyler yazmam gerekiyor bi konu hakkında bişeyler okurken?bak sana mezhepçilik anlatayım.mezhebimi din hocam orta okulda söyledi.haberim bile yoktu öncesinde.alevilere spık derler.alevilik diye mezhep yok diyince haşlarlar.bunu yapanlarda süniler.hiç dikkat ettin mi cuma hutbelerinde ve diğer vaazlarda hiç derin konulara girmezler.çalan çırpana kandırana haksız yere iktidar olana laf etmezler.isa peygamber tanrılaştırıldı diye kzıaralr aynısını muhammed peygambere yaparlar.zira bu bir yarıştır.sen edibe canere kızıyorsun ve konuyu bırakıyorsun.peygamber siizn kadar bilemedi de hadisleri kitaplaştırmadı?kuran mealini bile allahın kitabının yanına kitap sayan alimler bunu nasıl atladı?bak ne buldum acayip detaycılar hadisi savunmuş

Kaldı ki, burada hadis rivayetinin yasak olduğundan bahsedilmiyor… Yukarıda zikredilen sebeplerden ötürü sadece “yazımının” yasaklandığı bildiriliyor.
    http://belgelerlegercektarih.com/tag/allahin-kitabi-yaninda-baska-kitaplar-yazdiklari-icin-yoldan-ciktilar/

tam bir üç kağıtçı,dolandırıcı kafası.adamın aklını işte böyle hallederler.sonrada yok gelenek yok hadis cart curt.ancak seni düşüncende olanlara ne kadar delil ile konuyu anlatsam boş.ben yanımdaki arkadşaıma ayetleri gösterdiğim halde o öyle değil,allahın ilmi sonsuz peşine de kuran eksiktir diye basa basa söylüyor.sizin allahınız kendi koyduğu dini bilemeyecek kadar akılsız olabilir.o siizn dininzdeki allahınız.islamdaki allah ın böyle bir durumu yok.
    Cübbeli ne alaka? Bakın dediğim şey işte bu. Birkaç kişinin lafıyla önyargılarla bir din anlayışı kurmuşsunuz.

Cübbeli'nin zevzek konuşmalarını örnek göstererek ortaya bir din anlayışı konulmaz. Edip Yüksel taktiği işte bu.

Klasik Kur'ancı argümanları bana söylemeyin. Yaşar Nuri'den tut son Kuran Araştırmaları Grubuna kadar ne kadar içi boş argüman varsa okudum,biliyorum.

Size tavsiyem dediğim temel bilgileri bir okuyun. Sizin sorduğunuz soruların yüzlerce fazlası ve daha mantıklıları zaten İslam'ın ilk zamanlarında sorulmuş, tartışılmış. Aradığınız ve size argüman diye yutturulan şeylerin cevaplarını bahsettiğim şeyleri okuyarak bulursunuz.

Kalkıp ne idügü belirsiz cemaatçi sitelerini ve Cübbeli gibileri bana örnek göstermeyin.

Not; Kabak muhabbetinde de kıssaya değil hisseye bak.

ne o mevlanaya yemedi mi?temel bilgiler ne arkadaş?islamın kuralalrı zaten kuran da ayzıyor daha neyi okumak gerekli?sen kuranın yeterli olmadığı düşünüyorsun ve apaçık ayetleir olduğu halde yok öyle değil diyorsun.sana daha ne anlatabilirim ki?
    Evet İslamın temel bilgileri Kur'anda yazılı ama sen Kur'an okuyunca İslam alimi falan olmuyorsun. Hele çarpıtılmış, meal havuzlarından cımbızlanmış meallerle olmaz o iş.

Hayatında tarih okumadan uyduruk tarihi verilerle İslam tarihini yorumlayamazsın. Hayatında bir tane hadis usulü kitabı okumadan hadisler üzerine ahmakça yalan yanlış bilgiler konuşamazsın. Kelam tartışmalarının sebeplerini, Siyasi kavgaları bilmeden mezhepler hakkında konuşamazsın. Tasavvuf hakkında veya batınilik hakkında tartışmaları bilmeden bütün tarikatcılar müşrik, şeyhe tapıyor falan diyemezsin. Mesnevi gibi bir eser hakkında yeterli donanıma sahip olmadan şunu anlatıyor diyemezsin.

İşte anlatmak istediğim mesele bu. Kur'ancılık İslamcılığın bir uzantısından başka bir şey değil gözümde. Konu hakkında bir makale paylaşıyorum;
    http://www.google.com.tr/url?q=http://ktp.isam.org.tr/pdfdrg/D192878/2010/2010_OZTURKM.pdf&sa=U&ved=0ahUKEwjjpcnH18rPAhXD1BoKHVJXCdMQFggcMAc&usg=AFQjCNEaun2a8vdfWMKflTleEJvwz5xVLg

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Hayır çünkü zaten Allah tan gelen vahiyleri açıklamakla görevliler zaten. Varpitnaya mahal yok

kendin klendini ele veriyorasun.kuranı hadis olamadan anlayamayız.ama hadisi de şunlar bunlar olmadan anlayamayız.mesneviyi bile anlayamıyoruz edemiyoruz.yahu biz bu dini nasıl anlayacğaız.bu kadar geniş düşünmeyi 100 kişiden kaç kişi yapabilir?bide ayetlerin hükümlerini kaldıran alimler vardı?onlar ne iş
    Bakın esas siz ne dediğiniz bilmiyorsunuz. Müslümanca yaşamak basittir. İmanın tam olacak, ibadetlerine dikkat edeceksin, aşırıya kaçmadan yaşayacaksın.

Ne 7/24 Kur'an okumaya, ne de yüzlerce hoca dinlemeye, ne de binlerce kitap okumaya gerek var bunun için. Bir çoban bile basit bir uğraşla gerekli bilgileri öğrenir ve onu ömrünün sonuna kadar tatbik eder.

Ama Kur'ancıların derdi dini Kur'anla anlatayım ve anlayayım derdi değil, alim kesilip hiç bilmediği ve çoğu zaman gereksiz, bazen hayali konularda atıp tutmak. Ben başka bir şey görmüyorum.

demin bi sürü şey bilmen gerekir diyordun şimdi basit bi insan bile öğrenir,o kadar okumaya gerek yok diyosun ve kuranın en önemli konusuna gereksiz diyorsun.ben daha uzatmıyorum.
  • 
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.