Şimdi Ara

En iyi lastik markası ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
0
Favori
58.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • en iyisi yansgdonsg tanesi 35tl %100 çin malı
    aslında alıp denemeli..
  • lastiğin en yisi olsa ne farkeder. lastiğin havasını kontrol etmedikten sonra. lastik yük taşımaz ki. çok reklamı yapılan marka daha mı çok km yapıyo yoksa virajda mı daha güvenli neymiş godyerın fren mesafesi en yakın rakiplerine göre kısaymış kim hakem kardeşim nerede yarıştırdınız, rakibin kim koşulların eşit olduğuna neden inanalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

en iyisi yansgdonsg tanesi 35tl %100 çin malı
    aslında alıp denemeli..

Aga, ilk çukurda jantı kucağımıza alırız
    O da çok ucuzmuş. Sonuç olarak can taşıyor. Çoluk çocuk emanet edilmez...
  • Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar olsun ben 1 yıllık lastikçiyim ama işi çok çabuk kaptım gelen müşteriler bana kalfa diye diye ben harbiden kalfa oldum.Şuanda baya lastiklçiliği biliyorum birçok lastik markasıda...
    Örneğin;
    Continental
    brigestone
    michelin
    good year
    lassa
    pirelli
    kumho
    debica
    fulda
    Barum(continental'in ekonomik markası)
    bfgoodrich
    ceat(ki en kötü lastiklerden biridir)
    tigar
    yokohama
    dunlop
    gislaved
    sava
    kormoran
    hankook
    maxxis
    goodride
    vs.vs.vs daha çook var ama bazıları bunlar :)

konuya dönelim

Brigestone

çok sert lastiktir uzunyollara gidetmek için çok hoş bir lastiktir kısaca şehir dışı sekmenti. şehir içinde size randıman vermez

Michelin
    çook müthiş bir lastiktir ama aşırı yumuşaktır.

pirelli

pirelli p4000 p300 p6000 p400 p300 vs. serilerinden şoförler sevmez daha çok nefret eder.
    ama yeni çıkmış olan pirelli p1 cinturato serileri çok müthiştir michelin kadar da iyi denile bilir.

Continental
    Dünyanın en iyi lastiklerinden 1.si ne micchelin kadar yumuşak ne lassa kadar sert. yol tutuşu münkemmel
    hesaplı yağmurlu havada kaymaz olabildiğince güzel lastik.

Good year
    yeni çıkartmış olduğu seri fena değil çokta güze değil

Hankook
    eğer arabanız binek ise (Taxi doblo vs) çok kötü denilecek kadar dır. ama arabanız yük arabası ise (c tipi)
    çok münkemmeldir

Barum
    minübüsler içinde continentalin ekonomik grubunu öneririm barum lastik ebatı (205.55.16)

YANİ KISACASI ABİLERİM KARDEŞLERİM ÖNERDİĞİM EN İYİ LASTİK
    1.CONTİNENTAL
    2.MİCHELİN
    3.PİRELLİ (P1 CİNTURATO SERİSİ)
    4.GOOD YEAR
    5.BRİDGESTONE
    6.YOKOHAMA (KESİNLİKLE ÇİN MALI DEĞİLDİR)
    NOT:LASTİK ALIRISANIZ BANA SORARSANIZ CONTİNENTAL

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ:
    LASTİĞİN ÜRETİM YERİNE (ÇİN OLMASINDA NERESİ OLURSA OLSUN ZATEN CONTİNENTAL ALMAN MALI OLUYOR ÇOĞU)
    LASTİĞİN ÜRETİM TARİHİNE.

BEN EMİRHAN GÜNEY

EĞER İŞİBURSA/YILDIRIM/SELÇUKBEYCADDESİ/75A GÜNEŞ OTO LASTİK

PİRELLİ
    CCONTİNENTAL
    MİCHELİN
    BARUM
    GOOD YEAR SAYGILAR EMİRHAN GÜNEY
    SONAR
    TİGAR
    VS
    LASTİKLERİ SATIŞ YERİ

• Continental (Sattığım volkswagenin lastiği idi fabrika çıkışıydı çok kalitelidir)
    Michelin (kullanmadım ama yakınlarım hakkında iyi şeyler söylüyor)
    Hankook (Bu tekerlek Yokohama'dan kat kat iyidir)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkebay

Continental (Sattığım volkswagenin lastiği idi fabrika çıkışıydı çok kalitelidir)
    Michelin (kullanmadım ama yakınlarım hakkında iyi şeyler söylüyor)
    Hankook (Bu tekerlek Yokohama'dan kat kat iyidir)

İmzamdaki lastikleri 2 ayri aracimda kullaniyorum. Hanlooklar ince profilli. Yol tutusu ile meshur ve esp li bir aracta kullaniliyor olmasina ragmen dandik aracimda kullandigim kalin yanakli yoko lar kadar guven vermiyor.

Bir daha Hankook asla...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 marka var

Michelin
    Bridgeston
    Biri Sert Biri Yumuşak 2 side TR de Kullanılır..
  • bridgestone
  • Avrupar birliğinin 3 yıl önce aldığı karar gereği artık tüm lastikler belli bir lastik ile kıyaslanarak etiketlenecek. 1 kasım 2012 bu iş için son tarih. Referans lastiği bir nevi metre gibi düşünebilirsiniz. Buna yönelik olarak tüm markalar yeni ürünler çıkarttı. Etiketlerde yetersiz olmakla birlikte 3 kriter var.

Birincisi tutumluluk yani az yakıt tüketimi buna bağlı olarak da az CO2 salınımı yani çevrecilik. Bu kriter temelde yuvarlanma direncinin düşük olması ile mümkün.

İkincisi ıslak yolda sürüş güvenliği özetle fren mesafesi

Üçüncüsü konfor yani trafikte yol açtığı gürültü seviyesi.

Her firmanın lastiklerinde bu üç kritere göre belirlenmiş harflerle gösterilen etiketler olmak zorunda. Firmaların ürünlerine göre aynı firmanın farklı ürünlerinde oldukça farklı etiketler görmek mümkün.

Bu uyum kapsamında internet sitelerine baktığımda ki uzun zamandır bakmaktayım en hazırlıklı ve şeffaf olanı pirelli. Tüm lastiklerinin ebat bilgilerine tıkladığınızda etiketi görebiliyorsunuz. Böylece firmaların ya da test kurumlarının subjektif kıyaslamalarından bir nebze kurtuluyorsunuz. Bir anlamda takke düşüyor ve kel görünüyor...

Örneğin

Michelin Energy Saver Plus 195 65 R15 91H için Etiket C-A-70 dB olarak basılmış.
    Pirelli P4 Cınturato 195 65 R15 91H için Etiket C-B-69 dB olarak basılmış.
    Yani artık en sessiz lastik michelin değil. Energy saver plus, energy saver'ın son modeli ve henüz ürün incelemesi vs pek bulunmuyor...
    Ancak Michelin eskiden herkesin şikayer ettiği ıslak yol tutuşu sorununu çözmüş görünüyor. A ve B arasında yaklaşık 2,6 metrelik fren mesafesi fark olduğunu hatırlarsak bu durum açık olarak anlaşılıyor.

Pirelli P4 Cınturato 185 65 R15 88T için Etiket F-E-71 dB olarak basılmış.
    Pirelli P1 Cınturato 185 65 R15 88T için Etiket C-B-69 dB olarak basılmış.

iki pirelli ürünü arasındaki fark görüldüğü gibi oldukça fazla. Yakıtta sağlanan azalma sonucu yaklaşık yılda 150-200 TL lik tasarruf (yılda 15000 km varsayılırsa), Fren mesafesinde ise 7 metre civarı bir azalma. Gürültüde de 2 db. azalma az gibi görünse de gerçekte 3 db lik artış sesin şiddetinin iki katına çıkması anlamına geldiğinden son derece önemli.

Özet artık markalara değil etiketlere bakma zamanı...

Michelin(bazı modellerde), continental, lassa ve goodyear gibi firmaların sitelerine bu etiketleri hala koymamış olmaları çok can sıkıcı...

Neden koymuyorlar acaba ?

Bilen arkadaşlar paylaşırlarsa iyi olur. Markacılık yapmayı bırakır efsanelerle değil mantığımızla seçimler yapmaya başlarız...

EK:http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-energy-saver#tab-tyres-sizes adresinde aynı model aynı ebata sahip iki lastik için

175 65 R15 84 T E A 68 dB
    175 65 R15 84 T C A 68 dB

gibi iki farklı model var. İkisinin tüm bilgileri aynı Energy Saver ama biri diğerinden %5 daha tasarruflu bir lastik...

http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-energy-saver-plus#tab-tyres-sizes yeni energy saver modelleri için performans bilgilerine göre enerji tasarrufu konusunda (bazı modellerde) iyileştirmeler var...

Bu listede de 14" olan 15" olan aynı ebatlı iki ürün arasında 2,6 m fren mesafesi farkı var ki bu da dikkat çekici.

SONUÇ: Eksik olsa da yeni etiket sistemi oldukça etkin bilgi veriyor bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 13 Ağustos 2012; 0:28:05 >

• 3 saattir yorumları okuyorum lastıkleri arastırmakla mesgulum pc basında hep bildiğim şeyler yazıyo aslında. bence en güzel lastık mıchelın balon yapmasına rağmen. neden balon yapıyo? - sert bir sekılde çukura girince yanağindan batlak veriyo ona rağmen ve turkıye yollarına rağmen yıne hiç bir lastıkte bulunmayan yumusaklıktan dolayı mıchelın diyorum arkadaslar... bahar ayında mıchelın aldım, kalkışta, frende sağa sola kırdığımda dıreksıyonu hemen kendini gsterdi. ve sıcak havalarda lastık yumusuyo süper sürüş keyfi veriyo bana bayılıyorum. yol tutusuda iyi yani. 10 yıllık bristone vardı bayatladığı için dişli lastıkleri değiştirmek zorunda kaldım o yuzden bristone den soğüdum ben :) yazın yıne mıchelın alcam nasip olursa bnm arabayada böle bır lastık yakışır zaten!!! :) benım için MICHELIN bır numara arkadaşş... sıralama istersenız şöyle: Michelin. bristone. goodyear yada continal. he birde lassa iyidir diyorlar yorumlarda :)) bu markalardan şaşmayın derim !!!!!!

• Sadece continental
    Yerli olsun dışarı gitmesin derseniz petlas

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence galiba en iyisi Michelen markası şiddetle tavsiye ediyorum artık heryerde çok rahatlık bile bulabiliyorsun ben geçen gün internetten sipariş bile verdim bedavaya alıyosun montaj noktaları bile var adamların kolayoto diye bir site.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.